Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Medicamente naturiste?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Sunt medici care recomanda astfel de medicamente? Nu ma refer la la*arelile alea homeopate, ci la medicamente naturiste facute din tot felu' de frunze si prostii.
Eu mai stiu niste chimie si biologie, si stiu ca industria farmaceutica nu merge chiar asa de simplu. O substanta trebuie izolata, sintetizata, dozata si testata inainte sa devina un medicament bazat pe o planta anume.

Am primit asta la recomandarea unui prieten care foloseste produse naturiste, stiind ca am avut recent o infectie cu Helicobacter Pylori. Nu mi se pare nimic concret si convingator in chestia asta, mai ales ca tot el voia sa ma trimita la biorezonanta(prietene, wat?).

Banuiesc ca nu ma insel, nu?

#2
Schnucki

Schnucki

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,812
  • Înscris: 09.12.2014

 JesusInDaHood, on 15 ianuarie 2015 - 23:23, said:

Sunt medici care recomanda astfel de medicamente? Nu ma refer la la*arelile alea homeopate, ci la medicamente naturiste facute din tot felu' de frunze si prostii.
Eu mai stiu niste chimie si biologie, si stiu ca industria farmaceutica nu merge chiar asa de simplu. O substanta trebuie izolata, sintetizata, dozata si testata inainte sa devina un medicament bazat pe o planta anume.

Am primit asta la recomandarea unui prieten care foloseste produse naturiste, stiind ca am avut recent o infectie cu Helicobacter Pylori. Nu mi se pare nimic concret si convingator in chestia asta, mai ales ca tot el voia sa ma trimita la biorezonanta(prietene, wat?).

Banuiesc ca nu ma insel, nu?

Astea-s prostii.

Pe care mulți le folosesc ca să facă bani din disperarea oamenilor bolnavi.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Poti folosi astfel de remedii, preventiv. Pentru tratarea unor boli, trebuie urmat staful medicului.

#4
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Vad totusi ca aceasta companie este destul de apreciata. Inca am retineri destul de mari si nu consider achizitionarea pana la o documentatie mult mai serioasa.

#5
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 JesusInDaHood, on 15 ianuarie 2015 - 23:23, said:

Sunt medici care recomanda astfel de medicamente?

Nu! Pentru ca nu primesc comision.

Medicamentele pe baza de plante nu sunt prostii, primul antibiotic realizat la scara industriala a fost obtinut dintr-un pepene mucegait.
Un alt exemplu, personal, de ani de zile, iarna, ma chinuiam teribil cu o tuse uscata care nu ceda la medicamentele luate de la farmacii. Pana cand am descoperit remediul ceaiul din ceapa, cu frunze cu tot.

Pe vremuri, cand era bunicul meu copil, atunci cand se taia la joaca era tratat cu miere. Si, culmea, nu s-au infectat nicioadata ranile.

Tratamentele pe baza de plante si frunze nu sunt frectii la picior de lemn, au efect chiar daca mai bland.

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Sunt naturiste dar nu sunt medicamente.
Toate "ajuta la...".
Niciunul nu "trateaza".
Chestie de nuanta.

#7
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-trebuie tinut si regim pt stomac: fara alciool,tigara,mancaruri acide....
-oricum sunt bune si plantele,ceaiurile

#8
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 JesusInDaHood, on 15 ianuarie 2015 - 23:23, said:

Am primit asta la recomandarea unui prieten care foloseste produse naturiste, stiind ca am avut recent o infectie cu Helicobacter Pylori. Nu mi se pare nimic concret si convingator in chestia asta, mai ales ca tot el voia sa ma trimita la biorezonanta(prietene, wat?).
Daca nu te-a trimis sa pupi si niste moaste, nu-ti este prieten adevarat. Posted Image
Oare oamenii normali nu observa ca astia care promoveaza "produsele naturiste" sunt ori jnapani care stiu sa faca bani de pe urma prostilor, ori persoane naive care cred in vindecari miraculoase?

#9
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Medicamentul e medicament, suplimentul cu totul altceva. Cine stie sa aleaga niste suplimente dupa o documentare serioasa (studii stiintifice ?), are de castigat. Cine nu, o sa ramana doar cu aflarea in treaba si va lua antibiotice, imunosupresoare si antiinflamatoare fara numar, fiindca ce altceva poti sa faci. Chiar nu e cazul sa aruncati copaia cu tot cu copil.

Edited by NelsonMandela, 16 January 2015 - 08:33.


#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
medicamentele naturiste sunt bune, problema este sa gasesti un medic sa-ti prescrie asa ceva, un medic ce a studiat asta pe cont propriu.
mama mea avea esofagita de reflux si lua de fiecare data ranitidina. intamplator, a baut vreo cateva zile ceai de musetel si a observat ca problema a disparut. din pacate, nici un medic nu i-a recomandat asa ceva.
atentie, starea de sanatate generala a populatiei s-a imbunatatit in ultimul secol nu datorita medicamentelor ci datorita cresterii calitatii vietii, a igienei.

#11
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

 JesusInDaHood, on 15 ianuarie 2015 - 23:23, said:

Sunt medici care recomanda astfel de medicamente? Nu ma refer la la*arelile alea homeopate, ci la medicamente naturiste facute din tot felu' de frunze si prostii.
Eu mai stiu niste chimie si biologie, si stiu ca industria farmaceutica nu merge chiar asa de simplu. O substanta trebuie izolata, sintetizata, dozata si testata inainte sa devina un medicament bazat pe o planta anume.

Am primit asta la recomandarea unui prieten care foloseste produse naturiste, stiind ca am avut recent o infectie cu Helicobacter Pylori. Nu mi se pare nimic concret si convingator in chestia asta, mai ales ca tot el voia sa ma trimita la biorezonanta(prietene, wat?).

Banuiesc ca nu ma insel, nu?

Soacra mea are Helicobacter Pylori, a fost la medic si i-a recomandat tot Mastic Gum. Ea a luat de la o alta firma - Solaray parca- si chiar i-a facut bine. (la noi in tara e la preturi nesimtite, pe iherbgasesti mai ieftin - nr mai mare de pastile)

Asemeni lui @draculescu,  si eu am incredere in medicamentele naturiste si in ceaiuri. Cele mai urate crize de fiere imi trec cu ceai de anghinare, nu cu No spa. Durerile in gat imi trec cu fagure de miere; de la Strepsils imi trece durerea pentru o ora, apoi revine iar...

Generatii intregi s-au tratat doar cu plante atatea sute de ani, pana sa apara medicamentele. Eu nu zic sa negam rolul medicamentelor de sinteza, au si ele rolul lor, si uneori reusesc sa invinga boala acolo unde plantele nu reusesc, dar ar fi nedrept sa intoarcem spatele plantelor care ne-au slujit timp de atatea generatii.

Edited by Clarra, 16 January 2015 - 09:19.


#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Naturist e una, homeopat e altceva.

Pentru H Pylori ia unt/ ulei de cocos, are acid caprilic. Cauta o sursa de incredere, tre' sa fie solid, nu lichid (desi se cheama ulei).

In linkul tau nu stiu ce cauta colostrum in compozitie, ala are mult hormon de crestere (nu e ceva negative, doar ca nu stiu sa ajute la infectii).

Edited by overseas, 16 January 2015 - 10:20.


#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 JesusInDaHood, on 15 ianuarie 2015 - 23:23, said:

Sunt medici care recomanda astfel de medicamente? Nu ma refer la la*arelile alea homeopate, ci la medicamente naturiste facute din tot felu' de frunze si prostii.
Sunt. Medici chiar buni. Sigur, nu te trateaza doar naturist, ci suplimenteaza tratamentul si cu produse naturiste sau care contin extracte din plante. De altfel, daca ai intrat recent intr-o farmacie, ai vazut probabil ca peste 50% din produsele expuse sunt naturiste. Sa luam un exemplu la-ntamplare: infectiile urinare. Daca te duci la farmacie fara reteta de antibiotic de la doctor, o sa-ti dea chestii pe baza de merisor, strugurii ursului si etc, dar daca nu cunosti compozitia, esti convins ca ai cumparat un medicament, pentru ca esti intr-o farmacie, iar numele nu-ti sugereaza altceva decat medicament (Uractiv, Urinal, Urisan si alte Uri- sau Uro-). Si sincer, toti doctorii urologi la care am fost au suplimentat tratamentul cu antibiotic si cu astfel de produse.

 JesusInDaHood, on 15 ianuarie 2015 - 23:23, said:

Am primit asta la recomandarea unui prieten care foloseste produse naturiste, stiind ca am avut recent o infectie cu Helicobacter Pylori. Nu mi se pare nimic concret si convingator in chestia asta, mai ales ca tot el voia sa ma trimita la biorezonanta(prietene, wat?).
Spune sincer, daca recomandarea venea din partea unui medic, erai mai convins? Eu cred ca da. Cel putin pana vedeai ca e tratament naturist si iti scadea increderea in el (pe baza preconceptiilor pe care le ai). Dar conteaza mult autoritatea celui care iti face recomandarea. Am convingerea ca o recomandare venita de la un medic in care ai incredere iti schimba imediat modul in care vedeai medicamentul asta.

 draculescu, on 15 ianuarie 2015 - 23:43, said:

Nu! Pentru ca nu primesc comision.
Au inceput sa intre tare pe piata medicamentele "naturiste" de afara, cele care cica sunt facute in SUA, Canada, tarile nordice etc. In principiu sunt aceleasi plante pe care le gasim si in banalele noastre plafare, dar poate ca sunt diferente majore in modul de extractie, prelucrare si cu siguranta in modul de prezentare. Astia de la Secom, de exemplu, cred ca platesc comisioane grase atat pe la doctori, cat si la farmacii, ca sa aiba stand fix langa casa de marcat. Mie mi-a recomandat doctorul bacterii lactice de la ei (aproape 100 lei) cand cele din plafar erau mult mai ieftine (sa nu mai zic de clasicul iaurt, prima sursa de bacterii lactice) iar mamei reumatologul i-a dat nu stiu ce calciu tot asa, la supra-pret. Produsele or fi mai bune decat ce se gaseste pe piata la noi, nu discut asta ca n-am competente, dar mira-m-as ca doctorii astia sa recomande aceste produse doar asa, ca le-au vazut prin farmacii, le-au incercat si s-au convins de calitate si au zis sa recomande mai departe la pacienti.

PS. ca tot suntem la comisioane primite de doctori, cea mai mizerabila chestie am vazut-o cand externau un batran bolnav de cancer ca sa moara acasa, iar doc i-a facut clar fiului ca nu mai scapa, dar i-a scris o reteta cu produse de la Forever. Ok, inteleg ca omul ala nu mai avea sanse si nu era cazul sa-l mai chinuie cu chimioterapie & stuff, dar daca tot e sa-i dai ceva ca sa nu moara in chinuri, da-i morfina sau ceva de genul, nu produse Forever extrem de scumpe dar si extrem de inutile. Se vedea ca oamenii erau saraci, mai bine pastrau banii pentru inmormantare. Dar pentru ca erau oameni simpli si reteta venea de la doctor, cu siguranta au cumparat produsele, nestiind de fapt la ce fac bine sau mai bine zis, ca nu fac bine deloc...

Edited by Michidoo, 16 January 2015 - 11:09.


#14
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

 Michidoo, on 16 ianuarie 2015 - 11:06, said:

Astia de la Secom, de exemplu, cred ca platesc comisioane grase atat pe la doctori, cat si la farmacii, ca sa aiba stand fix langa casa de marcat. Mie mi-a recomandat doctorul bacterii lactice de la ei (aproape 100 lei) cand cele din plafar erau mult mai ieftine (sa nu mai zic de clasicul iaurt, prima sursa de bacterii lactice) iar mamei reumatologul i-a dat nu stiu ce calciu tot asa, la supra-pret. Produsele or fi mai bune decat ce se gaseste pe piata la noi, nu discut asta ca n-am competente, dar mira-m-as ca doctorii astia sa recomande aceste produse

Astia de la Secom practica jaful la drumul mare... aceleasi medicamente/suplimente alimentare pe care le importa ei le gasesti si pe iherb la jumatate de pret, sau chiar si mai ieftin Posted Image

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Deci...
Medicamentele astea, naturiste is cu 2 sensuri.
Real herbs sau "contine urme de frunza frunzii".
Nu, eu nu sunt de acord cu ele... avem si noi foarte multe bagate pe gat dar nu le vad sensul.

Daca vrei ceva natural si bun ( dar nu medicament, ma refer la diverse creme, lotiuni, sampoane ) se prepara in farmacie.
Daca e s-o luam pe dos, nimic nu e natural, totul e chimic...sau nimic nu e chimic, totul e natural.

Pentru tratarea unei afectiuni am ajuns la concluzia ca nu exista "leac" natural.
Pentru preventie exista: siropul de macese facut acasa, siropul de brad facut acasa, ceapa, usturoiul ( daca e suportat de organism ), diverse suplimente bazate pe extracte ( schizandra de la HL e foarte bun ), etc etc.
Pentru mentinerea in limite normale a unei afectiuni cronice, exista diverse suplimente sau "leacuri" care au efect...


Dar in numele Lui, pentru h.p...ai nevoie de un antibiotic..



Da, sunt medici care recomanda naturiste si homeopate dar impreuna cu un tratament adecvat.
Apropo de homeopate, sunt unele chiar foarte bune!

 draculescu, on 15 ianuarie 2015 - 23:43, said:



Problema e alta la scara industriala. Uita-te mai sus cum am scris:
Capsule pe baza de planta X   sau   contine planta X. te uiti in prospect si pe langa toate prostiile gasesti, uneva pe la sfarsit scris si ce te intereseaza...
Astea cand sunt cumparate trebuie studiate foarte bine...

#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Buds only, no stem ...

De la 2:45 , dar recomand tot filmuletul pentru vizionare.

http://m.youtube.com...h?v=QbLdWywAqUo

#17
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 Michidoo, on 16 ianuarie 2015 - 11:06, said:

Sunt. Medici chiar buni. Sigur, nu te trateaza doar naturist, ci suplimenteaza tratamentul si cu produse naturiste sau care contin extracte din plante. De altfel, daca ai intrat recent intr-o farmacie, ai vazut probabil ca peste 50% din produsele expuse sunt naturiste. Sa luam un exemplu la-ntamplare: infectiile urinare. Daca te duci la farmacie fara reteta de antibiotic de la doctor, o sa-ti dea chestii pe baza de merisor, strugurii ursului si etc, dar daca nu cunosti compozitia, esti convins ca ai cumparat un medicament, pentru ca esti intr-o farmacie, iar numele nu-ti sugereaza altceva decat medicament (Uractiv, Urinal, Urisan si alte Uri- sau Uro-). Si sincer, toti doctorii urologi la care am fost au suplimentat tratamentul cu antibiotic si cu astfel de produse.


Spune sincer, daca recomandarea venea din partea unui medic, erai mai convins? Eu cred ca da. Cel putin pana vedeai ca e tratament naturist si iti scadea increderea in el (pe baza preconceptiilor pe care le ai). Dar conteaza mult autoritatea celui care iti face recomandarea. Am convingerea ca o recomandare venita de la un medic in care ai incredere iti schimba imediat modul in care vedeai medicamentul asta.

Nu medicamentul in sine mi-a ridicat semne de intrebare ci site-ul. Eu foloseam chestii din plante inainte, spre exemplu dropsuri din Echinaceea pentru gat si Gasex de la Himalaya pentru disconfort abdominal, deci stiu ca o parte functioneaza.
Am luat o saptamana de antibiotic, si doua de esomeprazol+pansamente grastrice, dar tot nu a disparut complet durerea atunci cand apas sub stern, si eram curios daca au vreun efect. As fi dispus sa platesc suma aia pentru aceste medicamente daca as sti ca sunt eficiente nu in eliminarea bacteriei(care se presupune ca a disparut cu ajutorul antibioticului) ci pentru grabirea vindecarii stomacului.
Merita?

 lex404, on 16 ianuarie 2015 - 12:29, said:


Pentru preventie exista: siropul de macese facut acasa, siropul de brad facut acasa, ceapa, usturoiul ( daca e suportat de organism ), diverse suplimente bazate pe extracte ( schizandra de la HL e foarte bun ), etc etc.
Pentru mentinerea in limite normale a unei afectiuni cronice, exista diverse suplimente sau "leacuri" care au efect...

Dar in numele Lui, pentru h.p...ai nevoie de un antibiotic..


Am luat antibiotic si alte tratamente pe care le-am terminat, acum tin regim sever dar tot nu a disparut complet durerea cand apas sub stern. Ar putea grabi vindecarea aceste suplimente sau ce dumnezeu or mai fi?

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nu te alunga cu capul sa cumperi produse de genul online.
Mergi la farmacie si iti ia vit C, sau un supliment cu vit C in majoritate.
De asemenea, culturi lactice ( lactobacillus ) si regim, deocamdata.



apropo de homeopate...is unele de la plantexrakt ( eu le urasc din cauza formei/ dimensiunii + denumiri ) si au ceva axat pe h.p...dar nu ma intreba cum ii zice exact la tub ca eu le caut in calculator ( nu le stiu pe de rost si nici nu am placerea sa le vad prea des ).
Le gasesti in farmacie dar sunt destul de scumpe.. ( cam de 30 de ori mai ieftine decat alea din link si macar stii ce cumperi si de unde.. )

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate