Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Program copiere hdd intern - hdd extern automata!

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
gcoxy

gcoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.12.2007
Buna ziua,

As avea nevoie de un program de copiere (backup) automata care sa isi faca datoria mereu cand se introduce ceva in una din cele doua partitii ( este vorba de o partitie din HDD WD Blue si de un HDD Extern Seagate ! Sistemul merge pe un SSD Windows!

Ce imi recomandati?

Multumesc!

Edited by gcoxy, 25 November 2014 - 16:16.


#2
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Acronis True Image 2014
Este cel mai bun !

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
FreemanG1...wrong !

gcoxy: vrei sa faca automat complet sau sa ruleze sincronizarea pe un set de foldere definite de tine la un anumit interval de timp prestabilit de tine...
Gandeste-te ca tu trebuie sa faci operatii de copiere/stergere/mutare sau redenumire pe celalt disc cand userul nu scrie deja pe una din cele doua partitii !

Edited by Mihai_3, 25 November 2014 - 16:46.


#4
gcoxy

gcoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.12.2007

 Mihai_3, on 25 noiembrie 2014 - 16:41, said:

FreemanG1...wrong !

gcoxy: vrei sa faca automat complet sau sa ruleze sincronizarea pe un set de foldere definite de tine la un anumit interval de timp prestabilit de tine...
Gandeste-te ca tu trebuie sa faci operatii de copiere/stergere/mutare sau redenumire pe celalt disc cand userul nu scrie deja pe una din cele doua partitii !

Cam toata partitia 420 gb ( multe fisiere, contabilitate, poze , muzica, fara filme , jocuri si torente) , merge si la o saptamana sa pot face sincronizarea . am copiat eu acum tot sa nu cumva sa mi se buleasca vr'unul ( am patit acum cu un hdd si imi plang de mila ) dar e bine sa mi se faca sincronizarea mereu  cand bag ceva intr-unul.

Automat tot ce mi se pune pe unul din ele , nu toata partitita mereu
Probabil eu nu folosesc mai mult de 20-30 de min pe zi aceste 2 hdd. stau cu sistemul pe ssd , iar al hdd este unul extern , mai plec cu el.

Edited by gcoxy, 25 November 2014 - 17:21.


#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Bacula, merge in retea.

Sau asta:
https://www.fourmila...ools/flashback/

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
robocopy

#7
gcoxy

gcoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.12.2007

 Razvan_N, on 25 noiembrie 2014 - 17:31, said:

Bacula, merge in retea.

Sau asta:
https://www.fourmila...ools/flashback/

nu vreau in retea

vreau ca tot ce trag in hdd intern ( o partitie din 3 , inclusiv tot ce am ) sa am si in hdd extern atunci cand il introduc sa faca un back-up si vice-versa

Alte pareri?

#8
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
robocopy cu optiunea MIR
Te vei folosi de TaskScheduler sa sincornizezi discurile.

#9
gcoxy

gcoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.12.2007

 Mihai_3, on 26 noiembrie 2014 - 09:50, said:

robocopy cu optiunea MIR
Te vei folosi de TaskScheduler sa sincornizezi discurile.

multumesc o sa incerc robocopy

#10
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
te rog mult....inainte sa te apuci creeaza o structura de fisiere si foldere de test ......
Este foarte important !!!!!!!!

Toolul este rapid, insa daca nu faci ceea ce trebuie cu el ...nu apuci sa il opresti si te pomenesti ca ti-a sters tot. Deci grija mare cu el !

Exemplu: robocopy.exe D:\Sursa_1 H:\Destinatie_2 /mir /R:2 /w:3 /e /zb /np /log:"C:\copy.log"

/mir - face o oglinda perfecta intre Sursa si Destinatie (daca de de exemplu in Destinatie exista un fisier sau folder/subfolder cu tot ce contine el dar NU si in Sursa el va fi STERS !!! atentie mareeeeee !!!)
/w:3 - asteapta 3 seunde pana mai incearca odata
/zb - restartable and backup mode (o metoda mai buna de acces la fisier in caz ca este locked)
/np - Tine liniste Posted Image ! (adica fara a afisa progresul)
/log - sa stim si noi ce si cum si unde a copiat, in cat timp sau ce erori au fost Posted Image

Edited by Mihai_3, 26 November 2014 - 12:23.


#11
gcoxy

gcoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.12.2007

 Mihai_3, on 26 noiembrie 2014 - 12:20, said:

te rog mult....inainte sa te apuci creeaza o structura de fisiere si foldere de test ......
Este foarte important !!!!!!!!

Toolul este rapid, insa daca nu faci ceea ce trebuie cu el ...nu apuci sa il opresti si te pomenesti ca ti-a sters tot. Deci grija mare cu el !

Exemplu: robocopy.exe D:\Sursa_1 H:\Destinatie_2 /mir /R:2 /w:3 /e /zb /np /log:"C:\copy.log"

/mir - face o oglinda perfecta intre Sursa si Destinatie (daca de de exemplu in Destinatie exista un fisier sau folder/subfolder cu tot ce contine el dar NU si in Sursa el va fi STERS !!! atentie mareeeeee !!!)
/w:3 - asteapta 3 seunde pana mai incearca odata
/zb - restartable and backup mode (o metoda mai buna de acces la fisier in caz ca este locked)
/np - Tine liniste Posted Image ! (adica fara a afisa progresul)
/log - sa stim si noi ce si cum si unde a copiat, in cat timp sau ce erori au fost Posted Image

ok!
Mai bagat in ceata ! Posted Image  Ce d-zeului sunt directoarele alea?Posted Image Posted Image Posted Image

O sa iau youtube la cautare sa vad un tutorial. ma intorc miercuri in bucuresti si va zic atunci ce am facut.

Revin :

M-am uitat putin pe youtube si m-a bagat in pestera total. Program mai simplu de copiere ( back-up) nu exista?

Edited by gcoxy, 28 November 2014 - 12:03.


#12
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
ce directoare ? aia sunt parametrii la robocopy.exe iar... D:\Sursa_1 H:\Destinatie_2 sunt doar exemple :)

#13
gcoxy

gcoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.12.2007

 Mihai_3, on 28 noiembrie 2014 - 12:00, said:

ce directoare ? aia sunt parametrii la robocopy.exe iar... D:\Sursa_1 H:\Destinatie_2 sunt doar exemple Posted Image

deci daca fac acesti parametri  cum ai spus tu e totul ok.
Nu de alta dar ma vezi la stirile de la ora 5 pe pro tv daca sterg aceste fisierePosted Image

Edited by gcoxy, 28 November 2014 - 12:17.


#14
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
....de asta spun sa testezi cu o structura mica formata din cateva directoare populate cu cateva fisiere f mici...
folosesc acest tool insa cu mare grija,

Am facut bocane cu el ???
DA !!!! Chiar si eu am facut boacane cu el...

Cum ?
Nu am fost atent la parametrul de destinatie si am dat sa sicronizeze cu o locatie gresita Posted Image


Asa ca ai grija sa testezi.
Odata pus in picioare este genul de tool "set it and forget it" :)

Edited by Mihai_3, 28 November 2014 - 12:35.


#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
De aia trebuie sa ai backupuri independente, nu ca ai gresit o litera in linia de comanda si te duci si te spinzuri.

#16
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Allway Sync - l-am folosit si il folosesc sau FreeFileSync.
Primul are suport FTP/WebDAV si diferite clouduri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate