Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Reclamatii/sesizari masini parcate aiurea

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
DannY-L

DannY-L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 16.10.2006
Salutare,

Pentru ca:

- m-am saturat (mai ales de cand a venit iarna) sa umblu pe jos prin Bucuresti si sa fiu nevoit sa ocolesc (coborand pe carosabil, frecandu-ma de boscheti/copaci sau luand-o prin balti) masini parcate pe trotuar sau pe trecerile de pietoni;
- observ pe zi ce trece ca nesimtirea soferilor bucuresteni nu are limite si prefer totusi sa ma comport civilizat (adica sa nu le las urme pe masina), spre deosebire de ei, pe care ii doare in cot de pietoni;
- imi dau seama ca pentru mine, fiind tanar, e asa si asa, dar pentru batrani sau femei cu copii mici in carut, cred ca e groaznic;
- nu-mi pasa de scuzele de genul "nu am unde parca, primaria nu face locuri de parcare", atata timp cat alegi sa rezolvi aceasta problema creandu-mi mie si pietonilor una. Ai perfecta dreptate in privinta locurilor de parcare si inteleg asta, mai ales ca si eu conduc, chiar daca rar, dar trebuie gasit un mod de adapta fara a-ti bate joc de altii.

...as vrea sa va rog sa imi spuneti urmatoarele:

1. Unde si cum pot fi reclamate masinile parcate pe trotuar? Atentie, ma refer la cele parcate total aiurea, care ocupa trotuarul in intregime sau aproape in intregime. Iar in cazul in care ati facut asta deja, adica sa reclamati astfel de cazuri, cum a decurs treaba? Ati fost luati in serios? S-a deplasat cineva sa amendeze?

2. Unde si cum pot fi reclamate masinile parcate pe trecerile de pietoni? Iar in cazul in care ati facut asta deja, adica sa reclamati astfel de cazuri, cum a decurs treaba? Ati fost luati in serios? S-a deplasat cineva sa amendeze?
Si aici as mai avea o intrebare secundara: daca o masina este parcata pe trotuar, dar fix in dreptul trecerii de pietoni (acolo unde sunt acele marcaje galbene), poate fi reclamata?

Multumesc anticipat!

Edited by DannY-L, 11 December 2014 - 12:09.


#2
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Raspuns: 112

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

 hunab, on 11 decembrie 2014 - 13:20, said:

Raspuns: 112

Doar dacă vrea să ia amendă.
Maşinile parcate neregulamentar nu reprezintă o urgenţă vitală.



021 9752 - Poliţia locală a Municipiului Bucureşti (Serviciul Circulaţie Rutieră) - constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staţionarea, parcarea autovehiculelor şi accesul interzis, având dreptul de a dispune măsuri de ridicare a autovehiculelor staţionate neregulamentar;

021 323 3030 - Poliţia Rutieră Bucureşti

#4
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
la politie se fac astfel de reclamatii. dupa 2-3 reclamatii nu te mai baga nimeni in seama.
in dreptul trecerii de pietoni este si mai grav

#5
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 sfantu.dracu, on 11 decembrie 2014 - 13:37, said:

Doar dacă vrea să ia amendă.

Posted Image ce mi-ar placea sa ne contrazicem, doar ca suntem in luna cadourilor si simtitor sunt mai detasat de rautati.....dar iti pot dovedi cu un avertisment si o amenda, luate pt ca un ....sa nu zic mos nebun, o sa zic o persoana in varsta si plictisita, a sunat la 112 si ne-am prezentat vreo 18 posesori de masini si autoturisme (masini pentru ca erau 2 piese sarite de 50k euro), fara discriminare, la Udristei, unde am lasat regulamentar niste lei si am plecat cu niste puncte....parca vreo 80 lei la 2 puncte, nu mai retin exact. Schimbul nu a fost rentabil. De unde stiu ca era de la 112? Pentru ca mi-a zis politistul de la ghiseu....si asta doar intr-o saptamana, una luni si una sambata....deci...se lucreaza si in weekend.

Edited by hunab, 11 December 2014 - 14:09.


#6
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Nu ia nimeni nici o amenda.

Bona a sunat de trei ori la 112, erau taxiurile parcate pe trotuar in dreptul trecerii de pietoni si efectiv trebuia sa umble cu caruciorul pe strada, nu avea unde sa urce. A venit politia de 2-3 ori, a ushuit taximetristii, aia au revenit. Concluzie : s-au montat stalpi pe marginea trotuarului si acum in fine nu mai sunt masini parcate. Inclusiv in dreptul trecerii, ca urcau nesimtitii si pe acolo...

Edited by Alka10, 11 December 2014 - 14:05.


#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Mea culpa. Aveţi dreptate. Apelurile pentru situaţii nonurgente nu se mai sancţionează.

Extres de pe site-ul Sistemului Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă:

"SITUAŢII NONURGENTE

Operatorii 112 ştiu şi înţeleg faptul că oamenii nu pot întotdeauna să aprecieze corect dacă este un caz de urgenţă sau nu. Tot ceea ce vi se cere este să sunaţi la 112 numai când credeţi sau simţiţi că este o urgenţă.
Dacă în mod sincer credeţi că este o urgenţă, dar greşiţi, este în regulă. Nu veţi avea probleme. Pe de altă parte, gândiţi-vă ce s-ar întâmpla dacă totuşi ar fi o urgenţă, dar nu aţi fi siguri şi nu aţi suna la 112. Acest lucru ar cauza o pierdere de timp preţios în operaţiunea de salvare care ar putea avea ca rezultat pierderea unei vieţi sau vătămare gravă.
Nu uitaţi să aveţi încredere în instinctele dvs.! Dacă observaţi ceva, sunaţi la 112.

NU REPREZINTĂ O URGENŢĂ
Accidentele rutiere fără victime;
Aflarea datei si a orei;
Aglomerare trafic;
Deblocarea telefoanelor mobile;
Încărcarea cartelelor de telefoane mobile;
Întrerupere utilităţi (energie electrică, apă, gaze, operatori servicii intrnet, telefonie şi TV);
Inundaţie în apartament, subsolul blocului;
Neridicarea gunoiului menajer;
Pierderea sau găsirea de obiecte personale;
Reclamaţii taxi, transport în comun, diverse ;
Ridicări auto;
Solicitare informaţii despre: nr. de telefon, emitere carte de identitate, paşaport, cazier, trafic, program instituţii publice."

Edited by sfantu.dracu, 11 December 2014 - 14:15.


#8
DannY-L

DannY-L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 16.10.2006

 sfantu.dracu, on 11 decembrie 2014 - 13:37, said:

Doar dacă vrea să ia amendă.
Maşinile parcate neregulamentar nu reprezintă o urgenţă vitală.



021 9752 - Poliţia locală a Municipiului Bucureşti (Serviciul Circulaţie Rutieră) - constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staţionarea, parcarea autovehiculelor şi accesul interzis, având dreptul de a dispune măsuri de ridicare a autovehiculelor staţionate neregulamentar;

021 323 3030 - Poliţia Rutieră Bucureşti

Primul e pt. cele parcate pe trotuar, iar al doilea pt. cele parcate pe trecere (adica pe carosabil), corect?

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu,  incorect.
politia locala este denumita politie in mod nejusitficat.
sunt fostii gardieni, aflati in subordinea primariei si NU a MAI!
sunt niste d-astia de patruleaza uneori la mixt, in caz de probleme cheama politia si, pe linie rutiera au ca atributii oprirea, masa si interzisul.

de altfel sunt aia fara treaba ca vin cu firmele de ridicari sa salte masini. deci e destul de eficient, ca atat pot si ei sa faca pentru a arata ca au muschi.

brigada de politie rutiera e POLITIA care, de altfel, e aia fara masini, fara benzina, fara asigurari, cu salarii de rahat si care se ocupa de tot ce inseamna trafic, fluidizare, etc, in Bucuresti.
in timp ce "amicii" de la locala au masini noi periodic, echipamente, haine, si benzina fara numar.

#10
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Off topic:

Bine punctat, spare-me.
Posted Image

#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Spare și Dau, eu nu vă contrazic că n-am argumentele necesare.
Tot ce am scris eu mai sus vizavi de Gardienii Publici, e luat de pe site-ul lor.

#12
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
Uite aici o idee pe care eu o sa o aplic. Si eu sint la fel de inversunat pe cazurile astea.
De citit si comentariile.
http://www.dollo.ro/...-cand-parchezi/

Edited by generalmotors, 12 December 2014 - 11:39.


#13
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007
Cred ca hingherii de masini vin mai repede decit militienii, deci acolo ar trebui sunat. Buba e ca majoritatea celor care parcheaza aiurea au pile si nu patesc nimic.

#14
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si cand faci aceasta afirmatie, la ce te referi?
ca sa vedem daca vorbim aiurea-n tramvai sau nu?

in primul CE pateste cineva care parcheaza aiurea si ce NU pateste unu d-asta cu pile...

#15
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 fezo, on 12 decembrie 2014 - 19:44, said:

Cred ca hingherii de masini vin mai repede decit militienii, deci acolo ar trebui sunat. Buba e ca majoritatea celor care parcheaza aiurea au pile si nu patesc nimic.

Sa vad si cum suni la " hingheri " cind tocmai ei sint parcati aiurea , in asteptarea prazii ....
............
Astea sint subiecte inventate de frustrati . Poti sa faci ce vrei si cum vrei , in orasele mari , Bucuresti , NU se poate face ordine , indiferent de legi si pedepse .

#16
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,760
  • Înscris: 16.07.2007

 maximg, on 12 decembrie 2014 - 20:32, said:

Astea sint subiecte inventate de frustrati . Poti sa faci ce vrei si cum vrei , in orasele mari , Bucuresti , NU se poate face ordine , indiferent de legi si pedepse .
Nu se poate, fiindca nu se vrea, iar daca cineva incearca se va lovi, culmea, de protestul cetatenilor (vezi problema cu ciinii vagabonzi).
Eu sunt bucuros ca nu trebuie sa locuiesc intr-o cloaca ca Bucurestiul, unde ma duc numai daca este vorba de situatii majore.
Cum zicea cineva, romanii pot fi educati doar cu amenzi. Arde-i la buzunar si se vor civiliza. Tocmai asta nu se intimpla.

#17
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012

 fezo, on 13 decembrie 2014 - 11:04, said:

[...] romanii pot fi educati doar cu amenzi. Arde-i la buzunar si se vor civiliza. Tocmai asta nu se intimpla.

Valabil si pentru nemti, de exemplu :)

#18
DannY-L

DannY-L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 16.10.2006

 generalmotors, on 12 decembrie 2014 - 11:30, said:

Uite aici o idee pe care eu o sa o aplic. Si eu sint la fel de inversunat pe cazurile astea.
De citit si comentariile.
http://www.dollo.ro/...-cand-parchezi/

Mai exact, ce idee aplici?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate