Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Un radio bun ptr undescurte

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Salut, caut si eu un receptor mai bunicel pentru SW, de preferat digital sa pot receptiona in conditii
mai bune posturile ce emit pe aceasta banda.. am vazut ca laudat e SONY ICF SW30 , dar cautand pe net
am gasit doar 2 bucati, si alea cu probleme, m-am orientat catre tunere radio gen ONKYO dar astea au numai FM/MW,
erau bune si alea ca antena ti-o pui tu, la SW imi trebuie o lita lunga ca sa nu stau de fiecare data la geam, intrucat in casa sunt bruiaje (PC,TV,etc)
O alta solutie ar fi stick-urile acelea SDR.RTL, gen funcube, dar fac cat 2 salarii d-ale mele Posted Image

#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
radiourile vechi gen Gloria...sigma...selena...etc..

http://proradioantic...er=&tip=&pag=37

[ http://proradioantic.ro/data/anunturi/1307439679.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cephalophodes, 27 November 2014 - 19:11.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
O antena scoasa afara face cat o suta de aparate.
Sau asculti pe net posturile dorite decat fading-ul din SW.

Edited by neagu_laurentiu, 27 November 2014 - 19:16.


#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Eton G8 sau Eton Satellite 750 (care are si mufe pentru antena externa).

#5
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostShieu, on 27 noiembrie 2014 - 19:03, said:

...sa pot receptiona in conditii mai bune posturile ce emit pe aceasta banda..  Posted Image

Si ce posturi atat de importante pt tine emit in aceasta banda de nu pot fi ascultate online?

#6
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

View PostPeter Blood, on 27 noiembrie 2014 - 20:01, said:

Si ce posturi atat de importante pt tine emit in aceasta banda de nu pot fi ascultate online?

Radio Erevan!

Ascultarea radioului pe US are un farmec deosebit. Sau poate in zona unde nu exista internet (casa de vacanta). Eu cel mai bun radio pe care l-am folosit a fost Istria(pe lampi - radioul asta boot-eaza in 60 de secunde, poti sa vezi prin grila din spate cum se inroseste filetul lampilor, aveam o antena de 8 metri, o sarma de otel de 9 mm diametru suinta intr-un pom)

Edited by Topcat7, 27 November 2014 - 20:12.


#7
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009

View PostRazvan_N, on 27 noiembrie 2014 - 19:39, said:

Eton G8 sau Eton Satellite 750 (care are si mufe pentru antena externa).

sunt superbe, la naiba ca nu gasesc de unde sa le cumpar

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
la niste preturi decente ar fi akai sau poate sangean.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,290
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcephalophodes, on 27 noiembrie 2014 - 19:11, said:

radiourile vechi gen Gloria...sigma...selena...etc..

http://proradioantic...er=&tip=&pag=37

[ http://proradioantic.ro/data/anunturi/1307439679.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Erau bunicele dar acuma se poarta 88-108 Posted Image

Exista in ziua de azi aparate chinesesti foarte bune facute de ex de Tecsun. PL-660 de exemplu e fain pe scurte sau 380/398 care e fain si pe FM. Cautati review, unele sunt chiar "geniale" in FM si sunt folosite de dx-eri pentru chestii la distanta mare fiind selective si sensibile si dau semnalul in dBuV.
[ http://rusbeam.ru/up/images/tecsunpl660.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i.ytimg.com/vi/EgMM2dWstMM/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 27 November 2014 - 20:36.


#10
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postandreic, on 27 noiembrie 2014 - 20:29, said:

Erau bunicele dar acuma se poarta Posted Image ...

Si noi sa intelegem ca tu esti fericitul posesor al aparatului fotoindicat si ne impartasesti propriile tale experiente?

Edited by Peter Blood, 27 November 2014 - 20:36.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,290
  • Înscris: 07.02.2003
Nu trebuie sa intelegi altceva decat am spus si sa faci presupuneri, eu am unul mai simplu facut de chinezi pentru Silvercrest, MW/SW impartit in benzi unite/FM si fara tastatura de intrare directa, are o receptie pe medii de te sperii, fata de ce ciurucuri sunt pe piata Posted Image Asa in rest e modest la FM, cu astea din foto se lucreaza la DX si m-am jucat cu ele la demonstratii, 380 e fain in FM de exemplu. Dar daca vrei SW si SSB 660-ul e mai bun. Vezi pe hamreview (eHam.net), sunt detaliate calumea.
La fel sunt bunicele si Eton sau Siemens modelele high end. Chiar si unu vechi gen RK-651 (Sangean ATS-803) este bunicel, l-am testat in Germania prin 1993 si am ramas impresionat. Era unu la vanzare pe la vreo 150 lei pe radioamator.ro dar am pierdut oferta, s-a dat repede.

Attached File  rk651_116594.jpg   20.41K   80 downloads

Edited by andreic, 27 November 2014 - 20:52.


#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

View PostShieu, on 27 noiembrie 2014 - 20:06, said:

sunt superbe, la naiba ca nu gasesc de unde sa le cumpar
http://www.webcomput...D=1158&pageID=1 din Arad
sau http://www.emag.ro/r...x/pd/DS1YZBBBM/

Edited by xilo, 27 November 2014 - 20:53.


#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,290
  • Înscris: 07.02.2003

View PostShieu, on 27 noiembrie 2014 - 19:03, said:

O alta solutie ar fi stick-urile acelea SDR.RTL, gen funcube, dar fac cat 2 salarii d-ale mele Posted Image
Alea sunt glume in scurte, e nevoie de ceva serios daca vrei performanta.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postandreic, on 27 noiembrie 2014 - 20:29, said:

Erau bunicele dar acuma se poarta 88-108
Se poate schimba usor banda. Dar oricum initiatorul dorea pentru unde scurte iar acestea sunt valabile (daca le mai are cineva).

Edited by neagu_laurentiu, 27 November 2014 - 20:54.


#15
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
tancul facut pe la mijlocul anilor '80, la  Tehnoton:


[ http://www.proradioantic.ro/data/anunturi/1306083282.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gicaru, 27 November 2014 - 22:44.


#16
Ion_Pribeagu

Ion_Pribeagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.07.2014

View Postgicaru, on 27 noiembrie 2014 - 22:43, said:

tancul facut pe la mijlocul anilor '80, la  Tehnoton:


[ http://www.proradioantic.ro/data/anunturi/1306083282.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fara suparare, dar Tehnoton mai mult a stricat decat a facut. Imi aduc aminte de Gloria - ce diferenta era intre unul de Electronica si unul de Tehnoton ... Inteleg, altele erau vremurile, accesul la tehnologie pe vremea plumbuitului era drastic restrictionat. Cica puteam face si in tara. Puteam pe dracu'!
Ca sa nu mai zic de televizoare. Erau pur si simplu niste catastrofe.
Sincer, m-am bucurat cand Tehnotonul s-a "reprofilat" si a trecut la productia de aragaze.Chit ca nu as avea curaj sa tin in casa unul facut de ei.
Ca radiouri pur analogice - fara PLL-uri sau afisaje digitale, pentru unde scurte, rusii erau "mama lor" (chiar daca nu-i suport, trebuie sa recunosc, aveau un bun raport pret/calitate si o simplitate si fiabilitate remarcabile).

#17
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View PostIon_Pribeagu, on 28 noiembrie 2014 - 09:59, said:

Fara suparare, dar Tehnoton mai mult a stricat decat a facut. Imi aduc aminte de Gloria - ce diferenta era intre unul de Electronica si unul de Tehnoton ... Inteleg, altele erau vremurile, accesul la tehnologie pe vremea plumbuitului era drastic restrictionat. Cica puteam face si in tara. Puteam pe dracu'!
Ca sa nu mai zic de televizoare. Erau pur si simplu niste catastrofe.
Sincer, m-am bucurat cand Tehnotonul s-a "reprofilat" si a trecut la productia de aragaze.Chit ca nu as avea curaj sa tin in casa unul facut de ei.
Ca radiouri pur analogice - fara PLL-uri sau afisaje digitale, pentru unde scurte, rusii erau "mama lor" (chiar daca nu-i suport, trebuie sa recunosc, aveau un bun raport pret/calitate si o simplitate si fiabilitate remarcabile).

mea culpa.....scula de mai sus o facea IEI, deci poti s-o lauzi! Posted Image

#18
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
IEI RX 2001, foarte tare scula daca legai o antena exterioara de el .
Costa in jur de 5000lei inainte de 89 , acum se gaseste la 200-300lei

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate