Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Masina manuala de tocat carne

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Salutari.
Ce stiti de masinile de tocat manuale ? Mai exista ? Se pot cumpara variante decente sau chiar profi de undeva ?

Toata lumea, inclusiv cei de la tara ma indruma catre masini electrice.
Nu bugetul este o piedica, insa mi se pare ciudat sa nu avem variate manuale pentru gospodarie. Nu cred ca trebuie sa facem totul electric.

Asadar, gasim pe undeva masini de tocat manuale, si eventual cutite de schimb la ele si alte accesorii ?
(dar variante bune, nu chinezarii de 50 de lei cu care nu am reusit sa fac un metru de carnat !)

Multumesc mult !

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pai ca sa gasim trebuie sa cautam...
cat ai scris postul ala, daca chiar te interesa, ajungeai cel putin doar la pagina asta unde sunt si masini de tocat si accesorii, dupa cum ai intrebat:

http://icos.ro/index...ategory&path=47

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
salutare si tie
nu prea are cum sa fie profi, o masina de tocat manuala...

Quote

Nu cred ca trebuie sa facem totul electric.
sticle de lampa numarul 5, nu te intereseaza?!?

esti din bucuresti! cauta prin targuri!

@ myshyk
lasa-l, ca e si el nou pe forum...

Edited by Nero-d, 16 December 2014 - 09:33.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exista dar din pacate au o calitate atat de slaba incat nu mai merita cumparate. Eu am cumparat cateva in ultimii ani si nu am reusit sa folosim niciuna mai mult de 1-2 ori. Intr-un final am cumparat una electrica pentru tocat si una manuala speciala (tulumba cu piston) pentru umplut carnatii, activitate la care electrica nu merge pentru ca nu reuseste sa impinga tocatura.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cred ca te intereseaza "masini manuale de tocat carne", nu masini de tocat carne manuala". Iti recomand pietele de vechituri, acolo mai gasesti asa ceva, care sa mai reziste cu brio niste ani. Problema e ca nu prea mai sunt meseriasi care sa stie sa ascuta cutitele corect.
LE Mai erau si variantele  "masini de tocat manual carne" si "masina de tocat carne, manual/a".
Cat despre "masinile de tocat manuale", nu cred ca exista masini dedicate tocarii manualelor, mai ales ca nici nu se mai prea tiparesc manuale.

Edited by myshyk, 16 December 2014 - 09:24.


#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu am luat de la praktiker cu 40 de lei dar nu este pricopsita. am vazut la carefour masina romaneasca facuta la sibiu.

#7
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Eu inca am una interbelica, nemteasca (ca in foto) chiar daca o folosesc f.rar isi face treaba super (de obicei imi aleg carnea si mi-o toaca in fata, la macelarie). Asa ca discutie off (in "spiritul" sarbatorilor), parca cei mai buni carnati ever, raman tot aia de la mama lor, tocati cu satarul. Posted Image

[ http://images6.okr.ro/auctions.v3/700_700/2011/09/02/2/6/654536918142101020598656-6098814-700_700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gicaru, 16 December 2014 - 09:51.


#8
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postspare-me, on 16 decembrie 2014 - 09:09, said:

pai ca sa gasim trebuie sa cautam...
cat ai scris postul ala, daca chiar te interesa, ajungeai cel putin doar la pagina asta unde sunt si masini de tocat si accesorii, dupa cum ai intrebat:

http://icos.ro/index...ategory&path=47

Chiar ma interesa, si ma interesau si pareri ale celor care folosesc asa ceva.

Daca am deschis topicul aiurea il poti sterge, daca nu poate modifici titlul ala pe care l-am scris aiurea (din greseala).
Multumesc,

View Postrich1974, on 16 decembrie 2014 - 09:24, said:

eu am luat de la praktiker cu 40 de lei dar nu este pricopsita. am vazut la carefour masina romaneasca facuta la sibiu.

Si functioneaza vreuna ?
Si au am cumparat una si nu a functionat de noua ! Cutit prost (cred cel putin), lagare inexacte si din teflon, etc.

Exista variante calumea pe piata ? Stie cineva de asa ceva ? Ca pe google pozele sunt cam aceleasi, doar preturile si marcile difera.
Multumesc,

Edited by tavktm, 16 December 2014 - 10:05.


#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu stiu daca mai gasesti noi de fonta. Am vazut la bazar tampenii de aluminiu, iti dai seama cat de bune sunt.

#10
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Ce sa faci daca au demolat Flacara Ploiesti ca sa faca loc unui mall.
Si da, e o problema cu ascutitul cutitelor...nu prea au mai ramas "meseriasi" care sa faca asta...

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postlucifer76, on 16 decembrie 2014 - 10:07, said:

Nu stiu daca mai gasesti noi de fonta. Am vazut la bazar tampenii de aluminiu, iti dai seama cat de bune sunt.
ah, sa inteleg ca toti de pe topicul asta posteaza doar pentru posturi.
ai intrat pe linkul de mai sus?
categoria este:

"MASINI MANUALE DE TOCAT DIN FONTA"

iar titlul este similar cu: "vand rochie pentru mireasa cu gaurele"...

#12
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,583
  • Înscris: 16.08.2010

View Postccf_cristi, on 16 decembrie 2014 - 10:14, said:

Ce sa faci daca au demolat Flacara Ploiesti ca sa faca loc unui mall.
Si da, e o problema cu ascutitul cutitelor...nu prea au mai ramas "meseriasi" care sa faca asta...

Nu e nevoie sa mergi la meserias, uite aici
Cam la fel fac si eu doar ca folosesc o piatra de polizor in loc de smirghel.


off:
Pantofi din piele de dama
Costumase pentru copii bleu
Combinezon contra prafului cu gluga(asta e chiar real, am purtat eu acum vreo doo's'cinci de ani)

Edited by FreeThinker, 16 December 2014 - 10:34.


#13
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

View Postspare-me, on 16 decembrie 2014 - 10:25, said:

iar titlul este similar cu: "vand rochie pentru mireasa cu gaurele"...
Vand manusi din piele de om.

#14
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postspare-me, on 16 decembrie 2014 - 10:25, said:

ah, sa inteleg ca toti de pe topicul asta posteaza doar pentru posturi.
ai intrat pe linkul de mai sus?
categoria este:

"MASINI MANUALE DE TOCAT DIN FONTA"
Pe un ton mai politicos nu te poti exprima? Eu nu as lua o masina de tocat de pe net, fara sa o vad in fata. Apropo, tu te-ai uitat la masinile din link? Mi se pare mie, sau surubul care o prinde de masa este din aluminiu? Extrem de rezistent, as zice.

#15
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010

View PostFreeThinker, on 16 decembrie 2014 - 10:27, said:

Nu e nevoie sa mergi la meserias, uite aici
Cam la fel fac si eu doar ca folosesc o piatra de polizor in loc de smirghel.
Daca luceste, automat e si ascutit?! :huh: Posted Image
Hai ca la sita sunt de acord, dar la cutit...nu! Trebuie sa ai un sens de rotatie, tinut intr-o anumita pozitie, etc...

#16
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,583
  • Înscris: 16.08.2010

View Postccf_cristi, on 16 decembrie 2014 - 10:43, said:

Daca luceste, automat e si ascutit?! Posted Image Posted Image
Hai ca la sita sunt de acord, dar la cutit...nu! Trebuie sa ai un sens de rotatie, tinut intr-o anumita pozitie, etc...

Unghiul de taiere e facut din fabrica - priveste cu atentie cutitul ala. Ascutirea se face doar pe fata aia cum ai vazut in link. Si la polizor tot asa se ascute. Daca ai sa asezi cutitul pe sita si il rotesti usor ai sa intelegi cum taie.

#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postlucifer76, on 16 decembrie 2014 - 10:40, said:

Pe un ton mai politicos nu te poti exprima? Eu nu as lua o masina de tocat de pe net, fara sa o vad in fata. Apropo, tu te-ai uitat la masinile din link? Mi se pare mie, sau surubul care o prinde de masa este din aluminiu? Extrem de rezistent, as zice.
explica-mi ce e nepoliticos in postul meu.
pana una alta iti explic eu ce e nepoliticos in postul tau. sa ignori faptul ca cineva isi rupe din timpul sau pentru a oferi o solutie si sa postezi ca si cum acea informatie nu ar exista.

nu ma intereseaza de unde ai lua tu sau nu. poti s-o comanzi cu desfacere la livrare.
dar, in principiu, daca ai nevoie, iei de unde gasesti.
pana una alta daca nu ai o solutie mai buna...macar citeste cu atentie solutiile oferite de altii.

#18
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Cuțitul nu se ascute pe șmirghel,omul ăla n-are nici o treabă cu ascuțitul pentru că trebuie să fii mare idiot să faci ceea ce face el,adică să lustruiești tăișul la cuțit,apoi să mai taie ciu-ciu !.Cuțitul se ascute pe o piatră de polizor nouă care creează rugozitatea tăișului astfel fibrele și pielițele de pe carne nu mai alunecă și sunt agățate de tăiș,de preferat este să ascuți și unghiurile după ce ai frecat cuțitul de câteva ori pentru planeitate.Sita o poți ascuți pe șmirghel dar eu prefer tot piatra de polizor.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate