Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Televizor LED Smart Tech 32DTV1

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 21.11.2006
A trebuit să cumpăr cuiva un televizor de 32'' cu un buget redus.

După un tur de on și off line am luat din Metro un SmartTech 32DTV1. Specificații bunuțe, 5 ani garanție, preț bun (700 lei; la BF era, tot la ei, mai puțin - 670 lei cred). Asamblat într-o hală din Chiajna. Fabricat în China.
Din magazin am încercat să găsesc ceva review-uri pe net... pauză. Așa că am zis... fie ce-o fi, merg pe cei 5 ani de garanție și asta e. Măcar de nu s-ar strica posesorul înaintea televizorului Posted Image

Pe scurt și din amintiri despre televizor (nu e la mine acasă): HD ready, panel mai mult decât rezonabil pentru simțul comun, stereo, meniu în limba română (dar cu un font cam mic), USB, player încorporat (nu l-am probat, nu știu nimic de formatele suportate; dar în Metro era la treabă cu ceva mkv-uri). O chestie cam tâmpițică - salvează canalele digitale de la 800 încolo. Un pic cam încet la schimbarea canalelor pe digital. Nu enervant, dar sesizabil dacă știi cum e la altele. În rest... un TV normal. Aproape. Până la CI. Posted Image Pe cutie scrie CI, CI+, în manual scrie CI, în meniu scrie pe undeva CI 1.3.

Am luat de la RCS modul CI+, care nu a mers. Sunat la Digi, degeaba, n-au habar. Sunat la numărul de pe cutia TV-ului (031.1026618). Știau despre ce e vorba, m-au chemat la ei cu TV-ul. Am fost, au făcut un update de soft, totul ok acum. Pare-se că CI-urile UPC sunt 1.3, ale Digi sunt 1.0, iar softul original al TV-ului nu mai știe 1.0. O fi uitat. Posted Image Dar l-au învățat acum.

În concluzie: pe UPC merge CI+ cu softul din fabrică, pentru RCS e necesar update de soft, care se face la ei, pe loc. "Ei" sunt SC Renaissance Public Service SRL și îi găsiți în spatele Carrefour Militari, după Serus, pe spatele halei Raycap (vedeți harta atașată). Acolo e și "linia de asamblare".Brrr... cam spookie atmosfera (e... o hală), dar de aici și prețul. Dincolo de atmosfera aparent dubioasă, oameni amabili și prompți. Răspund imediat la telefon și știu despre ce vorbesc.
Din ce am mirosit vând sub mai multe "branduri": SmartTech, Exclusiv, cred că și Myria (sau altceva tot cu M).
Aveau la reparat Finlux (la greu), Telefunken, Toshiba, Watson, Sharp și altele, cred că sunt ceva service autorizat multimarcă.

Attached File  IMG_20141128_160346.jpg   213.81K   305 downloadsAttached File  IMG_20141128_160335.jpg   132.34K   298 downloadsAttached File  IMG_20141128_160307.jpg   95.24K   304 downloadsAttached File  harta.jpg   388.27K   290 downloads

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
ca media player cum se comporta ?

#3
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007
aveam impresia ca sunt facute de Vestel in Turcia..... Cel putin Telefunken, Teletech , Finlux sunt facute acolo (TR), ei doar le acorda service-ul probabil.
Media Player cred ca nu stie dts cel putin Telefunken nu stie, asta daca are acelasi soft.

Edited by chomulake, 29 November 2014 - 12:43.


#4
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 21.11.2006
Cum am mai spus, nu am probat player-ul intern. Atât îmi mai trebuia, să afle tataie de mkv-uri, să mă pună să îl alimentez cu filme de pe torente. :))

#5
KotOR3

KotOR3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 22.05.2009
Ma duc sa iau si eu acu unu.Da nu stiu exact ce sa iau ,plasma sau LED?

#6
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 21.11.2006
Are you for real?

http://www.metro.ro/...01001#tabAnchor

Edited by bekxy, 29 November 2014 - 12:50.


#7
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Tot cu 5 ani garantie vine si Finlux si are panel de 10 ori mai calitativ decat smartech si are si mai multe optiuni si n-are nevoie de update de soft sa recunoasca anumite CI+ pentru ca este o platforma mare si comuna.
Poate este cu 100 ron mai scump decat un Smartech.
Eu am doua un FINLUX:
1.http://finlux.co.uk/smart-tvs/50-inch-smart-tv-freeview-hd-50fme242b-t/invt/50fme242b-t
2. Este 3D dar nu mai este la vanzare are 2 ani vechime.
3. Mai am de la Vestel un Watsoun LED 24 FHD pe post de monitor la un calculator.
Merg perfect.
Cant am luat acest Finlux: http://finlux.co.uk/...nvt/50fme242b-t, am vrut Smartech ca imi primeam o tableta bonus, in acelasi pret in care la Finlux n-am primit nimic, tot 5 ani garantie dar dupa ce am butonat TVurile am ales Finlux pentru calitatea panelului, pentru ca este slim si nu are fante si pete de imagine.
Pret 1800 ron insa Smartech mai mare cu 5cm in diagonala dar nu smart insa tableta bonus.

Edited by anoniymus, 29 November 2014 - 13:06.


#8
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 21.11.2006
Dacă era după mine, nu luam nici SmartTech, nici Finlux, mai stăteam câteva zile până la Black Friday, mai puneam de la mine 100-150 lei şi aveam ce alege. Dar cum mai stătea tataie atâtea zile fără TV??? A fost o "urgenţă în familie", ce a trebuit rezolvată în aceeaşi zi : ))

PS: Cel puţin nu e un tataie din ăla care se uită la antene, că dacă era, îl amânam până la BF-ul următor. : )))

Edited by bekxy, 29 November 2014 - 13:16.


#9
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 bekxy, on 29 noiembrie 2014 - 13:14, said:

Dacă era după mine, nu luam nici SmartTech, nici Finlux, mai stăteam câteva zile până la Black Friday, mai puneam de la mine 100-150 lei şi aveam ce alege. Dar cum mai stătea tataie atâtea zile fără TV??? A fost o "urgenţă în familie", ce a trebuit rezolvată în aceeaşi zi : ))

PS: Cel puţin nu e un tataie din ăla care se uită la antene, că dacă era, îl amânam până la BF-ul următor. : )))

Finlux vine cu 5 ani garantie are optiuni ca multe TVuri cu pretentii, apropo si Philips este platforma cu Finlux si incearca sa butonezi un Finlux langa un Samsung, mergi la Metro ca acolo sunt mai binevoitori si ai sa vezi ca cum sta treaba.
Daca vrei televizoare cu calitate buna a imaginii cauta Panasonic, Sony, Sharp sau JVC, si atunci ai sa vezi marketingul puternic din spatele Samsung in detrimentul calitatii.

#10
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 21.11.2006
Hai că deviem de la subiect, în scurt timp o să discutăm despre paneluri şi despre IPS. Am două televizoare în casă şi nici unul nu e Samsung. Nici măcar telefonul. Aaa, da, am maşină de spălat Samsung : ))

Am zis să fac acest topic nu ca să spun cât de grozav sau de petardă e SmartTech-ul, ci ca să ştie lumea că poate fi folosit cu CI+ (inclusiv) pe RCS-RDS. Şi ce e de făcut ca să meargă.

#11
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Eu am incercat sa-ti spun ca mai pui 100 ron si iei un finlux fullhd decat acel smartech.

#12
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007
Sau cu 900 ron un Samsung de 80 cm, cred ca e mai bun decat ce ati zis voi.

#13
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 tiestodj20, on 29 noiembrie 2014 - 13:44, said:

Sau cu 900 ron un Samsung de 80 cm, cred ca e mai bun decat ce ati zis voi.

Samsung de 80 si Finlux de 80, Finlux fullhd, Samsung HDr insa DTS, finlux 5 ani, Samsung 2 ani garantie.
Pret identic, calitate panel insesizabila diferenta (daca o exista).
Eu prefer FULLHD si 5 ani garantie si 100 ron in portofel.

Edited by anoniymus, 29 November 2014 - 13:50.


#14
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
+1 SAMSUNG UE32H4000: model 2014, slot CI+, sunet DTS: http://www.marketonl...-hdmi-usb-negru

Stai departe de "marci" precum Teletech, Finlux, Smart Tech...

#15
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 catalin_petrescu, on 29 noiembrie 2014 - 14:19, said:

+1 SAMSUNG UE32H4000: model 2014, slot CI+, sunet DTS: http://www.marketonl...-hdmi-usb-negru

Stai departe de "marci" precum Teletech, Finlux, Smart Tech...

E HDready.
De ce sa stau departe atata timp cat Finlux aduce 5 ani garantie si comparat cu Samsung unul langa altul imaginea Finlux nu este inferioara lui Samsung.
Este si fullHD.
Eu am Finlux de fulhd de 101 3D pasiv.
Si Finlux 128 Smart LED si se vad si functioneaza impecabil.
Au optiuni de reglare a imaginii ca multe TVuri cu pretentii.

#16
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Tableta Utok la 99 lei ai prins-o? Avea tot 5 ani garantie... :D

#17
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

 catalin_petrescu, on 29 noiembrie 2014 - 14:39, said:

Tableta Utok la 99 lei ai prins-o? Avea tot 5 ani garantie... Posted Image

Ce legatura are Utok cu TVurile?
AI vazut un Finlux sau vorbesti din prisma celor cazuti in plasa marketingului.
Unii au produse mai proaste dar investesc in marketing.
Altii au plecat mai tarziu de la start si nu incerca sa-i bata pe primii prin reclame ci prin teste reale 100%.

P.S.:
Am telefon Utok 450D Dual SIM cu 5 ani garantie de 6 luni si merge impecabil.
Pur si simplu pe unii ii bate tehnologia.

Edited by anoniymus, 29 November 2014 - 14:54.


#18
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 21.11.2006
Kkt. Specific românesc. Puteţi să nu vă mai spargeţi în mărci pe aici şi să vă limitaţi la amărâtul de SmartTech? Să fiţi de folos eventualilor cumpărători ai acestui produs?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate