Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Nelamuriri " job application"

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Laurentiu1299

Laurentiu1299

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.09.2014
Salut !
Am 16 ani si sunt ( unfortunately ) la un liceu economic deoarece nu am luat examenul respectiv scoala in serios..Cert este ca as vrea sa ma stabilesc daca nu temporar, permanent in America.Am cateva intrebari legate de acest aspect:
1) Am ales America nu doar pentru " visul american " ci si pentru locurile de munca.In America din cate am auzit se cauta programatori 24/7 , iar salariile sunt peste masura.Am avut ocazia sa invat in domeniul "Web Developement" dupa care m-am lasat si recent m-am reapucat..Intrebarea mea este..Pot eu sa ma angajez pe un job de IT daca am facut un liceu economic?Mi-ar placea sa cred ca se angajeaza pe munca practica nu pe teoretica ( diploma )
2) Conteaza diploma de la bac?Ca sa stiu daca sa trag tare sau sa dau iarasi cu batu-n balta..
3) Am auzit si de Work & Travel si pare o "ocazie" destul la indemana pentru studenti..Nu prea am inteles cam cu ce se mananca acel " event " dar am gasit multi studenti doar cu diploma de la bac care au aplicat.

ATENTIE!: Va rog sa lasati comentariile rautacioase..Presupun ca o sa fie oameni care ma vor sfatui sa mai astept...Cunosc prieteni de 20-21 de ani care inca se joaca si stau in casa cu parintii..Nu vreau sa pierd timpul si consider ca e mai bine sa gresesc acum decat mai tarziu..Legat de English Knowledge-ul meu.Sunt cel mai bun din clasa, stiu sa formez dialoguri,stiu sa urmaresc filme in engleza fara subtitles si sa le si inteleg.. iar sa fiu sincer.. engleza am invatat-o din jocuri :D

Multumesc pentru atentie :D Iar pentru cei care inca sunt clasele primare..trageti tare pentru un liceu cat mai bun parerea mea:D REGRET alegerea facuta  

P.S. - Daca vreti sa ma ajutati in particular ar fi si mai bine dar nu uitati sa dezbateti idei  si aici  ; Skype-laurentiu1299 ; yahoo- [email protected]                


Regards,Laurentiu

#2
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostLaurentiu1299, on 12 ianuarie 2015 - 09:40, said:

Salut !
Am 16 ani si sunt ( unfortunately ) la un liceu economic deoarece nu am luat examenul respectiv scoala in serios..Cert este ca as vrea sa ma stabilesc daca nu temporar, permanent in America.Am cateva intrebari legate de acest aspect:
1) Am ales America nu doar pentru " visul american " ci si pentru locurile de munca.In America din cate am auzit se cauta programatori 24/7 , iar salariile sunt peste masura.Am avut ocazia sa invat in domeniul "Web Developement" dupa care m-am lasat si recent m-am reapucat..Intrebarea mea este..Pot eu sa ma angajez pe un job de IT daca am facut un liceu economic?Mi-ar placea sa cred ca se angajeaza pe munca practica nu pe teoretica ( diploma )
2) Conteaza diploma de la bac?Ca sa stiu daca sa trag tare sau sa dau iarasi cu batu-n balta..
3) Am auzit si de Work & Travel si pare o "ocazie" destul la indemana pentru studenti..Nu prea am inteles cam cu ce se mananca acel " event " dar am gasit multi studenti doar cu diploma de la bac care au aplicat.

ATENTIE!: Va rog sa lasati comentariile rautacioase..Presupun ca o sa fie oameni care ma vor sfatui sa mai astept...Cunosc prieteni de 20-21 de ani care inca se joaca si stau in casa cu parintii..Nu vreau sa pierd timpul si consider ca e mai bine sa gresesc acum decat mai tarziu..Legat de English Knowledge-ul meu.Sunt cel mai bun din clasa, stiu sa formez dialoguri,stiu sa urmaresc filme in engleza fara subtitles si sa le si inteleg.. iar sa fiu sincer.. engleza am invatat-o din jocuri Posted Image

Multumesc pentru atentie Posted Image Iar pentru cei care inca sunt clasele primare..trageti tare pentru un liceu cat mai bun parerea mea:D REGRET alegerea facuta  

P.S. - Daca vreti sa ma ajutati in particular ar fi si mai bine dar nu uitati sa dezbateti idei  si aici  ; Skype-laurentiu1299 ; yahoo- [email protected]


Regards,Laurentiu

presupunand ca postarea ta nu este la mishto, iata:

da, in america conteaza ce stii sa faci. dar de destule ori, pt job permanent, se uita la studii. vei avea o mare concurenta cu indienii veniti cu viza de lucru (H1B, in general). W&T nu vei lucra in IT, vei cara, vei servi, vei curata.
dar cea mai dificila chestie este VIZA DE LUCRU. nimeni nu te va angaja (permanent sau contract) fara o viza de lucru sa lucrezi in IT. du-te pe site-ul imigrarii americane, a unor avocati specializati in imigrare si vei afla cam tot ce vrei, bloguri legate de munca/imigrarea in america, doar esti familiarizat cu internetul.
mai este si problema cum ajungi in america. acum acolo toata lumea este foarte atenta cu cine vine si pt ce vine. nici un angajator nu va risca angajand pe cineva fara viza. in america legea-i lege.
dar prima intrebare este cum ajungi acolo.
pulsul pietei de munca il vezi usor din:

www.dice.com
www.monster.com

iti vei da seama ce se cauta, poate vei mai vedea si ceva informatii despre plata.
bafta.

PS
engleza: in IT trebuie sa mai si scrii documentatie. deci stii sa scrii in engleza ?

Edited by avenirv, 12 January 2015 - 10:02.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
teoretic in IT peste tot "se angajeaza pe munca practica nu pe teoretica". asta inseamna ca vei da un test practic si cum te vei descurca la el va conta foarte mult.
problema e sa ajungi sa dai acel test. angajarea intr-o firma serioasa are cateva etape esentiale:
1. se face publica disponibilitatea postului (fie direct, fie printr-o firma de recrutare)
2. se primesc cv-urile candidatilor
3. cv-urile sunt filtrate dupa niste reguli si cuvinte cheie de catre o secretara (angajata a firmei angajatoare sau a firmei de recrutare)
4. sunt selectate 5-10 cv-uri "promitatoare" si respectivii sunt chemati la un interviu general
5. cei ce trec de pasul 4 sunt chemati la un interviu tehnic, dau un test practic si eventual sunt angajati

fara diploma de bac, ceva scoala cu profil IT sau experienta in domeniu, tu o sa pici la pasul 3.

Edited by _Smiley_, 12 January 2015 - 09:59.


#4
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Post_Smiley_, on 12 ianuarie 2015 - 09:59, said:

teoretic in IT peste tot "se angajeaza pe munca practica nu pe teoretica". asta inseamna ca vei da un test practic si cum te vei descurca la el va conta foarte mult.
problema e sa ajungi sa dai acel test. angajarea intr-o firma serioasa are cateva etape esentiale:
1. se face publica disponibilitatea postului (fie direct, fie printr-o firma de recrutare)
2. se primesc cv-urile candidatilor
3. cv-urile sunt filtrate dupa niste reguli si cuvinte cheie de catre o secretara (angajata a firmei angajatoare sau a firmei de recrutare)
4. sunt selectate 5-10 cv-uri "promitatoare" si respectivii sunt chemati la un interviu general
5. cei ce trec de pasul 4 sunt chemati la un interviu tehnic, dau un test practic si eventual sunt angajati

fara diploma de bac, ceva scoala cu profil IT sau experienta in domeniu, tu o sa pici la pasul 3.

deci nu conteaza daca ai sau nu viza de lcuru ?

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
am prezentat o situatie generala, nu neaparat una din US (sau alta tara care solicita vize de lucru). o sa se loveasca de problema prezentata de mine chiar si in Romania.

daca vrei un raspuns strict la intrebarea ta, lipsa vizei de lucru (atunci cand ea este necesara) il descalifica tot pe la pasul 3.

#6
Laurentiu1299

Laurentiu1299

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.09.2014

Quote

fara diploma de bac, ceva scoala cu profil IT sau experienta in domeniu, tu o sa pici la pasul 3.
Daca eu iau note mari la BAC intr-un liceu economic sunt automat pus "sub" cei care au absolvit un liceu mate-info?Asta vrei sa spui?Ar trebui sa ma mut la un liceu mate-info as soon as possible sau cum ?

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
nu te obliga nimeni sa pui numele si profilul liceului in CV, daca simti ca asta te-ar dezavantaja.

#8
Laurentiu1299

Laurentiu1299

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.09.2014
Si care ar fi sfatul tau?Sa ma tin de liceu cu note bune , sa iau note bune la bac si in acelasi timp acasa sa invat ce vreau eu de fapt sa fac?Nu ar fi logic daca absolvesc un liceu economic sa am deschidere doar la facultati economice?De asta imi e mie frica..

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
am avut colegi, foarte buni programatori, care au terminat ASE-ul sau jurnalistica. intr-un CV, un portofoliu foarte bun poate suplini deseori "lipsurile" din partea cu educatia.
ideea e sa-ti maresti cat mai mult sansele. termina liceul, iar bac-ul cu note bune, incearca sa intri la o facultate cat mai buna. indiferent daca vei decide ulterior sa te faci programator sau te vei indrepta spre alt domeniu, pasii astia te vor ajuta sa-ti maresti sansele la angajare.

#10
Laurentiu1299

Laurentiu1299

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.09.2014
Stiti daca ajuta sa obtin si alte examene cum ar fi Cambridge-ul ?

Edited by Laurentiu1299, 12 January 2015 - 11:00.


#11
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Post_Smiley_, on 12 ianuarie 2015 - 10:48, said:

am avut colegi, foarte buni programatori, care au terminat ASE-ul sau jurnalistica. intr-un CV, un portofoliu foarte bun poate suplini deseori "lipsurile" din partea cu educatia.
ideea e sa-ti maresti cat mai mult sansele. termina liceul, iar bac-ul cu note bune, incearca sa intri la o facultate cat mai buna. indiferent daca vei decide ulterior sa te faci programator sau te vei indrepta spre alt domeniu, pasii astia te vor ajuta sa-ti maresti sansele la angajare.

deci ti s-a spus clar ceea ce respingeai de la inceput:
"Presupun ca o sa fie oameni care ma vor sfatui sa mai astept".

smiley ti-a spus adevarul, unii au educatie (scoli si/sau certificari) dar altii au experienta. idea ar fii amandoua.

in acest moment:
-ai educatie ?
-ai experienta ?
-ai certificari ?
-AI VIZA DE LUCRU ?

#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 01.11.2005
Parerea mea este ca deocamdata sa iti vezi in continuare de scoala iar restul vor veni de la sine. De ce spun asta ?  Pentru ca acum este prematur sa ne dam cu parerea ce vei face tu peste 2, 4 sau 10 ani deoarece lucrurile se schimba si se vor schimba mereu si posibil ceea ce discutama cum sa nu mai fie valabil peste 2-3 ani ( de exemplu poate se va scoate viza pentru america sau poate se vor inaspri conditiile pentru viza ).
Cel mai bine bate fierul cat e cald, adica invata sa iei bacul cu o nota satisfacatoare si in paralel incearca sa faci ceva util care sa iti si placa. Eventual, si de preferabil, ar fi sa faci si o facultate pentru ca in facultati exista destule programe de schimb de experienta sau specializare in alte tari si astfel poti sa prinzi ceva poate mai bun decat ceea ce visezi tu acum.
Plus de asta, niciodata nu stii cum bate vantul si ai sa te trezesti ca peste 10 ani vei face sau vei lucra ceva care acum nici prin cap nu ti-ar trece - eu la varsta ta vroiam sa fiu electronist si acum sunt navalist pe partea de tubulatura ca sa iti dai seama cat de radicala e schimbarea.

Edited by tehnics, 12 January 2015 - 15:28.


#13
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Omul nu vrea să înceapă să aplice pentru joburi fără să aibă liceul terminat, ci este îngrijorat că diploma lui va fi emisă de un liceu economic, nu de informatică.

View PostLaurentiu1299, on 12 ianuarie 2015 - 09:40, said:

Pot eu sa ma angajez pe un job de IT daca am facut un liceu economic?Mi-ar placea sa cred ca se angajeaza pe munca practica nu pe teoretica ( diploma )
Iar Smiley are dreptate. Sau așa mi se pare mie, că sunt de acord cu el.

View Post_Smiley_, on 12 ianuarie 2015 - 10:48, said:

am avut colegi, foarte buni programatori, care au terminat ASE-ul sau jurnalistica.

Să speri că te angajează cineva fără să ai deja dreptul de a lucra este naivitate curată.
Din câte știu, angajatorii americani nu se prea emoționează de certificare Cambridge. Poate de TOEFL (care are însă valabilitate limitată). Totuși, părerea mea este că dacă ai bani de dat pe cursuri, ești mai câștigat să faci un curs în domeniul tău la o facultate americană. Nu găsești chiar din prima căutare, dar găsești, inclusiv cu predare și testare online.

#14
Laurentiu1299

Laurentiu1299

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.09.2014

Quote

Totuși, părerea mea este că dacă ai bani de dat pe cursuri, ești mai câștigat să faci un curs în domeniul tău la o facultate americană. Nu găsești chiar din prima căutare, dar găsești, inclusiv cu predare și testare online.

La ce te referi prin asta?Sa fac facultatea in america asigurat contra cost ?

#15
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostLaurentiu1299, on 12 ianuarie 2015 - 19:25, said:

La ce te referi prin asta?Sa fac facultatea in america asigurat contra cost ?

invata sa citesti. invata sa analizezi. invata sa gandesti.
el nu a zis sa faci facultate in America ci sa faci un curs in domeniul tau la o facultate Americana.
sesizezi vreo diferenta ?
IT presupune sa analizezi si sa intelegi cerintele clientilor. printre altele.
altfel bafta.

ps
repet: conditia primordiala este viza de lucru.

#16
Laurentiu1299

Laurentiu1299

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.09.2014

View Postavenirv, on 12 ianuarie 2015 - 19:37, said:


invata sa citesti. invata sa analizezi. invata sa gandesti.
el nu a zis sa faci facultate in America ci sa faci un curs in domeniul tau la o facultate Americana.
sesizezi vreo diferenta ?
IT presupune sa analizezi si sa intelegi cerintele clientilor. printre altele.
altfel bafta.

ps
repet: conditia primordiala este viza de lucru.

Am inteles acum :).. am cautat si am vorbit cu un operator live de pe http://www.aiuonline.edu/ ( asta mi-a sarit in cale ) si a spus ca am nevoie de visa respectiv  " Apply for a P.I.N. for Federal Student Aid " ..Am sa mai astept sa ma mai documentez chiar daca imi e greu sa inteleg ceva acum ^^.Cand o sa ma vad cu bac-ul luat atunci mai dezbat ceva , eram doar curios
Multumesc tuturor pentru ajutor :D

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Da...in America sunt joburi. Dar nu te cheama nimeni din cauza taxelor.

Eu am job, nu am viza de munca ( yet ). Am aplicat pentru DV-2016   :D


Trebuie sa fii extrem de mega super bun, recunoscut, sa ai recomandari, etc ca o firma din US sa iti plateasca viza de munca..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate