Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Lungime schiuri

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
Hello. Vin si eu aici cu o intrebare... nu am mai practicat de vreo 5 ani acest sport, insa inainte mergeam in fiecare an. Ultimele schiuri au fost o pereche de Hagan classic de vreo 180 lungime. Eu am 184-185 Cum am zis anul asta sa ma innoiesc, am fost prin cateva magazine si, in gama de pret stabilita, am gasit niste Fischer Progressor 600. Din ce am vazut, si mi s-a si recomandat in magazin, ar trebui sa iau de 170 (asta e si lungimea maxima adusa de magazin)

Ca si test, puse langa mine (eu fiind incaltat) imi ajung pana in dreptul nasului... daca insa as pune clapari cred ca ar fi mai jos, putin deasupra barbiei.

Cum se iau aceste masuratori? incaltat normal / cu clapari? si mai ales, tinand cont ca schiurile astea sunt mai late, e ok aceasta dimensiune de 170 pt mine?

Cu atatea modele, zau daca mai stiu...

Multumesc anticipat.

Edited by SwatKat, 30 December 2014 - 17:11.


#2
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 03.02.2010
De cand au aparut schiurile carve (mai late la varf si la coada si mai inguste la mijloc, in zona bocancilor) se recomanda ca lungimea acestora sa fie pana in dreptul barbiei sau chiar al nasului. Prin urmare lungimea aleasa de tine e ok. Mai lungi sunt recomandate doar pentru coborarile in mare viteza  (pentru un echilibru mai bun); pentru slalom sau schi de agrement sunt indicate mai scurte. Totusi, pentru sfaturi de la persoane cu experienta ti-as recomanda sa intrebi aici. Am apelat si eu la sfaturile lor acum vreo 6-7 ani, sunt cateva persoane foarte ok pe acolo.

#3
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 01.12.2005
OK. Multumesc mult pentru informatii!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate