Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

izolatie fonica rulouri exterioare

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
stie cineva cam la ce reducere fonica, exprimata in db, te poti astepta de la un rulou exterior?

#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
E greu de găsit ceva sigur. Ia vezi pe aici: http://www.ultimates...se-reduction-8/

#21
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
mersi @Digix.
Se pare ca intre 100Hz si 300Hz nu fac nicio diferenta rulourile iar peste 300 Hz creste treptat izolarea intre 3 si 10 db.
Pentru usurinta http://www.ultimates...er_Shutters.pdf

#22
ITShare74

ITShare74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.11.2007
Cineva intreba in 2015 despre Rollite Shadow SRL. Mi-am pus rulouri cu ei in 2016. Intr-un cuvant - neseriosi! Una zic - alta fac! Spun ca vin sa remedieze anumite probleme - uita sa mai sune (desi cu o seara in urma confirmasera ca sunt in zona), nici nu stiu cum sa-mi rezolv problemele aparute. Plus ca este o firma mica, doar un numar de telefon pentru toate serviciile - montaj, service, interventii, etc. O sa ma duc sa-i reclam la Protectia Consumatorului, alta solutie nu am. Daca gasiti alte firme in zona dvs, apelati la ele - sfatul meu. Nu merita atata bataie de cap, disconfort si pierdere de timp cat am avut cu cei de la Rollite Shadow SRL.

#23
ITShare74

ITShare74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.11.2007
Tii, dar ce-si schimba firma asta numele... Daca in toamna trecuta inca se mai numeau Rollite Shadow SRL, la putin timp se numeau SC Rollite Inovate SRL, cu sediul in Bucuresti, pe str. Deleni nr. 7!...

Anul acesta, pe site-ul lor http://www.rollite.ro, adresa de contact este B-dul Timisoara 103-111, Complex "Bucuresti Construct", STAND A8-A9!...

Site-ul http://www.rulouriex...reconstanta.ro/ arata la fel cu http://www.rollite.ro... Cat zel sa atraga clienti, dar atat de putina grija pentru cei care au apelat la ei... Un singur numar de telefon pentru aceasta firma, pentru toata activitatea ei... Evitati aceasta firma, nu asigura niciun fel de service. Ca sa nu mai pun la socoteala ca un rulou nu mai merge, la doar opt luni dupa instalare! Cred ca nici materialele/executarea rulourilor nu sunt de calitate, daca la atat de putine actionari unul din rulouri a cedat deja.

#24
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017
si credeti  ca este  singura  firma  ce-si  schimba  numele  frecvent  ?
o  nuuuuuuuuuuu

#25
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004

 bluesony, on 16 septembrie 2015 - 18:38, said:

stie cineva cam la ce reducere fonica, exprimata in db, te poti astepta de la un rulou exterior?
In cazul meu a amplificat sunetul cu 1.6 dB, deci nu recomand rulouri exterioare pt. izolare fonica (posibil cele din PVC sa fie mai bune izolatoare decat aluminiul). :(

Ca generator de sunet am utilizat o masina de tuns iarba electrica (>92dB @1m), iar masuratoarea de la interior a fost facuta in fix acelasi punct din mijlocul incaperii cu DecibelX, jaluzelele ridicate vs. jaluzele trase in jos (38.4 dBA vs. 40dBA). Jaluzelele sunt din aluminiu cu spuma la interior, montajul fara gauri date in profilul geamului (prindere efectuata doar in glafurile lateral) si cu motorizare, deci fara gauri in profile. Se pare ca lamelele, autnci cand sunt inchise si tensionate mecanic, actioneaza ca o membrana de difuzor, amplificand sunetele exterioare in loc sa le atenueze. Probabil la grosimi foarte mari ale lamelelor (rulouri de garaj) lucrurile ar sta altfel.

Am sticla 44.2 + 4 + 33.1 si am instalat jaluzelele doar ca sa mai scada cu 2-3dB zgomotele exterioare, dar se pare ca m-am inselat. Sper ca macar iarna sa ma ajute cu vreo 0.5C atunci cand va bate crivatul.

#26
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Revin asupra comentariul meu de mai sus, aducand unele modificari. Citind documentatia lamelor de aluminiu de 39 mm cu latime maxima de 8.6 mm umplute cu spuma (adica fix ce am eu acum), observ ca o echipa de profesionisti au demonstrat ca totusi acestea chiar izoleaza fonic si termic relativ binisor:
- intre 8,2 dB @ 125 Hz, resp. 21,0 dB @ 5 kHz, rezultand atenuarea fonica Rw (C ponderat; C trafic): 17 dB (0 dB; -2 dB);
- 5.69 W/m2K, conf. documentatiei specifice, cifra comparabila cu al unei foi de sticla de 4 mm grosime de tip "float".

In testul de izolare fonica de mai sus am observat ca masuratorile au fost efectuate dupa ce covorul de lamele au fost prinse in golul zidului cu un mastic cauciucat, iar lamelele nu a au fost fortate mecanic intre rame, deci cumva covorul de lamele este "flotant" in golul din perete, nepreluand si neamplificand zgomotele in sau din glaf.

Parcurgand cele de mai sus, am incercat sa-mi dau seama de ce la mine rezultatul testului de izolare acustica nu a fost unul pozitiv si am observat ca la ruloul electric, decuplarea automata a motorului se realizeaza doar dupa o tensionare foarte puternica a lamelelor, in plan vertical, la fel ca la autovehicule. Practic, motorul impinge in jos covorul de lamele pana cand tensiunea mecanica rigidizeaza puternic lamelele una in alta, formand atfel un rulou foarte rigid care actioneaza ca o membrana de difuzor.

Am refacut testul cu covorul de lamele coborat doar 99%, astfel incat lamelele sa nu mai stea puternic tensionate, iar rezultatele au fost mai bune, in sensul ca am obtinut un plus de izolare acustica sa 1...1,5 dB, cifra satisfacatoare, tinand cont ca deja am sticle conex care deja izoleaza foarte bine fonic.

Termic observ cum caldura ramane mai mult in incapere. Diminetile anterioare aveam aprox. 21,3-21.8C in dormitor, iar azi dimineata aveam 22,8C.

In consecinta, cred ca in afara de intimitatea si protectia solara evidente la astfel de rulouri exterioare, se obtine si un plus de confort fonic si termic, functie de tipul instalarii si de rigiditatea glafului.

P.S.: Pentru cei care au rulouri cu actionare mecanica si nu electrica nu mai conteaza tensiunea mecanica dintre lamele, deoarece aceasta este mica oricum, deci va exista o oarece izolarea fonica, daca ruloul e de calitate si instalat corect.

Edited by trl, 08 December 2020 - 08:16.


#27
shady_boy

shady_boy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 01.10.2020

 MBI, on 12 septembrie 2015 - 10:31, said:

Intrebarea mea era nu daca rulourile ajuta la izolatie fonica (stiu ca ajuta) ci daca gaurirea termopanului permite patrunderea zgomotului de afara.
Aia ma intrebam si eu. Atunci cand se fixeaza rulourile in tamplarie, se fac gaurile alea pentru suruburi. Alea nu diminueaza oare izolarea fonica?

#28
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009

 shady_boy, on 27 mai 2023 - 23:11, said:

Aia ma intrebam si eu. Atunci cand se fixeaza rulourile in tamplarie, se fac gaurile alea pentru suruburi. Alea nu diminueaza oare izolarea fonica?

Singura gaura care face legatura cu exteriorul  este cea pt snur/panglica ....sinele de ghidaj se prind de peretele exterior cu forante si/sau autoforante  daca vrei sa intre si in armatura .

#29
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
A incercat cineva vreodata sa puna doua randuri de geamuri termopan? Deci nu un singur geam cu doua sticle, ci doua geamuri cu doua sticle in paralel. E mai scump dar in situatii disperate..

#30
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Da, am pus eu. Dar nu se poate oricum. Dacă se face de la zero, se poate. Dacă trebuie să dublezi unele existente, nu se poate mereu.

#31
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Am văzut eu la clădiri vechi, renovate, care probabil au avut doua rânduri de ferestre la origine.

#32
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă e renovare, să fie făcute simultan, se poate.

#33
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Si au avut efect? Cat de mare daca da?

#34
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Cică da, mi-a zis un client. Au fost puse pentru izolare fonică. Nu am date concrete exacte.

#35
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Cel putin termic, doua ferestre ieftine cu doua foi puse la 15cm intre ele sunt mult peste cel mai scump tripan. Fonic mi-e greu sa chiar si sa banuiesc ce se intampla, conteaza foarte mult masa si materialul dintre foi daca e duplex, deci greu de intuit, cel putin pentru mine.
Probabil asta va fi urmatorul trend, cel putin la ferestrele fara deschidere. La cele cu deschidere, e mai complicat, trebuie unul sa se deschida spre inauntru, celelalt spre inafara, cum aveau unele case pe vremuri. Asta pentru ca orice fereastra singura ai pune (am vazut si cu 4 foi pe la straini), tot este la distanta mare de un perete izolat, iar cu trendul asta de case pasive si ultra-pasive...

#36
Builder101

Builder101

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.07.2023

 bluesony, on 25 ianuarie 2015 - 02:29, said:

Deoarece in apropierea locuintei (la bloc) exista un minunat club,

Daca ai inceput deja sa cauti solutii, inseamna ca ai prezenta clubului in permanenta pe "radarul" mental, in cazul asta orice solutie ai avea, dupa un timp o sa il resimti din nou, singura solutie viabiala dar extrem de neplacuta e mutarea....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate