Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Grădina de legume a serrifului

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

#73
renno

renno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.11.2010
La multi ani! Sanatate si implinirea tutoror dorintelor! Va urmaresc si citesc cu placere  tot ce se discuta pe acest forum.

#74
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Muchas gracias iza2014 si renno. Sa fim sanatosi ca sa putem munci si  sa avem ce posta:)

Edited by serrifu, 31 January 2015 - 19:30.


#75
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Da, multa sanatate iti doresc si eu si sa te poti bucura de rezultatele muncii tale.

#76
Ballapety

Ballapety

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 31.01.2013
La multi ani serrifu si din partea mea. Nu am postat pana acum aici dar urmaresc postarile tale si am primit multe informatii de aici. Si eu sunt un tanar de 19 ani, gradina mea inca nu are numai 0.5 ha,in care cultiv legume sub banda de picurare. De 2 ani ma ocup asa mai serios cu asta si multe informatii de la tine/voi am primit.:) Multumesc frumos din suflet. Iti doresc din suflet ca Domnul sa fie cu tine si sa te ajute sa ai un an plin de reusite.:)

#77
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
La multi ani, multa sanatate si spor in toate!

Astazi am semanat varza in amestecul recomandat de tine, a iesit o treaba de nota 10++ ! Multumesc!
L-am si botezat PMT 8-4-3 :)

#78
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Multi inainte si tie. Cu ambitie si multa munca, cu siguranta vei ajunge unde-ti doresti....chiar daca nu e usor. Cei de aici stiu asta. Sper ca la anu, cand va face guru un topic cu bilantul pe 2015, sa fim toti foarte multumiti. Doamne ajuta.


@laum, ma bucur ca a prins bine PMT 8 4 3. Eu am folosit si anul trecut, insa fara turba si nu s-a tinut foarte bine, dar a fost ok. Sunt de parere ca acest amestec se va tine mult mai bine si nu se va imprastia in momentul in care voi scoate din alveole....Cu totii stim ca la plantare, cubuletele trebuie sa fie mai uscate un pic. Succes.

Edited by serrifu, 31 January 2015 - 20:01.


#79
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
La multi ani serifule!
Sa ai noroc in viata, caci succesul ti-l faci singur, sunt sigur. :)

#80
pyxysh

pyxysh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 11.09.2008
Buna treaba faci serifule,sa-ti dea Dumnezeu sanatate si viata lunga.
Spune-mi te rog cum ai semanat ridichile,cu masina sau de mana....le-am vazut intr-o poza
si sunt pe randuri.Sau la voi in zona cum se procedeaza?
Vad primavara venind din zona Aradului,cu ridichi la vanzare si sunt toate una si una(la marime ma refer).
Eu le saman cu mana(le imprastii pur si simplu pe loc),si nu-mi ies uniform.Adica rasar palcuri,fie prea dese fie loc gol.
Poti descrie in mare 'procesul tehnologic'?
Si pui doar hibrid?...ca eu las de samanta an de an....am incercat o data cu samanta Sora, dar in camp nu le-a mers(au crapat).

#81
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
are un marcator care face gaurile in care pune cite o samanta de ridiche apoi cred ca trage cu grebla si le astupa...si eu astept descrierea procesului dar sa il lasam sa isi revina dupa petrecerea de ieri.....ca sigur ne va lamuri.

#82
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Multumesc pentru a nu stiu cata oara pentru toate urarile de bine, sanatate si productie. Onoarea este de partea mea. Va doresc si eu voua productii mari si piata buna de desfacere....Ca daca nu ar fi importurile astea, am trai ca niste regi. Problema noastra a producatorilor romani e urmatoarea: Suntem multi si producem putin, iar marii comercianti nu se pot baza pe noi cu vedere la o anumita ritmicitate si ciclicitate a livrarilor. Astazi avem, poimaine avem...dar raspoimaine nu avem. De asemenea, daca ne afecteaza un vant, o grindina, iar nu mai putem livra.

Bun...Si acuma, acest post este o dedicatie speiala pentru silesax, caruia ii multumesc pentru rabdarea acordata. El m-a tot intrebat de multa vreme cum fac cu ridichile astea, insa numa`nu m-am ajuns sau am uitat sa-i mai fac poze. Astazi, chiar daca e dupa ieri, am luat marcatoarele si le-am dus in solar, am facut o mutare, ca sa se vada procesul. Ideea e ca pentru a folosi aceste marcatoare, terenul trebuie sa fie destul de bine afanat, eu personal le-am facut cu motocultorul sau cu freza.

Pasii sunt urmatorii: 1. Se curata solarul de toate plantele din recolta anterioara, se grebleaza toate resturile si se arunca.
2. Se face plinul la motocultor sau freza, cum doriti voi sa-i spuneti si atata te invarti, pana-ti vine acru. Eu personal, fac incet si il bag cu totu` in pamant. Al meu duce 8-cm, si daca fac o tura, 92m cu 0.8metri latimea de lucru, termin un rezervor de benzina. In general, portiunile care au fost cultivate plantele, terenul este foarte tare si o sa mearga greu, se vor despica bucati mai mari. Pe cai, am observat ca se face ca faina din prima trecere. Dupa ce il fac odata, ma mai intorc peste locurile cultivate si il iau invers, ca sa sparg mai bine pamantul. Dupa, am udat cu un aspersor, 4 ore pe 460mp. Dupa ce s-a mai uscat, am mai intrat odata cu motocultorul, destul de adanc si de data asta. Ideea e ca am si prins o vreme mai calda dupa ce am udat si a germinat multa buruiana si numai bine am anihilat-o cu motocultorul din prima trecere. Dupa, mai dai o tura pe toata suprafata pentru a mai nivela un pic, dar tin motocultorul numai cu o mana, ma duc pe langa el. Astea fiind facute, se ia o grebla si se niveleaza solul cat mai bine. Odata nivelat, se poate trece la semanat.


Terenul din poza nu era nivelat deloc, dar am dus marcatoarele in solar(da, azi) si am facut o mutare. Ideea e ca eu incep de la margine si seaman pe latimea solarului, nu pe lungime, astfel obtinand mai multe cai de acces. Odata asezate marcatoarele, se calca pe ele, te muti pe margine, muti primul(cel lipit de marginea solarului) in spatele celui de-al doilea. Dupa ce sunt mutate amandoua, te asezi pe marcatoare si te pui si semeneni in gaurile obtinute. Eu personal, stau pe un scaunut si seaman, astfel scap de orice durere cauzata de aplecare. De acoperit, am acoperit cu mranita..2,5mc de mranita pe 460mp....faceti voi calculele:). Mranita se poate imprastia fie cu lopata direct din roaba, fie cu mana, fie cu o lopata mai mica. Ideea e sa nu iei mult odata, ca sa se poata aseza mai uniform.  Odata terminata operatiunea cu acoperitul, se uda binisor, in special pe caile care au fost intre fostele randuri de cultura, deoarece acestea vor fi mai seci.

De semanat se seamana bob de bob....Ideea e ca daca le semeni cu mana, le imprastii....nu e prea bine. Unii le seamana si cu masina, nu stiu de care. Trebuie din aia care seamana bob de bob. Distanta pe rand: 10cm, intre randuri tot 10cm. Am mai scris ce seminte am folosit pe aici pe undeva...pe pagina 4 cred: Celesta F1 si Viena F1, de la Esa Zaden...sau cum ii zice producatorului..

LE: am cultivat si Sora F1, dar este departe de Celesta. Viena F1 e in primul an de experimentare...am 200mp cu Viena. Maine se va schmba si folia de pe solarul rupt... Are vreme:)

Attached Files


Edited by serrifu, 01 February 2015 - 16:07.


#83
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
E pacat ca nu cauti sa cumperi un semanator de precizie la cat teren zici ca semeni. Asa pierzi prea mult timp, dar bravo tie ca stai sa pui de mana atatea mii de seminte :)

#84
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Mie unul nu-mi place nici sa le seaman, nici sa le recoltez.... Ai mei vor, asa ca ii ajut. Voi incerca sa ma axez doar pe salata si gulii. E mai putina manopera inclusiv la recoltare. Stiu ca e multa migala cu semanatul. Eu le seaman, le ud, le fac legaturi, le spal si le ambalez....de recoltat se ocupa ei, impreuna cu unul sau doi oameni platiti:) Ce nu mai fac eu de nici o culoare e....culesul prunelor:). Avand un front stradal foarte generos, de vreo 150 de metri, si pruni sunt multi:). Si da, pentru a cultiva redichi, ar fi necesar un semanator de precizie. Am gasit unul in Oradea, facut de un maghiar, era la vreo 2500ron....Semana pe vreo 10 randuri.

#85
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Daca nu mai are nimeni prin zona, s`ar putea sa`ti scoti f repede banii doar imprumutandu`l. Ca n`au toti prin gospodarii cate un Mihai bun la toate mai putin la cules. :)

#86
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
serrifu, la 10 / 10 cm (100 plante / mp), nu-s cam rare ridichiile ? Ai clienti care le prefera mai babane ?

Holland recomanda la produsele lor 200 plante/mp (5 / 10 cm), iar Nunhems 400 plante/mp (5 / 5cm).

Ma gandesc ca te-ai plimba cu scaunutul (ce diminutiv simpatic, in loc de scaunel) mai putin.

#87
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Da, ca sa vinzi ridichi aici, trebuie sa fie mari, altfel nu faci nimic. Clientii se uita la cantitatea care e in legatura...si cel ale carui sunt mai mari, le va vinde.Ca idee, ridichi, calitatea intai, 5 ridichi in legatura, cu 100 de legaturi, umplu un sac din ala mare de la Glia, antipor,pana in varf. Daca se umple sacul si e foarte greu, inseamna ca ai facut o treaba buna:). Eu ambalez in sacii mai inainte mentionati si ridacinile le pun pe margine, ca sa fie tot sacul rosu, iar frunzele, pe interior. Daca Viena F1 vor fi si mai mari, va fi si mai bine, perfect. Voi pune doar 4 in legatura. In vest, la ridichi, bigger is better.

#88
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
Nu pot sa cred!!! asa ceva.Pai Mihai chiar ai nervi de otel si spate de titaniu,46 000 de seminte de ridichi puse bob cu bob? chiar esti harnic,.Din punctul meu de vedere eu cumparam semanatoarea aia de care ai zis de 10 randuri in 5 secunde.In rest bestial cum ai descris pregatirea solarului,din pacate la mine trebuie sa inmultesti cu 2 minim tot ce ai zis asa de nasol e pamantul,o sa incerc sa bag ceva nisip anul asta  desi e cam scump

#89
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Din punctul meu de vedere, cu gunoiul afanezi cel mai bine solul. Vezi daca bagi nisip, sa nu nimeresti din ala cu seminte de buruieni prin el..nu ca nu ar fi si asa, dar sa nu le inmultesti. Dar, ma rog...sunt varii tipuri de sol. Unele se lucreaza mai greu, altele mai usor. La mine pot zice ca se lucreaza destul de usor in gradini. Nu am semanat doar eu singur ridichile. Am semanat cu mama si tata E nevoie de 2 oameni sa muti marcatoarele alea, ca sunt destul de lungi. Nu am cumparat semanatoare deoarece nu prea as mai dori sa cultiv ridichi datorita volumului mare de munca dictat de recoltat, facut legaturi si spalat....Ca nu-i destul daca le speli pe o parte, trebuiesc intoarse si pe cealalta, ca sa nu ramana noroi pe ele. In mare, numarul de ridichi cred ca este 90.000....data fiind suprafata de 960mp...60mp ii las pentru cai. Pe mine personal nu ma doare spatele dupa o zi de semanat deoarece stau pe un scaunut...sau scaunel, cum ii ziceti voi, dar oricum ideea e ca nu imi place prea mult activitatea asta cu ridichile:)...se mai reduc din cheltuieli pentru recolta de tomate sau ardei...

Si ideea colegului rid nu este rea, cu imprumutatul sau mersul la semanat de ridichi. Uite ca asta nu am luat-o in calcul. Foarte tare. Multumesc pentru pont! In mod cert o sa mai dau de nenea respectiv si voi dori sa testez masinaria cu pricina. La mine in localitate, ridichi nu seaman decat eu si maxim 2 3 familii....dar in localitatile invecinate, se seamana la greu. Cool!

#90
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Nici pe mine nu ma durea spatele acum 22 de ani cand aveam varsta ta.
Recomandarea mea este sa ai totusi grija si de tine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate