Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Diverse despre oala sub presiune

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014
Am cumparat si eu o oala sub presiune si nu sunt tocmai lamurit:

- Este normal ca in timp ce fierbe sa mai scape ceva aer pe langa clapeta? Clapeta de pastic care se aseaza peste valva care "suiera" cand incepe sa fiarba

- Cum se procedeaza corect? Se pun alimentele/ingredientele in oala si se fierbe putin inainte sa pun capacul? Sau pun capacul si dupa ce incepe sa fiarba/suiera las clapeta in jos?
*Tin sa precizez ca am folosit oala si am utilizat varianta 2: Pus alimentele, pus capacul, lasat claepta jos doar cand a inceput sa suiere/iasa abur pe gaurica aia.
- Fasolea? Se mai fierbe inainte? Trebuie sa o mai fierb inainte sa o pun in oala sub presiune? O bag direct?
- Carnea de pui? Se mai fierbe?  - Incerc sa zic daca se mai "spumuieste" inainte?
- De unde iau si eu ceva retete?
- Cu fideaua cum se procedeaza? O pun la sfarsit si pun iara capacul si o las asa cateva minute? Mai ramane ceva din fidea daca o pun de la inceput?

Edited by ContOficial, 16 December 2014 - 15:30.


#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
Diana, ai legatura!

#3
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Nu este pentru fidea.
E tintita pe chestiile care fierb mai greu (fasole, carne vita, etc)

Poti sa astepti sa fiarba carnea (fara capac) pentru spumuire.

Retetele sunt tot alea ca pentru oala clasica. Nimic deosebit (economisesti energie la fierbere si fierbe mai repede ca tine patura de aburi la oarece presiune un pic mai ridicata)

Da, trebuie sa suiere usor.

Edited by cuculili, 16 December 2014 - 16:31.


#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Uite, tot e vremea... Sfecla rosie poate fi preparata usor pentru salata.

#5
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011

View Postcuculili, on 16 decembrie 2014 - 16:27, said:

spumuire. :)
despumare?

#6
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Sa aveti grija cu legumele. Ai mei parinti au vrut sa faca o supa cu carne.Au pus si legume si au pus-o pe foc. Numai ca ambele supape( avea doua supape oala) s-au infundat si din cauza presiunii foarte mari a zburat capacul in tavan de facut un sant adinc de vreo 3-4 mm in beton!Tata se poate considera norocos ,fiindca capacul i-a trecut la citiva cm de cap!Posted Image
Legumele s-au sfarimitat si-au obturat supapele incit aburul nu a mai iesit, dar.... a iesit capacul cu totul!Posted Image
Ca recomandare personala, verificati vizual functionarea supapei si nu va apropiati de ea decit atunci cind este necesar!

#7
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Oala are un semn pana unde se umple, din cauza presiunii.

#8
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

View Postalionte, on 16 decembrie 2014 - 18:05, said:

Legumele s-au sfarimitat si-au obturat supapele incit aburul nu a mai iesit, dar.... a iesit capacul cu totul!Posted Image
Ca recomandare personala, verificati vizual functionarea supapei si nu va apropiati de ea decit atunci cind este necesar!

View Postaltuser09, on 16 decembrie 2014 - 19:21, said:

Oala are un semn pana unde se umple, din cauza presiunii.

Și eu cred că s-a depășit nivelul de siguranță, indicat de o linie metalică în relief. Dacă se respecta, piureul de legume rezultat era împins spre fund de vaporii de deasupra. Nu putem decât să spunem: slavă Domnului!

#9
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postalionte, on 16 decembrie 2014 - 18:05, said:

Sa aveti grija cu legumele. Ai mei parinti au vrut sa faca o supa cu carne.Au pus si legume si au pus-o pe foc. Numai ca ambele supape( avea doua supape oala) s-au infundat si din cauza presiunii foarte mari a zburat capacul in tavan de facut un sant adinc de vreo 3-4 mm in beton!Tata se poate considera norocos ,fiindca capacul i-a trecut la citiva cm de cap!Posted Image
............
Ca recomandare personala, verificati vizual functionarea supapei si nu va apropiati de ea decit atunci cind este necesar!
Asta imi intareste spusele mele in alta parte .Oalele astea ar trebui interzise sau date numai pe reteta celor ce inteleg principul de functionare , si chiar iscir-izate .... asta nu este gluma .

#10
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
La mine a bubuit o oala de genul asta de a trecut prin 3 geamuri si a ajuns in strada dupa ce a zburat prin balcon. Am gasit capacul rulat ca o clatita si peretii tapetati cu fasole. Asta se întâmpla in primii ani dupa revolutie. De atunci, pas...

#11
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Soția unui coleg a fost mutilată. Pe de altă parte, sunt atât de utile, reduc imens timpul de gătire și nu e deloc greu de înțeles cum se folosesc.

#12
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

View Postmaximg, on 16 decembrie 2014 - 20:10, said:

Asta imi intareste spusele mele in alta parte .Oalele astea ar trebui interzise sau date numai pe reteta celor ce inteleg principul de functionare , si chiar iscir-izate .... asta nu este gluma .
Lasa ca e mai bine asa, e selectie naturala ;)

#13
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
barbosa , cumva ai avut reteta de la al quaeda?

#14
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Dincolo de glumă, eu n-o las din... atenție până nu fâsâie. I-ai pus capacul, dacă e după spumuire, adică lichidul a fiert deja, aștepți fâsâitul la câteva secunde. Dacă lichidul e rece, e un termen de... bun simț, în care trebuie să fâsâie. În funcție de cantitatea de lichid, cât e de rece, cât de mare e flacăra (cred că trebuie dat focul maxim până la fâs). N-o face, ai închis focul imediat.
În plus, pentru începători, nu cumva să eliberați maneta capacului cât mai are presiune!!! Se produce o supție a capacului înăuntru și o împroșcare cu lichid care termină gospodina, bucătăria sau pe ambele. Ori o pui sub apă rece, ori aștepți, ori, cea mai proastă soluție, apăsați supapa până nu mai e presiune deloc. Se umple bucătăria de aburi. Abia apoi dai drumul la capac.

#15
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

View PostContOficial, on 16 decembrie 2014 - 15:29, said:

Am cumparat si eu o oala sub presiune si nu sunt tocmai lamurit:

- Este normal ca in timp ce fierbe sa mai scape ceva aer pe langa clapeta? Clapeta de pastic care se aseaza peste valva care "suiera" cand incepe sa fiarba

- Cum se procedeaza corect? Se pun alimentele/ingredientele in oala si se fierbe putin inainte sa pun capacul? Sau pun capacul si dupa ce incepe sa fiarba/suiera las clapeta in jos?
*Tin sa precizez ca am folosit oala si am utilizat varianta 2: Pus alimentele, pus capacul, lasat claepta jos doar cand a inceput sa suiere/iasa abur pe gaurica aia.
- Fasolea? Se mai fierbe inainte? Trebuie sa o mai fierb inainte sa o pun in oala sub presiune? O bag direct?
- Carnea de pui? Se mai fierbe?  - Incerc sa zic daca se mai "spumuieste" inainte?
- De unde iau si eu ceva retete?
- Cu fideaua cum se procedeaza? O pun la sfarsit si pun iara capacul si o las asa cateva minute? Mai ramane ceva din fidea daca o pun de la inceput?
Fasolea nu se fierbe înainte. Se pune în oală împreună cu apa, sarea şi condimentele dorite, se închide capacul şi se pune pe foc. Din momentul în care ţncepe să şuiere, timpul de
fierbere variază în funcţie de vechimea boabelor de fasole. Astfel, fasolea uscată, care poate avea şi un an, are nevoie de 45-50 minute. Boabele proaspete - max. 30 minute. Timpul
de fierbere la fasolea uscată poate fi redusă simţitor dacă boabele spălate se lasă la înmuiat 3-4 ore. În acest caz, timpul de fiebere poate coborâ la 30 de minute.
Carnea de vită are nevoie de o oră de fierbere, după care se ia oala de pe foc, se depresurizează, se deschide, se introduc zarzavaturile (morcovi, patrunjel, ţelină, gulie etc ), se
închide oala din nou şi se pune înapoi pe foc. Din momentul în care începe să şuiere, se lasă la fiert 25-30 min. zarzavaturile de toamnă şi 15-20 min. cele timpurii.
Limba de vită are nevoie de 60-75 min. de fierbere, în fincţie de vârsta animalului. ( se poate estima după mărime )
Carnea de pui din magazin se pune o dată cu zarzavaturile la fiert, şi are nevoie de max. 30 min.
Carnea de găină de la ţară se fierbe 30 de minute, după care se depresurizează oala, se pun zarzavaturile, se închide oala şi se mai fierb împreună la fel ca la carnea de vită.
Toţi timpii specificaţi mai sus se consideră din momentul în care oala începe să şuiere.
În oala sub presiune, nu este indicat să fierbi paste, orez, cartofi. Rişti să-i terciueşt.
Oala nu se umple ochi!!!!! De la suprafaţa preparatului până la capac trebuie să rămână 3-4 degete distanţă, pentru a evita obturarea orificiului de evacuare a
aburilor, şi a supapei de siguranţă.
Din momentul în care oala începe să şuiere, oala se mută pe ochiul cel mai mic de pe aragaz, cu flacăra redusă la minim.
Spor la gătit.

#16
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Salutare, noi avem in casa o oala de la tefal, am dat ceva bani pe ea dar merita....
Carnea de vita fierbe cam in 35-40 de min, dar atentie dupa ce a început sa iasă abur constant pe supapa principala.
Si într-adevăr  semnul de siguranță este cam la o palma sub nivelul maxim.
O seară buna.

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Lasi sa dea apa in clocot, scoti spuma si apoi pui capacul. Trebuie pus la foc mic ca sa nu stropeasca in toata bucataria. Nu pui la presiune cartofi si paste si nici chiar pui. Puiul din comert va deveni o pasta in foarte scurt timp.

#18
ContOficial

ContOficial

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.12.2014
Revin cu urmatoarele:
Am facut ciorba de pui - Am fiert/spumuit carnea intr-un vas mai mic si la urma am "aruncat" carnea si toate ingredientele in oala - 25 de minute fiert la foc mic. A iesit o mancare buna.
Nu am stiut de nivelul maxim, am aflat dupa ce am terminat mancarea.
La sfarsit am aruncat fideaua in oala si am pus capacul. Zic dupa ce mancarea a fost gata, oala lasata cu VENTILUL in pozitie dreapta, am scos capacul - am aruncat fideaua si am pus iara capacul: Am lasat 10 minute si gata mancarea.

Oala este facuta de ertone, daca conteaza la ceva firma.
O alta problema a fost "focul mic" - Dupa ce oala incepe sa fiarba trebuie aragazul sa fie dat pe MINIM sau mutat pe ochiul mic.
Eu am dat focul incet si imi parea prea mic, am dat argazul mai tare si a dat abur prin amandoua VENTILE, mi-am dat seama ca "foc mic" inseamna ochiul mic si focul dat la minim.

Am lasat mancarea in oala, experienta de "prima utilizare" a fost ceva de speriat, fara exagerare nu este de gluma cu o oala sub presiune care sasaie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate