Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Barbieritul traditional

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Deoarece aparatele de ras moderne cu 2,3,5 lame sunt de o calitate foarte slaba, tot mai multa lume se intoarce la aparatul de ras clasic cu lama sau la brici. Scopul acestui topic este de a invata unii de la altii si de a promova barbieritul traditional. Invit practicantii barbieritului traditional sa ne spuna ce aparate, lame, pamatufuri, sapunuri/creme de ras folosesc, de ce marci ar trebui sa ne apropiem si care trebuiesc evitate.

#2
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Eu m-as intoarce daca nu m-as decapita cu o lama clasica :P

#3
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Calitate slaba? Hmm nu dau mai mult de 80 lei pe an si nu am nici barba fina. Dar as incerca si eu cu lama, dar frica de boli.. Am pielea sensibila.

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu m-am intors de vreun an si jumatate la barbieritul cu lama si ma consider foarte multumit. am un aparat de plastic ieftin wilkinson, m-a costat doar 20 de lei, iar lamele, dupa ce am consumat setul de la aparat, tot wilkinson sword, mi-am luat gillette platinum facute in rusia.
cel mai important la barbierit mi se pare inmuierea barbii, dupa dus merge cel mai bine. nici macar spunma de ras nu am, dau pamatuful pe o bucata de sapun de casa, m-am cam saturat de chimicale.

#5
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Ori electric ori clasic.
Clasic insemnand cu briciul. Electric insemnand cu o scula foarte buna.
Asta inseamna un barbierit de calitate.

Edited by mihai!, 08 December 2014 - 20:32.


#6
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Tot respectul meu pentru cei care se barbieresc la barbier.

Uite-asa:

[ http://www.hurriyetdailynews.com/images/news/201203/n_17167_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

p.s. nu e caterinca, omul chiar barbiereste extraordinar cu aceasta ..unealta.

Edited by Byblos4, 08 December 2014 - 20:32.


#7
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 rich1974, on 08 decembrie 2014 - 20:29, said:

......... nici macar spunma de ras nu am, dau pamatuful pe o bucata de sapun de casa, m-am cam saturat de chimicale.
Si sapunul de casa este facut din petale de trandafiri !!!! baza sapunului de casa este soda caustica ....

Edited by maximg, 08 December 2014 - 20:32.


#8
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 rich1974, on 08 decembrie 2014 - 20:29, said:

dau pamatuful pe o bucata de sapun de casa, m-am cam saturat de chimicale.
Eu stiu ca sapunul de casa se face cu soda caustica. Asta inseamna natural?

#9
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,616
  • Înscris: 16.08.2010

 Byblos4, on 08 decembrie 2014 - 20:31, said:

Tot respectul meu pentru cei care se barbieresc la barbier.

Uite-asa:

[ http://www.hurriyetdailynews.com/images/news/201203/n_17167_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

p.s. nu e caterinca, omul chiar barbiereste extraordinar cu aceasta ..unealta.
Daca te uiti la poza ai sa observi ca si barbierul are mare nevoie de... cineva care sa-l rada

on: Lama clasica. Am doua brice dar le pastrez pentru cand n-o sa mai gasesc lame...

Edited by FreeThinker, 08 December 2014 - 20:38.


#10
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Daca ati mai da si un search....inainte de a deschide topicuri pe aceeasi tema....:)
http://forum.softped...vs-lama-de-ras/

#11
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Am folosit barbieritul la barbier acum cca 35 de ani cu brici si tot ce implica.
Ulterior am trecut pe barbieritul cu lama ascunsa in aparat.
Acum de ani de zile folosesc aparat cu lame multiple dar de calitate, vibratii etc.
Sincer sunt foarte multumit.Rezervele destul de scumpe.Rad barba zilnic ca asa sunt obisnuit.
Cit priveste lamele sunt OK. Dupa folsire cca 2 saptamini , se odihnesc pina vine rindul la a doua folosire si sunt OK.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
S-a mai discutat pe forum.
Ideea e sa iti iei produse de calitate, aparat clasic cu lama dubla, pamatuf cu par de bursuc, lama de calitate nu ordinarele de le gasesti peste tot la marketul din colt, crema sau sapun de calitate, apoi totul e foarte bine. Barbieritul cu aparat clasic e de departe cel mai bun.
Pamatuful e cel mai scump, dar e ok ca nu se rupe sau destrama ca astea ieftine.
Informatii detaliate despre aparate si tehnici de barbierit gasesti pe site-urile de specialitate, review-uri pe youtube, etc.

#13
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
Am renuntat de cativa ani la barbieritul traditional si am trecut la cel electric. Am un SensorTouch de la Philips care este extraordinar la barbieritul sub dus. Nu m-as intoarce la barbieritul cu lama.

#14
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

 Orange09, on 08 decembrie 2014 - 20:27, said:

Calitate slaba? Hmm nu dau mai mult de 80 lei pe an si nu am nici barba fina. Dar as incerca si eu cu lama, dar frica de boli.. Am pielea sensibila.

de ce sa dai 80 de lei cand poti sa dai doar 10 lei si ai un barbierit de calitate?

Cu toata stima, dar am mentionat in primul post, ca aici sunt invitati sa posteze cei care practica barbieritul traditional, cei ce va radeti cu machuri 3,5,7,10... va rog doar sa cititi.

#15
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

 rich1974, on 08 decembrie 2014 - 20:29, said:

eu m-am intors de vreun an si jumatate la barbieritul cu lama si ma consider foarte multumit. am un aparat de plastic ieftin wilkinson, m-a costat doar 20 de lei, iar lamele, dupa ce am consumat setul de la aparat, tot wilkinson sword, mi-am luat gillette platinum facute in rusia.
cel mai important la barbierit mi se pare inmuierea barbii, dupa dus merge cel mai bine. nici macar spunma de ras nu am, dau pamatuful pe o bucata de sapun de casa, m-am cam saturat de chimicale.

Asa rau v-a adus Dragnea acolo in olt ? Lame rusesti si sapun de casa.

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
gragnea e in teleorman....

adica, ce au lamele rusesti si sapunul de casa? sau si tu esti ca femeile care dau milioane pe creme si parfumuri, crezand ca le fac mai frumoase.

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu nu am curajul sa pun o masina clasica pe fata.
In primul rand am pielea foarte sensibila,in al doilea rand imi e frica sa nu ma tai si in al treilea rand nu cred ca as putea sa imi fac perciunii cu ea.

#18
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

 rich1974, on 08 decembrie 2014 - 21:18, said:

gragnea e in teleorman....

adica, ce au lamele rusesti si sapunul de casa? sau si tu esti ca femeile care dau milioane pe creme si parfumuri, crezand ca le fac mai frumoase.
Nu dau bani pe creme pt ca nu am nevoie. Dar nici sa miros a sapun de casa nu vreau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate