Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Matrici Excel VBA

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
raphaelo70

raphaelo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.02.2010
Buna seara!
Recent am inceput sa lucrez cu VBA si am nevoie de ceva ajutor.
Am primit ca "tema" de la un prieten sa fac inmultirea a 2 matrici in acest fel: Sheet1=prima matrice;Sheet2=a 2-a matrice,Sheet3=Rezultat.
Am incercat pana acum si am reusit doar sa inmultesc matricile in acelasi sheet.Nu imi pot da seama cum sa fac aceasta chestie penibila,pur si simplu. Stiu formula de matrice in EXCEL(mmult) dar nu imi dau seama cum sa fac scriptul astfel incat sa foloseasca aceasta formula inmultind matricile din alte sheet-uri.

Nu am venit aici ca sa imi rezolvati tema,in nici un caz,doresc doar putin ajutor,niste indicii ca sa-mi dau seama ce gresesc.
Orice sfat sau ajutor e binevenit avand in vedere ca am inceput sa fac chestii mici in VBA cam acum o saptama la o cafea,din curiozitate mai mult decat din necesitate.Cu cat primesc mai multe informatii cu atat imi va fi mai usor sa fac diverse "jucarele" in Excel.

Va multumesc anticipat!

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Urca aici fisierul facut de tine si unul dintre noi il va modifica in asa fel incat sa obtii rezultatele in al III-lea sheet.

#3
raphaelo70

raphaelo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.02.2010
Sincer,nu l-as urca ca nu am facut mai nimic Posted Image
Uite ce am incercat eu din ce am vazut la altii dar se vede clar ca-s noob.


Am folosit asta pentru a face totul pe un sheet:" =MMULT(B2:D4,G2:I4)  " si apoi am incercat eu folosind Google(complet neadecvat) sa fac niste select-uri care din cauza ca nu mergeau nu s-au salvat in Excel.
Pana mea,imi e si rusine cu "capodopera" mea dar chiar nu imi dau seama cum se face,banuiesc ca e complet banal,prietenul care mi-a dat mica tema a zis ca e super simplu si ar trebuii sa o fac cu usurinta avand in vedere ca m-am jucat cu VBA-ul de Windows,dar se pare ca m-am impiedicat bine de tot.

Momentan sunt pe laptopul de munca si nu am Excel-ul salvat aici,e pe laptopul personal. O sa il uploadez dar la cat de simplu este....nu stiu daca e nevoie.

LE: Daca imi puteti da niste exemple sau chiar niste pasi ar fi perfect.

Edited by raphaelo70, 27 December 2014 - 23:21.


#4
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
http://s3.amazonaws....cul-Tabelar.pdf

Vezi pagina 10 :D

#5
raphaelo70

raphaelo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.02.2010
Asta e expresia mea in momentul acesta :lol:

[ http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--qOw8koA5--/japbcvpavbzau9dbuaxf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate imi dau seama ce scrie acolo si reusesc ceva dar e cam greu pentru un noob,de obicei le pun cap la cap in timp dar acum am un deadline de 7 zile.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 raphaelo70, on 27 decembrie 2014 - 23:19, said:

...................Am folosit asta pentru a face totul pe un sheet:" =MMULT(B2:D4,G2:I4)  " ......................

adresa absoluta a unei celule este asta: SheetName!CellAddress
in cazul tau, trebuie sa folosesti ceva de genul =MMULT(Sheet1!B2:D4, Sheet2!G2:I4)  (presupunand ca n-ai schimbat denumirea implicita a sheet-urilor)

#7
raphaelo70

raphaelo70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.02.2010
Apai mno....ce am gresit de imi da 10?

[ https://i.imgur.com/rA1Vpxb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Astea sunt matricile cu tot cu MMULT pe primul SHEET. Le-am mutat apoi pe exact aceleasi pozitii ca nu stric nimic sau asa am zis eu.

Rezultatul este pe Sheet-ul 4,se vede in SS-ul de mai sus.Am selectat 3x3 apoi am scris formula pe care mi-ai dat-o si totusi,imi pune doar 10...WTF? Sunt confuz....

[ https://i.imgur.com/knUJBFh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Si inca ceva,de exemplu daca vreau doar sa schimb numerele,sa apas un buton si sa-mi ruleze automat formula,cum fac asta? Pana acum am facut doar un singur experiment de acest gen si tot ce faceam era sa pun 2 numere in celule,apasam butonul,facea calculul si daca rezultatul era cu minus imi dadea un warning,daca era cu plus imi dadea doar un info.
Also...cum pot sa pun aceasta formula intr-un script? Inregistrez cu MACRO?

Edited by raphaelo70, 28 December 2014 - 00:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate