Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Dubai

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
6557 replies to this topic

#1
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004
Prima insula artificiala The Palm Jumeirah din Dubai s-a itzit deja din mare...se pregatesc a doua (The Palm Jebel Ali) si a treia (The World Dubai)...

(va urma, daca va fi cineva interesat)

Attached Files



#2
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004
...asa va arata in final:

Attached Files



#3
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004
Asta e cea de-a doua insula in constructie...

Attached Files



#4
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004
...iar asta este cea de-a treia: The World Dubai, un arhipelag de 250 insule artificiale in forma hartii continentelor, cu un diametru de aprox 8km diametru.

Attached Files



#5
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004
...si cam asa vor arata toate trei insulele din satelit...

Attached Files



#6
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
:jaw-dropp

#7
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Da, cred ca zahei s-a exprimat perfect...
Dar am si eu o intrebare: Who's payin' the bill? :D

#8
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001

Quote

Originally posted by Nozavi
Dar am si eu o intrebare: Who's payin' the bill? :D


Cei care vor sta pe insulele celea :D

#9
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 16.08.2002
Cele 7 minuni ale lumii antice eu zic ca au fost depasite de mult. Daca ati urmarit "Extreme engineering" de pe Discovery, stiti despre ce vorbesc ...
Cat priveste subiectul topicului, eu stiu ca in Dubai exista singurul hotel de 6 stele din lume, asa ca nimic nu e imposibil.

Tot ce mai pot spune e acelasi lucru ca zahei: :jaw-dropp

#10
Klooz

Klooz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.04.2004
/sHit mi-a luat zahei juma' de falca... nefericita tara care are nevoie de asa ceva... io ma gandesc deja unde sa-mi pun cortul

#11
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
apropo de hotelul din dubai, se numeste burj al arab si are 7 stele, nu 6 :)

ca sa va minunati:
http://www.dubai.the...urj-al-arab.htm

#12
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Dubai este unul din exemplele pozitive, in lumea araba.
Au demonstrat ca se poate, si au mai demonstrat ca civilizatia de tip occidental nu este tocmai daunatoare lumii arabe.
Din exemplul lor au de invatat mai ales arabii aia care stau toata ziua cu arma in mana, care isi imping singuri tara catre haos si saracie!
N-am vrut sa intru in politic acum... dar asta trebuia precizat.

#13
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
pai in momentul cand o sa li se termine rezervele de petrol atunci sa vezi cum o sa ii inghita desertul din nou... totii palmierii aia care ii vedeti supravietuiesc datorita faptului ca la baza fiecaruia exista o tzashnitoare care iriga de 3 ori pe zi pamantul... altfel in 3-4 zile s-ar usca si la prima furtuna de nisip s-ar duce draq...
Deci minunile care le vedeti vor mai tine maxim 100 ani perioada estimata pana la epuizarea rezervelor de petrol

#14
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

Quote

Originally posted by zuppy
apropo de hotelul din dubai, se numeste burj al arab si are 7 stele, nu 6 :)

ca sa va minunati:
http://www.dubai.the...urj-al-arab.htm

Daca preturile acolo sunt, citez:
"Prices : from 762 USD + taxes. Prices change according to the type of room, the day, the season or discounts available.", pai cat crezi, Aldocor, ca o sa ii coste pe aia de pe insule? :eek:

#15
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
crede-ma ca nu e mult pentru hotelul ala :)

daca ai vedea cum arata prin interior ... are chiar si niste pseudo-acvarii (daca le pot numi asa), de fapt hotelul este construit sub nivelul apei si are sticla in pereti prin care vezi pestii

#16
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004

Quote

Originally posted by Nozavi
Da, cred ca zahei s-a exprimat perfect...
Dar am si eu o intrebare: Who's payin' the bill? :D


The bill e split in trei.

Primele doua faze constau in investitia pt land reclamation (in daco-romana parca e 'imbunatatiri funciare', adica erectia insulelor din apa  :degetele: ) si pentru infrastructura (retele de electricitate, apa, telecomunicatii, canalizare etc.). Investitia pt primele doua faze e acoperita de titularul proiectului: Nakheel Corporation, o companie in proprietatea Guvernul Dubaiului. Fiecare insula costa aprox. $1.8 miliarde pt primele doua faze.

Faza a treia o reprezinta 'vinderea' insulei catre investitori, care vor continua cu constructia cladirilor pt uz privat (resedinte) si comercial (hoteluri, parcuri de distractii, yacht-cluburi, restaurante si discoteci etc.). Nakheel Corporation va vinde insulele numai acelor investitori care vin cu proiecte compatibile (arhitectionic, tematic/stilistic) cu proiectul general al insulelor. De ex. pt The World Dubai, investitorii vor trebui sa prezinte proiecte cu o tema care reflecta cultura tarii situate pe insula-replica, inclusiv monumente reprezentative pt tara respectiva.

Primele doua insule (Palm Jumeirah si Palm Jebel Ali) sunt deja contractate integral de investitori (banci si firme de imobiliare). Printre cumparatorii de resedinte se numara evident multi bogatasi discreti (majoritatea din SUA si Rusia) dar si vedete de film si muzica, fotbalisti (Beckham si alti 6 fotbalisti englezi), royals din regiune si din Europa etc.

Cele trei insule sunt doar cateva din proiectele in derulare in Dubai. In plus mai sunt:
- Dubai Marina http://www.emaar.com...bai_marina.html
- Jumeirah Beach Residence http://www.jbr.ae
- Jumeirah Islands http://www.jumeirahi...s.ae/enter.html
- Hydropolis (hotel subacvatic-numai receptia va fi 'plutitoare')
- Burj Dubai (cea mai inalta cladire din lume, inaltime ~560m, cu o rezerva de +30...40m), finalizare 2008 http://www.burjdubai.com/
- Dubailand: parc de distractii http://www.dubailand.ae/
- Dubai Mall: cel mai mare shopping center din lume, suprafata echivalenta a 50 terenuri de fotbal
- Mall of the Emirates
- Dubai Festival City
- Dubai Silicon Oasis (parc industrial-tehnologic), cost $10 miliarde
- Dubai Financial Centre

Am anexat o poza din satelit din ianuarie 2004, in care se vede Palm Jumeirah aproape terminata (in dreapta) si Palm Jebel Ali in constructie (stanga). Intre ele, pe malul marii in forma literei "E" se vede celebrul Dubai Jebel Ali Port and Duty Free Zone, de unde se dragheaza o parte din pamantul pt fundatia insulelor.

Valoarea totala a acestor investitii depaseste $50 miliarde, si are ca scop transformarea Dubaiului in capitala tehnologica, turistica, comerciala si financiara a Orientului Mijlociu.

Dubai intentioneaza sa atraga cca 15 milioane de turisti pe an in 2015. In 2004, veniturile Dubaiu-ului din turism si calatorii de afaceri vor atinge $17 miliarde.

Pt a sustine aceasta crestere, Emirates Airlines a comandat in 2003 avioane in valoare de $15 miliarde: 25 Boeing 777, 22 Airbus A380, 8 Airbus A340-600 si 3 A330s, livrabile pana in 2010.

...si singura resursa naturala e nisipul si putin petrol ! (ca petrolul adevarat e in emiratul vecin, Abu Dhabi).

Concluzie: atat Emirates cat si industria turistica vor angaja in draci. Romani, pe cai!...sau pe camile !!!

Attached Files



#17
mikhayah

mikhayah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 24.04.2004

Quote

Originally posted by Bertino
pai in momentul cand o sa li se termine rezervele de petrol atunci sa vezi cum o sa ii inghita desertul din nou... totii palmierii aia care ii vedeti supravietuiesc datorita faptului ca la baza fiecaruia exista o tzashnitoare care iriga de 3 ori pe zi pamantul... altfel in 3-4 zile s-ar usca si la prima furtuna de nisip s-ar duce draq...
Deci minunile care le vedeti vor mai tine maxim 100 ani perioada estimata pana la epuizarea rezervelor de petrol


Bertino, te inseli (asa cum m-am inselat si eu).
Principalele surse de venituri ale Dubaiului sunt comertul si serviciile (turism de agrement si de afaceri). Orientarea Dubaiului catre comert dateaza din secolul trecut, cand au acordat facilitati fiscale si au permis un stil de viata mai liberal pt comerciantii de pe ruta Indiilor.
Unde ai dreptate insa este ca beneficiaza de pretul scazut al petrolului exploatat din Dubai (foarte putin) si Abu Dhabi (grosul). Spre deosebire de seicii din Abu Dhabi, care stau pe punga de petrol si sug cu paiul, Dubaiul a ales o cale mai inteleapta: sa isi asigure un viitor ferit de pericolul prognozat de tine. Toate veniturile din resurse ieftine de petrol le-au canalizat spre proiecte majore de infrastructura, in special in turismul care aduce valuta forte. In plus, au stiut sa combine optim resursele locale si regionale, si sa isi creeze un avantaj concurential fata de colosii vecini (Arabia Saudita si Irak, in special, care au petrol si gaze de sute de ori mai mult):
- petrol ieftin
- pozitia pe coasta la intrare in Golf, unde toti comerciantii prefera sa isi arunce marfa si sa se care repede
- asezarea tarii (UAE) in lungul litoralului: plaje, porturi etc.
- mana de lucru ieftina si inepuizabila (India si Pakistan)
- regim avantajos pt investitori si expatriati tehnocrati (zero taxe pe venituri)
- o combinatie moderna de stat secular si islamic
- last but not least: lideri vizionari, pe o structura sociala cu grad inalt de coeziune (singurul avantaj al "lipsei de istorie")

Apropos: sunt curios daca s-a deschis intr-adevar ambasada UAE in Bucuresti (exista una a Romaniei in Abu Dhabi). Romanii au inceput sa aibe cautare in Dubai in hospitality industry, pt ca arata europeni si sunt aproape la fe de (putin mai scumpi) decat indienii. O opreliste pt cresterea contingentului de angajati oficiali din Romania (fete sunt destule, la negru!) este neincrederea pe care a insuflat-o dl.Iliescu liderilor UAE (parfum dulceag care ascunde iz de comunism).
Altminteri, romanii ar face impresie buna, pt ca tin la tavaleala :yeah baby

#18
Klooz

Klooz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.04.2004
n-as vrea sa judec opinii ce se refera la flerul pentru afaceri sau implicatiile acestui, recunosc, fascinant proiect... da' chiar se apucau astia de treaba fara bani? sa fim seriosi, niciodata, nici o clipa, nu cred ca s-a pus problema banilor pentru proiectul asta, repet, halucinant... chiar conteaza cine plateste si ce suma faranonica o sa fie dupa ce se trage linia... naaaah o sa-l faca si gata... pe mine o sa ma gasiti pe o insulita - cortul rosu - din palmierul ala

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate