Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Explicatii stiintifice?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014
Care ar fi explicatia stiitifica pentru ceea ce se numeste in popor "ti s-a aplecat de la mancare"?
Dar pentru trasul pe maini, pe galme, sau galci?

Edited by Clarra, 24 January 2015 - 18:43.


#2
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Daca vorbim de ceva dulce,e vorba de nivelul ridicat de zahar din sange.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
aia cu aplecatul am mai auzit-o.

Dar e o denumire "generica" pentru orice simptop post masa, suparator.

Deci, despre ce vorbim?!

#4
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Sindrom dispeptic, disconfort abdominal.

Quote

Se apreciaza ca 25% din populatia generala are un Sindrom Dispeptic cel putin o data pe an.

http://www.edumedica...e-si-tratament/

#5
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Probabil despre greață și/sau senzație de vomă. Nu doar o valoare a glicemiei foarte ridicată, ci și de la consumul unei cantități prea mari (pentru organism) de grăsimi.

În ambele cazuri, senzația de vomă este, sau ar trebui să fie, la modul ideal, o reacție de apărare a organismului.

#6
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 16.08.2010
... si profilaxia, in cazul in care mai sunt vreunii care nu au aflat, citez:

"Și zicând astea, scoate din traistă o costiță de purcel, niște colaci și turtă dulce și mere, și i le dă:
– Ia colea și trage-i fălci, că dinți, slava Domnului, văz că ai.
A mâncat băiatul cu poftă mare; i-a mulțumit gazdei și s-a aplecat la fântână să bea.
– Ce faci, mă?
– Ce să fac?... vreau să beau.
– Păi, apă rece să bei dupa costiță afumată? Ia colea!... Și i-a dat din desagă un clondiraș cu rachiu de izmă.
– Să-nveți de la mine, mă băiete: să nu bei apă după lucru gras, că ți s-apleacă... Ai înțeles?
– Am înțeles... Da multe mai știi dumneata."

Calul dracului (Ion Luca Caragiale).

Eu asa fac si nu am probleme... Posted Image

Edited by FreeThinker, 24 January 2015 - 19:20.


#7
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Nici eu n-am probleme. Dar nu mănânc gras, se pune ca profilactic?

Edited by Cazimi, 24 January 2015 - 19:26.


#8
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Chestia cu "aplecatul" este o reactie de aparare a organismului impotriva exceselor alimentare, si este legata de functionarea bilei si a ficatului. Chestia cu "trasul" se refera la imbunatatirea circulatiei sangelui si a limfei.
Cam asa imi explic eu, nu afirm ca asta e adevarul...:)

#9
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

 Clarra, on 24 ianuarie 2015 - 18:43, said:

Care ar fi explicatia stiitifica pentru ceea ce se numeste in popor "ti s-a aplecat de la mancare"?
Dar pentru trasul pe maini, pe galme, sau galci?
Explicatia stiintifica este ca atunci cand vomiti te apleci. Tine de contractia muschilor. La fel si cand te doare stomacul, burta tinzi sa te apleci, pe undeva aproape de pozitia fetusului. Rareori vei vedea oameni care atunci cand vomita isi indreapta fata in sus, decat poate unii cu fetisuri ciudate si care vor sa faca dus cu propria voma.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Voi vreti explicatii stiintifice la niste limbaje colocviale, unele chiar regionalisme?!

Mai era cineva acum cateva luni care intreba de nu stiu de expresie dintr-un spital din Arad...

 rinser, on 24 ianuarie 2015 - 19:25, said:

Explicatia stiintifica este ca atunci cand vomiti te apleci. Tine de contractia muschilor. La fel si cand te doare stomacul, burta tinzi sa te apleci, pe undeva aproape de pozitia fetusului. Rareori vei vedea oameni care atunci cand vomita isi indreapta fata in sus, decat poate unii cu fetisuri ciudate si care vor sa faca dus cu propria voma.

poti sa mori prin asfixie

#11
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Explicația lui rinser este de ordin lingvistic. Cred că întrebarea se referă la fiziologie.

#12
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

 wasteyard, on 24 ianuarie 2015 - 19:23, said:

Chestia cu "aplecatul" este o reactie de aparare a organismului impotriva exceselor alimentare, si este legata de functionarea bilei si a ficatului. Chestia cu "trasul" se refera la imbunatatirea circulatiei sangelui si a limfei.
Cam asa imi explic eu, nu afirm ca asta e adevarul...Posted Image

Suna logic explicatia ta. Dar oare cum reuseste sa atenueze starea de greata circulatia sangelui?

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 FreeThinker, on 24 ianuarie 2015 - 19:19, said:

rachiu de izmă.

Hopa, hopa, hopa, hopa. Rachiu de izma? Facem noi asa ceva? Care, cum, cit, unde, ce? Vreau sa stiu totul!

#14
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 f300, on 24 ianuarie 2015 - 19:50, said:


Rachiu de izma? Facem noi asa ceva? Care, cum, cit, unde, ce? Vreau sa stiu totul!
Adică lichior de mentă.

#15
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012

 Clarra, on 24 ianuarie 2015 - 19:48, said:

Suna logic explicatia ta. Dar oare cum reuseste sa atenueze starea de greata circulatia sangelui?
Cele doua chestii "aplecatul" si "trasul" erau conexate? Nu stiu, dar orice are legatura cu drenajul bilei ajuta la chestia cu "aplecatul". Eu stiam ca se folosesc ceaiuri pentru drenaj, gen coada soricelului.

Edited by wasteyard, 24 January 2015 - 19:53.


#16
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

 wasteyard, on 24 ianuarie 2015 - 19:52, said:

Cele doua chestii "aplecatul" si "trasul" erau conexate? Nu stiu, dar orice are legatura cu drenajul bilei ajuta la chestia cu "aplecatul". Eu stiam ca se folosesc ceaiuri pentru drenaj, gen coada soricelului.

Da, se practica "trasul" ca remediu pentru "aplecat", pentru diminuarea simptomelor de greata. Stiu ca anumite ceaiuri sunt bune pentru drenajul bilei, dar eram curioasa cum functioneaza "trasul"... nu stiu daca stii, dar apar niste galme aproape de incheietura mainii, al naibii de dureroase, care se retrag prin tras...

#17
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 Clarra, on 24 ianuarie 2015 - 19:48, said:

Suna logic explicatia ta. Dar oare cum reuseste sa atenueze starea de greata circulatia sangelui?
Eu zic că e placebo. La mine n-a funcționat niciodată.
Dacă ar fi funcționat, indiferent cât de multă sau puțină bază științifică ar avea, s-ar fi aplicat în sindromul Meniere.

#18
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

 Cazimi, on 24 ianuarie 2015 - 19:56, said:

Eu zic că e placebo. La mine n-a funcționat niciodată.
Dacă ar fi funcționat, indiferent cât de multă sau puțină bază științifică ar avea, s-ar fi aplicat în sindromul Meniere.

La mine functioneaza, nu e placebo Posted Image  (de regula sunt Toma necredinciosul, nu cred in descantece si alte balarii).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate