Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Cel mai avantajos card în lei ptr. cumpărături în valută

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
ErgoProxy

ErgoProxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.11.2009
M-am gândit să inițiez un post prin care să aflăm care ar fi cel mai avantajos card bancar în lei, de la băcile românești, pentru cumpărături în valută (online sau ptr. când facem cumpărături în străinătate).
Din punctul meu de vedere, cardul ideal ar fi cel fără taxă de întreținere anuală, care să folosească cursul de schimb Visa/Mastercard sau BNR, fără comision de conversie valutară (ccv), care să folosească ca și dată a cursului data tranzacției/cumpărării.

Până acum eu am informații despre 4 carduri de la 4 bănci.
  • Master Card Mondo (pe care-l am și informațiile sunt verificate), de la Banca Transilvania, nu are taxe de administrare sau ccv, dar folosește cursul lor SPOT, ceea ce rezultă într-o diferență de cam +1% față de cursul BNR. Ca dată a valutei folosesc data decontării (care este de obicei de 4-10 zile de la data cumpărării). Ceea ce nu-mi place la BT este că îți iau comision și când primești bani. Nu există comision de administrare cont curent, iar pentru cont online (BT24) este o taxă de doar 1 leu/lună.
  • Visa Electron Shop & Cash, de la Piraeus Bank, nu costă nimic dacă ai unul din pachetele Piraeus (de ex. Mereu înainte, care sete 4,5 lei/lună). Folosește cursul Piraeus, care este tot cam cu 1% mai mare decât cel al BNR. Nu are ccv.
  • ING Card Complet (Visa sau MC), are un ccv de 2% la cursul Visa sau MC. Totuși presupune să ai un cont curent care costă 3 lei/lună.
  • Visa Inspire, de la Intesa Sanpaolo, are un ccv de 3% la cursul BNR. Cardul este gratuit dacă ai pachetul Lider (care costă 6 lei/lună).
Până acum cel mai bine arată MC Mondo și cel mai dezavantajos e Visa Inspire.
Oricum, aștept și alte informații și poate găsim cardul prfect Posted Image

Edited by ErgoProxy, 07 December 2014 - 15:40.


#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
eu plătesc în valută folosind Visa Zâmbet de la BCR, cu cursul BNR + comision 2% și cam 7lei/lunar pentru taxe.

Dintre cele prezentate, cel de la ING mi se pare mai bun.

#3
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Vezi ca de multe ori cardurile de credit sunt mult mai avantajoase. Desi au taxa anuala, ele vin cu beneficii de genul puncte acordate pentru procent din cumparaturi, pe care le poti folosi sa achizitionezi diverse produse. Per total daca esti mai cheltuitor poti avea surpriza sa ai o returnare in puncte pentru o valoare de cateva ori mai mare decat taxa anuala platita.

Alte carduri pot veni cu asigurare de damage sau furt sau pierdere pentru produse cumparate cu cardul in primele 3 luni de la achizitie. Si multe alte chestii.

Eu as studia cu atentie ofertele cu carduri de credit.

#4
ErgoProxy

ErgoProxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.11.2009
BCR, BRD, au niște comisioane... Nu vreau să am de-a face cu ei.
ING știu că are o groază de avantaje (n-au comision de încasare, poți să-ți depui singur cash prin Self'Bank și ai cont online).

View PostGroot, on 07 decembrie 2014 - 15:46, said:

Vezi ca de multe ori cardurile de credit sunt mult mai avantajoase. Desi au taxa anuala, ele vin cu beneficii de genul puncte acordate pentru procent din cumparaturi, pe care le poti folosi sa achizitionezi diverse produse. Per total daca esti mai cheltuitor poti avea surpriza sa ai o returnare in puncte pentru o valoare de cateva ori mai mare decat taxa anuala platita.

Alte carduri pot veni cu asigurare de damage sau furt sau pierdere pentru produse cumparate cu cardul in primele 3 luni de la achizitie. Si multe alte chestii.

Eu as studia cu atentie ofertele cu carduri de credit.
Sincer, nu fac foarte multe cumărături în valută ca să justifice o taxă de peste 100 lei (cum am văzut în câteva cazuri). Totuși ai un exemplu concret?

#5
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Banca Transilvania. Studiaza oferta de carduri de credit. BRD, etc.


Eu am card de credit in strainatate dar m-am uitat acum in ultimele 10 minute la cateva banci. Poti face si tu asta intr-un timp relativ scurt.

Edited by Groot, 07 December 2014 - 15:53.


#6
ErgoProxy

ErgoProxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.11.2009

View PostGroot, on 07 decembrie 2014 - 15:52, said:

Eu am card de credit in strainatate dar m-am uitat acum in ultimele 10 minute la cateva banci. Poti face si tu asta intr-un timp relativ scurt.
Problema este că nu îți afișează toate comisioanele pe pagina de prezentare a cardului, deci trebuie studiat mai în detaliu. De aceia ceream părerea celor care au astfel de carduri, deci care cunosc toate detaliile.
Nu te doare totuși că BT-ul îți ia comision și când primești bani?

Edited by ErgoProxy, 07 December 2014 - 15:59.


#7
ErgoProxy

ErgoProxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.11.2009
Un lucru important legat de cardurile de credit, în general acestea au comisioane mai mari decât cardurile de debit când se scot bani de la bancomat.
Totuși uite că am găsit și o excepție, fără comision la ATM atât în țară cât și internațional.

Edited by ErgoProxy, 07 December 2014 - 16:19.


#8
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Cardul de credit nu este pentru tras cash de la bancomat sau pentru trait pe credit.

Dar daca atata te duce mintea, platesti la un card de credit de iti da sangele pe nas.

Eu cred ca in ultimii 8 ani nu am platit 1 leu pentru cardurile mele de credit. Ba dimpotriva, am primit bani si beneficii pentru utilizarea lor.

#9
ErgoProxy

ErgoProxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.11.2009
De acord. Nici eu nu mă gândeam să folosesc creditul de la un CC (care, având în vedere dobânzile extrem de mari, ar fi o prostie). Totuși poți fi nevoit în unele țări (unde, la unele restaurante sau magazine, nu acceptă nici un fel de card) să ai nevoie de cash (ex. Croația). Atunci va trebui să-ți iei cu tine pe lângă CC și un card de debit.

Edited by ErgoProxy, 07 December 2014 - 16:37.


#10
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Sau poti sa umbli cu 50-100 de euro in portofel just in case.

#11
ErgoProxy

ErgoProxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.11.2009

View PostGroot, on 07 decembrie 2014 - 16:36, said:

Sau poti sa umbli cu 50-100 de euro in portofel just in case.
Da, dar asta înseamnă să găsești și o casă de schimb în prealabil (ceea ce nu-i ușor dacă nu ești în oraș). Iar dacă schimbi în avans, trebuie să ai grijă să nu rămâi cu valuta respectivă (că în țară va fi cam greu să schimbi ceva gen Kuna sau mai știu eu ce altă valută înapoi în lei).

Edited by ErgoProxy, 07 December 2014 - 17:12.


#12
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
In exemplul tau, Croatia, oricine accepta bucurosi euroi.

La fel si in toata Europa. Si in foarte mari parti din America, Africa si Asia.

Poate prin Antarctica sa ai niste probleme.

#13
ErgoProxy

ErgoProxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.11.2009
Groot, legat de cardurile BT Star și punctele pe care le poți acumula am găsit următoare opinie negativă:

Quote

De cele mai multe ori cand fac plati in magazine partenere nu imi proceseaza plata prin POS Transilvania decat daca le atrag eu atentia. Nu primesti punctele daca se proceseaza prin POS de la alta banca. In reteua Regina Maria aproape tot timpul imi spun ca nu functioneaza POS-urile de la Transilvania, prin urmare nu poti face plata in rate sau sa primesti puncte.
Tu n-ai pățit așa ceva? Sincer, e nașpa să plăcești un preț premiu și să ai probleme de genul ăsta.

#14
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Eu nu cred ca paragraful ala e adevarat. Daca nu scrie asta pe site-ul bancii este doar un zvon.

#15
ErgoProxy

ErgoProxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.11.2009

View PostGroot, on 07 decembrie 2014 - 17:12, said:

In exemplul tau, Croatia, oricine accepta bucurosi euroi.
Eu vorbesc din ce-am pățit în Croația pe pielea mea. Nici vorbă să accepte Euro. Așa ar fi logic, dar n-a fost cazul.
Cred că confunzi cu Muntenegru, unde moneda chiar este Euro.

#16
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostErgoProxy, on 07 decembrie 2014 - 17:13, said:

Groot, legat de cardurile BT Star și punctele pe care le poți acumula am găsit următoare opinie negativă:

Tu n-ai pățit așa ceva? Sincer, e nașpa să plăcești un preț premiu și să ai probleme de genul ăsta.
Pai aste depinde de comerciant nu de banca ce sa fac daca ei asa vreau.Tu ca si client atragele atentia.

#17
jigaranu

jigaranu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 04.11.2011
Eu am întrebat astăzi la ING și Piraeus și am aflat asa:
- la ING sistemul e cam complicat(și costisitor,  bineinteles)  și presupune 2 conversii: o data îți transforma leii în euro,  după care euro ii schimba în valuta în care vrei sa faci plata,  la cursul ING.  Nu au comision de administrare anuala a cardului,  dar plătești 3 lei lunar pentru cont.
- la Piraeus,  se face direct conversia leu>valuta în care vrei sa faci plata la cursul Visa, care e mai bun decât cel al băncii.  Nu exista comision pentru plăti,  se plătește o taxa de administrare cont lunara de 2,5 lei și 10 lei comision anual pentru card.

#18
ErgoProxy

ErgoProxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 15.11.2009

View Postjigaranu, on 08 decembrie 2014 - 18:33, said:

Eu am întrebat astăzi la ING și Piraeus și am aflat asa:
- la ING sistemul e cam complicat(și costisitor,  bineinteles)  și presupune 2 conversii: o data îți transforma leii în euro,  după care euro ii schimba în valuta în care vrei sa faci plata,  la cursul ING.  Nu au comision de administrare anuala a cardului,  dar plătești 3 lei lunar pentru cont.
- la Piraeus,  se face direct conversia leu>valuta în care vrei sa faci plata la cursul Visa, care e mai bun decât cel al băncii.  Nu exista comision pentru plăti,  se plătește o taxa de administrare cont lunara de 2,5 lei și 10 lei comision anual pentru card.
Eu din convorbirea telefonică cu suportul de la Piraeus am înțeles că ar folosi cursul lor. Dac-ar fi cum spui tu (folosirea cursului Visa) ar fi perfect. Și oricum, nu au comision de conversie.
Ce face ING, cu conversia în EURO și apoi în valuta folosită, țin minte că mi s-a spus și la Transilvania.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate