Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Grădina de legume a serrifului

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

#1855
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Eu m-am reorientat la Vertimec.

#1856
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Lamda cihalotrin 1.2l/ha in loc de Novadim. Invariabil de denumire...karate zeon, lamdex...ce stiu eu ce mai gasiti. E subtanta activa din trica expert.

In locurile indepartate de bazinele legumicole, functioneaza orice. In bazine cam sughita orice tehnologie integrata de combatere...sau functioneaza dar repetat. Lansarile de pradatori se fac de 2 ori minim.

An bun sa avem

#1857
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Sa nu se inteleaga lambda cihalotrin 1,2 l/ha, ci produsul comercial (lamdex, zebra etc), care contine doar 50g/l substanta activa. Cred ca este bine de precizat acest lucru.

serrifu, ai folosit healty root? As vrea sa stiu daca este compatibil cu steinernema.

#1858
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Biburadu, corect.

Nu am folosit..dar ar trebui sa fie. M as mira sa nu fie. Steinernema nu tolereaza insecticizi...da i bataie. Ala.o fi ceva biostimulator, n are ce sa le faca.

#1859
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
E suficient sa stropesti cu el? Novadimul il puneam in apa de udat.

#1860
Sab32we

Sab32we

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2020
La ardei in camp (capia gras si gogosar) pe un singur rand e mult 60cm intre randuri ?

#1861
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 23.12.2019
Mai putin chiar ca nu se poate, trebuie sa si circuli pe acolo.

#1862
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Poza 1, nealtoit.
Poza 2, altoit
Poza 3 recolta de pe nealtoit.

Rata de recoltare approx.1kg/mp/7 8 zile nealtoit
Rata de recoltare approx 1.5kg/mp/7 8 zile altoit

Urmeaza 2 saptamani de varf unde sigur se vor dubla/tripla pe alocuri cifrele.de mai sus. Nealtoita e la.recolta nr 2, altoita la recolta 3.

Combatere biologica: orius, swirsky pe bani multi, 2 lansari pana in prezent. macrolophus a venit gratis, la fel si buburuzele ce toaca orice afida. Bondari fara numar, s au cazat in corcodusul de langa solarii...cam la 10m. Cand e prea cald ies afara.

Densitate nealtoit 2.2pl/mp 2 brate, 3.3pl/mp 1 brat
Densitate altoit 1.5pl/mp 3 brate

Am.schimbat exclusiv pe vinete datorita perioadei mai lungi de efectuare a intretinerii, desfacerea e asigurata cap coada. Tomate nu pod produce cat trebuie, tuta mai e un motiv...ardeiul si castravetele presupun mult prea multa manopera si deasa.

Sa fiti sanatosi.

Attached Files



#1863
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Frumos sherif, sper sa`ti mearga bine cu monocultura, varsai prea mult sange cu rosiile alea.
Ce vinete sunt si cu ce combati uscarea vasculara?

#1864
Aurel123

Aurel123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2014

View Postrid, on 11 iulie 2021 - 22:14, said:

Frumos sherif, sper sa`ti mearga bine cu monocultura, varsai prea mult sange cu rosiile alea.
Ce vinete sunt si cu ce combati uscarea vasculara?

Dupa 2 ani cu plus, apare serrifu:

Erau Black Pearl de la Enza. Nu prea se preteaza pt piata traditionala. De la o vreme.e foarte tare pulpa.

Nu stiu cum mi-am recuperat user parola, cert e ca sunt in forma asta acum. Trebuie sa vad pe care mail am userul serrifu. Nu mai stiu...

Uscarea vasculara: chimic cu ce era odata. Mai nou, ne jucam cu tricoderma, unitati formatoare de colonii...

Deci...si prin urmare, hai sa fim sanatosi. Bine v-am.regasit. ceva de sezon in poza, dupa un an foarte incalcit dpdv climatic.

Attached Files


Edited by Aurel123, 23 September 2023 - 07:04.


#1865
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Ooo, ce surpriza, ce placere! Bine-ai revenit!

#1866
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Ți-am simtit lipsa!

#1867
Aurel123

Aurel123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2014
Hai, noroc!

Si eu voua, insa, din pacate, timpul a devenit foarte scurt. Servici, familie...1 2hr pe zi trebuie neaparat pentru baiat. Uneori sunt plecat cate 2 3 zile prin SM, MM, SJ...Are 3 ani jumate si tata e figura lui centrala. Mai dau si pe la ferma parintilor de 1 2 ori pe saptamana, las ce e de facut si plec. Implicarea mea fizica este relativ nula.

Dpdv horticol, cel putin la nivelul a ce pot vedea si din restul informatiilor pe care le primesc din tara, anul 2023 a fost un an complicat la nivel de boli, dar si daunatori. Acelasi lucru s-a intamplat si in ferma parintilor, insa, oarecum e ok. Cele mai mari pierderi s-au inregistrat la vanata din solar. Pot enumera 2 3% verticillium, 2 3% fusarium,30 40% antracnoza, botrytis, alternaria, cladosporium. Clima super umeda, insa ventilatia e problematica. Solarul vecinului, este de-a latul si blocheaza mare parte din ventilatie. In anii secetosi, nu prea sunt astfel de probleme.

Inainte de vinete au fost gulii, cultura fara probleme, fara pierderi. Doar ceva trips si-a mao facut aparitia.

Gradina 1, conopida. Plantata prin vreo 10.03, pamant lucrat in moale, vreme capricioasa, vernalizare foarte devreme. Totusi, oarecum vremea a tinut si nu a fost prea cald, am reusit prin fertilizare sa fac vegetatie suficienta incat sa nu bata soarele pe inflorescenta.

Gradina 1 ciclul 2, tot conopida. Plantata approx 10.07, a crescut ca nebuna pt ca nu a fost prea cald, a mai plouat, aerul a fost umed. Totusi, nu vine gratis acest mediu optim de dezvoltare. Vine cu xanthomonas..peste care, sau pe langa care, apare alternaria sau erwinia. Combaterea bolilor a fost deosebit de eficienta, pierderile inregistrate fiind minime. 2 3 bucati la tona. Problema, pretul...si asta pt ca in piata, multi au aparut cu o marfa de calitate mai slaba. Plus ca, asa cum am amintit mai sus de climat optim, n-a fost doar in gradina serrifului, a fost peste tot in vest. Asa ca si plantarea de 15 iulie, s-a facut cam deodata cu aia de 15 iunie, indiferent de hibrid. De unde a si rezultat oferta mare.

Gradina 2, un singur ciclu. Telina plantata pe 5.05. Densitate 12pl/mp. Functioneaza lux in anii uscati sau cu plantare de iunie-iulie. Acel climat umed, a prins-o dezvoltata.

1. Fusarium pot sa zic 3%. Grea lupta cu el.
2. Daunatori, doar in sol, dar usor de combatut.
3. Mana, cercosporia, erwinia. Aici a fost mai delicata lupta, dar, acum cultura e stabila. 5% pierderi estimez, dar pot fi si mai mari, in functie se vetre. Asa e cand te joci cu focul in anii umezi.

Se vinde doar la kg, a crescut mult prea mult pt a fi valorificata la bucata. Pret foarte bun...aceleasi conditii au fost si la altii, chiar si in Polonia.

Bun. Ma duc la masa.

Bunul Dumnezeu sa va dea o duminica linistita in sanul si linistea familie domniilor voaste.

#1868
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.11.2021
In 2024 vreau sa valorific din ce am invatat pe forum privitor la tomate..
Semanare in turba cu Osmocote cu eliberare la 3 luni,alveole de 24 in 15 martie,cu repicare in ghivece de 10-12 daca va fi nevoie.
Plantare 10-15 iunie pe bilon de 50 cm cu h de 25cm.Plantat la 1m\70 cm.Fertirigare si foliar cu pompa electrica.Mulci-folie de 15 microni neagra,umbrire cu plasa 40%.
La 7-10 zile de la plantare in mocirla,Phosphit One si Beltanol(tricoderma,poate pe viitor) cu repetare la 15 zile.Una intrare cu Scudo la 2 saptamani(la 3 daca timpul permite).Intrarea 2 Hunter,Boundary si Trainer,completat cu Vertimec la tomate si Tepeky la pomi,la 2 saptamani la temperaturi de peste 20 grade,eventual la 3 daca nu este presiune a daunatorilor.Intrarea 3 cu Myr Bor la 2 saptamani.Myr K la 2-3 saptamani.La peste 30 grade myr Ca din 3 in 3 saptamani.Auxim nu am procurat iar pt.putregaiul cenusiu si fainare voi folosi Switch respectiv un produs pe baza de sulf,la avertizare.
Privitor la udari,la prima irigare voi verifica cat timp este umezeala la 10 cm adancime si voi stabili un ritm constant(minim la 2 zile ,cred eu) tinand cont si de ploi,timp noros,ceata,roua.Daca in 2 zile nu am confirmat un diagnostic,smulg planta si pun pe forum poze cu frunze,radacini,sectiuni tulpina etc.
Voi face preventie prin asigurarea unor conditii,cat pot eu in aer liber sistropiri preventive.Cred ca in 2 ani s-a acumulat o mult mai buna experienta.
Multumesc pt eventuale corectari si completari.

#1869
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Prima completare: Plantarea va fi cam târzie. În mai vor fi numai bune de plantat. Răsadul din primăvară, va crește considerabil mai repede ca cel de acum. Posted image

#1870
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.11.2021
Semanate pe 15 martie,vor avea 60 zile pe 15 iunie.Anul trecut,semanate pe 2-5 martie,au avut cca 15 cm la plantare in 1 mai.Greseala,au prins frig si ploi imediat dupa plantare.Frunze uscate simov intens petiolul si spatele frunzei.Si-au revenit destulde rapid cu Borocal si Agriphite.
Anul in curs insa,vor avea diferit turba in loc de amestec si Osmocote.Contand si pe remarca ta privind cresterea rasadului in primavara,ma astept la o plantare intre 5 si 10 mai in jur de 50 zile rasadul la temperaturi ale solului de peste 12 grade.Ma aranjeaza.
Multumesc.

#1871
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

Vizualizare mesajfane52, pe 31 ianuarie 2024 - 17:51, a scris:

Semanate pe 15 martie,vor avea 60 zile pe 15 iunie.

Socoteala-i buna! ... la fel de bine socotesti si cand prepari solutiile de lucru?

#1872
fane52

fane52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.11.2021
Hai danutz,te stiu de mult pe aici si chiar poti mai mult!Chiar te cramponezi de o greseala facuta din iuteala de mana si...
Mai bine contribuie cu ceva ca ai cu ce.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate