Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

sfat - fundatie deja facuta..

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
am gasit un teren interesant pe care as vrea sa-l cumpar. are fundatie deja facuta si as vrea sa stiu daca e normal sa arate asa de ridicata (cam 0.5m, din imaginile atasate).
fundatie si radier existent pe 200mp, de asemenea, put existent... fierul e ruginit.. din pacate n-am intrebat, dar cred ca are cel putin 1 an de cand sta asa.
puteti sa va dati seama din imagini sau trebuie sa ma duc cu vreun inginer la fata locului?
multumesc.

Attached Files



#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Rugina de pe fier este ultima problema!

Mai ai si alte poze???

Mi se pare mie sau radierul are 2 cm peste bundatie?

Baga niste poze mai de aproape!

#3
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
asta e tot ce am. o sa mai trec pe-acolo peste cateva zile si o sa fac poze mai indeaproape. dupa ce sa ma mai uit? dupa infiltratii? (as crede ca e full beton acolo si nu are unde sa se infiltreze)
nici nu stiu ce e ala radier (altceva decat ce am citit pe net) - 'Tip de fundație alcătuit dintr-un planșeu de beton armat care se întinde de obicei sub întreaga construcție pe care o susține'. adica nu pot sa-l recunosc din imagine. e "capacul"? daca e "dunga" aia care se vede deasupra, pare de 2 degete, cam 3 cm si un pic..

ideea e daca pot sa cumpar terenul si sa folosesc fundatia.. sau daca fundatia are unele probleme, poate fi reparata?!! si intrebarea initiala - poate sa fie asa de ridicata? eu credeam ca trebuie sa aiba 1m in adancime, adica faci in pamant o groapa de 1m si umpli zona aia cu beton...

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Aia nu seamănă a șapă ? capacul ce acopera pamantul ?!
Dupa ce se ridica zidul, se va turna șapa autonivelanta, peste acel capac.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si daca umpli groapa de 1 m, nu poti sa ridici mai sus nivelul casei? Adancimea fundatiei e dictata de stabilitatea solului, nu de ce ce si cat de adanca crezi tu ca vrei sa fie. Pentru asta se fac niste studii asupra terenului si asa se stabileste ce fundatie e necesara.Da, aceea este placa peste care se va ridica constructia, asa e normal. Nu stii la ce inaltime va ajunge drumul cand va fi construit, dar poti fi sigur, ca nivelul dusumelei de la casa nu va fi sub nivelul drumului, ca sa cobori ca in pivnita. Vei avea la intrare o treapta sau doua. In schimb, nu vei avea probleme cu umezeala provenita din pamant si care urca in pereti, distrugandu-i. Ar trebui sa te preocupe mai mult sa vezi daca a fost lasat locul pentru scurgeri, canalizare, la baie si bucatarie, sa nu te trezesti ca trebuie sa faci gauri in fundatie si s-o spargi, fapt care duce la instabilitatea constructiei.
Aceea e o placa de beton, cu armatura, peste aceasta se torna sapa de egalizare si mai apoi se monteaza dusumelele.

Edited by myshyk, 28 November 2014 - 17:42.


#6
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
De unde stii la ce adancime a fost facuta fundatia? Daca a fost un baiat "priceput" si este la 50-60cm, ca asa stie el? Cat fier a bagat? Cade casa la primul cutemur... Apoi, a fost izolata sau iti vor ingheta picioarele in ea? :)
Ar fi bine daca ti-ar putea dovedi cu poze de excutie. Daca nu are mai bine ii spui ca ii iei terenul daca te scapa de fundatia aia...

#7
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
deci fara poze mai bine nu ma bag.. poze in care sa vad adancimea, cantitatea de fier si izolatia. cam asta vroiam sa aud. multumesc!

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 V_i_c_t_o_r, on 28 noiembrie 2014 - 17:47, said:

De unde stii la ce adancime a fost facuta fundatia? Daca a fost un baiat "priceput" si este la 50-60cm, ca asa stie el? Cat fier a bagat? Cade casa la primul cutemur... Apoi, a fost izolata sau iti vor ingheta picioarele in ea? Posted Image
Ar fi bine daca ti-ar putea dovedi cu poze de excutie. Daca nu are mai bine ii spui ca ii iei terenul daca te scapa de fundatia aia...

Nu zau, se izoleaza "fundatia" ca sa nu-ti inghete picioarele?
Exista vreun proiect al fundatiei? Asta te intereseaza, daca e fara proiect, nu se stie cat e de "viabila". Nu cred ca a construit fara autorizatie de constructie, dar daca asa a fost facuta, atunci,da, mai bine renunta. Iar cu adancimea ti-am explicat ca e in fuctie de sol. N-o sa faci fundatie de 1 m adancime pe un sol stancos. Stiu ca nu e cazul aici, dar asa ca exemplu de calcul,...

Edited by myshyk, 28 November 2014 - 18:19.


#9
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Încearcă sa negociezi terenul maxim la prețul zonei, fundatia nu trebuie sa te intereseze in fata vânzatorului. Eu zic sa nu-ți faci speranțe prea mari ca ai face o mare afacere ca ai găsit terenul asta cu fundatia deja făcută. Dacă vrei sa te folosesti de ea te va limita la un anumit gen de proiect, unul care in linii mari trebuie sa urmeze sau sa țină cont de grinzile de fundare de sub placa pe care o vezi. Asta dacă are.

Sunt aparate care pot verifica ce fier ai in fundatie, poți sapa pe langa sau decupa in interior ca sa vezi adancimea.

In prima poza apare in colțul din dreapta sus Oct 2012. Deci cel puțin doi ani, dar nu este foarte relevant.

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poza e de pe street -view, deci in 2012, fundatia arata deja asa, adica destul de veche, tinand cont de rugina si de asezarea pamantului/ iarba crescuta peste pamantul din timpul lucrarii. In general, tinand cont de fierul care se vede, lucrarea pare bine facuta, iar dupa amplasarea armaturilor de colt/stalpi, iti poti da seama cam cum a fost gandita impartirea casei. Eu unul as cumpara terenul, (trebuie tinut cont si de posibilitatile de alimentare cu apa, curent, gaz,(eventual) si de a amenaja drumurile de acces), Incercand sa obtin de la vanzator un pret cat mai bun, batand seaua tocmai pe aceasta fundatie, care ma obliga totusi la o constructie anume si nu la o constructie pe care mi-am dorit-o eu si la celelalte posibilitati, de care am pomenit mai sus.

Edited by myshyk, 29 November 2014 - 09:02.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Scuze de post dublu, a durat putin pana am gasit locatia pe harta, Parerea mea, dupa ce am vazut locatia, este ca daca obtii un pret convenabil, cumpara.Are, inclusiv partea de canalizare facuta, deci e o lucrare buna.Vechimea fundatiei nu deranjeaza, in cazul tau,Doar sa ai grija cum construiesti mai departe.

#12
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Te ...cam complici ! Trebuie vazut :
- adancimea fundatiei - ....minim 90 cm
- cat fier s-a bagat si...de ce grosime
- autorizatia de constructie
- ce ...si cat beton
- vei fi nevoit sa-ti construiesti casa pe un proiect adaptat la aceasta fundatie
- un proiectant/inginer constructor iti poate spune daca poti face etaj pe aceasta fundatie
In cazul in care doresti sa demolezi "constructia" o sa iti "dai singur cu tesla in ...aparate"

#13
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 myshyk, on 29 noiembrie 2014 - 09:01, said:

Poza e de pe street -view, deci in 2012, fundatia arata deja asa, adica destul de veche, tinand cont de rugina si de asezarea pamantului/ iarba crescuta peste pamantul din timpul lucrarii. In general, tinand cont de fierul care se vede, lucrarea pare bine facuta, iar dupa amplasarea armaturilor de colt/stalpi, iti poti da seama cam cum a fost gandita impartirea casei. Eu unul as cumpara terenul, (trebuie tinut cont si de posibilitatile de alimentare cu apa, curent, gaz,(eventual) si de a amenaja drumurile de acces), Incercand sa obtin de la vanzator un pret cat mai bun, batand seaua tocmai pe aceasta fundatie, care ma obliga totusi la o constructie anume si nu la o constructie pe care mi-am dorit-o eu si la celelalte posibilitati, de care am pomenit mai sus.


Da te-ai uitat la ce "grosime" are radierul peste fundatie????
Unde vezi tu BINE FACUTA???
Daca este doar 3-4 cm peste fundatie sigur acolo e o proglema....
Se poate repara cu inca i placa turnata peste....dar daca am dreptate nu se poate lasa asa!

#14
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
multumesc mult pt informatiile care mi le-ati dat. nu ma gandisem sa folosesc fundatia in negociere (ca sa mai scad pretul - de fapt nu sunt prea bun in general la negocieri), deci mersi de ajutor.

#15
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

 myshyk, on 28 noiembrie 2014 - 18:15, said:

Nu zau, se izoleaza "fundatia" ca sa nu-ti inghete picioarele?
Ma refeream la izolarea placii de la parter. Nu pui polistiren extrudat sub aceasta? Probabil ca ai inteles de prima data...
a. pamant batatorit/tasat cu compactorul
b. pietris
c. folie din plastic
d. polistiren extrudat
e. plasa de Buzau de 5 sau 6
f. beton B250
Dupa zidarie
g. sapa
h1. gresie (bai, bucatarie, holuri etc.) sau
h2. folie pvc
h3. folie sau placi polistiren extrudat pentru parchet 2-5 mm
h4. parchet (living).

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 BodCasa, on 29 noiembrie 2014 - 14:05, said:

Da te-ai uitat la ce "grosime" are radierul peste fundatie????
Unde vezi tu BINE FACUTA???
Daca este doar 3-4 cm peste fundatie sigur acolo e o proglema....
Se poate repara cu inca i placa turnata peste....dar daca am dreptate nu se poate lasa asa!

Asa ai apreciat tu grosimea placii, in mod sigur, fara sa faci nici o masuratoare comparativa. Altfel iti rezulta o grosime, deasupra fundatiei de cca10-12 cm. Uita-te aici, in poza, si gandeste-te ca stalpul din dreapta are cam 28-30 de cm grosime, fundatia laterala de la intrare, din stanga are in mod sigur minimum 20 de cm latime si compara-le cu grosimea placii. In plus, in mod sigur in spatiile dintre fundatiile verticale, unde e armata cu fier, are si grosime mai mare.
Asa incat nu ai cum sa ai dreptate.
Attached File  csrt.jpg   10.05K   43 downloads
Problema e sa nu aibe fisuri, crapaturi, etc.,

 V_i_c_t_o_r, on 29 noiembrie 2014 - 19:59, said:

Ma refeream la izolarea placii de la parter. Nu pui polistiren extrudat sub aceasta? Probabil ca ai inteles de prima data...
a. pamant batatorit/tasat cu compactorul
b. pietris
c. folie din plastic
d. polistiren extrudat
e. plasa de Buzau de 5 sau 6
f. beton B250
Dupa zidarie
g. sapa
h1. gresie (bai, bucatarie, holuri etc.) sau
h2. folie pvc
h3. folie sau placi polistiren extrudat pentru parchet 2-5 mm
h4. parchet (living).

Si care e legatura cu intrebarea legata de fundatie? Astea urmeaza daca/dupa ce cumpara,.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate