Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Interpretare RMN cervical

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Simptomele care m-au dus la medic:
- dureri puternice in regiunea occipitala, de gat, omoplati si umeri
- stare de greata si voma (fara sa vomit)
- intepaturi de-a lungul coloanei cervicale
Simptomele s-au declansat in urma cararii unei greutati. Durerea se amelioreaza daca stau intinsa pe suprafata tare. De aceea am scos usa de la debara si dorm pe ea in pat.

In istoric:
- fractura vicios consolidata L5-S1 cu dureri ce uneori s-au lasat pe piciorul drept - acum sunt in faza de platou, nimic iesit din comun


RMN-ul spune:
- rectitudinea coloanei vertebrale
- modificari de statica
- mici osteofite marginale posterioare pe segment C5-C7
- spatii intervertebrale cervicale dimens. normale
- discuri intervertebrale deshidratate
- canal rahidian cervical - normal
- protuzie discala median-posterioara de 2-4 mm la C5-C6 , ce amprenteaza sacul dural, fara conflict disco-radicular la acest nivel
- protuzie discala C6-C7 medie laterala stanga de 3/2 mm, ce amprenteaza sacul dural, in contact cu radacinile nervoase C8 in recesul lateral stang, fara efect de masa vizibil, fara contact disco-radicular C7 formaninal bilateral si C8 in recesul lateral drept; gauri de conjugare normale
- modificari degenrative discale si vertebrale

Deoarece am alergii multiple inclusiv la medicamente, singurul medicament pe care l-am putut lua a fost paracetamolul.

Ma intereseaza cat este de grav (stiu ca nu este de operat deocdamdata), ce ar trebui sa fac in continuare.

Am fost la neurochirurg cu rezultatul insa discutia a durat cca 30 secunde (era foarte ocupat), mi-a spus ca este in regula (desi eu am in continuare dureri) si ca ar trebui sa fac fizioterapie sau kinetoterapie (nu mai stiu exact). Atat!!!

Am nevoie macar de niste sfaturi cu privire la postura, ce trebuie sa nu fac, o conduita viitoare...

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Nu stiu cum ai reusit de la o simpla greutate sa capeti atatea probleme, mai ales fractura brrrrr... inseamna ca ai un sistem osos slab si predispus la probleme ce trebuie menajat, altceva nu vad ce ai putea face acuma in afara de kinoterapie care este obligatorie ca sa mentii si sa corectezi mobilitatea.

Edited by andreic, 29 November 2014 - 09:05.


#3
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,388
  • Înscris: 28.02.2007
Aia cu fractura L5-S1, la acelasi nivel m-am operat eu la sf lui august la Bagdasar. Speriat de spital si operatie am amanat-o pana ajunsesem sa urlu de durere (se lasase pe piciorul drept), injectia cu diprofos m-a scapat de dureri doar 2 zile ... Daca stiam ca nu e grea operatia, ma duceam de la primul semn acum 7 ani. Acum, ca m-am dus in ultimul stadiu, am ramas cu ceva amorteala pe exteriorul piciorului drept. Bine, nu spun ca de lene n-am facut nicio sedinta de kinetoterapie si conduc de la doua saptamani dupa operatie...
Asa ca sfatul meu e sa consulti inca vreo doi-trei neurochirurgi pt a avea un diagnostic sigur, eu m-am oprit la al doilea, ambii dand aceeasi solutie: operatie sau paralizie...

#4
hori79

hori79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 05.09.2007
Pe miercuri astept sa~mi vina.

#5
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postgigi_4476, on 29 noiembrie 2014 - 09:45, said:

am ramas cu ceva amorteala pe exteriorul piciorului drept. Bine, nu spun ca de lene n-am facut nicio sedinta de kinetoterapie si conduc de la doua saptamani dupa operatie...
si conduci bine cu piciorul drept amortit?

#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Îl am eu amorțit pe stângul și conduc excelent.

Bine... întotdeauna am condus excelent.

#7
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014
De la "alergii multiple inclusiv la medicamente". Ce alergii ? Mori daca iei un Diclofenac? Ce patesti la alergiile astea?

#8
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Da, fac soc anafilactic, ma umflu lanivelul fetei si la nivelul laringelui si pot muri in cateva minute. Pot sa iau pastile doar sub supravegherea medicilor, cu perfuzie, ca sa poata interveni cu hemisuccinat de hidrocortizon. Singurul medicament pe care il iau "la liber" este paracetamolul iar pentru durere movalis. ATAT!

Am consultat 2 medici de la spitalul Bagdasar, amandoi mi-au spus acelasi lucru: kinetoterapie si multa grija. Unul dintre ei mi-a spus ca trebuie sa consult si un reumatolog din cauza degenerarii coloanei. Cred ca ar trebui sa fac asta inainte de a face sedintele de kinetoterapie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate