Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Dubai

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
6582 replies to this topic

#5977
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017
Mai nou am dat si de vrbo,acelasi lucru ca airbnb si tine de expedia.
Fa,a cu airbnb e ca pentru un apartament intr-o zona mai buna,trebuie sa platesti mai mult.Pe agoda,booking si restul siteurilor mai gasesti promotii,reduceri.

#5978
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Va mulțumesc frumos, tuturor, pentru opinii.
Acum sunt în faza de documentare asa ca încă nu știu exact ce vom face.

Edited by max_01, 21 September 2022 - 14:20.


#5979
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 16.07.2017
Sunt mai ieftine cumpărăturile de haine, încălțăminte, poșete, ceasuri, etc, în Dubai decât la Viena, München,Berlin, Paris, Roma, Florența,Amsterdam,etc?Găsesc altfel de produse în Dubai decât în orașele mentionate de mine?
Întreb deoarece pe mulți ii aud ca o dau înainte cu shoping făcut în Dubai.

#5980
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Probabil depinde foarte mult de produsele în sine. În principiu aș zice că nu, nu sunt mai ieftine.
Deosebite? E posibil, în sensul că produsele de aici sunt mai orientate către clientela locală, adică gusturi diferite față de europa. Aia cu shopingu' în Dubai e 90% fiță.

#5981
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017
Daca compari mallurile nu sunt mai ieftine cumparaturile(nu stiu luna reducerilor,februarie),daca intri in magazinele de pe strada cu outleturi si alte lucruri mai ieftine eu as zice ca sunt mai ieftine.
A doua oara cand am fost in dubai ,eu am vazut o asa zisa vedeta de la noi,mulatra,cum umbla prin magazinele din souk naif,deira.Nici astia nu isi iau haine numai din mall.
Mai e o problema care scumpeste tot acum in dubai si asta e cursul dirhamului,care e legat de dolar.

Edited by dacrad2, 23 September 2022 - 10:23.


#5982
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Starting tomorrow, Wednesday, September 28, mask wearing is optional for all "open and closed facilities and spaces", except three. The three public areas where they remain mandatory are:
1. Hospitals and medical facilities
2. Mosques
3. Public transportation means like buses

They are no longer mandatory in malls, restaurants, supermarkets or any other public places.
Additionally, the following categories have to remain masked:
1. Food service providers
2. Covid-positive cases
3. Those suspected of having Covid


HiH

#5983
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 05.03.2005

View Postdacrad2, on 23 septembrie 2022 - 10:16, said:

Mai e o problema care scumpeste tot acum in dubai si asta e cursul dirhamului,care e legat de dolar.


cursul asta e la fel de zeci de ani....prea putin fluctueaza. In 2001 cand am fost pentru prima oara in UAE, era la fel ~3.67

https://www.google.c...RoQmY0JegQIARAZ    vs  https://www.google.c...ARAZ&window=MAX

Edited by mccrya, 27 September 2022 - 21:15.


#5984
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
Colegul se referă la cursul dirham - leu, el fiind plătit în leuți românești.

#5985
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017

View Postmccrya, on 27 septembrie 2022 - 21:11, said:




cursul asta e la fel de zeci de ani....prea putin fluctueaza. In 2001 cand am fost pentru prima oara in UAE, era la fel ~3.67

https://www.google.c...RoQmY0JegQIARAZ    vs  https://www.google.c...ARAZ&window=MAX
Da a zis bine buntzi,eu prima oara cand am fost cursul leu dirham era sub 1,1,iar eu il socoteam acolo 1 la 1 cand imi faceam calculele. Acum cursul visa iainte de comisioanele bancii e de peste 1,40 ,iar daca dolarul o tine tot asa nu m-ar mira ca cursul sa ajunga la 1,5 sau in jur.
Am mai zis si mai devreme anul asta,din cauza cursului platesti pe sejur mai mult cu sute de euro( in functie de cat de cheltuitor esti).

Edited by dacrad2, 28 September 2022 - 10:43.


#5986
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006
În seara asta a fost prima oară (pentru mine) când am văzut euro la curs mai jos decât dolarul (3.64 față de 3.68)

#5987
Akiroox

Akiroox

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.08.2020
Tocmai ce m-am intors azi-noapte din Dubai, asa ca las aici cateva idei. Mergand pentru a 2-a oara, pot face si o mica comparatie cu perioada precedenta (Nov 2021), poate este cineva interesat.

Preturile in Dubai sunt usor mai mari acum fata de anul trecut, dar inflatia la ei nu se resimte ca in Europa. Nu imi aduc aminte 100%, dar am impresia ca nu mai poti sa comanzi un Hala Taxi prin Careem din aeroport.Mie cel putin nu imi apareau. Singura solutie ar fi sa iei sofer cu masina proprie, (tot prin Careem) unde preturile sunt mai mari. Ca idee, o cursa DXB T2 pana in zona Barsha Heights, unde am avut cazarea (~ 30km) este undeva intre 120-160 AED in functie de ora si trafic, in conditiile in care anul trecut, pentru aproximativ acelasi traseu am dat undeva la 90-100 AED maxim.

Pe partea de mancare, nu prea mai ai cum sa mananci sub 40 Aed/pers decat daca vrei ceva fastfood. Daca vrei sa mananci la o terasa (nu restaurant de fite) cam 40 Aed e suma minima pe care trebuie sa o scoti. Cam asta e consumatia minima pe care ti-o cer unele terase din Marina de exemplu.

Legat de temperaturi, daca nu sunteti rezistenti la caldura, ideal este sa mergeti in Dubai intre Noiembrie-Martie. Daca anul trecut, la jumatatea lunii Noiembrie am avut temperaturi intre 28-31 de grade, acum, la sfarsit de Septembrie am avut in primele zile si 40 de grade, scazand treptat pe la un 34-35 pe masura ce se incheie luna. (Ieri, in ultima zi, au fost 34)

Pe partea financiara nu pot sa fac o comparatie deoarece anul trecut am fost aproape exclusiv sa vizitam cam toate atractiile turistice si deci am avut cheltuieli suplimentare cu biletele de intrare + transport pana acolo, pe cand anul acesta am fost exclusiv pe relaxat. Dar ca idee, pot lasa niste cifre estimative. Noiembrie 2021 - plin sezon; vizitat cam toate atractiile turistice (Burj Khalifa, Miracle Garden, Safari, plimbare cu Yacht-ul, Dubai Frame, Expo 2020, Aquarium), ceva shopping prin Dubai mall + mancare si transportul aferent; undeva la 2.5k euro pentru 2 persoane pentru 7 nopti  iar anul acesta, unde am fost in offseason, o plimbare cu yaht-ul si cateva vizite la diverse mall-uri si zone mai populare, bugetul a fost cu ~50% mai mic tot 7 nopti.

Alte lucruri worth to mention: Daca zburati cu Wizz Air, ei opereaza exclusiv in Terminalul 2 al aeroportului, iar acela nu este conectat la un metrou asa ca singura varianta este un taxi. Daca zburati cu Fly Dubai, fiind divizia low cost a Emirates, opereaza in Terminalul 3 care este exclusiv Fly Dubai/Emirates. Terminalele 1 si 3 sunt conectate la metrou si puteti ajunge cam in orice zona a Dubai-ului cu cel mult 20 de Aed / pers. In Dubai, se dau in continuare sim-uri gratuite de catre cei de la DU cu numar de telefon si 1GB valabil 24 de ore. Puteti merge foarte usor cu acel sim la orice reprezentanta DU si puteti lua optiunea cea mai mica de 49 de AED ce vine cu 2 GB trafic de internet, suficient avand in vedere ca exista Wifi oriunde, si 30 de minute pe care le puteti folosi sa sunati inclusiv in Romania. Valabilitatea ofertei este de 28 de zile.

Daca ai certificat de vaccinare, nu mai ai nevoie de nimic pentru a intra in Dubai, daca nu il ai, trebuie sa faci un test PCR cu maxim 48 de ore inainte sa ajungi acolo. Side note: desi rezidentii din Dubai poarta in continuare masti, turistii nu poarta decat daca vor. Eu de exemplu nu am purtat aproape deloc masca si nu mi-a atras nimeni atentia, nici din hotel/mall-uri/mijloace de transport in comun sau soferi de taxi. O puneam doar daca mi se parea ca e zona foarte aglomerata, dar doar daca voiam eu.

Cam atat despre aventura mea. Sper ca am atins cat mai multe puncte si sper sa fie de folost celor ce sunt indecisi sau nu stiu ce sa faca acolo.

#5988
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Pe site-ul Flydubay inca exita formularea asta: "Passengers may be asked to undergo a PCR test on arrival in Dubai". Deasemeni, exista si pe site-ul MAE.
A vazut careva facandu-se vreun test cuiva ales aleatoriu, dupa aterizare? Sau e doar un bau-bau?

#5989
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017
Eu cred ca se refera .ai mult daca depisteaza pe careva ca are simptome. In abu dhabi unde am aterizat nu am vazut pe nimeni la locurile unde ar trebui sa se faca testarea si nu ma refer la calatori ci la personal.

#5990
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 09.09.2006

View Postzuv, on 29 septembrie 2022 - 20:33, said:

[...]A vazut careva facandu-se vreun test cuiva ales aleatoriu, dupa aterizare? Sau e doar un bau-bau?
Cum zice și @dacrad2 mai sus, nici eu nu am văzut să se facă așa ceva. Pe de altă parte, FlyDubai zboară în multe locuri mai..."întunecate". E foarte posibil să fie ceva mai curioși cu cei care vin din Africa sau Asia (și zboară pe DWC sau T2), dar mai puțin cu cei din europa (care ajung pe T3 de obicei)

#5991
licuriciHR

licuriciHR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 10.07.2008
Buna ,
ma poate ajuta cineva , whatsapp sau signal functioneaza prin WI FI?

multumesc

#5992
Akiroox

Akiroox

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.08.2020

View PostlicuriciHR, on 30 septembrie 2022 - 14:24, said:

Buna ,
ma poate ajuta cineva , whatsapp sau signal functioneaza prin WI FI?

multumesc

Merge sa trimiti mesaje, nu merge sa suni. Valabil si pentru Messenger

#5993
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009

View Postmax_01, on 20 septembrie 2022 - 14:38, said:


Nu mănânc ceapa sau roșii,  chiar dacă le știu calitățile lor nutritive.


Corect.Ce ii place la unul, la altul ii face greata.Cand simt miros de zacusca, în spatii închise, mi se face greata în timp ce pentru majoritatea oamenilor este o delicatesa.Da, știu, sunt ciudat.Asta este.
ceapa si rosii nu am incercat dar am gasit niste castraveti mai altfel
si ceva muncitoresc de la Carrefour.😭

Attached Files


Edited by cfrtriaj, 04 October 2022 - 20:57.


#5994
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019

View Postfreddy2017, on 23 septembrie 2022 - 05:30, said:

Sunt mai ieftine cumpărăturile de haine, încălțăminte, poșete, ceasuri, etc, în Dubai decât la Viena, München,Berlin, Paris, Roma, Florența,Amsterdam,etc?Găsesc altfel de produse în Dubai decât în orașele mentionate de mine?  

imi permit sa iti zic eu  care fac cumparaturi  in europa si doar ce a fost in August in america  si anul trecut in Dubai  . NU   cu  NU  mare  .  sunt mai scumpe decat in europa  sau usa    si nimic deosebit  . in schimb am cumparat  multe produse alimentare  :  miere  , ceaiuri  , orez    etc    au alt gust !!  si Pepsi ....  are un gust extraordinar   , mai bun ca in europa  .   iar haine  slabut rau de tot  . si eu am intrebat pe grup aici de shoping  in Dubai anul trecut    , nu merita   !  . din usa mai exact  NY   am venit cu 30 de kg de haine si incaltaminte  , din dubai 2 tricouri  si o sapca  . parfumurile sunt mai scumpe ca in Germania  .  In Dubai doar  bucurate de vreme si distractie la maxim .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate