Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Sa fac facultate sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgicaru, on 28 decembrie 2014 - 11:28, said:

ce-ai facut victoras?!...esti inca pe ulei-uri, dupa sarbatori?
@GAgicaru, de unde victoras ? ... am 1,87m, 95 kg ! ... nimic la mine nu este mic ! ... nu ! ... nici aia ! ...
revenind la topic trebuie sa fi idiot sa pui intrebari d'astea ! ... pe mine m-a prins revolutia in anul 2 ! ... o sa regret
toata viata ca nu am terminat-o ! ... astfel, am intrat in "hoarda" looser-ilor !

Edited by 9victor, 28 December 2014 - 16:20.


#38
Kruska

Kruska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.10.2014
Fara suparare, dar ati sarit multi in prostie, criticand si dovedind ca si voi ati fost candva in pozitia mea si ati sarit peste facultate....
Aia 4000 euro vin din chirii, in ideea ca spatiul, vreo 7000mp e plin de hale si doar 30% date in chirie, restul fiind intr-o nevoie mare de reconditinare.
Bunicul meu are o problema de sanatate, din acest motiv nu s-a mai apucat de halele alea, a vrut sa evite stresul, si la fel din acest motiv, m-am gandit ca ar fi mai bine sa profit de timpul care il pot petrece alaturi de el, poate chiar invat mai bine decat la facultate.
Ganditi-va putin, daca fac facultate si imi ramane firma in mana, eu avand experienta 0? Ce fac, vand diploma de facultate si ies din faliment?....
Sa nu credeti ca fug de facultate, doamne fereste, chiar mi-ar fi mai lejer sa stau intr-un camin, sa invat cateva ore, zile,  sa merg la cursuri si sa dorm in rest, sau stiu eu, decat sa ma zbat cu capul de pereti din cauza stresului...
Va multumesc alora care ganditi de doua ori inainte sa postati, si daca nu e mare deranjul, sunt deschis sa primesc si alte sfaturi.
Numai bine!

Edited by Kruska, 28 December 2014 - 18:39.


#39
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
I-auzi, dom'le, s-a ofuscat ! Pacat de stradania bunicului. in rest... Dumnezeu cu mila !

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View PostKruska, on 28 decembrie 2014 - 18:21, said:

Ganditi-va putin, daca fac facultate si imi ramane firma in mana, eu avand experienta 0? Ce fac, vand diploma de facultate si ies din faliment?....
Pai te duci la o facultate de profil nu total opusa ! Numai ca aici inveti mult mai multe dintr-ale businessului decat simpla tranzactie plus un adaos

#41
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View PostKruska, on 28 decembrie 2014 - 18:21, said:

Fara suparare, dar ati sarit multi in prostie, criticand si dovedind ca si voi ati fost candva in pozitia mea si ati sarit peste facultate....
Aia 4000 euro vin din chirii, in ideea ca spatiul, vreo 7000mp e plin de hale si doar 30% date in chirie, restul fiind intr-o nevoie mare de reconditinare.
Bunicul meu are o problema de sanatate, din acest motiv nu s-a mai apucat de halele alea, a vrut sa evite stresul, si la fel din acest motiv, m-am gandit ca ar fi mai bine sa profit de timpul care il pot petrece alaturi de el, poate chiar invat mai bine decat la facultate.
Ganditi-va putin, daca fac facultate si imi ramane firma in mana, eu avand experienta 0? Ce fac, vand diploma de facultate si ies din faliment?....
Sa nu credeti ca fug de facultate, doamne fereste, chiar mi-ar fi mai lejer sa stau intr-un camin, sa invat cateva ore, zile,  sa merg la cursuri si sa dorm in rest, sau stiu eu, decat sa ma zbat cu capul de pereti din cauza stresului...
Va multumesc alora care ganditi de doua ori inainte sa postati, si daca nu e mare deranjul, sunt deschis sa primesc si alte sfaturi.
Numai bine!
uite un sfat bun daca tot te-ai ofuscat asa ca vaca la iarba. nu mai posta aici daca nu cunosti cum sa pui problema. 2 la mana, tie nu-ti trebuie facultate, asa este. stai si cheltuie munca bunicului facuta in anii ca e mai sanatos asa. stai cum sta si zavoranca pe banii mamei, numai ca la tine este vb de bunic.
si nu te mai ofusca asa ca lumea te-a sfatuit in felul in care ai pus tu problema cand ai deschis topicul

#42
Kruska

Kruska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 12.10.2014
Ei, nu vreau sa ma intelegeti gresit, ma refeream strict la 2-3 utilizatori. Probabil ca m-am aprins si eu prea repede, imi cer scuze.

#43
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
Papagalilor lasati baiatul in pace ca voi nu stiti ce aia munca si viata . Frate din partea mea ia viata in piept ! Nu risti,nu castigi,oricum intr-un final sa stii ca mori ,oricum ai face.Asa ca fa-i cum crezi tu ca e mai bine,iara asa cum e zisul tau asa sa fie.Macar tu decizi,nu altul . Traieste-ti viata cum iti spune sufletul si lasa vorbele si comentariile cu papagali.Asculta ce-ti spune inauntru tau..

#44
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View Post9victor, on 28 decembrie 2014 - 16:14, said:

@GAgicaru, de unde victoras ? ... am 1,87m, 95 kg ! ... nimic la mine nu este mic ! ... nu ! ... nici aia ! ...
revenind la topic trebuie sa fi idiot sa pui intrebari d'astea ! ... pe mine m-a prins revolutia in anul 2 ! ... o sa regret
toata viata ca nu am terminat-o ! ... astfel, am intrat in "hoarda" looser-ilor !

ai un like pentru rebrenduirea mea (gagicaru) care-mi trezeste neste amintiri din tinerete, desi m-a cam lasat...vederea intre timp Posted Image.  Totusi inca-ti urmaresc cu greu postarea: te incondeiezi macho (nici eu nu-s vreun nemancat, apropo) si cu "aia" care nu e mica...sa stii ca personal sunt hetero.  Nu m-am prins iarasi la faza cu idiotu' care-si pune nu-s' ce intrebari???? Te astept cu clarificari.

#45
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostKruska, on 28 decembrie 2014 - 23:29, said:

Ei, nu vreau sa ma intelegeti gresit, ma refeream strict la 2-3 utilizatori. Probabil ca m-am aprins si eu prea repede, imi cer scuze.
eu sunt unu' ! ... din aia 2-3 ! ... intrebarea ta este imatura ! ... tinere ! ... cea mai de pret calitate a unui om este tenaciatea ! ... punct ! ... aceasta vine intodeuna cand ai un plan ! ... cand stii ce vrei ! ...
tu, unu' mai ai de copilarit ! ...
bafta

View Postgicaru, on 28 decembrie 2014 - 23:54, said:

ai un like pentru rebrenduirea mea (gagicaru) care-mi trezeste neste amintiri din tinerete, desi m-a cam lasat...vederea intre timp Posted Image.  Totusi inca-ti urmaresc cu greu postarea: te incondeiezi macho (nici eu nu-s vreun nemancat, apropo) si cu "aia" care nu e mica...sa stii ca personal sunt hetero.  Nu m-am prins iarasi la faza cu idiotu' care-si pune nu-s' ce intrebari???? Te astept cu clarificari.
poti retrage like-ul ! ... nu ti-am propus nimic ! ... d-le hetero !
intrebari: sa fac facultate ? ... sau sa cheltui banii lu' bunicu ? ... astea-s intrebari de adolescent ? ...
fiica mea este arhitect in Londra ! ... nu mi-a cerut niciodata permisiunea sa faca arhitectura ! ... doar m-a pus in fata faptului
implinit ! ... cei care stiu ce vor in viata, de obicei obtin ! ...
"da sfaturi doar celor care sunt capabili sa le inteleaga" ... oare cine a spus asta ? ... nu mai tin minte ! ... varsta, nu iarta !

Edited by 9victor, 29 December 2014 - 00:17.


#46
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

View PostPagan14, on 28 decembrie 2014 - 23:53, said:

Papagalilor lasati baiatul in pace ca voi nu stiti ce aia munca si viata . Frate din partea mea ia viata in piept ! Nu risti,nu castigi,oricum intr-un final sa stii ca mori ,oricum ai face.Asa ca fa-i cum crezi tu ca e mai bine,iara asa cum e zisul tau asa sa fie.Macar tu decizi,nu altul . Traieste-ti viata cum iti spune sufletul si lasa vorbele si comentariile cu papagali.Asculta ce-ti spune inauntru tau..
Daca tot te dai la el, luati-va o camera!
Sictir!

#47
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View Post9victor, on 28 decembrie 2014 - 23:57, said:

poti retrage like-ul ! ... nu ti-am propus nimic ! ... d-le hetero !
intrebari: sa fac facultate ? ... sau sa cheltui banii lu' bunicu ? ... astea-s intrebari de adolescent ? ...


eu sunt consecvent cu ce-mi place (like-ul ramane), nu inteleg in schimb legatura pe care mi-o atribui cu intrebarile existentiale ale tanarului...

#48
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postgicaru, on 29 decembrie 2014 - 00:06, said:

eu sunt consecvent cu ce-mi place (like-ul ramane), nu inteleg in schimb legatura pe care mi-o atribui cu intrebarile existentiale ale tanarului...
... (ma) citez: "revenind la topic ... "

Edited by 9victor, 29 December 2014 - 00:16.


#49
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009

View Postspik1, on 29 decembrie 2014 - 00:02, said:

Daca tot te dai la el, luati-va o camera!
Sictir!

Iti dau un biscuite miticule ?

#50
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 16.07.2013
Facultate de marketing,business,&co = valoare 0 pe piata muncii. Is doar o adunatura de natafleti care vor sa fie "antreprenori".
Antreprenorii adevarati, aia care au $$, nu au studii in business, vin din cele mai diverse domenii, unii sunt ingineri, altii n-au nici facultate etc.
Inscrie-te, eventual, la o fara frecventa, ca sa zici ca ai facultate, si stai CU BUNICUL TAU. Ce te-ar putea invata bunicul tau zi de zi la birou n-ai sa poti invata in 30 de facultati.

#51
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
iniţiator, lasă piaţa muncii în pace. Tu gîndeşte-te dacă vrei să fii om cu studii superioare sau nu. Asta indiferent de orice afacere a bunicului, de orice oportunitate de angajare de moment. Gîndeşte-te dacă vrei să ai "etichetă" de om cu 4 clase, cu 8 clase, cu bacalaureat, sau cu facultate. Sau eventual cu master/doctorat.

Asta poţi să faci ACUM. Ce va fi peste 10, 20 sau 30 de ani în viaţa ta, n-ai cum să ştii.

#52
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Inca odata stima pt XON-XOFF
Altfel pt tanar.
Sunt om batran, adica am deja 51 de ani. Deci ceva experienta de viata...De cand am citit intrebarea, dupa cum era formulata, m-am gandit ca NU.
Apoi dupa comentariile la raspunsurile primite, si unele erau adevarate si directe, m-am convins ca am intuit bine.
Adica nu cred ca ai "rautatea' aia buna sa te lupti sa obti un titlu universitar. La o facultate mai buna sau din alea, da-mi $$$ si iti dau hartia..
Asta pt ca iti lipseste ambita/disperarea saracului, care vrea sa scape de munca campului sau de coada vacii, sau placerea descoperirii, a "integrarii' in meseria aleasa.....
Iar banii care iti curg, nemunciti....
Eu in ziua de Craciun am fost sa depanez ca sa imi platesc CD playerul..Nu am castigat pt tot, dar nu rarul umple carul..A fost suficient...
Dar clientul multumit m-a recomandat si la altii...Asa ca eu am fost multumit ca nu am ratat ocazia....

Poate si pt ca de la 13 ani visez doar la o meserie, pt care am studiat si muncit in draci.
Asa ca daca matale la 18 nu ti-ai gasit drumul si stai pe banii bunicului, ce sa mai zic....
Eu la 14 ani as fi dus geanta unui meserias batran ca sa fur meserie.
Matalica nu ai zis un cuvant despre asta..Si slava Dnului, daca omul ca$$tiga atata, aveai de la cine sa "furi" tehnici, tactici, modele de abordare si altele...Adica sa inveti.
Afacerile nu sunt to(n)ti (ca mine)...Adica sunt orice, inclusiv visator, dar om de afaceri, NU.

#53
Thorin_OakenShield

Thorin_OakenShield

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 01.01.2015
in cazul de față, in care ai posibilitatea practic de a face internship(de fapt mult mai mult decat un simplu internship) dupa care nu numai ca esti sigur ca vei fi angajat ci devii director evident ca nu se merită sa iti consumi timpul si banii cu facultățile din România(daca ar fi o facultate de marketing/management in UK ar fi alta discutie dar in Ro nu se merita)

cazurile in care se merită să faci facultate este dacă țintești un post unde se cere așa ceva: traducător, medic, inginer...

Edited by Thorin_OakenShield, 01 January 2015 - 16:26.


#54
plictisit17

plictisit17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.11.2013

View PostKruska, on 28 decembrie 2014 - 18:21, said:

Fara suparare, dar ati sarit multi in prostie, criticand si dovedind ca si voi ati fost candva in pozitia mea si ati sarit peste facultate....
Aia 4000 euro vin din chirii, in ideea ca spatiul, vreo 7000mp e plin de hale si doar 30% date in chirie, restul fiind intr-o nevoie mare de reconditinare.
Bunicul meu are o problema de sanatate, din acest motiv nu s-a mai apucat de halele alea, a vrut sa evite stresul, si la fel din acest motiv, m-am gandit ca ar fi mai bine sa profit de timpul care il pot petrece alaturi de el, poate chiar invat mai bine decat la facultate.
Ganditi-va putin, daca fac facultate si imi ramane firma in mana, eu avand experienta 0? Ce fac, vand diploma de facultate si ies din faliment?....
Sa nu credeti ca fug de facultate, doamne fereste, chiar mi-ar fi mai lejer sa stau intr-un camin, sa invat cateva ore, zile,  sa merg la cursuri si sa dorm in rest, sau stiu eu, decat sa ma zbat cu capul de pereti din cauza stresului...
Va multumesc alora care ganditi de doua ori inainte sa postati, si daca nu e mare deranjul, sunt deschis sa primesc si alte sfaturi.
Numai bine!

nu stiu cat conteaza parerea mea, ca oricum pe thread-ul asta gasesti numai experti si nu simt ca as face parte dintre ei.

ai o oportunitate imensa. in general, oamenii fac facultati ca sa intre intr-un domeniu si sa il practice. tu ai ocazia de a sari peste "initiere" si a intra direct in practica. nimic nu te invata mai bine de ce ar trebui sa faci.

facultati si alte vrajeli...oricine le face.  nu e greu. nu iti garanteaza nimic si mai mult decat atat (cu cateva exceptii) iesi din ele la fel de neajutorat pe cat ai intrat. dar ai o diploma, care presupune ca ai o baza si te poti angaja pe un salariu mic ca apoi sa urci in ierarhie (daca poti). nu iti face griji, nu vei folosi mare lucru din facultate. e bine sa inveti, te poti dezvolta foarte frumos, dar asta nu garanteaza nimic.

tu poti sa practici si sa cresti. invata din ce face bunicul tau ca de la un "mentor" (nu prea imi place cuvantul, dar e potrivit). in timp, dupa ce capeti experienta, o sa faci lucrurile in felul tau.

daca nu iti place afacerea si nu iti place domeniul, esti liber sa-ti urmezi inima oriunde te-ar indrepta.

mult succes, si fa doar ce vrei tu. nu mai cere parerea strainilor, ca vei fi luat la misto de diferite persoane care poate stau mai prost decat tine sau sunt rautaciosi din pura plictiseala.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate