Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Grădina de legume a serrifului

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

#1
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
La indemnarea unor useri, se stiu ei care, am decis sa incep si eu un topic, in care sa postez gradual lucrarile efectuate, diverse stadii ale plantelor, probleme si rezolvarea lor implicita...Eventual si unele costuri, daca sunteti interesati. Cultura 2015 va fi constituita din:
-Primavara: 7500 gulii in solar, le voi planta in curand, Timpano
                   1000 salata, Sotalis se numeste
                    960mp de ridichi...Habar n-am cate intra, Celesta
                    50.000 de fire de varza, vreo 35.000 Delight Ball, 15.000 Autumn Queen
                    7-8000 de fire de conopida, doar o parte e semanata Flamenco, Stargate, Jerez, Lecanu

-Vara: 5000 tomate, Gravitet F1, conduse pe doua brate
           2000 kapia in solar, condusa pe doua brate.
           25.000 kapia si gogosar. La gogosar voi opta pentru Gogomax...La kapia inca ma gandesc

Toamna: 15.000 conopida de toamna
                varza cu sau fara numar...
                dovlecei dupa ce vor fi gata rosiile din solar

Infrastructura: spatii protejate, 3x460mp, 1x208mp, 4x104mp, 2x120mp(astea din urma, le pot duce unde vreau eu)
Suprafata intravilan: 4x2880mp, din care vreo 3500mp constructii,curti,anexe, restul gradina, care va primi 2 cicluri de productie
                extravilan..habar n-am, in jur de 20ha, aproape 1ha fiind destinat deocamdata legumelor, inca nu stiu cati ardei voi cultiva. Aia 25.000 in mod sigur zic eu, daca toate vor fi ok, Doamne ajuta:)
In dotare se afla duba, tractor,  2 remorci, plug, combinator, semanatoare paioase, semanatoare de porumb, disc, met 2500l, cultivator pe 7 randuri si nu-mi mai amintesc:)
Ca si irigatii, folosesc un hidrofor de 1500w pentru solariile mari dotat cu calculator Hunter(dar ala sta-n dulap), inclusiv pentru cel de rasaduri, dupa ce scot tot din el, am sistemul de irigatie facut cu 14 ron, avand furtunele de picurare din anii trecuti:). 3 pompe centrifugale de 1 1/4", motoare de 2.2kw pe ele si un trifazic. Astea sunt destinate pentru gradini, pentru ca irig prin aspersie si am nevoie de presiune. Pentru camp, am o motopompa si voi mai cumpara anul asta inca una, sau doua. Vreau sa fie totul "plug and play"...fara sarma si mai stiu eu ce, pe cat se poate:)

Ah...am uitat sa adaug mana de lucru: eu, mama si tata. Anul trecut am avut un om pentru intreg sezonul. Anu` asta nu s-a anuntat nimeni. Voi plati la nevoie, dar nu prea am pe cine.

Cam atat. Il rog pe scaiba sa  ataseze acestui post o copie a ultimelor poze postate de mine, la seciuntea "Semanatul si repicatul" ...Sau sa puna o copie a intregului post.

Va multumesc si va doresc un 2015 roditor.

#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Postul despre care vorbești, șade bine acolo Posted Image
Pun un link aici, cine dorește-l va vedea pe acel topic.
Discuția poate continua la fel de bine aici.

#3
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Puteai sa pui si tu un titlu concludent, daca tot e un topic asa de serios. Nimeni interesat de legumicultura nu va cauta pe google "de-ale lui serrifu" ca sa dea din intamplare peste informatiile din topicul asta, pe care unii le pot gasi utile.
In rest... numa' bine sa-ti mearga si sa ai recolte cat mai bune.

#4
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
E bine, felicitari.

Acuma, serrifule, ti-ai mai luat o grija pe cap, trebuie sa ai grija si de gradina ta virtuala.

#5
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Voi avea si de asta grija. Acum e ok...am timp de butonat cat de cat. Treaba se cam ingroasa de la sfarsitul lui februarie. Dar tot voi avea timp si atunci. Din mai incolo va fi mai greu cu timpul alocat "claviaturii" :)  
@Jesusindahood, ai dreptate
@scaiba, multumesc pentru sugestia cu linkul si pentru modificare, e mai elocvent asa. Totusi, nu prea-mi place cum suna. Ma voi mai gandi si voi reveni cu un titlu pana...la sfarsitul saptamanii cred.

#6
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Bravo!Foarte frumos si interesant topic.eu unul o sa-l urmaresc cu atentie,si sfatuiesc pe multi sa faca asta,vor avea mult de invatat.
Recolte bogate,sanatoase si nu in ultimul rand banoase @serrifu!

#7
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Vag, tre sa contina si legume/legumicultura ca sa iasa bine in google.
Gradina de legume a lui serrifu.

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai daca ai inceput un subiect asa de bun trebuie neaparat sa iti faci timp si primavara vara toamna ca sa scrii regulat pe aici ...ca daca faci ca vlad ,toata vara si toamna scriind 2 posturi apoi nu ai facut nimic.
oricum ,succesuri:)!

#9
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Foarte la obiect titlul, Va multumesc pentru sugestii, implicare si aplicare. Eu nu am luat in calcul ca trebuie sa de bine si pe google:).
Va mai multumesc pentru aprecieri si incurajari. Si eu va doresc un an cu recolte bogate si banoase... Ca e de munca, nu de gluma, stiti voi prea bine.

Nu stiu in ce masura am citit eu tare bine pe aici, nu cred ca mai folositi sursa de incalzire care o folosesc eu si anume, gunoiul cald. O sa doresc sa fac o precizare in acest sens. In momentul in care in sera mai sunt si alte legume rasarite, ele n-au voie sa fie atinse de acele gaze din momentul in care basculati sau asezati gunoiul. Gunoiul a fost foarte cald, avea 60 70 de grade pe remorci, afara. L-am asezat ieri dimineata, inttr-un timp record, 3 ore si 40 de minute, in 2 oameni dupa ce in prealabil, alaltaseara tarziu l-am basculat in solar. Ne-am grabit si nu am facut nici o pauza pentru ca sa pot descoperi celalalte rasaduri. S-au alungit un pic, dar e mai bine decat sa fii avut probleme. Tot ieri am amsamblat si lazile, am pus un strat de pamant peste gunoi, l-am tasat si am asezat 80 de tavite. Astazi, am asezat si restul de tavite, 80 la numar si dupa ce astea au fost facute, am facut compostul de care am mai pomenit in alte posturi. Am mai semanat azi 11.500 de varza, extratimpurie  Autumn Queen . Cei care sunt de prin zona mea, stiu faptul ca aici varza plata se vinde tot anul. Pana  in prezent, am 37.500 de varza semanata, 7500 gulii, 1000 salata . Mai urmeaza 12.500 de Autumn Queen, dar voi semana intr-un alt solar, deoarece in cel mare doresc sa-mi pastrez loc pentru rosii si ardei. E mai bine acolo, pentru ca e mai mult aer. Am facut si niste poze cu stadiul lucrarilor. Am sesizat si niste probleme din cauza faptului ca nu am tras folia cea de sus(se observa in poza, rulata pe margini), in vreo 20 de locuri, imi cam picura de pe folia de sus. Am zis ca nu o pun, ca sa am mai multa lumina ...

Attached Files



#10
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
serrifu, nu conteaza daca o parte dintre noi nu mai folosesc ca sursa de incalzire gunoiul de grajd, ci conteaza faptul ca multi inca mai folosesc aceasta metoda clasica si pot gasi informatii folositoare in exemplele tale.

#11
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postserrifu, on 24 ianuarie 2015 - 18:32, said:

am pus un strat de pamant peste gunoi, l-am tasat si am asezat 80 de tavite

Deci tu nu semeni in sibstratul pus peste gunoi? Plasticul tavitelor nu izoleaza incat sa nu se incalzeasca suficient substratul din tavite? Ca eu ma gandisem ca mi-ar conveni mai mult sa seman in alveole si sa le pun pe gunoi dar m-am gandit ca nu au destula caldura

#12
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Mai @ serifu, te rog sfatuieste-ma si pe mine. Am cultivat pana  acum ce  mi-a trecut prin cap si cum m-au sfatuit unul si altul. Am un teren la care panza freatica este la aprox. 1 metru. Cand ploua mult -asa cum a fost anul trecut, nici nu vreau sa ma mai gandesc ca am obtinut numai cateva galeti de produse, terenul se inunda ( 600 mp).
Ce pot face -pentru mine- pe acest teren.
Am fost multumit de ce am realizat pe acesta cand NU ploua mult.
Poate exista ceva ce are multa nevoie de apa.
Sfatuieste-ma, indruma-ma, caci nu-mi place sa muncesc in zadar.
Banuiesc ca vremea ma va penaliza in continuare.
Cu respect, Vasile

#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Mai, de asta s-a inventat 'desecarea'...parerea mea!

#14
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Orez.

#15
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
De Secarea, da unde desecarea. Mai  explicit mai Super.

#16
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
@jumbrom. Sper sa nu mai folosesc prea mult metoda asta. Nu poti controla temperatura decat prin aerisire. Zilele trecute a fost mai cald, am dechis aerisirile de sus....

@claudia313. Se poate semana si in substratul de pamant pus peste gunoi, dar e ca si cum ai semana afara..trebuie sa uzi abundent ca sa iei rasadurile si tot nu se vor lua cu radacina intreaga. Inainte doar asa se facea, doar ca nu e cel mai indicat. Ma repet, plantele nu patesc nimic daca cultivi direct pe acel substrat, doar ca, dupa transplantare, nu fac legatura cu pamantul atat de repede precum o fac cele obtinute in alveole  Daca doresti sa semeni fara tavite, atunci subsratul va avea un strat de pamant de aprox 6 7cm, un strat de mranita de vreo 2 cm, semanat frumos si acoperit cu turba. Tavitele nu se pot pune direct pe gunoi, deoarece el emana si niste gaze in timpul in care se descompune, pe langa caldura. Odata plantutele ajunse la 4 5 saptamani, ajung cu radacinuta in gunoi si nu le place deloc, de aceea pun un strat de 3 4 cm de pamant sub tavite. Nu izoleaza tavitele nimic.

     Bun, hai ca va spun cum lucrez eu cu gunoiul.
Intai de toate, daca nu e suficient de cald, il mai lasi 2 3 zile, asa gramada inalta, ca sa se mai incalzeasca. Se pune un strat consistent, 40-50cm, si se bate binisor, cu furca, atat cat iti permite ea sa bati de tare. Nu trebuie sa te urci pe el sau sa-l tasezi cu mai stiu eu ce greutati. Odata asezata centrala termica, se fac niste lazi, ca sa izolezi rasadurile cat de cat si sa poti pune pamant...altfel se imprastie tot. Va si spun cat pamant pun: la 12mp pun 350litri de pamant, aia ar insemna 4 roabe cu varf de 80 de litri(cred ca se pot observa in pozele postate). Atata pun daca folosesc alveole. Iar daca seaman direct in substrat, pun cam 700litri de pamant, si 150 160 litri de mranita pe aceeasi suprafata. Restul decurge aproape ca si cand ai avea centrala termica sau rezistente, doar ca nu poti controla temperatura din sol, decat cea din aer si de aceea folosesc acele mini tuneluri.
    Mai e vorba si despre provenienta gunoiului. Eu am cel de vita..De-asta pot sa aduc mult dintr-un loc. Acesta are si cea mai scurta perioada de descompunere(perioada in care da caldura)...Tine cam 4 5 saptamani. Cel de cal, 5 6 saptamani...iar cel mai puternic, dar si cel mai periculos e cel de oaie. Se descompune pe o perioada mai lunga de timp si trebuie asezat intr-un strat mai subtire. Primul ciclu de varza extratimpurie am semanat-o dupa Boboteaza, iar in gunoi am tot 30 de grade. Astazi, intr-o zi ploiasa, cu 4 5 grade afara, in interior am avut 13 14 grade la nivelul rasadurilor, fara folia de sus, cea antipor.

@vasilemet...nu vad alta solutie decat cea cu desecarea...sau orez, ceea ce sigur nu ai vrea sa faci. Am observat ca in 2014, singurele care nu au fost afectate de ploile abundente din zona mea au fost varza si porumbul. In rest, toate au avut de suferit...mana, putregaiuri.

#17
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
.......pentru  alti invidiosi, am terenul intr-o vale....toti din vale au parte de ce suport eu. Desecarea se scoate din ecuatie.
Pana anul trecut nu am avut problemele acestea.
Nu doresc ca sa fiu invidiat ca pot cultiva orez. Astept si alte raspunsuri pertinente.
Cu respect, Vasile

#18
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postserrifu, on 24 ianuarie 2015 - 20:46, said:


@claudia313. Inainte doar asa se facea, doar ca nu e cel mai indicat

Seriffule, se mai face si acum, eu majoritatea rasadurilor de legume asa le fac de 3 ani, in rasadnita pe pat de balegar! Si da, exact ca sa evit acea traumatizare a radacinilor as vrea sa le cultiv in alveole, doar ca nu eram sigura ca merge, ma gandeam ca nu vor avea suficienta caldura.
Dar din moment ce tu imi confirmi ca n-am pierderi de caldura atunci am scapat de o grija, le pun in tavite

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate