Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Serviciul Mobile E-Mail dezactivat/desființat?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Am primit un mesaj (sms) prin care sînt anunțat că serviciul Mobile E-Mail a fost dezactivat, începînd cu 1 noiembrie. Sînt apoi invitat să dau clic pe un link de tipul http://oran.ge/, pentru a-mi recupera datele, cică.

E adevărat sau e tentativă de fraudă/atragere către un sit virusat etc.?

Ce-i drept, pe situl orange n-am mai găsit serviciul Mobile E-Mail.
Attached File  Screenshot_2014-11-26-16-18-54.png   188.69K   72 downloads

#2
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postpamfil nastase, on 26 noiembrie 2014 - 16:25, said:

Am primit un mesaj (sms) prin care sînt anunțat că serviciul Mobile E-Mail a fost dezactivat, începînd cu 1 noiembrie. Sînt apoi invitat să dau clic pe un link de tipul http://oran.ge/, pentru a-mi recupera datele, cică.

E adevărat sau e tentativă de fraudă/atragere către un sit virusat etc.?

Ce-i drept, pe situl orange n-am mai găsit serviciul Mobile E-Mail.
Attachment Screenshot_2014-11-26-16-18-54.png

Salut,

Mesajul respectiv este trimis de catre Orange Romania. Intr-adevar, serviciul nu mai este disponibil incepand cu data de 1 noiembrie.

Cu prietenie,
Orange Helper

Edited by Orange_helper, 26 November 2014 - 16:57.


#3
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Am primit si eu azi SMS-uri pe toate numerele, sa ma anunte ca de la 1 noiembrie serviciul a fost dezactivat. Ma gandesc ca ar fi fost normal sa-mi trimita SMS-urile INAINTE de 1 noiembrie, nu la o luna dupa.

#4
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Mulțumesc.

LE: @cristi_71: Dacă te duci pe inkul ăla, ai indicații cum să configurezi un alt cont, de tip POP3, pentru a descărca eventuale informații importante din mailul orange. Valabil doar pînă în 15 dec.

Edited by pamfil nastase, 26 November 2014 - 17:01.


#5
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postcristi_71, on 26 noiembrie 2014 - 16:41, said:

Am primit si eu azi SMS-uri pe toate numerele, sa ma anunte ca de la 1 noiembrie serviciul a fost dezactivat. Ma gandesc ca ar fi fost normal sa-mi trimita SMS-urile INAINTE de 1 noiembrie, nu la o luna dupa.

Salut,

Clientii Orange Mobile Email au fost notificati prin apel telefonic inainte de data de 1 noiembrie pentru a fi informati ca acest serviciu va fi inchis. Pentru clientii care nu au putut fi contactati, s-a trimis ulterior un SMS de notificare. Datorita aceste situatii, timpul in care se pot recupera informatiile s-a prelungit pana pe data de 15 decembrie.

Cu prietenie,
Orange Helper

Edited by Orange_helper, 26 November 2014 - 17:27.


#6
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View PostOrange_helper, on 26 noiembrie 2014 - 17:25, said:

Clientii Orange Mobile Email au fost notificati prin apel telefonic inainte de data de 1 noiembrie pentru a fi informati ca acest serviciu va fi inchis.
Haide bre...Cum de n-am fost "notificat prin apel telefonic" pe niciunul din cele 5 abonamente si deodata primesc azi SMS-uri pe toate simultan?

#7
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostOrange_helper, on 26 noiembrie 2014 - 16:39, said:

Intr-adevar, serviciul nu mai este disponibil incepand cu data de 1 noiembrie.
In aceasta situatie ce serviciu alternativ pentru notificare, e-mail to sms, puteti oferi?

#8
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postcristi_71, on 26 noiembrie 2014 - 17:49, said:

Haide bre...Cum de n-am fost "notificat prin apel telefonic" pe niciunul din cele 5 abonamente si deodata primesc azi SMS-uri pe toate simultan?

Salut,

Te vom contacta prin mesaj privat pentru investigarea situatiei.

Cu prietenie,
Orange Helper

#9
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,513
  • Înscris: 20.10.2006
Pacat de acest serviciu, era unic in Romania. :(

#10
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,833
  • Înscris: 26.02.2010
Si mie mi-au trimis sms de notificare. Din fericire toate datele importante sunt in telefon. Oricum, cel mai bine era sa trimiteti un mail tuturor cu 30 de zile inainte de desfiintare.

#11
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 13.01.2013
Oricum era un serviciu din categoria celor non sens de la Orange, cine dracu isi da mailurile pe mana astora? Sau a lu Vodafone care au zburat MYX si Xnet, sa astepte vreo alta firma in a mi muta eu mailul de pe yahoo.ro la vreo mizerie de a lor, astept si mail.rdslink cu celebrul lor 10 mb stocare in anul 2014 si in urma cu un deceniu era ridicola casuta acum e umilitoare.

#12
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,833
  • Înscris: 26.02.2010
La orange aveai 2Gb spatiu stocare. Ce este interesant, ca dupa 1.11 eu am mai primit e-mail-uri pe cea de orange.

#13
vivaldi15

vivaldi15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.02.2014
Eu foloseam intens serviciul de mobile email de la Orange. Imi configurasem filtre la alte email-uri in care faceam forward catre orange email si de aici primeam sms pe mobil. Mi se parea un serviciu foarte bun.

Asa ca, avand in vedere ca s-a renuntat la acest serviciu, as vrea sa-mi reziliez contractul cu orange. Doar orange avea mobile email si d-aia am continuat sa fiu client . Nu cred ca orange are voie sa renunte la ce servicii are chef fara consecinte.

Vreau sa vad ce zice Orange_helper.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,960
  • Înscris: 18.12.2007

View Postvivaldi15, on 29 noiembrie 2014 - 20:10, said:

Nu cred ca orange are voie sa renunte la ce servicii are chef fara consecinte.


Aici te inseli. Sunt serviciile lor deci pot renunta la ele. Cata vreme nu sunt garantate prin contract, nu ai cum sa te legi de disparitia acestui serviciu ca sa reziliezi.
Evident ca poti sa incerci dar mai mult ca sigur ca nu vei reusi.

#15
vivaldi15

vivaldi15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 19.02.2014
Nu prea e corect ce se intampla, practic orange zice: "nu mai e rentabil pt noi sa continuam sa oferim mobile email asa ca renuntam la acest serviciu". Dar acum nici pt mine nu mai e rentabil sa folosesc orange, si n-am voie sa renunt? O sa-i contactez, sunt curios sa vad ce o sa zica.

#16
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,513
  • Înscris: 20.10.2006

View Postxperia_ray, on 28 noiembrie 2014 - 22:57, said:

Oricum era un serviciu din categoria celor non sens de la Orange, cine dracu isi da mailurile pe mana astora? Sau a lu Vodafone care au zburat MYX si Xnet, sa astepte vreo alta firma in a mi muta eu mailul de pe yahoo.ro la vreo mizerie de a lor, astept si mail.rdslink cu celebrul lor 10 mb stocare in anul 2014 si in urma cu un deceniu era ridicola casuta acum e umilitoare.
Totusi nu, majoriatea userilor foloseau serviciul pentru notificarile prin sms, ca adresa de mail foloseau alta si doar forwadau e-mail-urile de pe adresa principala pe cea de Orange.

#17
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View Postvivaldi15, on 29 noiembrie 2014 - 20:10, said:

Asa ca, avand in vedere ca s-a renuntat la acest serviciu, as vrea sa-mi reziliez contractul cu orange. Doar orange avea mobile email si d-aia am continuat sa fiu client .
Stau la ei de vreo 15 ani, in primul rand pentru ca aveau acest serviciu. In februarie imi expira actuala perioada contractuala si imi "teleportez" toate cele cinci abonamente la Vodafone.

#18
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014

View PostOrange_helper, on 26 noiembrie 2014 - 17:25, said:

Salut,

Clientii Orange Mobile Email au fost notificati prin apel telefonic inainte de data de 1 noiembrie pentru a fi informati ca acest serviciu va fi inchis. Pentru clientii care nu au putut fi contactati, s-a trimis ulterior un SMS de notificare. Datorita aceste situatii, timpul in care se pot recupera informatiile s-a prelungit pana pe data de 15 decembrie.

Cu prietenie,
Orange Helper
ca de obicei helperul orange vb tampenii fara sa se intereseze mai intai
nici eu n am fost anuntat pe numarul de telefon, fara notificare fara nimic
asta ma face sa ma gandesc daca nu ar fi mai bine sa ma portez...

Edited by maiorukaki, 02 December 2014 - 08:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate