Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

O parere va rog?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
onewhat

onewhat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.07.2014
Buna sunt absolvent de liceu fara bac , si mi s-a oferit de catre un patron sa fac un curs platit de el + angajare in domeniul Strungar frezor dar cu conditia sa stau 5 ani pe acel post. Intrebarea mea este merita sa accept sau nu? Tin sa precizez ca de salariu si alte chesti nu am vorbit inca ....  Multumesc!

#2
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Pai doar n-ai sa lenevesti in pat si sa primesti ajutor social de la stat.
Du-te si fa ceva, cauta si alte oferte daca nu-ti place asta, dar fa ceva.

#3
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
5 ani e cam mult, si nu stiu daca un simplu curs justifica asta. Negociaza sa stai 2, maxim 3 ani. Altfel, va profita de tine fix 5 ani (te va plati f. prost de exemplu).

Altfel, e o sansa sa ai serviciu si ceva calificare. E mai bine decat nimic.

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ca si sexul, multi o fac dar nu toti se pricep, te prinde meseria asta? Adica te vezi aschiind 5 ani? Daca da, baga mare. Nu mai pierde o secunda.

Ca fapt divers, stii ce inseamna calificare si experienta minim 5 ani intr-un domeniu? E retorica intrebarea.

#5
Adrian987654

Adrian987654

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 27.09.2014
Negociaza la 1 an. Daca esti multumit , maresti contractul. daca nu , pleci.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postonewhat, on 27 noiembrie 2014 - 17:39, said:

Intrebarea mea este merita sa accept sau nu?
S-a stricat globul de cristal, vedeam ca-n palma viitorul.

#7
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View Postonewhat, on 27 noiembrie 2014 - 17:39, said:

Buna sunt absolvent de liceu fara bac , si mi s-a oferit de catre un patron sa fac un curs platit de el + angajare in domeniul Strungar frezor dar cu conditia sa stau 5 ani pe acel post. Intrebarea mea este merita sa accept sau nu? Tin sa precizez ca de salariu si alte chesti nu am vorbit inca ....  Multumesc!
In mod normal nu poate sa te oblige sa stai 5 ani pe acelasi post . Nici el si nici tu nu stii ce se poate intampla in 5 ani ... poate esti atat de bun incat te face director sau poate esti atat de prost incat ii aduci pierdere pe acel post ... Deci , cred ca in final vrea sa semnezi un contract pe cinci ani cu anumite conditii , daca vrei sa pleci ii platesti despagubire o anumita suma .In cazul in care peste 3 ani esti superstrugar si gasesti un post in Qatar platesti o suma si pleci acolo ... ca la fotbalisti , semnezi pe 5 ani dar poti sa te transferi daca platesti clauza de reziliere . Nu poate sa faca un contract in care sa scrie termen 5 ani si functia strungar . Trebuie si niste clauze .Daca acele clauze sunt negociate si esti de acord cu ele este foarte bine , daca nu cauta altceva ...

Edited by superm, 27 November 2014 - 18:38.


#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Intreaba-l cat costa cursul si daca e o suma acceptabila sa-ti opreasca lunar din salariu un procent pana se acopera toata suma, dupa aceea sa nu mai ai vreo obligatie contractuala.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsuperm, on 27 noiembrie 2014 - 18:38, said:

In mod normal nu poate sa te oblige sa stai 5 ani pe acelasi post .
Codul Muncii:
Art. 197. [cheltuielile cu formarea profesionala si drepturile salariatului]
(1) In cazul in care participarea la cursurile sau stagiile de formare profesionala este initiata de angajator, toate cheltuielile ocazionate de aceasta participare sunt suportate de catre acesta.

Art. 198. [obligatiile beneficiarilor formarii profesionale]
(1) Salariatii care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesionala, in conditiile art. 197 alin. (1), nu pot avea initiativa incetarii contractului individual de munca pentru o perioada stabilita prin act aditional.
(2) Durata obligatiei salariatului de a presta munca in favoarea angajatorului care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesionala, precum si orice alte aspecte in legatura cu obligatiile salariatului, ulterioare formarii profesionale, se stabilesc prin act aditional la contractul individual de munca.
(3) Nerespectarea de catre salariat a dispozitiei prevazute la alin. (1) determina obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregatirea sa profesionala, proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita conform actului aditional la contractul individual de munca.
(4) Obligatia prevazuta la alin. (3) revine si salariatilor care au fost concediati in perioada stabilita prin actul aditional, pentru motive disciplinare, sau al caror contract individual de munca a incetat ca urmare a arestarii preventive pentru o perioada mai mare de 60 de zile, a condamnarii printr-o hotarare judecatoreasca definitiva pentru o infractiune in legatura cu munca lor, precum si in cazul in care instanta penala a pronuntat interdictia de exercitare a profesiei, temporar sau definitiv.

Edited by neagu_laurentiu, 27 November 2014 - 19:26.


#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ideea nu e noua si nu e nici rea.
problema e ca 5 ani e cam mult.
incearca 3. daca nu, eu zic sa accepti totusi.

asta reprezinta o protectie a investitiei. in caz de nasoale: neplata, abuz la concedii, la zile libere, etc, legea e de partea ta oricum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate