Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sa fac facultate sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Nu noi trebuie sa hotaram viitorul tau insa sunt de parere ca ar trebui sa faci facultatea :)
Ai diploma, lucrezi cu bunicu, castigi experienta, doamne fereste treaba merge prost... tu ai si diploma si experienta. Vei gasi rapid ceva.
Pentru un job bun in general degeaba ai experienta daca nu ai studii si degeaba ai studii daca nu ai experienta.

Studiile iti vor fi de folos!

#20
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Tu pui problema de parca vei avea acel venit de 4000 euro lunar asigurat toata viata Esti constient ca firma aduce 4000 euro sub conducerea bunicului tau? Cand el n-o sa mai fie iar tu ii vei lua locul, ce te face sa crezi ca poti scoate tot 4000 euro? Sau chiar daca-i scoti (o perioada oricum o sa mearga din inertie), esti tanar, ai capacitatea sa spargi banii astia intr-un week-end pe litoral. Eu in locul tau m-as preocupa mult sa invat meserie de la bunicul dar n-as neglija nici partea teoretica care m-ar ajuta sa iau niste decizii corecte in momentul cand as ramane singur sa trag fraiele.

#21
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Daca bunica-su il ia pe langa el automat invata o meserie ca doar nu sta si se uita pe pereti. Sau pe forumuri...


Deci nu iti trebuie prietene nicio facultate cand ai un bunic bogat pe post de jump-start.

Facultate iti trebuie cand vrei sa iti faci un rost de la zero, cand vrei sa nu se pise pe tine bunicii bogati ai altora. Dar daca bunicul bogat e al tau, e in regula.

Edited by izometric, 27 December 2014 - 21:42.


#22
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 Kruska, on 27 decembrie 2014 - 19:56, said:

Buna ziua! Bunicul meu are o firma axata pe alimente, un magazin de 1200mp, si spatii de chirie din care castiga vreo 4000 euro lunar, dupa ce taie costurile.
Sunt singurul nepot ce i-a ramas, si a zis ca ar vrea sa ma ia cu el la firma, si apoi sa imi ramana mie.
Ideea e ca nu stiu daca se merita sa fac o facultate, cel putin nu de business si marketing, banuiesc. Alea mi-se par de umplutura...

majoritatea sunt de umplutura, daca nu faci medicina, IT sau inginerie e clar degeaba, urmeaza-ti inima!

#23
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Fa o facultate care sa nu te omoare prea tare, asa incat sa ai timp sa mai si lucrezi la magazin si sa vezi cum se fac banii. Facultatea e buna asa, pt ca sa ai si tu ce sa zici cand te intreaba unii. Daca nu-ti place business/marketing etc, spune-ne ce iti place? Cam la ce tintesti?

#24
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

 Yukoto, on 27 decembrie 2014 - 20:10, said:

Parerea mea este sa faci o facultate, indiferent ce specializare. Chiar si business, marketing, te vor ajuta foarte mult sa dezvolti afacerea bunicului, si studiile superioare nu strica sa le ai, nu se stie cum dai faliment. La firma bunicului ar fi indicat sa te bage ca profesie dupa ce absolvi facultatea, ceva inrudit cu ceea ce ai terminat, de exemplu: marketing manager, product manager, etc. etc., facand experienta pe asa ceva, in caz ca firma da faliment, tu poti baga pe CV astea si te vor ajuta foarte mult.
este f important in viata, sa ai salariu de 250 EUR si sa ai licenta "oricare" ! ... chiar daca ai o singura viata ! ... Posted Image

Edited by 9victor, 27 December 2014 - 21:58.


#25
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Sa inteleg din intrebare ca nu esti decis, sau nu vrei sa faci. Daca nu vrei, nu faci. Poti trai foarte bine si fara. Noroc sa ai.

#26
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Daca ai pus aceasta intrebare pe un forum cred ca nu te va ajuta nici cartea nici....afacerea bunicului!
Totusi ai o sansa in plus fata de majoritatea tinerilor. Daca te tenteaza sa continui afacerea bunicului pune mana pe carte si obtine o diploma pe merit, asa avand mult mai multe sanse de reusita in viata.

#27
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Nu. Sunt deja prea mulți cu facultate.
Cineva mai trebuie și să muncească.

#28
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

 9victor, on 27 decembrie 2014 - 21:56, said:

este f important in viata, sa ai salariu de 250 EUR si sa ai licenta "oricare" ! ... chiar daca ai o singura viata ! ... Posted Image

Da, este foarte important in viata sa ai studii superioare. Eu i-am enumerat ceva de business, management, marketing, sa-l ajute sa dezvolte mai mult afacerea bunicului, sa fie scolit in diversele situatii ce se impun in conducerea unei afaceri. El nu are experienta bunicului trecut prin viata si nici cunostiintele acestuia. Repet, fa o facultate, dar fa-o pe bune, nu de dragul de a o face.

Edited by Yukoto, 27 December 2014 - 22:36.


#29
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

Quote

Eu i-am enumerat ceva de business, management, marketing, sa-l ajute sa dezvolte mai mult afacerea bunicului, sa fie scolit in diversele situatii ce se impun in conducerea unei afaceri.
HA-HA-HA Posted Image Posted Image
ca inveti din carti cum se conduc "afacerile"

#30
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
daca vii cu intrebari de astea...nu merita.

#31
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

 OmulLLORT, on 27 decembrie 2014 - 22:47, said:

HA-HA-HA Posted Image Posted Image
ca inveti din carti cum se conduc "afacerile"

D-aia sunteti un popor de saraci, ca nu va place cartea, iti doresc sa iti "conduci" afacerile cat mai bine fara carte, spre faliment, ca doar acolo vei putea. Vai de capul tau. I-AM DAT NISTE EXEMPLE care l-ar putea avantaja, din partea mea sa faca si medicina, dreptul, teologie.

#32
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Sa fac facultate sau nu?........a fi sau a nu fi.........(completezi tu pe linia punctata)

#33
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 neagu_laurentiu, on 27 decembrie 2014 - 20:12, said:

Si pe la case mai mari unde afacerile merg si nu par sa scartaie nici in viitor, tot isi trimit la studii odraslele. Oare de ce ?
De prosti! Aia au atat de multi bani ca nu mai stiu pe ce sa-i arunce!

Facultatea e fudulie (sau fudulii, daca sunt mai multe). Nu se merita sa pierzi vremea si sa-ti bati capul de pomana. N-ai vazut ca toate vedetele de la televizor au dreptul! Au ele banu' ? Canci! Ce le-a invatat pe ele facultatea? Sa se rada mai bine, sau sa se danseze mai bine in club? Nici vorba! Astea tot un bunic le-a invatat, si bine le-a facut, asa stiu si ele cum merg treburile pe lumea asta.

Invata scoala vietii de la bunic, ca oricum iti lasa tie tot, doar te are numai pe tine, n-o sa lase averea la vreun catel, iar daca te porti bine cu el si te simpatizeaza, poate iti da din cand in cand si un bonus.

#34
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

 gicaru, on 28 decembrie 2014 - 00:33, said:

Sa fac facultate sau nu?........a fi sau a nu fi.........(completezi tu pe linia punctata)
asshole ! ...
... "fa de toate-n viata ! ... dar fa-le la timpul lor !"
PS: bunicul tau stie ca intrebi "lumea" despre viitorul tau "academic" ?

Edited by 9victor, 28 December 2014 - 07:16.


#35
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
Daca ai bani sau pile,dupa ce termini facultatea sa dai spaga sa ai un job bun ,se merita.Daca nu,NU.O faci degeaba oricum nu mai inveti nimic in ziua de azi.totul e pe pupincurisme,la orice fac te duci. Daca stii ca iti merge capul baga afaceri ;)

#36
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 9victor, on 28 decembrie 2014 - 07:12, said:

asshole ! ...
... "fa de toate-n viata ! ... dar fa-le la timpul lor !"
PS: bunicul tau stie ca intrebi "lumea" despre viitorul tau "academic" ?

ce-ai facut victoras?!...esti inca pe ulei-uri, dupa sarbatori?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate