Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Cât de frig sau cald este la voi?

* * * - - 26 votes
  • Please log in to reply
34329 replies to this topic

#30421
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
Celulele de tip diurnally driven (DD sau celule de convectie termica) nu reusesc sa se desprinda de munti ca sa vina si la tine in orasel/statiune/sat.

La mine prognozele au fost gresite ieri in sensul ca trebuia sa nu fie nimic si a dat o furtunica destul de puternicuta, scurta dar cam tare.

#30422
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Te rog sa ma crezi ca ma doare la 1 km de partea dorsala (sunt politicos, sper sa observi!) de DD sau nu stiu ce celule. Nu ma intereseaza! Mie daca-mi spui ca ploua la ora 12, nu stropesc pomii. Daca nu ploua deloc, te injur ca nu am stropit pomii, si ca boala avanseaza in ei. Pe mine nu ma intereseaza productia, ca nu fac bani din ea, dar pe altii... Si uite asa piata se regleaza, si firmele meteo dau faliment, platind daune pentru prognoze false. Va ajunge odata si in tara asta....

#30423
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
That escalated quickly Posted Image

Cine o reusi sa prezica vremea pe o intindere atat de mica il lasa pe Musk in urma la avere.
De ce cezi ca a devenit anecdotica imprevizibilitatea vremii?

Edited by AlexEn, 04 July 2022 - 17:54.


#30424
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,621
  • Înscris: 07.02.2003
Astazi s-a racit mai repede in capitala pe nordul orasului, 29°C fata de ieri la ora asta cand inca erau 31-32°C. Se misca usor masele de aer. Circulatia de aer in capitala e de la nord usor vest la sud usor est. E o ciocnire de mase de aer undeva pe linia Calarasi-Galati.

Edited by andreic, 04 July 2022 - 18:54.


#30425
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,518
  • Înscris: 29.10.2017
S-a explicat deja cum e cu prognoza la punct fix, e un ideal spre care tindem si ni-l dorim, dar de care suntem inca destul de departe.
Cine intelege bine, cine nu poate injura in liniște. (pleonasm)
Da, nici canicula nu a fost deplina, norii au taiat elanul.
Dar, instabilitatea va deveni serioasa zilele urmatoare, iar canicula va pierde teren.
Inca suntem departe de o canicula buna taiata brusc de un front rece sanatos.
ANM e in schimb generoasa in coduri, asa ca speram din plin.

P. S. In Chiajna va ploua joi 7 iulie la ora 7 si 7 minute.
Chiar sunt sanse, desi e o mica gluma.

#30426
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008

View Postadip1962, on 04 iulie 2022 - 17:33, said:

Te rog sa ma crezi ca ma doare la 1 km de partea dorsala (sunt politicos, sper sa observi!) de DD sau nu stiu ce celule. Nu ma intereseaza! Mie daca-mi spui ca ploua la ora 12, nu stropesc pomii. Daca nu ploua deloc, te injur ca nu am stropit pomii, si ca boala avanseaza in ei. Pe mine nu ma intereseaza productia, ca nu fac bani din ea, dar pe altii... Si uite asa piata se regleaza, si firmele meteo dau faliment, platind daune pentru prognoze false. Va ajunge odata si in tara asta....
Asta cu ora este funny, niciodata nu am avut pretentia ca un fenomen din prognoze/avertizari sa se realizeze la o anumita ora, ci doar in ziua in care este prognozat.

Ora o poti estima doar uitandu-te pe cer/radar/blitortung.

Eu folosesc mai ales blitortung, radarul dupa furtuna ca sa vad cat de intensa a fost ploaia in culori.

#30427
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,518
  • Înscris: 29.10.2017
Ploaie cu galeata acum in Sinaia.

#30428
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,621
  • Înscris: 07.02.2003
Pai da...

Attached File  ploaie.jpg   96.43K   10 downloads

#30429
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Vreau si ioooo ploaieeee!
Sper sa se tina de cuvant prognoza si sa inceapa ploile de joi si in nordul capitalei.

#30430
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 25.06.2007
17° la mine și plouă. Ziua polară se apropie de sfârșit, poimâine soarele va apune prima data după mai mult de o lună.
Azi noapte putin înainte de ora 0:

Attached Files



#30431
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Un pic offtopic: nu ti se da peste cap ciclul circadian?

#30432
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,518
  • Înscris: 29.10.2017
Au fost si fulgere dar am inghetat binisor, ne-a prins la Peles, dar a dat bine de tot.
Ma asteptam sa fie ceva dar nu in halul ala.
Nu ne-a udat, dar nici asa nu am intrat in castel, doar intr-o mica incapere ne-a lasat sa ne adapostim.
Altfel, nu ma intereseaza castelele. Si m-am intors cu o gramada de puisori de brad, ce vor ajunge in Irlanda.
Cumva m-am scos cu asta, asa am amanat plecarea, cu pretextul ca aduc brazi.

#30433
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,810
  • Înscris: 14.10.2008
S-ar putea sa nu fie un motiv intemeiat pentru amanare, furtunile vor fi slabe, local mai puternice.

Nucleul de pe Adriatica ne va sterge cu latura sa nord vestica, e prea sudificat din cauza unui cut off de pe Finlanda lui Karhu, probabil daca era anticiclonic si cald acolo, aveam furtuni mai bune aici.

E Stof Ex a dat prognoza pentru joi, au sarit peste ziua de maine, iar aia de joi arata enervant cu 2-uri pe Adriatica si pe Tunisia, noi doar un K gros care ca de obicei are granita in dreptul Slatinei.

#30434
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,518
  • Înscris: 29.10.2017
Istoria nu e scrisa dinainte, iar situatia ramane interesanta.
Apoi si astea se pot razgandi sa vina pe aici sa isi la ce mai vor, nu sa le aduc eu la botul calului una si alta, in tara aceea anosta.

#30435
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,518
  • Înscris: 29.10.2017
Doar galben pe Buzau, dar iarasi mult portocaliu. Da, asa cum spui, dar trebuie vazuta dinamica, ciclonul e in retragere spre nord, fiind luat pe sus de dorsala Azorica. Deci are ce prinde, talvegul e de conjunctura. O circulatie sudica apoi anticiclonul, e mai mult decat interesant, de aici si portocaliul ce va fi punctat cu rosu. Asa ca ne asezam confortabil, eventual sub umbrela AC-ului cine are nevoie si vedem.


#30436
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
50 de grade in India si Pakistan... Nu exista incalzirea globala iar pamantul este plat ;)

#30437
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,958
  • Înscris: 13.11.2016
[ https://i.postimg.cc/sf4gCXMW/anm.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cam asa arata harta meteo a Romaniei pt urmatoarele ore.

Instabilitate atmosferică accentuată, cantități însemnate de apă și vijelii. În intervalul 6 iulie, ora 12:00 – 7 iulie, ora 12:00

#30438
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007
Sunt 24 de grade in Tm fara sa fi plouat. Asa sec, din nimic. Putea sa si ploo


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate