Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Unde asamblez într-un mod profesionist un PC custom in București ? (cu piesele mele)

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Îmi recomandă cineva un loc în București unde pot asambla un PC custom ? Mă interesează să aduc eu piesele mele și să platesc doar asamblarea în sine și alte accesorii care pot fi lipsa (cabluri, etc.)

As dori să lucrez cu niște oameni competenti.

#2
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
La orice magazin de calculatoare sau electronice.....Posted Image

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Cu puțină atenție poți să îl faci singur. Găsești tutoriale gârlă pe youtube.

#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
orice service it face asta, ca doar nu ai piese din coaja de ou.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
He he, profesionist e cel care face treaba. Profesionala e asamblarea.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Depinde de pretentii, de cat de custom este, si de ce intelegi prin profesionisti.

Daca este vorba de bibiluri, mai degraba ai nevoie de amatori entuziasti si perfectionisti, sau eventual de profesionisti de lux.

#7
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Cei de la pc garage ofera acest serviciu contra cost pt componentele cumparate de la ei. Cauta i in bucuresti si poate ti l asambleaza si cu componentele tale. Nu stiu insa daca or sa iti poata oferi si garantie tinand cont ca piesele nu sunt de la ei

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkhazar, on 28 noiembrie 2014 - 17:21, said:

La orice magazin de calculatoare sau electronice.....Posted Image

Prefer sa lucrez cu un service competent, nu imi place sa intru in orice magazin de pe strada la ghici.

View PostDigix, on 28 noiembrie 2014 - 17:21, said:

Cu puțină atenție poți să îl faci singur. Găsești tutoriale gârlă pe youtube.

Cu putina atentie as putea sa imi repar si masina singur dar prefer sa o duc la service cand e cazul.

View PostYOUR_GOD, on 28 noiembrie 2014 - 17:22, said:

He he, profesionist e cel care face treaba. Profesionala e asamblarea.

Discutabila treaba asta. Putem sa vorbim in alta arie despre acest subiect nu ?

View Postloock, on 28 noiembrie 2014 - 17:23, said:

Depinde de pretentii, de cat de custom este, si de ce intelegi prin profesionisti.

Daca este vorba de bibiluri, mai degraba ai nevoie de amatori entuziasti si perfectionisti, sau eventual de profesionisti de lux.

Nimic deosebit, doar ca as prefera sa nu faca improvizatii si daca mai sunt necesare componente sa fie capabili sa imi ofere o recomandare si o explicatie de ce trebuie procedat in acel fel.

View PostBlueSoon, on 28 noiembrie 2014 - 17:25, said:

Cei de la pc garage ofera acest serviciu contra cost pt componentele cumparate de la ei. Cauta i in bucuresti si poate ti l asambleaza si cu componentele tale. Nu stiu insa daca or sa iti poata oferi si garantie tinand cont ca piesele nu sunt de la ei

Nu am nevoie de garantie.

#9
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Nustiu de ce profesionisti crezi tu ca ai nevoie sa prinda 10 suruburi si sa mufeze 5 cabluri. Si nici ce improvizatii ar putea sa iti faca.
Daca ai o carcasa si o sursa cu capacitati de WM, mult mai mari sanse ai la un amator entuziast, cum zicea si Seb, sa faca o treaba buna decat la un service.

Edited by AMETHIST, 28 November 2014 - 17:33.


#10
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Si ce conteaza de unde sunt piesele? Adica daca iti scapa placa video sau coolerul pe jos nu raspund de el sau cum? Asta mare taranie ar mai fi.

Eu nu am dus la asamblat, pot si singur, acum vreo 5 ani stiu ca PC Garage cereau 20 de lei/PC, acum am vazut ca e 50 sau ceva de genu, pt. 20 de lei chiar nu se merita sa ti-l faci tu pt. ca e timpul tau cu care poti face altceva insa la 50 e problema ca oricum poti economisi mai mult luand din mai multe locuri piesele.

Habar n-am unde poti sa mergi sa asamblezi, dar normal ar fi sa poti sa stai chiar acolo, cand deschid cutiile.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAMETHIST, on 28 noiembrie 2014 - 17:31, said:

Nustiu de ce profesionisti crezi tu ca ai nevoie sa prinda 10 suruburi si sa mufeze 5 cabluri. Si nici ce improvizatii ar putea sa iti faca.
Daca ai o carcasa si o sursa cu capacitati de WM, mult mai mari sanse ai la un amator entuziast, cum zicea si Seb, sa faca o treaba buna decat la un service.

Este ok si un entuziast atata timp cat stie ce face :)

View PostPaulFCB, on 28 noiembrie 2014 - 17:33, said:

Si ce conteaza de unde sunt piesele? Adica daca iti scapa placa video sau coolerul pe jos nu raspund de el sau cum? Asta mare taranie ar mai fi.

Eu nu am dus la asamblat, pot si singur, acum vreo 5 ani stiu ca PC Garage cereau 20 de lei/PC, acum am vazut ca e 50 sau ceva de genu, pt. 20 de lei chiar nu se merita sa ti-l faci tu pt. ca e timpul tau cu care poti face altceva insa la 50 e problema ca oricum poti economisi mai mult luand din mai multe locuri piesele.

Habar n-am unde poti sa mergi sa asamblezi, dar normal ar fi sa poti sa stai chiar acolo, cand deschid cutiile.

Nu raspund ei, normal. Tocmai de aceea prefer un loc unde nu se va intampla acest lucru si stiu ca vor lucra atent :)

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMembruAnonim, on 28 noiembrie 2014 - 17:27, said:

Nimic deosebit, doar ca as prefera sa nu faca improvizatii si daca mai sunt necesare componente sa fie capabili sa imi ofere o recomandare si o explicatie de ce trebuie procedat in acel fel.

Este relativ chiar si ce se poate intelege prin nimic deosebit.

De ex., pt. mine normal ( adica nimic deosebit), inseamna printre altele:
- placa grafica Asus AMD mainstream-high ( R9 280 TOP) pt ca doar Asus face placi cu racire activa cu adevarat silentioasa, si pt mine normal inseamna silentios.
- ventilatoare pe carcasa 2 si pe CPU 1, Noctua de 120mm P12 @ 900-1100 RPM custom, fara PWM, pt ca numai Noctua sunt super-ultra-fiabile si silentioase si dupa multi ani, si asta consider eu normal pt. mine.
- sursa super-fiabila cu ventilator de 120mm superfiabil si cu turatie moderata la maxim 900 RPM, si in prezent doar model modular, pt ca acum se poarta multe cabluri care nu sunt necesare si altfel se umple carcasa aiurea cu ele.
- carcasa spatioasa, cu design elegant si rafinat, dar fara mesh, cu suport de prins ventilatoare de 120mm, cu lungime suficienta sa incapa o placa video buna chiar si cu HDD-ul in continuarea ei..., cu spatiu decent pt cabluri  peste tot, inclusiv pe partea opusa a placii de baza, ca sa nu stea forfecate si inghesuite, etc., suport frontal si cabluri pt USB 3, 2, si audio HD frontal, etc.

Edited by loock, 28 November 2014 - 17:46.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://pcpartpicker....iy/saved/9t2zK8 , acestea sunt piesele mele.

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La o prima privire, as recomanda sa nu iei cooler Master pt ca sunt niste sub-sub-mediocritati chinezesti.

Si ar fi indicat sa iei RAM 2 x 8 GB.
1866 cu CL 9 ar fi arhisuficient ( se gaseste si CL8 la GSkill tridentX)

La sunet te inteleg oarecum..., la Asus se ard uzual placile de sunet, care sunt oricum implemnatate slab si fara amplificare.
La Asrock sunt unele modele mai pricopsite cu sunet implementat mai bine, insa au amplificare doar pe iesirea din fata ( cel putin ce am vazut eu...)

Pe de alta parte, NIC-uri de LAN nu prea se mai justifica sa iei separat, de cel putin 10 ani...( cel putin la placile de baza bune)

Edited by loock, 28 November 2014 - 17:56.


#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@xwh, ori cauti tutoriale pe net cum se asambleaza componentele unui pc, ori cauti un magazin de componente pc si te interesezi cat de profesionisti sunt cei de acolo.

Asta daca nu se ofera careva de pe aici sa vina la tine acasa sa iti asambleze pc-ul.

#16
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostAMETHIST, on 28 noiembrie 2014 - 17:31, said:

Daca ai o carcasa si o sursa cu capacitati de WM, mult mai mari sanse ai la un amator entuziast, cum zicea si Seb, sa faca o treaba buna decat la un service.
loock, nu Seb. Dar sunt si eu de acord.

#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
ce ai tu se poate asambla oriunde.

de ce placa de retea gigabit onboard, inca una separata, plus una wireless? daca tot vrei neaparat placa de retea wireless si investesti atatia bani, cauta macar una care sa stie ac. si renunta la cea wired, n-are nicio logica.

#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007

View PostMembruAnonim, on 28 noiembrie 2014 - 17:27, said:

Cu putina atentie as putea sa imi repar si masina singur dar prefer sa o duc la service cand e cazul.

Nu e prea e același lucru cu mașina. Nu e așa o mare filozofie să mufezi niște cabluri. E greu să greșești, cam toate mufele sunt diferite. Eu am reușit singur acum câteva luni și nu mai făcusem vreodată.

Edited by Digix, 28 November 2014 - 18:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate