Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Religie = Inteligențã

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
143 replies to this topic

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Tocmai am aflat, dintr-un curs de psihologie unde se trateazã problema inteligenței, cã originea acestui termen vine din douã cuvinte latinești, ”inter” și ”legare”. De aici rezultã definiția inteligenței drept capacitatea de a face legãturi între noțiuni și a trage concluzii pe baza acestor analogii. Nu micã mi-a fost mirarea când am realizat cã, de vreme ce cuvântul religie s-a format din cuvintele latinești ”re” și ”legare”, iar particula ”re” are cam aceeași semnificație cu particula ”inter”, înseamnã cã practic religie și inteligențã sunt sinonime, dupã originea lor.
     Dupã ce am descoperit aceasta, stând și meditând asupra faptului cã religia este o activitate specific umanã, este clar cã are legãturã cu inteligența. Ceea ce înseamnã cã, dacã oamenii nu ar fi inteligenți, nu ar fi nici religioși. Caz în care, a eradica religia ar fi sinonim cu a eradica inteligența. Sau ca omenirea sã-și taie craca de sub picioare. Sau, în cel mai bun caz, a-ți da intenționat și repetat cu ciocanul peste degete.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003
E gresita definitia aia, inteligenta este:
INTELIGÉNȚĂ, inteligențe, s. f. 1. Capacitatea de a înțelege ușor și bine, de a sesiza ceea ce este esențial, de a rezolva situații sau probleme noi pe baza experienței acumulate anterior; deșteptăciune. ◊ Inteligență artificială = domeniu al informaticii care dezvoltă sisteme tehnice capabile să rezolve probleme dificile legate de inteligența umană. ♦ Persoană inteligentă. 2. (În forma intelighenție) Totalitatea intelectualilor; intelectualitate (2). [Var.: inteligínță, intelighénție s. f.] – Din fr. intelligence, lat. intelligentia, germ. Intelligenz, rus. inteligenciia.
INTELIGÉNȚĂ ~e f. 1) Facultatea de a înțelege ușor și profund fenomenele, lucrurile; agerime a minții; deșteptăciune. 2) Persoană inteligentă. /<lat. intelligentia, fr. intelligence, germ. Intelligenz
INTELIGÉNȚĂ s. f. capacitate a individului de a se adapta la împrejurări noi, de a sesiza relațiile esențiale și de a găsi o ieșire dintr-o anumită situație, de a rezolva probleme noi; deșteptăciune. ◊ om inteligent. ♦ ~ artificială = capacitate a sistemelor tehnice evoluate de a obține performanțe cvasiumane. (< fr. intelligence, lat. intelligentia, germ. Intelligenz)

Este evident ca religia =/= inteligenta.

Edited by andreic, 27 November 2014 - 10:57.


#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
daca este sa fie cum spui tu, tin sa te informez ca exista si inteligenta artificiala
caz in care, la shut-down unde se duce google?

Edited by MarianG, 27 November 2014 - 10:56.


#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttudorel666, on 27 noiembrie 2014 - 10:47, said:

Ceea ce înseamnã cã, dacã oamenii nu ar fi inteligenți, nu ar fi nici religioși. Caz în care, a eradica religia ar fi sinonim cu a eradica inteligența.

BZZZZZTTTTT - RASPUNS GRESIT.

Eroare logica.

Daca oamenii nu ar fi inteligenti nu ar exista nici hoti. Daca elimini hotii elimini inteligenta?

Daca oamenii nu ar fi inteligenti nu ar avea masini pe benzina. Daca elimini masinile pe benzina elimini inteligenta?

#5
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Posttudorel666, on 27 noiembrie 2014 - 10:47, said:

Tocmai am aflat, dintr-un curs de psihologie unde se tratează problema inteligenței, că originea acestui termen vine din două cuvinte latinești, ”inter” și ”legare”. De aici rezultă definiția inteligenței drept capacitatea de a face legături între noțiuni și a trage concluzii pe baza acestor analogii. Nu mică mi-a fost mirarea când am realizat că, de vreme ce cuvântul religie s-a format din cuvintele latinești ”re” și ”legare”, iar particula ”re” are cam aceeași semnificație cu particula ”inter”, înseamnă că practic religie și inteligență sunt sinonime, după originea lor.
După ce am descoperit aceasta, stând și meditând asupra faptului că religia este o activitate specific umană, este clar că are legătură cu inteligența. Ceea ce înseamnă că, dacă oamenii nu ar fi inteligenți, nu ar fi nici religioși. Caz în care, a eradica religia ar fi sinonim cu a eradica inteligența. Sau ca omenirea să-și taie craca de sub picioare. Sau, în cel mai bun caz, a-ți da intenționat și repetat cu ciocanul peste degete.
cum sa fie religia o activitate specific umana? tu chiar ne iei la misto ?

#6
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,679
  • Înscris: 09.11.2010

View Posttudorel666, on 27 noiembrie 2014 - 10:47, said:

Tocmai am aflat, dintr-un curs de psihologie unde se tratează problema inteligenței, că originea acestui termen vine din două cuvinte latinești, ”inter” și ”legare”. De aici rezultă definiția inteligenței drept capacitatea de a face legături între noțiuni și a trage concluzii pe baza acestor analogii. Nu mică mi-a fost mirarea când am realizat că, de vreme ce cuvântul religie s-a format din cuvintele latinești ”re” și ”legare”, iar particula ”re” are cam aceeași semnificație cu particula ”inter”, înseamnă că practic religie și inteligență sunt sinonime, după originea lor.
După ce am descoperit aceasta, stând și meditând asupra faptului că religia este o activitate specific umană, este clar că are legătură cu inteligența. Ceea ce înseamnă că, dacă oamenii nu ar fi inteligenți, nu ar fi nici religioși. Caz în care, a eradica religia ar fi sinonim cu a eradica inteligența. Sau ca omenirea să-și taie craca de sub picioare. Sau, în cel mai bun caz, a-ți da intenționat și repetat cu ciocanul peste degete.

Nu ai nicio logica, amice. Oamenii religiosi NU sunt oameni inteligenti. Daca erau ar fi stiut sa faca diferenta intre bine si rau. Ar fi ales sa creada in ce ar fi vrut ei nu in ce vrea  Biserica. Ar fi gandit pt ei si nu s-ar fi lasat influentati de preoti. Ar fi inteles ca Dumnezeu a lasat liber arbitru tocmai pt a face alegeri, indiferent ca sunt bune sau rele. Intr-un final, ar fi inteles, ca Dumnezeu se poarta in suflet nu la Biserica sub sutana unui preot care... apropo, in final, este un om ca oricare altul, nu vreo fiinta supranaturala sau vreun sfant de care trebuie sa se asculte fara discutii.... chipurile... ca asa spune Dumnezeu. Nu zau!

PS: Unul dintre motivele pt care nu activez pe aceasta arie este tocmai pt ca nu suport spalatii pe creier de Biserica si fanaticii religiosi.

Edited by Autumn_Dream, 27 November 2014 - 11:09.


#7
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Posttudorel666, on 27 noiembrie 2014 - 10:47, said:

Tocmai am aflat, dintr-un curs de psihologie unde se tratează problema inteligenței, că originea acestui termen vine din două cuvinte latinești, ”inter” și ”legare”. De aici rezultă definiția inteligenței drept capacitatea de a face legături între noțiuni și a trage concluzii pe baza acestor analogii. Nu mică mi-a fost mirarea când am realizat că, de vreme ce cuvântul religie s-a format din cuvintele latinești ”re” și ”legare”, iar particula ”re” are cam aceeași semnificație cu particula ”inter”, înseamnă că practic religie și inteligență sunt sinonime, după originea lor.
După ce am descoperit aceasta, stând și meditând asupra faptului că religia este o activitate specific umană, este clar că are legătură cu inteligența. Ceea ce înseamnă că, dacă oamenii nu ar fi inteligenți, nu ar fi nici religioși. Caz în care, a eradica religia ar fi sinonim cu a eradica inteligența. Sau ca omenirea să-și taie craca de sub picioare. Sau, în cel mai bun caz, a-ți da intenționat și repetat cu ciocanul peste degete.
Excelenta analiza
Bravo
Religia este specificul omului dezvoltat pe scara umanitatii

#8
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postandreic, on 27 noiembrie 2014 - 10:51, said:

E gresita definitia aia, inteligenta este:
INTELIGÉNȚĂ, inteligențe, s. f. 1. Capacitatea de a înțelege ușor și bine, de a sesiza ceea ce este esențial, de a rezolva situații sau probleme noi pe baza experienței acumulate anterior; deșteptăciune. ◊ Inteligență artificială = domeniu al informaticii care dezvoltă sisteme tehnice capabile să rezolve probleme dificile legate de inteligența umană. ♦ Persoană inteligentă. 2. (În forma intelighenție) Totalitatea intelectualilor; intelectualitate (2). [Var.: inteligínță, intelighénție s. f.] – Din fr. intelligence, lat. intelligentia, germ. Intelligenz, rus. inteligenciia.
INTELIGÉNȚĂ ~e f. 1) Facultatea de a înțelege ușor și profund fenomenele, lucrurile; agerime a minții; deșteptăciune. 2) Persoană inteligentă. /<lat. intelligentia, fr. intelligence, germ. Intelligenz
INTELIGÉNȚĂ s. f. capacitate a individului de a se adapta la împrejurări noi, de a sesiza relațiile esențiale și de a găsi o ieșire dintr-o anumită situație, de a rezolva probleme noi; deșteptăciune. ◊ om inteligent. ♦ ~ artificială = capacitate a sistemelor tehnice evoluate de a obține performanțe cvasiumane. (< fr. intelligence, lat. intelligentia, germ. Intelligenz)

Este evident ca religia =/= inteligenta.

Te crezi deștept, dar ești mai puțin decât te crezi. Am spus deja că am citit asta într-o carte de psihologie. Dex online nu este mereu cea mai bună sursă. Din respect pentru inteligența ta îți propun ca să  mergi la linkul pe care ți-l voi da și, după ce treci de cuprins, să citești doar prima pagină, cea care tratează despre originea acestui cuvânt. Pentru cei mai leneși redau eu fragmentul cu copy-paste:

”Ce este inteligenţa?

ÎN SENS PUR ETIMOLOGIC, cuvântul inteligenţă denotă
capacitatea de a discerne, de a separa, de a alege între
diferite alternative şi de a putea lua decizia cea mai potri -
vită. O persoană inteligentă este, de fapt, o persoană care
ştie să separe esenţialul de neesenţial, ceea ce este valoros
de ceea ce este lipsit de valoare, ceea ce îi este necesar
pentru a desfăşura o anumită activitate de ceea ce este
irelevant pentru această activitate. Inteligenţa, în sens pur
etimologic, se referă la această capacitate de a discerne.
Cuvântul latin intelligentia provine din intelligere, termen
compus din intus (între) şi legere, care înseamnă a alege
sau a citi.
A fi inteligent înseamnă, prin urmare, a şti să
alegi cea mai bună alternativă dintre mai multe, dar şi a şti
să citeşti în interiorul lucrurilor. Acest lucru este posibil
dacă, înainte de a alege, ai capacitatea de a delibera, de
a cântări argumentele pro şi contra ale unei asemenea
decizii şi de a anticipa posibilele consecinţe care decurg
din asta.”

http://www.curteavec...-spirituala.pdf

View PostMarianG, on 27 noiembrie 2014 - 10:55, said:

daca este sa fie cum spui tu, tin sa te informez ca exista si inteligenta artificiala
caz in care, la shut-down unde se duce google?

Evident că computerele încă nu sunt destul de inteligente să fie și religioase. În plus, te-ai gândit că, în afară de inteligență, mai trebuie și altă condiție pentru a fi religios? Cum ar fi, de exemplu, sufletul?

View Postf300, on 27 noiembrie 2014 - 10:59, said:

BZZZZZTTTTT - RASPUNS GRESIT.

Eroare logica.

Daca oamenii nu ar fi inteligenti nu ar exista nici hoti. Daca elimini hotii elimini inteligenta?

Daca oamenii nu ar fi inteligenti nu ar avea masini pe benzina. Daca elimini masinile pe benzina elimini inteligenta?

Este bine cunoscut că hoții sunt mai inteligenți decât media.

View Postbabalaul, on 27 noiembrie 2014 - 11:01, said:

cum sa fie religia o activitate specific umana? tu chiar ne iei la misto ?

Departe de mine acest gând. Ai văzut tu animal religios?!

View PostAutumn_Dream, on 27 noiembrie 2014 - 11:07, said:

Nu ai nicio logica, amice. Oamenii religiosi NU sunt oameni inteligenti. Daca erau ar fi stiut sa faca diferenta intre bine si rau. Ar fi ales sa creada in ce ar fi vrut ei nu in ce vrea  Biserica. Ar fi gandit pt ei si nu s-ar fi lasat influentati de preoti. Ar fi inteles ca Dumnezeu a lasat liber arbitru tocmai pt a face alegeri, indiferent ca sunt bune sau rele. Intr-un final, ar fi inteles, ca Dumnezeu se poarta in suflet nu la Biserica sub sutana unui preot care... apropo, in final, este un om ca oricare altul, nu vreo fiinta supranaturala sau vreun sfant de care trebuie sa se asculte fara discutii.... chipurile... ca asa spune Dumnezeu. Nu zau!

PS: Unul dintre motivele pt care nu activez pe aceasta arie este tocmai pt ca nu suport spalatii pe creier de Biserica si fanaticii religiosi.

Este bine știut că Dumnezeu s-a adresat mai întâi celor mai deștepți dintre oameni. Când a văzut însă că aceștia refuză religia, în mod intenționat a decis să o dea pe mâna proștilor, curvelor și hoților. Ceea ce este extrem de vizibil în ziua de azi și fiecare deștept, cinstit și neprihănit ar trebui să se simtă vinovat.

#9
LyKy

LyKy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 11.09.2007
aceleasi tampenii permanente....Posted Image

#10
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostLyKy, on 27 noiembrie 2014 - 11:32, said:

aceleasi tampenii permanente....Posted Image

Tâmpit este cel incapabil să-și susțină părerile cu o argumentație. Deci, te provoc să argumentezi de ce aș fi spus eu tâmpenii mai sus. Altminteri tu vei fi cea care proferă tâmpenii.

#11
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007

View Postaltul2, on 27 noiembrie 2014 - 11:17, said:

Religia este specificul omului dezvoltat pe scara umanitatii

Religia este este specificul omului care încă mai crede în zâne, basme, unicorni, etc. Religia este o chestie ilogică, deoarece se beazează numai pe credinţă, nu are la bază dovezi, şi pe trăiri interioare.
Faptul că tu ai o apartenenţă la o religie nu te face mai inteligent decât ai fi fost fără a avea o religie. Nu te mai unfla atâta în pene că eşti ortodox, că de pe o scară de la 1 la 10 a hoţiei, ordodoxia  are nota 10, este ca mai mafiotă grupare din toate cultele, şi o spune un ateu, adică eu, care nu ţin partea nici unei religii/cult.

Simplul fapt că vrei să dovedeşti că eşti inteligent fiindcă eşti religios arată cât eşti de fustrat că nu poţi să-ţi arăţi inteligenţa în alt mod.

Edited by freekidro, 28 November 2014 - 16:19.


#12
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postfreekidro, on 28 noiembrie 2014 - 16:16, said:

Religia este este specificul omului care încă mai crede în zâne, basme, unicorni, etc. Religia este o chestie ilogică, deoarece se beazează numai pe credinţă, nu are la bază dovezi, şi pe trăiri interioare.
Faptul că tu ai o apartenenţă la o religie nu te face mai inteligent decât ai fi fost fără a avea o religie. Nu te mai unfla atâta în pene că eşti ortodox, că de pe o scară de la 1 la 10 a hoţiei ordodoxia  are nota 10, este ca mai mafiotă grupare din toate cultele, şi o spune un ateu, adică eu, care nu ţin partea nici unei religii/cult.

Ideea era că religia este specifică doar ființelor inteligente, iar singura ființă inteligentă de pe planetă este omul. Pentru că nu poți fi religios, dacă mintea ta nu este capabilă să facă anumite conexiuni între evenimente.

Edited by tudorel666, 28 November 2014 - 16:20.


#13
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007

View Posttudorel666, on 28 noiembrie 2014 - 16:20, said:

Ideea era că religia este specifică doar ființelor inteligente, iar singura ființă inteligentă de pe planetă este omul. Pentru că nu poți fi religios, dacă mintea ta nu este capabilă să facă anumite conexiuni între evenimente.

Da, numai omul poate să aibă o religie, dar cum a pus el problema "Religia este specificul omului dezvoltat pe scara umanitatii", pare mai degrabă o metodă de jignire a celor fără o religie.

Edited by freekidro, 28 November 2014 - 16:23.


#14
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postfreekidro, on 28 noiembrie 2014 - 16:22, said:

Da, numai omul poate să aibă o religie, dar cum a pus el problema "Religia este specificul omului dezvoltat pe scara umanitatii", pare mai degrabă o metodă de jignire a celor fără o religie.

Eu văd doar că ești rău intenționat, de vreme ce nu ai reprodus exact cuvintele mele, ci ce ai înțeles tu din ele. Oricum, mă îndoiesc că oamenii de Neanderthal aveau vreo religie.

#15
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007

View Posttudorel666, on 28 noiembrie 2014 - 21:06, said:

Eu văd doar că ești rău intenționat, de vreme ce nu ai reprodus exact cuvintele mele, ci ce ai înțeles tu din ele. Oricum, mă îndoiesc că oamenii de Neanderthal aveau vreo religie.

Dar nu de ce ai scris tu m-am luat ci de ce a scris altul2 la postul 7.
Și cei din neanderthal erau inteligenti doar că nu aveau cunoștințele noastre. Gândește-te cum ar fi ca un grup de oameni să crească de mici total izolați de lume fără a avea nici o cunoștință de-a noastră. Cum crezi că s-ar descurca? Cum crezi că ar fi priviți de lume dacă ar veni în societatea noastră? Mai mult ca sigur ar fi considerați proști. Inteligența nu se măsoară în câte cunoștințe ai acumulate, testele de inteligență nici nu se bazează pe așa ceva.

Ceea ce sugerează titlul acestui topic este că cine este religios este și inteligent, ceea ce este adevărat la fel cum este cine este băcăuan este inteligent sau cine este dinamovist este inteligent. Chestia e că există oameni inteligenți, mai puțin inteligenți, proști peste tot.

Edited by freekidro, 28 November 2014 - 21:30.


#16
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postfreekidro, on 28 noiembrie 2014 - 21:30, said:

Dar nu de ce ai scris tu m-am luat ci de ce a scris altul2 la postul 7.
Și cei din neanderthal erau inteligenti doar că nu aveau cunoștințele noastre. Gândește-te cum ar fi ca un grup de oameni să crească de mici total izolați de lume fără a avea nici o cunoștință de-a noastră. Cum crezi că s-ar descurca? Cum crezi că ar fi priviți de lume dacă ar veni în societatea noastră? Mai mult ca sigur ar fi considerați proști. Inteligența nu se măsoară în câte cunoștințe ai acumulate, testele de inteligență nici nu se bazează pe așa ceva.

Ceea ce sugerează titlul acestui topic este că cine este religios este și inteligent, ceea ce este adevărat la fel cum este cine este băcăuan este inteligent sau cine este dinamovist este inteligent. Chestia e că există oameni inteligenți, mai puțin inteligenți, proști peste tot.

Îmi cer scuze dacă te-am atacat pe nedrept. Dar parțial este și vina ta. Data viitoare încearcă să dai multiquote, ca să priceapă toată lumea la ce te referi.

Cât privește afirmația ta că ”cine este băcăuan este inteligent” și că la o astfel de inteligență aș fi făcut eu referire în acest topic, te înșeli. Eu vreau să spun că oamenii sunt religioși din inteligență, nu din prostie. ”Aria religiei” din creier este tot un fel de ”Aria lui Broca”. Oamenii devin religioși nu pentru că s-au țăcănit, ci pentru că, la nivel subconștient, creierul lor a făcut niște analogii prin care au descoperit, într-un mod logic și fără echivoc, că există Dumnezeu.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttudorel666, on 27 noiembrie 2014 - 11:30, said:

Te crezi deștept, dar ești mai puțin decât te crezi. Am spus deja că am citit asta într-o carte de psihologie. Dex online nu este mereu cea mai bună sursă.
Nope, nu am cum sa-ti iau eu tie locul la abureala Posted Image Invata ce este inteligenta si lasa filozofia si cartile proaste.

Edited by andreic, 28 November 2014 - 22:13.


#18
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postandreic, on 28 noiembrie 2014 - 22:12, said:


Nope, nu am cum sa-ti iau eu tie locul la abureala Posted Image Invata ce este inteligenta si lasa filozofia si cartile proaste.
Tocmai, ca eu studiez si de aceea dau exemple din carti, nu din DEX-ul gasit cu un search pe net.

Edited by tudorel666, 28 November 2014 - 22:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate