Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cumparare garsoniera ca investitie imobiliara

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Nu inteleg ce inseamna cont fals, mi-am inchis definitiv contul cu userul vechi si mi-am facut un user nou, marcand simbolic trecerea din trecut in viitor.

Apartamentul din 2007 este achitat de mult, m-a scutit de vreo 7 ani de platit chirie, totul pentru numai 9k de euro dobanda totala achitata la banca. Acum ma pregatesc sa il scot in productie, asta daca reusesc sa o conving pe soru-mea sa isi cumpere ceva cu Prima Casa si sa se mute :). Si pe langa asta intentionez sa cumpar cel putin inca un apartament anul asta pe care sa il dau in chirie, daca nu si o garsoniera pe langa. Chiar daca rata la noul/noile apartamente nu va fi integral achitata de chirie, diferenta o sa vina din chiria de pe apartamentul actual, ba chiar cred ca dupa ce trag linie raman si cu niste bani in plus.
Iar intre timp o sa continui sa pun bani deoparte si cand mai strang de un avans, mai cumpar ceva ;) O sa mai dureze ceva, ca mi-am propus sa cumpar doar apartamente in blocuri noi, aproape de metrou in zone semi-centrale, si astea se cam invart intre 60k cele mai ieftine pana pe la 80k, ceva mai decent - dupa cum spuneam minim 1k de euro metrul patrat, spre 1.5k in zonele mai bune. Deocamdata am inceput sa ma uit si astept o oferta de nerefuzat, pana prin iunie trebuie sa apara ceva.

#38
Hilfiger

Hilfiger

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.01.2012
@urgenta
Acela e tristul adevar ~10k pentru o garsoniera si sunt de acord. Dar asta e piata in acest moment, banii tinuti la ciorap nu sunt o idee buna, iar de tinut la banca nici nu merita. Stiu durerea pierderii, in 2004 am cumparat un apartament cu 34k£ iar in 2011 l-am vandut cu 36k£ dupa ce am investit 8k£ in el si doua luni de munca proprie la renovari, ca nu am rezistat nervos sa vad idiotii astia de meseriasi batandusi joc de banii mei. De mentionat ca din 2004 pana in 2011 am luat chirie 150£/luna avand acelasi chirias.
Ca idee de pierderi e apartamentul actual, care a valorat 120k si ne-a fost vandut cu 68500 dupa doi ani de stat la vanzare, bloc nou, apartament de showroom....nu vezi ceva stramb in el :) Asta numesc eu pierdere!

Investitia in garsoniere aduce profit daca ai chirie cel putin zece luni pe an. Nu ma astept ca preturile sa scada cu mai mult de 20% in urmatorii 10 ani si nici lipsa de chiriasi nu cred ca va duce Timisoara. Deci cred ca e o afacere buna, la care nu pierzi bani.

@Alteran
Succes, si mie daca mi-ar merge asa bine, tot ca si tine as face!

#39
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008

View PostHilfiger, on 08 ianuarie 2015 - 00:32, said:

Investitia in garsoniere aduce profit daca ai chirie cel putin zece luni pe an. Nu ma astept ca preturile sa scada cu mai mult de 20% in urmatorii 10 ani si nici lipsa de chiriasi nu cred ca va duce Timisoara. Deci cred ca e o afacere buna, la care nu pierzi bani.

In Timisoara sunt preturi in imobiliare comparabile cu Bucurestiul, dar salariile sunt (mult) mai mici. Explicatia ar fi banii negrii (clanuri, spagi, trafic de frontiera, cei care muncesc/ produc in strainatate etc.). Plus ca banatenii investesc mai mult in "casi".

View Posturgenta, on 07 ianuarie 2015 - 18:58, said:

Aici zice ca pretul real pentru o camera comunista e 10 mii euro: http://romanianuda.b...015/01/10k.html

La fel zic si eu de ani, doar ca acolo apare si un grafic extrem de interesant si care explica multe:

http://romanianuda.b...015/01/10k.html

Deci toti cei care cred ca e posibil sa scoti profit din imobiliare, calculati si o scadere a preturilor si vedeti daca va mai da cu plus.
Exista multe si mari interese si in imobiliare, din ambele directii (crestere/ scadere ).
Massmedia, internetul ofera un teren excelent pentru manipulare/ intoxicare/ dezinformare/ persuasiune. Iar unii chiar se pricep la asta.Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 08 January 2015 - 09:36.


#40
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011

View PostAlteran, on 08 ianuarie 2015 - 00:09, said:

Apartamentul din 2007...

...se cam invart intre 60k cele mai ieftine pana pe la 80k, ceva mai decent - dupa cum spuneam minim 1k de euro metrul patrat, spre 1.5k in zonele mai bune.

Tocmai ce ti-am zis ca daca ai cumparat in 2007 habar nu ai ce inseamna piata imobiliara si vad ca tot insisti cu cifre inventate de tine.

De unde le scoti ? Iti pot pune linkuri de la dezvoltatori ca nu e cum zici tu.

Edited by urgenta, 08 January 2015 - 15:46.


#41
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Am cumparat in 2003, am cumparat in 2007, am cumparat in 2013, am vandut in 2013, acum ma pregatesc sa cumpar de minim doua ori in 2015. Garsoniera, apartamente, casa. Am stat si in chirie, am avut si chiriasi. Inteleg ca experienta ta reala o depaseste substantial pe a mea de unde si tonul condescent - altfel ai fi doar ridicol.

Te rog, pune link-uri de la dezvoltatori. Ca sa nu exista confuzie, eu ma raportez la metri patrati utili - ca nu locuiesc in pereti sau spatii comune, nici pe balcon, caut aparatamente in care bucataria sa fie o camera separata, nu un perete in lving, preferabil decomandate si peste 60 de metrii patrati utili, ca se presupune ca vrem sa traim mai bine decat acum 25-30 de ani.  Spre comparatie, doua camere in zona Mall Vitan in blocuri vechi, care intrunesc conditiile de mai sus se invart pe la 60k+.

Edited by Alteran, 08 January 2015 - 18:12.


#42
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011
Care era vechiul nume la care ai renuntat incepand cu 2015? Banuiesc ca nu are de ca sa fie secret ...

#43
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
nestor

#44
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostAlteran, on 08 ianuarie 2015 - 00:09, said:

Iar intre timp o sa continui sa pun bani deoparte si cand mai strang de un avans, mai cumpar ceva Posted Image O sa mai dureze ceva, ca mi-am propus sa cumpar doar apartamente in blocuri noi, aproape de metrou in zone semi-centrale, si astea se cam invart intre 60k cele mai ieftine pana pe la 80k, ceva mai decent - dupa cum spuneam minim 1k de euro metrul patrat, spre 1.5k in zonele mai bune. Deocamdata am inceput sa ma uit si astept o oferta de nerefuzat, pana prin iunie trebuie sa apara ceva.
Mă ajuți și pe mine cu o astfel de informație?
Bloc nou, semicentral, metrou, 2, 3 camere, 60-80K.
Thx.

Edited by paradigmatic, 09 January 2015 - 15:11.


#45
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Majoritatea de genul sunt prin zona Tineretului-Timpuri Noi, iar eu vorbesc de doua camere, trei cam sar de 100k.  Problema mea este ca majoritatea au suprafete utile mici, pana in 55 de m2, sunt semi-decomandate si au bucataria pe un perete in living, ceea ce inseamna ca practic le lipseste o a treia camera. Acum, din moment ce toate sunt asa presupun ca asta se cere acum pe piata...de asta am zis ca eu inca astept.
Pe mine ma intereseaza sa inchiriez asa ca e important sa aiba bucatarie separata si doua camere distincte.

Am mai vazut ceva cat de cat interesant in cele din Grozavesti, de langa Orhideea, dar deja bate la 90k, si asta cel mai ieftin.

Edited by Alteran, 09 January 2015 - 15:26.


#46
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Hai te rog.
Dă-mi o informație utilă și clară.
2 cam, 60K, metrou, semicentral, bloc nou.

#47
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
Novum Residence. Sau Onix.

Edited by Alteran, 09 January 2015 - 16:39.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
ce inseamna mai exact semi-central pentru Bucuresti? exista o acceptiune generala pentru acest termen?

#49
urgenta

urgenta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 25.09.2011

View PostAlteran, on 08 ianuarie 2015 - 18:11, said:

am cumparat in 2007... Inteleg ca experienta ta reala o depaseste substantial pe a mea....Te rog, pune link-uri de la dezvoltatori.

Nu doar experienta mea te depaseste, dar ce e mult mai grav pentru tine, e ca bun simtul meu e inzecit mai mare ca al tau.

Oricine cu un minim de bun simt, cand realizeaza ca a cumparat in 2007 nu va mai da sfaturi despre imobiliare vreodata in viata sa, fiindca i-ar fi rusine sa afle lumea si i-ar fi si frica sa nu dea un sfat gresit care sa produca pagube altora.

Nu cere altuia sa posteze linkuri, ca nu ai sclavi (din contra tu esti sclavul celor care iti vand la pret de bula) sa pretinzi munca neplatita.

Cand ai cumparat in 2007 cum te tot lauzi (in loc sa iti fie rusine) agentul imobiliar pe care l-ai platit cu cateva mii de euro nu ti-a pus linkuri sa iti explice ca preturile se vor prabusi. Eu iti pun linkuri doar daca ma platesti 6 mii euro.

Iti e prea lene sa dai un search pe google dar ai pretentia ca eu sa irosesc timp neplatit pentru tine, amuzant.

View PostMembruAnonim, on 10 ianuarie 2015 - 21:52, said:

ce inseamna mai exact semi-central pentru Bucuresti? exista o acceptiune generala pentru acest termen?

Nu vezi ca pentru el Novum Residence (prelungirea Ghencea) este semicentral, probabil asa se numste Ilfov mai nou.

Edited by urgenta, 11 January 2015 - 09:16.


#50
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014

View PostMembruAnonim, on 10 ianuarie 2015 - 21:52, said:

ce inseamna mai exact semi-central pentru Bucuresti? exista o acceptiune generala pentru acest termen?

Cred ca este o acceptiune mult prea generala si depinde mult de zona cu care te-ai obisnuit si care te intereseaza. Pentru cine are treaba in zona Piata Victoriei zona Turda sau Stefan cel Mare poate fi considerat semi-central, cine are treaba in zona Piata Unirii va considera Vitan sau Tineretului sau Piata Muncii ca semi-central.

Eu am locuit in Bucuresti in numai zona Politehnica-Lujerului-Crangasi iar zonele de interes au fost numai Grozavesti-Semanatoarea-Piata Victoriei, apoi Pipera. Realist vorbind, cei zece ani cat am stat in Bucuresti l-am petrecut 99% in cadranul Nord-Vest, considerand Piata Unirii ca fiind centrul, asa ca intervine un grad foarte mare de subiectivism.

#51
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View Postparadigmatic, on 09 ianuarie 2015 - 16:01, said:

Hai te rog.
Dă-mi o informație utilă și clară.
2 cam, 60K, metrou, semicentral, bloc nou.

Radacini Apartamente Plevnei.

#52
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
E simplu, semicentral e ceea ce este in interiorul inelului galben.
[ http://www.zvoner.ro/wp-content/2012/04/Harta_metrou.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta nu inseamna ca nu sunt zone mai scumpe desi nu sunt semicentrale.

Harta prioritatilor s-a mai schimbat de cand e facut acel inel.

Edited by RveMO, 12 January 2015 - 15:58.


#53
Alteran

Alteran

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 874
  • Înscris: 28.11.2014
De fapt e toata zona 1, include si bucata spre 13 Septembrie si Tineretului - eu nu as cumpara nimic in afara acestei zone, ma refer la apartamente in bloc, fie ca vorbim de noi sau vechi.
Si mai este desigur zona 8, adica Kiseleff, Dorobanti, Primaverii, Nordului si Aviatiei - nerecomandat muritorilor de rand (sau de foame).

#54
RveMO

RveMO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 15.04.2008
Da, e si mai precis ce ai spus tu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate