Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Recomandare suita de securitate sau solutie de protejare a datelor

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
As vrea si eu sa imi instalez o suita de securitate pentru PC-ul meu, 4 GB RAM procesor Core 2 Duo 2.4 Ghz, la placa video nu stiu modelul exact. Am niste documente foarte imporante pe Hard care trebuie protejate, sunt de la firma la care lucrez.
Cum am zis, nu am un PC foarte performant si nu vreau ca sa imi ingreuneze navigarea pe internet. Jocuri nu descarc, singurele pe care le am sunt fifa 07, captain claw si Bioshock Infinite, filme poate din an in paste. Descarc des documente .pdf sau carti si atasamente e-mail pe care le primesc de la lucru, deci in mare parte nu fac foarte multe pe PC, ma joc pe jocuri existente sau navighez pe net.
As vrea ca suita de securitate sa fie free, e de ajuns ca am fost amabil sa imi pun datele de la servici pe PC-ul de acasa, nu vreau sa dau si bani pe antivirusi, firewall si alte prostioare. Cum am zis, sa fie decenta, nu fac char foarte multe pe PC si light.
Recomandari? Multumesc anticipat.

#2
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008
Pãi dacã numa' le stochezi , mai bine le pui pe un stick usb.Suitele de securitate free nu sunt prea grozave dar dacã totuși asta vrei , recomandarea mea ar fi Avira.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Cat timp nu descarci aplicatii din surse necunoscute ca sa le rulezi imediat (le poti testa in prealabil intr-o masina virtuala), actualizezi sistemul permanent, nu stai pe cont de administrator adica ai tu o politica de securitate atunci e suficient ce are sistemul la pachet.

#4
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Poti sa iti creezi o partitie sau un virtual drive separat, pe care sa-l encryptezi.
Exemplu: http://www.howtogeek...ker-on-windows/ (presupunand ca ai windows)

#5
STARTREK1

STARTREK1

    cãutãtor pe gugãl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
1. le parolezi (documentele)
2. Avira + firewall (comodo / zone alarm etc)
3. parola la Windows

#6
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 21.02.2006

View Postgabitu73, on 01 ianuarie 2015 - 13:49, said:

Păi dacă numa' le stochezi , mai bine le pui pe un stick usb.
NU pe stick, pe CD/DVD.

#7
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Kingsoft Antivirus. E 100% gratuit si e foarte bun. Mult mai bun decat Avira, AVG sau avast! .Citeste opinii pentru el, dar eu iti zic ca merita. Are foarte multe functii(scanare la ore programate, in zile programate, securitate pe internet, etc), o interfata usoara si nu ingreuneaza PC-ul intr-un mod perceptibil. Recomand din plin!
10/10 would bang.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCaptainMe, on 01 ianuarie 2015 - 13:28, said:

care trebuie protejate

Protejate sa nu se deterioreze, sau sa nu le vada altii?


#9
trance77

trance77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 18.08.2008
Eu iti  recomand o suita free ca de exemplu:
http://www.360safe.c...oduct-list.html
Mai multe detalii aici :
http://www.av-compar.../dynamic-tests/
si
http://chart.av-comp....org/chart1.php

Numa' bine si  LA MULTI ANI.

#10
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Solutia nr.1 mondiala.
Premiat "Cel mai bun antivirus al anului 2014"
BitDeffender.

#11
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postdani.user, on 01 ianuarie 2015 - 15:38, said:

Protejate sa nu se deterioreze, sau sa nu le vada altii?
Amandoua. Sa nu le stearga "accidental" un virus sau sa nu iau un keylogger si sa le vada Georgel de la etajul 3.
@trance 77 multumesc pentru urare, la multi ani si tie.
Maine o sa ma uit peste tot ce ati lasat aici si o sa aleg, va multumesc din suflet pentru timpul acordat.

#12
hororius_prigonitus

hororius_prigonitus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.12.2009
Si eu am tot bitdeffender e bun.  Nu dau bani pe suuitele de securitate, urmaresc promotiile care se fac in functie de producator pe 3 luni, 6 luni, sau chiar un an.

#13
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Posthororius_prigonitus, on 01 ianuarie 2015 - 21:01, said:

Si eu am tot bitdeffender e bun.  Nu dau bani pe suuitele de securitate, urmaresc promotiile care se fac in functie de producator pe 3 luni, 6 luni, sau chiar un an.
OK, daca se tot lauda bitdefender o sa aleg Bitdefender Free Edition ca antivirus. Dar cu firewall-ul cum ramane?

#14
hororius_prigonitus

hororius_prigonitus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.12.2009

View PostCaptainMe, on 01 ianuarie 2015 - 21:17, said:

OK, daca se tot lauda bitdefender o sa aleg Bitdefender Free Edition ca antivirus. Dar cu firewall-ul cum ramane?
Pai de ce sa pui antivirus free cand poti sa prinzi oferte de suite de securitate, deci complete, cu firewall si tot tacamul. (ofertele am mai spus pot fi de la 3 luni, pana la un an).Urmareste si tu pe site-urile de specialitate.Eu de exemplu am un BIS pe 6 luni.

#15
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Cumpara prima data pe perioada scurta ca apoi iti fac ei oferta pe email cu putin inainte de expirarea licentei. Niciodata nu am platit pretul afisat pe site.Am avut avantaj client la BitDef tot timpul. Acum am si pe telefon 2ani antivirus cu Orange.

#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostCaptainMe, on 01 ianuarie 2015 - 21:17, said:

OK, daca se tot lauda bitdefender o sa aleg Bitdefender Free Edition ca antivirus. Dar cu firewall-ul cum ramane?

Din pacate eu iti recomand intai sa faci back-up_uri pe CD/DVD si apoi sa te gandesti la un antivirus , PC-urile in ultimul timp numai sunt in siguranta  nici cu antivirusi de TOP si chiar cu plata  din cauza "virusilor" de tip Ransomware care cripteaza documentele etc. Vad ca antivirusii nu tin pasul  cu cei mai noi "virusi" de tipul asta in cel mai rau caz ii detecteaza dar  tarziu insa fisierele criptate raman criptate si le spui adio E foarte important sa vezi ce a scris a scris Tehnicianul1970 AICI , ba chiar sa citesti tot topicul. Cat despre "bitdefender free"  daca vrei sa pui asa ceva nu are rost sa-l instalezi,  vezi ca cei de BitDefender aveau o oferta pentru BitDefender Total Security 2015 pe un an gratuit (cred ca mai e valabila oferta)

Edited by stlk, 01 January 2015 - 22:20.


#17
blackmodder

blackmodder

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 405
  • Înscris: 09.03.2007

View Postdani.user, on 01 ianuarie 2015 - 15:38, said:

Protejate sa nu se deterioreze, sau sa nu le vada altii?

Subscriu!

View PostCaptainMe, on 01 ianuarie 2015 - 19:31, said:

Amandoua. Sa nu le stearga "accidental" un virus sau sa nu iau un keylogger si sa le vada Georgel de la etajul 3.
@trance 77 multumesc pentru urare, la multi ani si tie.
Maine o sa ma uit peste tot ce ati lasat aici si o sa aleg, va multumesc din suflet pentru timpul acordat.

Stai linistit, deja SRI are dreptul de a iti intra in computer la orice ora din zi si noapte sa iti verifice continutul fara a avea nevoie de un mandat. Deci, cu toate "jucariile" existente pe Internetul asta, au ei si o portita de intrare.

Deja se pisa pe drepturile noastre la intimitate ca si cetateni ai acestui stat.

Lasand la o parte opinia mea de mai sus, ideea de baza este urmatoarea:

Daca TU, nu esti un programator, sa iti creezi o suita software, sau sa stii sa folosesti intr-un mod avansat unele deja existente, care nu imprumuta informatii si le trimit catre furnizori, si nu stii exact comportamentul din spatele antivirusului, firewall-ului sau ma rog ce drac de alta aplicatie de gen, mai bine le salvezi pe CD direct dupa descarcare si ti le  tii separat. In felul asta nu le mai virusezi, si daca esti destul de istet le poti si ascunde pe undeva sa nu dea nimeni de ele.

EU m-am convins de mult, ca uneori antivirusul in sine, este cel mai mare virus. In special la cate informatii aduna de prin intreg sistemul.

#18
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

View PostCaptainMe, on 01 ianuarie 2015 - 21:17, said:

OK, daca se tot lauda bitdefender o sa aleg Bitdefender Free Edition ca antivirus. Dar cu firewall-ul cum ramane?
Nu-ti pune varianta free a antivirusilor scumpi. Ti-am zis, mergi pe Kingsoft, este mult mai bun ca bitdefender varianta platita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate