Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 

Inchiriere doua garsoniere, CASTIG SAU PIERDERE?

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Salut !

Iata ce ma gandesc sa fac cu 30.000 euro.
Ma gandesc sa-mi cumpar doua garsoniere in Constanta, la periferie, cam cu 15.000 euro garsoniera, si sa le inchiriez. Dupa un calcul simplu daca inchiriez fiecare garsoniera cu 100 euro castig lunar 200 euro iar anual 2400 euro, asta in conditiile in care voi avea chiriasi in fiecare luna pentru ambele garsoniere. Daca voi fi nevoit sa fac renovari si sa mobilez garsonierele mai am si alti banuti deci nu ma limitez doar la 30.000 euro.
Acum ce va intreb eu pe voi si va rog sa-mi raspundeti serios:
1 -Daca ma voi decide sa vand garsonierele peste, sa zicem..., cinci-zece ani voi mai lua 30.000 euro pe amandoua?
2 -Merita aceasta investitie?
3 -La ce situatii neprevazute sa ma astept?
4 -Sa fac contract de inchiriere scris sau o intelegere verbala?
5 -Dupa ce Romania va intra in zona euro care va fi pretul garsonierelor/apartamentelor? Se vor vinde mai scump sau mai ieftin ca acum?
6 -Cum sa inchiriez? Mobilate sau nemobilate?

Astept din partea voastra sa ne spuneti si intamplari petrecute pe acest subiect.
   Multumesc!

Edited by tryky, 23 December 2014 - 01:36.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ce ieftine sint garsonierele in Constanta.

#3
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Sunt ieftine mai spre periferie ca in centru nu te apropii.....

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014
1 - ai vazut cum fluctueaza piata, asa ca este la noroc
2 - teoretic da
3 - nelimitate
4 - contract
5 - teoretic mai scump
6 - depinde cui inchiriezi, dar in principiu, mobilate pt ca sunt destui studenti pe acolo

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posttryky, on 23 decembrie 2014 - 01:34, said:

Sunt ieftine mai spre periferie ca in centru nu te apropii.....

Nu stiu cum e in Constanta, dar la noi, cartierele noi sint chiar la periferiile orasului.

#6
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Bine, vorbesc despre garsoniere construite in ani '70-'80..deci ''batranele''...

#7
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
De ce 2 garsoniere la periferie si nu un apartament mai in centru? Sau o garsoniera chiar in centru? N-ar fi chiriile cam la fel, si mai putina bataie de cap?

#8
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Da, ideea este interesanta si atractiva, mai ales partea cu ''fara batai de cap'' dar daca cumpar o garsoniera in centru nu castig 200 euro luna iar sa cumpar cu bani astia un apartament in centru nici nu ma pot atinge...sunt mult mai scumpe. Dar voi reflecta la ideea ta, multumesc!
Astept idei in continuare.

Edited by tryky, 23 December 2014 - 02:44.


#9
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
In locul tau as incerca sa vad daca pot cumpara cu banii astia un apartament care sa-mi aduca 200E pe luna, indiferent de zona. Daca as gasi asa ceva, asta ar fi investitia mea.

Cand spun "batai de cap" ma refer la multe chestii, de la taxe la V/C pana la probleme care pot aparea in 2 blocuri diferite, pe care proprietarul trebuie sa le remedieze, si poate chiar mobilare/utilare a 2 locuinte in loc de una.

#10
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View Posttryky, on 23 decembrie 2014 - 01:26, said:

Acum ce va intreb eu pe voi si va rog sa-mi raspundeti serios:
1 -Daca ma voi decide sa vand garsonierele peste, sa zicem..., cinci-zece ani voi mai lua 30.000 euro pe amandoua?
2 -Merita aceasta investitie?
3 -La ce situatii neprevazute sa ma astept?
4 -Sa fac contract de inchiriere scris sau o intelegere verbala?
5 -Dupa ce Romania va intra in zona euro care va fi pretul garsonierelor/apartamentelor? Se vor vinde mai scump sau mai ieftin ca acum?
6 -Cum sa inchiriez? Mobilate sau nemobilate?
1. Ai o suma... peste 10 ani vei pierde mult prin inflatie, basca ca risti tinandu-i lichizi sau in banci sa-i pierzi partial sau total, existand exemple in istoria recenta.
Faptul ca vei lua 30.000 e relativ, important e cat va valora 30.000 si ce alte alternative ai de facut cu acei bani
2. De regula afacerile de gen merita pt "electrozugravii faientaro-parchetari", ca daca apelezi pt orice priza la meseriasi, castiga aia nu tu.
3. Noi taxe si impozite, cresterea impozitelor pe proprietate ce datorita pietei nu pot fi trecute chiriasilor, statul sa protejeze leprele si infractorii, ce-ti vor cauza un oarecare grad de suferinta.
4. Verba volant, depinde de la om la om si impozit la impozit, nu mai sunt in tema cu situatia lor
5. Romania e in zona Euro, daca luam in calcul interdependenta economica si cursul oarecum fix, intrarea scriptica nu va avantaja decat marginal, preturile caselor sunt dictate de cerere si creditare, iar al chiriei de salarii, fara legatura directa cu Euro.
Mai exista factorul demografic general, si demografic local, atractivitatea orasului si a cartierului.
6. Depinde cui te adresezi, oricum o oarecare mobilare si utilare trebuie sa existe
a) Anumite piese de mobilier sunt "la comanda", precum bucataria.
B) Alte electronice sunt dificil de mutat, au valoare mica si folosinta indelungata, e bine sa le ai, precum aragazul, hota
c) Altele nu conteaza decat ca functionalitate, sunt greu de mutat, precum masina de spalat sau frigiderul

Oricum e obligatoriu sa ai instalatie de iluminat, usi interioare, instalatie de climatizare (centrala, AC)

Mobila de tip nou e destul de standardizata, si greu de mutat in sensul ca risti sa nu se mai asambleze, avand folosinta redusa. Pana la mobilarea "totala" mai sunt cateva piese... oricine are nevoie de pat, sifonier, etc.

#11
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Sa sti ca ma incanta foarte mult ideea. Ma apuc sa cercetez terenul......
Momentan la doua garsoniere imi este gandul.

View Postfeitosak1, on 23 decembrie 2014 - 02:49, said:

In locul tau as incerca sa vad daca pot cumpara cu banii astia un apartament care sa-mi aduca 200E pe luna, indiferent de zona. Daca as gasi asa ceva, asta ar fi investitia mea.

Cand spun "batai de cap" ma refer la multe chestii, de la taxe la V/C pana la probleme care pot aparea in 2 blocuri diferite, pe care proprietarul trebuie sa le remedieze, si poate chiar mobilare/utilare a 2 locuinte in loc de una.


#12
yo_suporter

yo_suporter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 14.01.2010

View Posttryky, on 23 decembrie 2014 - 01:26, said:

Salut !

Iata ce ma gandesc sa fac cu 30.000 euro.
Ma gandesc sa-mi cumpar doua garsoniere in Constanta, la periferie, cam cu 15.000 euro garsoniera, si sa le inchiriez. Dupa un calcul simplu daca inchiriez fiecare garsoniera cu 100 euro castig lunar 200 euro iar anual 2400 euro, asta in conditiile in care voi avea chiriasi in fiecare luna pentru ambele garsoniere. Daca voi fi nevoit sa fac renovari si sa mobilez garsonierele mai am si alti banuti deci nu ma limitez doar la 30.000 euro.
Acum ce va intreb eu pe voi si va rog sa-mi raspundeti serios:
1 -Daca ma voi decide sa vand garsonierele peste, sa zicem..., cinci-zece ani voi mai lua 30.000 euro pe amandoua?
2 -Merita aceasta investitie?
3 -La ce situatii neprevazute sa ma astept?
4 -Sa fac contract de inchiriere scris sau o intelegere verbala?
5 -Dupa ce Romania va intra in zona euro care va fi pretul garsonierelor/apartamentelor? Se vor vinde mai scump sau mai ieftin ca acum?
6 -Cum sa inchiriez? Mobilate sau nemobilate?

Astept din partea voastra sa ne spuneti si intamplari petrecute pe acest subiect.
   Multumesc!

mult mai bine ar fi un apartament cu 2 camere semidecomandat si un confort mai redus...intr-un cartier bun...si cred ca te incadrezi in 30-35 mii...pe care iei chirie lejer 200 euro pe luna daca il ai mobilat....


si ca sa iti raspund la intrebari...

1. iti vei recupera lejer banii si peste cativa ani buni...piata imobiliara a ajuns la un nivel scazut...si nu cred ca va mai scadea mai mult de atat...
2. se merita
3. situatii neprevazute nu prea sunt...decat sa ai de refacut instalatii termice, electrice si alte renovari masive in ceea ce cumperi....
4. prin contract ii ai la mana...nu iti pot distruge prin casa si etc...ca dezavantaj este ca vei plati impozit la chirie...dar macar stai linistit ca ii poti trage la raspundere in caz de stricaciuni...fara contract...te poti trezi cu ei peste noapte plecati din casa...
5. se vor vinde cel putin cu acelasi pret ca acum...daca nu mai mult...
6. de preferat mobilate...sunt putine pe piata nemobilate....pentru ca marea majoritate prefera mobilate ca se muta imediat...si nimeni din cei care stau cu chirie nu sta sa mute mobila de la gazda la gazda...mobilierul cel putin, si ceva aparatura din bucatarie trebuie sa pui la dispozitie chiriasilor...

#13
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Totusi ma gandesc ca mai repede gasesc chiriasi la garsoniera (chiria mai mica ) decat la apartament, in cazul in care raman fara chiriasi. Daca stau doua luni fara chirias la apartament pierd 400 euro pe cand daca stau doua luni la o singura garsoniera (ca doar nu raman fara chirias la amandoua in acelasi timp) pierd doar 100 euro. Bine, voi puteti sa-mi spuneti ca daca raman fara chiriasi cate doua luni alternativ la garsoniere paguba tot de 400 ar fi. Decizia este grea, avantaje si dezavantaje in ambele situatii.....

Edited by tryky, 23 December 2014 - 04:15.


#14
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
E musai sa miobilezi garsonierele, ca nu prea inchirieaza nimeni garsoniera nemobilata.

Trebuie sa ai mare grija cu chiriasii, pentru ca dupa fiecare chirias se gaseste ceva de reparat sau renovat.
Esti tot din Constanta?

#15
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
Da sunt tot din Constanta. Tu? din Slatina?

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttryky, on 23 decembrie 2014 - 01:26, said:

1 -Daca ma voi decide sa vand garsonierele peste, sa zicem..., cinci-zece ani voi mai lua 30.000 euro pe amandoua? Cine stie?!!!  Cel mai probabil vei lua mai mult.
2 -Merita aceasta investitie? Cine stie?!!!
3 -La ce situatii neprevazute sa ma astept? Cine stie?!!!
4 -Sa fac contract de inchiriere scris sau o intelegere verbala? Contract de inchiriere implica sa platesti 18% la stat ca impozit. Daca faci intelegere verbala, se pot intampla: sa te penalizeze statul ca nu platesti impozit, chiriasii sa iti distruga garsoniera, daca chiriasii nu-ti platesc chiria, sa stai ani de zile pana se temina un proces de evacuare fortata cu ei.
6 -Cum sa inchiriez? Mobilate sau nemobilate? Depinde de piata si obiceiurile locale. In Bucuresti trebuie sa fie mobilata + aragaz, frigider, masina de spalat, tv.

Edited by Quantum, 23 December 2014 - 04:38.


#17
tryky

tryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 16.04.2014
@Quantum  De ce mi-ai raspuns in formatul asta? adica ai raspuns chiar in multi-citat....
No offense

Edited by tryky, 23 December 2014 - 04:43.


#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,440
  • Înscris: 15.06.2007
Dar te-ai uitat prin anunturi cu cat se inchiriaza apartamentele in zonele unde vrei sa cumperi? Daca nu prea sunt clienti? Daca sunt preturi mai mici?
Unii prefera sa dea ceva mai mult, dar sa stea intr-o locuinta civilizata: termopane, usi mai noi, clima.
La 15000 cred ca gasesti garsoniere comuniste , nici macar faianta in baie. Cat crezi ca poti sa ceri pe o maghernita?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate