Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Dubai

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
6582 replies to this topic

#6085
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017
Scade bine cursul leu-aed,a ajuns la 1,23

#6086
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Ieri a plouat de-a rupt avioane vreo 3 ore. Haosul clasic, cu intersecții inundate și oameni ocolind aiurea băltoace.
Azi nu părea că mai e așa întunecat, dar de vreo 20 de minute...hehe, iar plouă!

#6087
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Șiiiii....cam gata cu ploaia
Attached File  20230129_080110.jpg   453.51K   57 downloads

#6088
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,272
  • Înscris: 22.07.2005
Batranul @Buntzi tot la datorie pe forum... man, stii ca sunt zece ani, de cand scrii aici!
... trece timpul, ne trecem si noi!

Edited by floraur, 29 January 2023 - 22:20.


#6089
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

View Postfloraur, on 29 ianuarie 2023 - 22:19, said:

sunt zece ani, de cand scrii aici!
... trece timpul, ne trecem si noi!
Mai spre 15 așa...Îmbătrânim, îmbătrânim.

#6090
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Am redeschis sezonul de plajă în weekend. Apa e încă recișoară, dar dacă înoți relativ viguros devine plăcută. Spre prânz se încălzește stratul de la suprafață (vreo 5-10 cm așa) și devine cam nesuferită diferența. În plus, mai vine câte un curent din larg cu apă rece de tot, aia e cam nașpa.
Attached File  WhatsApp Image 2023-02-25 at 10.18.44.jpeg   87.93K   29 downloads Attached File  WhatsApp Image 2023-02-25 at 10.20.03.jpeg   142.14K   28 downloads
All in all, ză treabă iz gud.

Edited by buntzi, 28 February 2023 - 15:57.


#6091
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 05.03.2005
in februarie a mai plouat torential ?

#6092
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Nu a mai plouat de atunci de când am zis, dar acum pare mai ciudat pe afară...

#6093
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 28.11.2022
Salutare,
Ma gandeam la inceput de Iunie sa ajung in Dubai.
merita,este chiar atat de cald?

#6094
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017
Uitete la ce am scris acum un an. Totul depinde de ce temperaturi suporti vor fi in jur de 40 de grade ziua si peste poate si 30 noaptea.

#6095
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 28.11.2022
Mda...cu un bebe de doi ani ar fi prea cald.Noi adultii,nu am fi asa deranjati.
Mai avem varianta Ianuarie,am vazut ca sunt temperaturi intre 20-25 ziua dar probabil nu se poate face baie in mare.
Martie-Aprilie ar fi ok din ce am vazut,dar nu se pupa cu zilele noastre libere.

#6096
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017
Ai fi poate"surprins"sa afli ca si acolo au copii de 2 ani.Trebuie sa-l protejezi mai bine de soare,sa-l hidratezi asigurare de calatorie obligatorie si daca nu are probleme de sanatate care sa fie afectate de caldura,de ce sa nu mergeti in iunie?Pa marii e foarte calda,parca ai sta in cada si ai face baie..

A si mai e ochestie,sa iei niste haine mai subtiri pantaloni lungi si bluza cu mameca lunga pentru copil,disconfortul termic e cam mare intre temperatura de afara si cea din malluri sau alte locuri interioare.

#6097
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 05.03.2005
pana la apa calda a marii te frige nisipul la talpile picioarelor....si asta la 8 - 9 dimineata. Nu mai vorbesc de factorul umiditate si de lumina putenica a soarelui.

Acum ma gandeam ca si o parte din parcurile tematice sunt inchise in acea perioada

Edited by mccrya, 04 March 2023 - 14:21.


#6098
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017
Citeste te rog in anul trecut in iunie ce am scris.Nu scriu din burta ci din ceea ce am trait acolo.Parcurile tematice sunt deschise toate,nu stai la coada,te dai pana te plictisesti.Te lasa sa intri si cu apa.Sunt anumite atractii care sunt la soare si alea sunt inchise in timpul amiezii. Am mers la apa spre seara cand nu mai frige asa nisipul.In schimb am stat in apa cu orele,copii nu se dadeau dusi,ne-au scos salvamarii din apa ca nu mai e voie dupa ce apune soarele.Spre comparatie am fost intr-un an la greci afara 40°,intrai in apa te apuca clantanitul dintilor.

#6099
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 05.03.2005
nici eu nu scriu din burta...am avut job doi ani acolo Posted Image. La inceput de Mai cand am iesit din aeroport si am  ajuns pentru prima oara acolo, mi s-au lipit instant pantalonii de mine din cauza umiditatii :lol:

Miracle Garden si Global Village  nu sunt deschise in perioada aia...la ele ma gandeam mai devreme

Edited by mccrya, 04 March 2023 - 22:27.


#6100
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017
Bine hai s-o luam altfel,colegul poate merge in ianuarie sau iunie,tu cand ai merge?

#6101
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

 Bebestrumf9, on 03 martie 2023 - 18:38, said:

[...]Ma gandeam la inceput de Iunie sa ajung in Dubai.
merita,este chiar atat de cald?

 Bebestrumf9, on 04 martie 2023 - 09:25, said:

Mda...cu un bebe de doi ani ar fi prea cald.Noi adultii,nu am fi asa deranjati.
Mai avem varianta Ianuarie,am vazut ca sunt temperaturi intre 20-25 ziua dar probabil nu se poate face baie in mare[...]
Depinde și ce vreți să faceți. Pentru plajă, e încă ok (mai ales că ați precizat început de iunie). Da, o să fie cald, nisipul frige de numa', apa o să fie caldă (dar probabil încă nu ciorbă, aia e de pe la jumatea lui iulie). Dacă vreți numai plajă, s-ar putea să fie chiar ok mai ales pentru kinder. Pălărie, apă, cremă de protecție.
Totuși, e înțelept pe la 12 (maxim 1) deja să plecați de pe plajă sau să stați numai sub umbrelă, că arde rău de tot. Așa că mno, voi știți cât de matinal e kinderul și dacă puteți fi pe plajă dis de dimineață (gen 8) sau dacă trebuie să vă umpleți dimineața cu altceva și să ajungeți pe plajă după 4 jumate așa când se mai duce soarele în jos nițel.
În ianuarie...depinde și când. Dacă e chiar la început (imediat după anul nou) poate mai merge, cu nițel noroc. Depinde și de locul pe care îl alegeți pentru plajă, am impresia că plaja de la JBR e ceva mai adăpostită și apa e nițel mai caldă decât la Kite Beach, unde vine curent rece din larg. Dar da, de pe la jumate încolo se cam răcește și tremuri binișor dacă nu înoți (viguros). Și mai bate și vântul (nu tocmai prietenos). Cam pe atunci închid și eu sezonul până pe la sfârșitul lui februarie începutul lui martie.

Concluzia pe fond: începutul lui iunie e cald pentru multe chestii de făcut afară, dar cu un pic de grijă nu e chiar satana pentru plajă. Începutul lui ianuarie nu e chiar de plajă, dar se poate merge în alte locuri pe afară.
HiH

#6102
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 05.03.2005

 dacrad2, on 05 martie 2023 - 00:38, said:

Bine hai s-o luam altfel,colegul poate merge in ianuarie sau iunie,tu cand ai merge?
nu e despre cand as merge eu ci despre cum trebuie sa fie el/colegul informat .

Fiecare merge cand poate si unde isi permite, important este sa fie bine informat.

Eu cand am mai fost ca turist in emirate am mers in oct, , decembrie si de cele mai multe ori in ianuarie. In octombrie inca e foarte cald si cam atunci e perioada cu cea mai mare umiditate din an

Edited by mccrya, 05 March 2023 - 13:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate