Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Casa aproape pasiva in Hunedoara

- - - - -
  • Please log in to reply
461 replies to this topic

#451
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

View Postaddysoftware, on 12 iunie 2020 - 23:18, said:

"mare atentie la felul cum se prind contravantuirile"
da-mi si tu un exemplu corect.. dar daca se poate, fara multicui. Un link cu poze in topicul tau de casa ar fi perfect; stiu ca ai dar nu l-am mai urmarit de mult; m-am luat cu altele.

Hai ca iti dau eu exemplu, doar sa ai sculele adecvate, NU drujba !
http://www.transsylv...eminarii_FB.pdf

Spor la studiat si bricolat !

#452
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postdanwd, on 13 iunie 2020 - 11:14, said:

Preturile solicitate de structuristii din lemn este intre 3- 5 euro/ mp (aici ma refer la aia din top - oricum sunt putini specializati doar pe lemn la noi ) sa inteleg ca ai etajul de 240 de mp ? (am luat in calcul cel mai mare pret -5euro/mp !) Mno oricum este tarziu acum.
Nuuu, suprafata utila a casei pe nivel este de cca 67mp.

#453
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Nu stiu daca si tie dar altora interesati le-am recomandat firma de proiectare case si structuri in lemn cu care in trecut am colaborat foarte bine, sunt din Brasov.
Calculul nu se face pe nivel ci pe suprafata desfasurata. Cam la fel cum e manopera la zidarie.

#454
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postdanwd, on 13 iunie 2020 - 11:50, said:

EDIT: nu am mai putut edita postul anterior...
M-a indus in eroare afirmatia ta in legatura cu sectiunea grinzilor de 20/20 cm...credeam ca sunt grinzi de planseu
exact, alea nu sunt grinzile de planseu ci grinzile principale, de schelet. Ca si stalpii principali..

View Postdanwd, on 13 iunie 2020 - 16:25, said:

Nu stiu daca si tie dar altora interesati le-am recomandat firma de proiectare case si structuri in lemn cu care in trecut am colaborat foarte bine, sunt din Brasov.
Calculul nu se face pe nivel ci pe suprafata desfasurata. Cam la fel cum e manopera la zidarie.
da, dar tot nu e 240mp

View Postdanwd, on 13 iunie 2020 - 10:54, said:

Un exemplu de la mijlocul tabelului: Sectiune 200/63 mm 380 cm deschidere da un interax de 60 cm la o clasa de rezistenta C22 sau 470 cm deschidere la un interax de 20 cm aceeasi clasa de rezistenta.......

aha, eu credeam ca sunt daN, sarcina

#455
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postdanwd, on 13 iunie 2020 - 15:17, said:

Hai ca iti dau eu exemplu, doar sa ai sculele adecvate, NU drujba !
http://www.transsylv...eminarii_FB.pdf
Spor la studiat si bricolat !
Mult de sculptat...
Eu le-am prins cu table (cam ca asta din poza, dar si drepte, si la unghi de 135),

Attached File  1059025.png   102.59K   1 downloads

de jur imprejur, deci cam 8 table la un stalp versus grinda (sau talpa) si 4 table la stalp versus contravantuire; ce rezistenta or avea la un cutremur (in Transilvania)? Efectiv sunt vreo 80 de cuie de 100 x 4 mm de retezat si smuls la fiecare contravantuire (2-3 per stalp, depinde de pozitie), si 160 de cuie la fiecare stalp versus grinda. Or fi de ajuns? Da, stiu, bratul fortei este mare... trag si eu nadejde ca cutremurul n-o sa treaca de 7 pe Mercalli.

#456
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Daca le-ai prins conform instructiunilor nu are de ce se misca.
Eu ti-am dat exemplul de imbinari dulgheresti pt ca am inteles din raspunsul dat colegei@diy ca nu vrei fieratanii...Dupa cum vezi solutii exista, meseriasii care sa le faca mai greu, cei care stiu sunt prea scumpi/ora sa faca asa ceva.

#457
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
n-am instructiuni, pur si simplu ma descurc si eu cum pot, cu lipsa de oameni, cu lipsa de un proiect finalizat, doar cu nitel bun-simt tehnic... si supradimensionez unde nu stiu; ceea ce deseori iese costisitor.

#458
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,324
  • Înscris: 29.05.2004
asteptam noutati Posted Image

#459
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 21.05.2016
Addy, ce iti mai face casa?

#460
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Deocamdata in conservare peste iarna; am reusit sa fac (cu un ajutor de la un vecin binevoitor si uneori cu zilieri) structura superioara si capriorii (ferme); am pus si astereala si am acoperit cu folie de plastic pentru iarna.

Nu insist ptr ca inca nu am facut nici una din tehnologiile "cu adevarat interesante". Deocamdata e aproape o casa obisnuita, si jurnale de case norrmale ati mai citit pe aici.

Attached File  photo_2020-12-09_07-49-41.jpg   105.33K   118 downloadsAttached File  photo_2020-12-09_07-49-58.jpg   95.07K   122 downloadsAttached File  photo_2020-12-09_07-50-00.jpg   88.99K   129 downloadsAttached File  photo_2020-12-09_07-50-03.jpg   89K   116 downloads

#461
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postaddysoftware, on 22 decembrie 2020 - 18:58, said:

[...]ferme[...]

Ce fel de ferme sunt acestea? Mie-mi par un fel de I-joist fara ... rigidizare longitudinala ...
Sau nu vad eu bine. Au si talpa?!
Ce rol au intaririle acelea la 45 de grade? Cele de la nivelul talpii peretilor exteriori ai parterului, atasate - la un capat - de stalpi.

#462
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostDIY, on 23 decembrie 2020 - 06:51, said:

Ce fel de ferme sunt acestea? Mie-mi par un fel de I-joist fara ... rigidizare longitudinala ...
Sau nu vad eu bine. Au si talpa?!
Ce rol au intaririle acelea la 45 de grade? Cele de la nivelul talpii peretilor exteriori ai parterului, atasate - la un capat - de stalpi.
Fermele... In loc sa fie I-joist, adica cu "inima" de OSB, au "piele" de OSB.
Au si structura interna. Acelasi material ca si talpile: 8 x 5 cm.

Intaririle la 45 sunt pur si simplu contravanturi. In loc sa le pun sus, ca toata lumea, le-am pus jos. Ptr ca podeaua mea este la +70 cm fata de placa de beton, am profitat de ocazie. Contravanturile vor fi pana deasupra nivelul podelei cu plus 30 cm.
La mine peretii vor fi in afara structurii de rezistenta, pentru a castiga cei 20 cm pe fiecare latura a casei. Contravanturile "sus" ar fi ocupat o multime de spatiu.

Ref la ferme. Le-am testat fara "piele" si rezista la minim 240kg fiecare, greutate asezata central (trei oameni, fermele sprijinite la capete). Deci ar trebui sa tina si la greutatea zapezii (presupunand ca s-ar depune suficient la panta aia a acoperisului, care e destul de mare...)

Dar vom vedea iarna asta cum rezista, ce sa mai...

Edited by addysoftware, 23 December 2020 - 14:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate