Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Dincolo de tarla (topic despre legumicultură/floricultură, fără temă dată )

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
251 replies to this topic

#235
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
se putea sa nu apara si aici un lingusitor sa pupe si el ca sa se dea pe linga serifu sa ne arate el noua ca de cei ca el sint rari si nu se coboara la nivelul celor multi .....tu aplici politica lui giovani becali ,ai?..nu stai de vb cu toti ca esti smecher....
ia aratane si noua ce realizari si inovatii ai tu ....sau nu meritam.....ooffff!

#236
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
@hortifun
Te-am avertizat sa nu continui cu provocarile dar se pare ca abordarea temperata si civilizata nu are efect la tine.
Se pare si ca perioada de pauza pe care ai avut-o pentru acelasi tip de comportament nu a fost suficienta, poate de data aceasta te vei gandi mai bine si iti vei revizui putin atitudinea!

Edited by claudia313, 17 February 2015 - 12:13.


#237
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Hopa!
Avem mai nou...o moderatoare!!!
Pazea, ca am vazut ca manuieste cu dexteritate de la cazma la cosor...si taie si beregati!
;)
P.S.
Aveti mare grija sa va incheiati la...Geaca!
:)

Edited by subway_guru, 18 February 2015 - 22:08.


#238
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
Badita @guru, ce sa-i faci, unii au vazut Kill Bill si...le-a placut Posted Image

#239
hortifun

hortifun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 08.05.2014
Il poti suspenda pe hortifun dar nu poti suspenda adevarul ! Posted Image

#240
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mă cuget că te referi la adevărul din mintea domniei tale, la pachet cu dezinformările aferente.
Mai citește odată regulamentul forumului.
Poate apare vreo revelație.

#241
hortifun

hortifun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 08.05.2014

View Postmariusares, on 06 februarie 2015 - 21:00, said:

Buna seara
Sa pun capat acestei discutii
O persoana a citit tot topicul, a intrebat daca poate avea libraria(ce e cam mult,  i-am spus ca nu, insa sa nu inteleaga ca nu va putea detine un astfel de proiect. Mai exact de ce mai faci public daca nu dai share stiti ce zic?
Daca aveam intentia sa nu fiu de ajutor, intram pe forum, citeam, imi faceam programarea si PA. La fel cum au facut poate mii de persoane. Acum sincer sa fiu, mi-e greu ca un fXXXXXXt(imi asum raspunderea pt ce zic. Asta simt) sa imi spuna mie ca imi fac reclama la un sistem care e open source fratilor. Ce draq suntem copii? Ai probleme XXXXXXXXXXX.
Sincer sa fiu, gandesc logic si democratic, imi cunosc drepturile si va spun ca astfel de mentalitati imi lasa un gust amar, o dezamagire in suflet. De fiecare data cand vin in Romania, ma astept sa gasesc ceva schimbat, se pare ca nici nepotii mei nu vor gasi...  Mult respect pt comunitate si o seara faina tuturor.

Corsica cum draq se intampla de postam in acelasi timp...
Chimia asta...

Stimate domnule mariusares,

Cu deosebit respect si consideratie, dati-mi voie sa va retin atentia pentru un minut. Intr-adevar, nu am cei 7 ani de-acasa, in schimb pot spune ca ma tin intotdeauna de cuvint. Si, pentru ca v-am promis ca o sa va raspund la jignirile pe care mi le-ati adresat, va scriu aceste cuvinte.
V-am adresat direct urmatoarele postari: 151, 154, 156, 160, 191, se gasesc pe topicul “Dincolo de tarla”, incepind de la pagina numarul 9. Daca le veti reciti cu atentie, veti vedea ca in niciuna dintre ele nu v-am jignit, singurul lucru pe care l-am facut a fost sa imi manifest opinia ca va faceti reclama la produsul la care lucrati. Iar aceasta opinie mi-o mentin. In schimb, dumneavostra m-ati facut frustrat. Am vazut ca v-ati ascuns un pic mai tirziu in spatele dex-ului. Nu este cazul, stiti foarte bine in ce sens ati folosit acel cuvint.
Chiar nu inteleg de ce m-ati jignit, sustineti ca ginditi logic si democratic, mai ales ca va aflati intr-o tara occidentala. De ce v-a afectat atit de puternic opinia mea? Vorbiti de mentalitatile celor care au ramas in Romania si ca de cite ori veniti aici sinteti dezamagit. Eu cred ca exagerati, nu cred ca este chiar asa. Apropo de mentalitati, la sugestia moderatorului sa taceti, ati avut o atitudine obedienta, singurul lucru pe care l-ati spus fiind un “copy that”. Tipic romanesc, se pare ca aveti si dumneavoastra ceva reziduuri mioritice.
Partea buna este ca dupa interventia mea, ati reusit sa transmiteti, pentru prima data, informatie valoroasa pentru useri. Pina atunci ati spus doar ce faceti si nu si cum faceti. Imi exprim inca odata opinia ca v-ati facut reclama si, asa cum am mai spus, problema nu e ca va faceti reclama ci ca va bateti cu pumnul in piept ca nu faceti acest lucru.
Faptul ca traiti in afara tarii nu va face mai democrat si nici nu va da dreptul sa jigniti. Si foarte multi dintre cei ramasi aici, chiar daca va vine greu sa credeti, au exercitiul democratiei. Dumneavoastra, daca sinteti precum va credeti, ar fi trebui sa dati o lectie de toleranta, de comportament si atitudine cu adevarat occidentale. Se pare ca ati ratat aceasta ocazie.
Atit am avut de spus.

Din România (din fericire), toate cele bune,
Hortifun

P.S.: Sper sa apucati sa cititi acest mesaj inainte de a fi sters sub pretextul ca flame-uiesc sau jignesc si inainte de a primi o noua suspendare.
P.S.2: Vad ca moderatorul a editat mesajul, eliminind cuvintul frustrat, plus indemnul de a bea o vodca si a merge la culcare. Ar fi bine sa ia in considerare si o sanctiune pentru userul mariusares, pentru jigniri, conform art.2, pct. b din regulament.

Edited by hortifun, 20 February 2015 - 11:15.


#242
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
L-am citit.
Va spun ca am citit multe informatii postate de dvs si nu pot face legatur...
Raspundeti la intrebari tehnice iar in acelasi timp cred ca aveti o problema. Nu pot vb in numele altui user insa nu e frumos. Nu sunt singurul luat in vizor de dumneata. Imi cer scuze ca s-a ajuns in aceasta situatie din cauza mea. Nu are rost sa lungim discutia...  Nu o sa raportez nimic deoarece aveti destule pb.
Cu respect

#243
hortifun

hortifun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 08.05.2014
E un mare pas inainte ca v-ati cerut scuze ca s-a ajuns aici din cauza dumneavoastra.

Eu nu iau in vizor pe nimeni. Daca va referiti la prietenul dumneavoastra, domnul corsica, i-am transmis ca nu e frumos sa faci publice detalii din mesaje private si ca nu e cazul sa il intereseze identitatea mea. Plus faptul ca este cam dur, in opinia mea, cu unii forumisti incepatori sau mai putin priceputi.
Iar probleme sa stiti ca nu am. Mi-am ispasit pedepsele insumate de 9 zile, nu am comentat, nu le-am contestat, chiar daca eu cred ca una a fost nemeritata. Acum sint iar in societate si vreau sa ma integrez. Posted Image

Spor la treaba!

#244
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Greseala mea e ca am raspuns unei provocari. De obicei nu o fac.
Tura viitoare o sa accept sa fiu acuzat si provocat
Multa sanatate

#245
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004
Dragul nostru Hortifun,

Ti -am mai scris la un moment dat legat de treaba asta.
Hai prin simplificare sa iti spun cum vad eu problema.

Sa zicem ca eu cultiv rosii de foarte multi ani si sunt foarte motivat sa fac ca rosia sa se coaca in 2 luni in loc de 4. Si ma apuc sa fac sute de experiente. Asa ca amestec tot felul de ingrasaminte tot felul de solutii destul de ieftine fiecare si deodata revelatie... descopar un mix de substante care face treba asta, scurteaza perioada de coacere a rosiei cu 50 la suta. Apoi intru pe forum si anunt ca am descoperit licoarea asta. Lumea e interesata... normal. Eu stiind ca am muncit an de zile sa o descoper si fiind munca mea nu doresc sa spun ce am pus in zeama. Dar ofer oricui vrea zeama gata facuta in ce cantitate doreste fiecare, la un cost ce acopera costul ingredientelor, ambalajul si transportul. Mie asta nu me se pare deloc reclama. Eu de fapt ii ajut pe cei interesati de rezultatul muncii mele sa beneficieze de ea fara insa sa le dau posibilitatea sa o multiplice sau sa si-o asume.
Acum revenind la arduino al lui mariusares pot sa iti spun ca de vre-un an si ceva si-a tot batut capul cu arduino, a cumparat sacose de chestii de la chinezi pana a ramas la configuratia prezenta, a muncit sute de ore sa invete un limbaj de programare, e adevarat mult simplificat, dar nu chiar usor, si-a sacrificat din timpul lui de stat cu familia, copilul, catelul sau ce o mai avea. Iar tu spui sa vina sa puna codul sursa, iar apoi sa vina unul mai cu initiativa, sa il breveteze eventual, sa ii spuna ca nu mai are voie sa il foloseasca/distribuie, si apoi sa faca bani cu el.
Poate te intrebi de unde stiu toate astea, am tinut legatura cu mariusares si am tot discutat diverse chestii legate de implementarea si functionalitatea sistemului pe perioada dezvoltarii lui.
Daca eu as fi facut un sistem din asta, la momentul in care era finalizat cu toate optiunile pe el nu il ofeream fare 350 - 400 euro. si asta fara sa ii dau codul sursa. Pt mine timpul este foarte valoros, as zice chiar nepretuit. Iar atunci ti-as fi dat dreptate daca veneai si ziceai ca mi-am facut reclama pt ca da era reclama.
Ti-am scris cele de mai sus prin prisma faptelor si a situatiei in sine, nu pentru ca il cunosc pe mariusares. Nu imi sta in caracter sa lingusesc pe nimeni.
Nemultumirea ta era ca te-a facut frustrat. Pai daca vine cineva la tine si iti spune un lucru pe care tu consideri ca nu are dreptate, ii explici calm prima data, iar el revine cu aceeasi replica de 3-5-7 ori, cum l-ai eticheta?
PS Opinia unui om e bine venita si utila insa numai cand este exprimata o singura data!

Edited by BadJoke, 20 February 2015 - 14:51.


#246
hortifun

hortifun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 08.05.2014
Stimate BadJoke,

1. Prietenul tau mariusares nu a afirmat niciodata, fara echivoc, pe forum, ca va pune la dispozitie produsul sau cu un pret care sa acopere doar materialele ambalajul si transportul. Cind userul rid i-a avansat in gluma un pret a reactionat destul de puternic. Ca sa nu fie dubii in continuare, ar putea sa afirme, cu tarie si fara sa lase loc la interpretari, ca pune la dispozitia oricui doreste domnia sa produsul gata programat, dorind in schimb doar contravaloarea componentelor, a transportului si a ambalajului. Fara manopera. Pentru ca manopera inseamna deja profit, iar, in acest caz, si-a facut reclama pe forum. De ce nu face acest lucru?
2. Niciodata nu i-am cerut sa puna codul sursa aici. Chiar am spus ca e foarte bine, informatia costa.
3. Pretul avansat de tine este foarte mare pentru un produs no name, netestat suficient, fara garantie si suport tehnic 24/7. Cu 500 dolari ai suport 24/7 pentru un controller ca al domnului mariusares. Ma indoiesc ca l-as putea trezi din somn la 5 dimineata cind am probleme cu produsul.
4. Este dreptul meu sa cred ca si-a facut reclama si sa sustin acest lucru.
5. Te rog sa recitesti cu atentie ce am scris si chiar sa recitesti si replica ta de atunci, cu Linux-ul. Aceea a fost opinia ta pe care ti-am respectat-o.

Domnule mariusares,

A exprima o opinie nu insemna a provoca pe cineva. In tara in care traiti, a exprima o opinie contrara celui cu care dialoghezi insemna a-l provoca? Asta e libertatea de expresie in Irlanda?
Eu sper totusi ca va veti cere scuze ca m-ati jignit.

Spor la treaba !

Edited by hortifun, 20 February 2015 - 15:31.


#247
hortifun

hortifun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 08.05.2014

View PostBadJoke, on 20 februarie 2015 - 14:46, said:

PS Opinia unui om e bine venita si utila insa numai cand este exprimata o singura data!

Stimate BadJoke,
Din pacate n-am mai putut edita asa ca revin aici: un om isi poate exprima opinia ori de cite ori doreste, nu cred ca a hotarit cineva pina acum ca o opinie este utila si bine-venita numai cind este exprimata o singura data. Asa ceva nu am mai auzit, recunosc.

Edited by hortifun, 20 February 2015 - 15:43.


#248
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004
Esti de acord cu mine ca prin exprimarea in mod repetat  a unei opinii (aceeasi) poti ajunge la hartuire? Tu ai dreptul sa iti exprimi opinia dar eu am dreptul sa nu fiu hartuit?
Faptul ca eu m-as oferi sa ofer licoarea oricui fara cost nu ma angajeaza in nici un fel. Pot sa ofer zeama mea oricui, azi si miane iar poimanie semnez un angajament cu Monsanto si nu o mai ofer. Marius a oferit deja sistemiul pe aici si nu cred ca pe profit. Daca o va face in continuare nu ma intereseaza, e problema lui. Eu discut strict legat de lucrurile petrecute deja nu de cele viitoare.
Legat de costul pe care l-as cere eu, daca vreau sa imi iau un ceas pot sa imi iau si la 10 si la 100 si la 10000 de euro. Iti garantez ca cel de 10000 e mai bun decat cel de 100 dar nu de 100 de ori mai bun. Depinde de fiecare pe cat e dispus "sa se vanda". Cum am mai spus eu evaluez foarte sus timpul meu, si asta nu ca as produce sute de euro pe ora de obicei, dar in timpul ala as putea sa ma distrez, relaxez, etc. Cumparatori se vor gasi intodeauna, depinde de ambalaj si marketing :D Cum spuneam de ce sa vand 100 produse cu 80 euro cand pot vinde 20 cu 400 si in loc sa ofer suport la 100 clienti ofer la 20. sau vand 8 cu 1000 iar pe aia 8 ii sun si de ziua lor si le zic "la multi ani" sa se simta importanti. Iar daca stau sa ma gandesc din suport si personalizari as mai scoate niste bani.
Pacat ca eu ma ocup cu altceva....
Si cu asta am incheiat discutia referitoare la mariusares, dar raman deschis in continuare deschis discutiei despre exprimarea parerilor si respectarea opiniilor.
Bafta

#249
hortifun

hortifun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 08.05.2014
Stimate BadJoke,

Daca ai fi recitit cu atentie postarile mele, ai fi observat ca in prima imi manifest opinia ca face reclama, intr-una ii spun ca e foarte bine ca nu publica libraria iar in celelelte 3 ii aduc argumente, replicind la raspunsurile domniei sale, ca isi face reclama. Asta este hartuire ? A crede cu tarie in ceva si a sustine acel lucru, chiar de mai multe ori este hartuire ? Daca ti se pare ca esti hartuit de ce nu inchei discutia ? Replicind, iti asumi ca va veni si raspunsul. Ca unii sint mai batuti in cap, asa ca mine si repeta acelasi lucru de mai multe ori se mai intimpla. Pe forum, mai ales, gasesti oameni si oameni.

Cit priveste strategia de afaceri, fiecare cumpara ce crede de cuviinta. Daca unii dau 350-400 euro pe ce ceri tu e problema lor. Aici ar interveni o problema de etica, acelasi produs este vindut cu 400 E la 20 insi sau cu 100 E la 80 de insi. Dar in business e cam greu cu etica si nimeni nu poate fi invinovatit de felul in care face banii atit timp cit totul este legal.

As dori totusi sa nu eviti raspunsul la intrebarea din postarea precedenta: Ca sa nu fie dubii in continuare, ar putea sa afirme (domnul mariusares), cu tarie si fara sa lase loc la interpretari, ca pune la dispozitia oricui doreste domnia sa produsul gata programat, dorind in schimb doar contravaloarea componentelor, a transportului si a ambalajului? Fara manopera. Pentru ca manopera inseamna deja profit, iar, in acest caz, si-a facut reclama pe forum. De ce nu face acest lucru?

Sint foarte curios sa aud opinia ta.

Edited by hortifun, 20 February 2015 - 16:59.


#250
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,997
  • Înscris: 28.09.2012
@hortifun, io zic sa renunti, omul ti-a cerut scuze, nu impinge lucrurile prea departe! Ti s-a mai explicat destul de civilizat ca omul nu si-a facut reclama dar matale duci acum discutia in derizoriu. La fel de elegant ai fost avertizat si prima data sa nu mai insisti dar te-ai facut ca nu auzi si ti-ai continuat provocarile, iar pe urma tot domnia ta te-ai considerat cel ofensat si mai apoi nedreptatit.
De aceasta data iti spun eu sa renunti si n-as vrea sa aud o replica de genul ca iti bag pumnul in gura si ca  daca taci inseamna sa ai o "atitudine obedienta cu reziduuri mioritice", dupa cum te-ai exprimat intr-un alt post! Da, e cazul sa ai o atitudine obedienta fata de regulament!
Iar opinia referitoare la acest subiect ti-ai exprimat-o de atatea ori incat cred ca o cunoaste toata lumea, deci nu mai e cazul sa ne-o tot repeti!

#251
hortifun

hortifun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 08.05.2014
Eu credeam ca militarii sint corecti si cu simtul dreptatii chiar daca sint in rezerva. Se pare ca m-am inselat. Nu e cazul sa vorbesti asa cu mine chiar daca esti moderator. Cu matale adreseaza-te cui vrei pe aici, nu mie.
Daca vrei sa tac, suspenda-ma !

Edited by hortifun, 20 February 2015 - 18:33.


#252
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mda...
După lungi discuții cu colegii în culisele forumului, a fost deschis topicul acesta, pentru eventualele derapaje ușoare care mai pot apărea.
Și din respect pentru posturile care sunt offtopic pe unele subiecte și nu merită a fi șterse, am considerat că este corect față de cei care le scriu să avem o zonă unde să le putem muta.
A fost deschis şi din dorinţa de-a avea un loc pentru a discuta mai liber, pe subaria de legumicultură.
Îmi pare însă că a fost o decizie greșită, nu credeam la acel moment că poate cineva profita de topicul ăsta pentru a-și refula oarece.

Nu-i bai, mai apar și greșeli, da' le reparăm.
Topicul se închide.

@hortifun:
Intervenția de mai sus a  moderatorului nu a fost din plăcerea de-a discuta cu tine, ci pentru a te face să înțelegi că acest forum are un regulament pe care trebuie să îl respectăm cu toții.
Și a-ți atrage atenția punctual asupra erorilor grave pe care le faci.
Ne poți numi cum dorești, pe toți cei care respectăm regulamentul.

Însă:
Comportamentul tău mă face să cred că vei avea foarte curând nevoie de un al patrulea username.
De vei continua cu aceaşi atitudine şi după suspendarea căutată cu lumânarea, eu voi fi tot aici.

Mai vezi și DEX-ul ce zice, îți vei îmbogăți vocabularul, şi nu strică:

MATÁLE pron. pers. (Reg. și fam.) Dumneata. [Gen.-dat.: matale. – Var.: matále pron. pers.] – Din dumneata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate