Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Problemă cu rederea în culori a unor casete N.T.S.C.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
Am un televizor ˝Sony˝ Trinitron KV-21FT2K. M-am uitat pe internet pe manualul lui de instrucțiuni (că pe ăla fizic nu l-am mai găsit) și îmi spune că e compatibil N.T.S.C. 3.58/4.43, dar doar pe intrarea video. Eu am conectat videocasetofonul (casetoscopul) via intrarea R.C.A., din cauză că la videocasetofon nu am mufă S.C.A.R.T. și de vede alb-negru pe N.T.S.C. Știe cineva, ca să vezi color semnal N.T.S.C. 3.58 la acest televizor ai nevoie neapărat de conectare S.C.A.R.T.? Că de exemplu, în trecut, videoul era conectat la un televizor ˝Panasonic˝ mic via cablu R.C.A. sau R.F. (nu mai țin minte) și vedea color; din păcate, televizorul l-a dus mai demult tatăl meu la țară, în Prahova și deabea la primăvară cred că îl voi putea lua pentru mine.

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
N-am inteles mai nimic. Videocasetofonul, cu denumirea secreta, poate citi casete N.T.S.C.? Daca da, nu cumva le converteste in PAL si tu fortezi tv-ul sa redea N.T.S.C.?

Edited by rumegus, 25 November 2014 - 16:48.


#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Cred că TV-ul acceptă semnal NTSC doar pe intrarea S-Video, pt. că nu are filtru de crominanță pt. NTSC 3,58, astfel are nevoie de semnale Y și C separate, probabil pe intrarea CVBS îl consideră doar semnal de luminanță.

#4
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
Videocasetofonul (un ˝Panasonic˝ NV 630-PX, care avea telecomandă comună cu televizorul ˝Panaosnic˝ mic) poate să redea semnal N.T.S.C. (ba chiar și înregistrează N.T.S.C.!!!). Nu are convertor N.T.S.C. Dacă iau de la cineva înapoi un videocasetofon N.T.S.C. portabil pot să probez. Sau dacă găsesc un D.V.D.  N.T.S.C. Dar până să fac asta m-am gândit că poate cunoaște cineva mai bine televizorul.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Adaptoare RCA-Scart gasesti peste tot, daca ajuta.

#6
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
Am băgat și adaptor R.C.A. - S.C.A.R.T. și rezultatul e același.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Tv-urile sony aveau un buton sa comuti pe N.T.S.C.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Degeaba, că n-o să meargă. Ai nevoie de semale separate din VCR, adaptorul nu face decât să distribuie acelaşi semnal pe ambele intrări Y şi C.

#9
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005

 djl, on 25 noiembrie 2014 - 17:54, said:

Am băgat și adaptor R.C.A. - S.C.A.R.T. și rezultatul e același.

Pune un condensator de 470pF intre pinii  (Euroscart) 15 si 20 .

#10
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
In mod normal, nu doar la S-Video unde semnalul de crominanta si luminanta se duc pe fire diferite, ci si la RCA ori SCART, TV-ul ar trebui sa accepte semnalul asa cum e, chiar si pe mufa RF unde avem videocomplex, si sa afiseze corect si cu chroma inclusa, adica sa se vada color si pe NTSC, din moment ce TV-ul recunoaste standardul...daca nu vrea, ori semnalul e in afara parametrilor din cauza de VCR ori caseta, ori TV-ul nu mai comuta in NTSC si ramane in PAL.

#11
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
La intrarea R.F. cred că ar trebui tuner N.T.S.C. Dar în rest... însă până nu fac rost de videocasetofonul portbal, nu-mi pot da seama a cui e vina.

#12
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
Am pus un D.V.D. care cică e N.T.S.C. (că scrie pe copertă N.T.S.C./Region 1), am băgat mufă S.C.A.R.T. - R.C.A. în spatele D.V.D. playerului, am scos semnal video şi audio prin cablu R.C.A. (semnal normal, nu compozit) şi am băgat cele 2 mufe R.C.A. în intrarea R.C.A. a televizorului şi se vede color. Ce să înţeleg din asta? Că videoul e de vină?

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Mai degraba ca DVD-ul (digital) n-are treaba cu NTSC-ul analogic, decat poate ca fps.

#14
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013

 djl, on 03 decembrie 2014 - 14:17, said:

Am pus un D.V.D. care cică e N.T.S.C. (că scrie pe copertă N.T.S.C./Region 1), am băgat mufă S.C.A.R.T. - R.C.A. în spatele D.V.D. playerului, am scos semnal video şi audio prin cablu R.C.A. (semnal normal, nu compozit) şi am băgat cele 2 mufe R.C.A. în intrarea R.C.A. a televizorului şi se vede color. Ce să înţeleg din asta? Că videoul e de vină?
Pai ala e compozit...adica R+G+B+HSync+VSync, asta inseamna videocompozit, prin RCA sau SCART nici nu se poate altceva...nu trebuie confundat cu videocomplex care inseamna tot ce e mai sus, dar cu purtatoare RF dubla(video+sunet), asa cum intra in mufa de antena a TV-ului. Singurul semnal video analog "separat", care nu tine seama de sistem (NTSC, PAL, etc) e cel VGA, de la vechea conectica a placilor video si monitoarelor PC, acolo R,G,B, HSync, VSync se duceau fiecare pe firul lor, de exemplu pe conectica D15SUB.
Daca de pe acel DVD se vede color, e clar ca videocasetofonul acela nu ofera semnal NTSC corect, TV-ul accepta, dar numai ce e OK(3,58/4,43).

Edited by Wilberforce, 05 December 2014 - 04:48.


#15
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Hai sa o luam cu inceputul.
Nu o sa intru foarte adanc in teorie, ba chiar o sa "ard" niste chestii, ca sa fiu inteles de djl, care nu are pregatire tehnica.
Pt ca televizorul sa stie ca primeste un semnal color si sa dea drumul la culoare in semalul este introdus un semnal special, numit "subpurtatoare".
Pe scurt, prezenta sau absenta ei da/blocheaza culoarea (si mai face si niste alte chestii).
Pt ca americanii au inventat sistemul color, NTSC-ul, au impus 3,58MHz. Sarim peste teorie de ce 3.58..
Dupa un timp, europenii au trecut la imbunatatirea sistemului si au urcat acesta subpurtatoare la 4.43..iarasi sar peste explicatii 256fH + bla bla.
Idea este ca trebui sa ii spui Tv-ului, Gica vezi ca iti trimit un semnal NTSC de 3.58. Sau de 4.43.
Adica selectezi din telecomanda sau din butoanele de meniu) una dintre cele 2 subpurtatoare, si pe ecran sa iti apara faptul ca Tv-ul a intles si executa comanda..Deci iti apare si ramane NTSC 3.58
Parca la Panasonic cand memora tipul de semnalul isi schimba culoarea..Adica afisajul trecea din verde in albastru. Repet parca, nu mai sunt sigur pe culori....
Faptul ca dta ai bagat semnalul dintr-un RCA, adica un semnal care are totul in el, deci e complex, intr-un alt RCA, e OK.
Decodorul fortat intr-un anumit regim ar trebui sa il recunoasca..
Daca nu, un electronist..

#16
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
În manual nu am văzut pe nicăieri că pot face setarea asta   :mellow:
Şi testul cu D.V.D. playerul pică, căci el scoate automat semnal P.A.L. L-am conectat via videocasetofon la un <<Telecolor>> 3007 şi se vede color de pe un D.V.D.  N.T.S.C. (regiuna 1).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate