Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Windows 8.1 Pro merge cam in reluare

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.11.2012
Am pe laptop -> http://www.bocris.ro...156-hd windows 8, dar merge cam greu, ca sa dau un refresh folosind click dreapta si apoi refresh dureaza vreo 4 5 secunde,  cand dau click dreapta astept vreo 3 4 secunde sa imi apara meniul acela , apoi inca o secunda sa se dea refresh. Cand deschid my computer, sau Winamp stau vreo 5 6 secunde sa se deschida, nu mi se pare normal.
Am un calculator din 2007 ( 1Gb ram, 2 GHz, nvidia FX5200, AMD sempron 3400+) si asta in 2 maxim 3 secunde imi deschide aplicatiile, cateodata chiar intr-o secunda le deschide.
Vi se pare normal ? Mie nu !
Ceva solutii ? :(

Edited by iiluzii, 12 December 2014 - 10:38.


#2
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Nici mie....

#3
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.11.2012

View Posthunab, on 12 decembrie 2014 - 10:35, said:

Nici mie....

Solutii ?

#4
alin34

alin34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.01.2009
Windows-ul  este cu licenta ?  sau ...

#5
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.11.2012

View Postalin34, on 12 decembrie 2014 - 10:39, said:

Windows-ul  este cu licenta ?  sau ...

Da cu licenta

#6
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
probabil disk 100% (vezi in task manager)
solutiile s-au discutat de 10000 de ori, vezi pe aici

#7
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.11.2012

View Postaeon, on 12 decembrie 2014 - 10:42, said:

probabil disk 100% (vezi in task manager)
solutiile s-au discutat de 10000 de ori, vezi pe aici

Vreo cateva secunde dupa ce deschid laptopul e 100% , apoi scade la cateva procente, cand dau sa deschid o aplicatie se face cam la 40% , dupa ce se deschide aplicatia revine la cateva procente
Acum l-am lasat cam sta pe la 80-90% ... Posted Image Dupa revine la 0 ...

Edited by iiluzii, 12 December 2014 - 11:03.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,564
  • Înscris: 15.06.2004
La laptop e mai rau decat pe desktop, ptr ca in general sunt mult mai lente decat cele de PC - chiar si cele de 7200 rpm sunt mai slabe.

Doar un SSD ar fi solutia.

#9
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
LE. Vad ca e vorba de laptop nu de desktop.
Incearca  o alta versiune de driver.

O astfel de problema am intalnit eu pe un desktop cu intel integrat. Cu driverul de la microsoft click dreapta aparea instant, cu cel de pe intel aparea cam greu.

Edited by xxvirusxx, 12 December 2014 - 11:29.


#10
iiluzii

iiluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 28.11.2012

View Posteiffel, on 12 decembrie 2014 - 11:23, said:

La laptop e mai rau decat pe desktop, ptr ca in general sunt mult mai lente decat cele de PC - chiar si cele de 7200 rpm sunt mai slabe.

Doar un SSD ar fi solutia.
Atunci idiotii de ce forteaza sa instalezi doar windows 8 pe hdd ? si nu a pus ssd ?
M-am chinuit sa instalez windows 7 dar nu am reusit primesc o eroare. Am sa mai incerc sa bag windows 7, consideri ca e mai bine ? ca nu am sa mai intampin problema asta ?

View Postxxvirusxx, on 12 decembrie 2014 - 11:27, said:

LE. Vad ca e vorba de laptop nu de desktop.
Incearca  o alta versiune de driver.

O astfel de problema am intalnit eu pe un desktop cu intel integrat. Cu driverul de la microsoft click dreapta aparea instant, cu cel de pe intel aparea cam greu.
" Incearca  o alta versiune de driver. " - nu inteleg ce vrei sa spui

Edited by iiluzii, 12 December 2014 - 11:43.


#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Posteiffel, on 12 decembrie 2014 - 11:23, said:

La laptop e mai rau decat pe desktop, ptr ca in general sunt mult mai lente decat cele de PC - chiar si cele de 7200 rpm sunt mai slabe.

Doar un SSD ar fi solutia.

Intr-adevar.
Am cumparat cu o jumatate de an in urma un SSD pentru laptop ale carui performante erau reduse in mod drastic datorita HDD-ului, desi are procesor Intel Core i7-3610QM @2.3GHz. Datorita SSD-ului a intrat intr-o alta era.
Practic performantele lui erau dictate aproape in permanenta de componenta cea mai lenta, respectiv HDD-ul.
Ulterior am cumparat un SSD pentru calculatorul de birou pentru care am facut ultimul upgrade la procesor cu cca. 9 ani in urma. I-am mai adaugat tot recent RAM (acum are 3GB) si se misca in Windows 8.1 sub sarcini obisnuite aproape la fel de bine ca si laptopul.
Anterior avea instalat Windows 7 la care nu mai facea fata, asa ca l-am trecut pe Linux si ulterior pe Windows 8. Cu Windows 8 performantele au fost mai mult decat acceptabile pana cand am efectuat upgrade-ul la Windows 8.1. Iar dupa update-urile din vara situatia s-a agravat ajungand sa se miste aproape la fel de greoi ca si Windows 7. Imi venea sa-l arunc. Cu Windows 8.1 instalat pe SSD care are un timp de acces incomparabil i-am dat o noua viata. Ulterior am mai achizitionat inca un SSD pentru el pe care am instalat Linux si acum ma folosesc de acest computer vechi fara sa ma mai confrunt cu lag. Meniurile contextuale (de click dreapta) se deschid instantaneu. Nici cu refresh-ul nu am probleme.
La ora actuala nu as mai accepta un sistem cu Windows si fara SSD.

View Postiiluzii, on 12 decembrie 2014 - 11:39, said:

Atunci idiotii de ce forteaza sa instalezi doar windows 8 pe hdd ? si nu a pus ssd ?

Pentru ca SSD-urile de minim 120 GB erau foarte scumpe. Dar acum nu mai este cazul.
De exemplu un Intel 520 Series costa cu 1 an in urma peste 500-600 RON. In vara a ajuns la 300 RON, iar in toamna la numai 210 RON. Are si garantie 5 ani.

De altfel, cu un an in urma atat Windows 7 cat si Windows 8 se miscau rezonabil si fara SSD pe un sistem performant. Abia update-urile ulterioare au cauzat reducerile de performante datorita utilizarii foarte intense a HDD-ului.
Probabil ca de la o vreme Microsoft nici nu isi mai testeaza sistemul de operare pe computere fara SSD.
SSD-ul a devenit un must have.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postiiluzii, on 12 decembrie 2014 - 10:49, said:

Acum l-am lasat cam sta pe la 80-90% ... Posted Image Dupa revine la 0 ...
Ce proces ocupa procesorul ?

"System interrupts" cat ia din procesor la o copiere de ici colo pe hdd ?

Edited by neagu_laurentiu, 12 December 2014 - 11:56.


#13
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Posteiffel, on 12 decembrie 2014 - 11:23, said:

La laptop e mai rau decat pe desktop, ptr ca in general sunt mult mai lente decat cele de PC - chiar si cele de 7200 rpm sunt mai slabe.

Doar un SSD ar fi solutia.

nu mai da sfaturi aiurea
solutia nu este "doar un SSD" ci este doar "o posibil solutie"
alta este de a dezactiva cateva servicii (bits, indexing...) si totul revine la normal, cu orice hdd

Edited by aeon, 12 December 2014 - 12:15.


#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu ajuta prea mult. Se mai poate castiga un pic de performanta prin dezactivarea mentenantei automate. Dar nici aceasta nu compenseaza lipsa SSD-ului.
Despre pasii de urmat pentru optimizarea sistemului am postat eu pe undeva mai demult (cred ca la topicul general de spre Windows 8.1).

#15
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postiiluzii, on 12 decembrie 2014 - 11:39, said:

" Incearca  o alta versiune de driver. " - nu inteleg ce vrei sa spui

Adica daca pentru placa ta nvidia ai instalat ex: driver142.34, atunci incearca si cu o alta versiune de driver pentru win8. Ex: driver 141.97

#16
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Mie nu-mi freaca HDDul deloc si am Windows 8.1 PRO X64 cu toate updateurile la zi.
Mie mi-a facut figuri windows 7 ultimate SP1 X64, agata, deschidea in reluare paginile pe interfata AERO.
Insa windows 7 Home Premium X 86 l-am vazut pe o configuratie slaba zburda.

Attached Files



#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cum se dezactiveaza automatic maintenance: http://www.tomshardw...ws-windows.html
Aceasta ar trebui facut in primul rand in lipsa unui SSD.

Dezactivarea indexarii nu este recomandabila, deoarece performantele castigate sunt neglijabile, iar pretul platit este prea mare pentru cei care utilizeaza functia Search.
Ce se poate face din acest punct de vedere: http://www.tomsitpro...es,2-748-2.html

Pentru dezactivarea update-urilor automate: http://www.ricksdail...in-windows-8-1/
Nici aceasta nu as recomanda.

Fara discutie cea mai eleganta solutie este instalarea unui SSD.

#18
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Si eu am avut problema cu HDDul care se freca pe windows 8.1 PRO x64 cu toate ca nu simteam aspectul, ma enerva ledul rosu care nu se mai stingea cu ora.
Rezolvarea a venit dupa ce am reinstalat windowsul la inceputul saptamanii, iar ultimele updateuri nu mai contin acel maintance service, sau l-au oprit cumva.
Pentru ca am vrut sa-l opresc dar nu mai exista acolo deloc.

Edited by anoniymus, 12 December 2014 - 12:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate