Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Indepartare strat protector pcb incarcator dell 90w ac adapter la90pe1-01

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009
Salut imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, a venit o cunostinta cu un incarcator de dell pe la mine, sa vad daca pot sa ii mai fac ceva, fiindca nu mai merge, nu se mai aprinde nici firul (in capatul firului care intra in laptop are un beculet albastru care nu mai lumineaza deloc).
   L-am luat, l-am desfacut, am trecut de ecranaj, si sub, era dat cu un fel de silicon, care practic nu prea te lasa sa masori mare lucru ca acopera marea majoritate a componentelor.
   Intrebarea este cum scap eu de acel strat de ce o fi sa ajung la componente sa le masor, substanta aceea este foarte tare, si desi am mai desfacut incarcatoare e primul model care il gasesc cu asa ceva.
  Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
altul
am desfacut si eu unul de la asus, la fel, o pasta tare, alba, in interior
cand am incercat sa o dezlipesc, s-a rupt cu tot cu o parte din cablaj

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Roaga pe cineva care se pricepe (de exemplu, trebuie sa stie ca ala albastru din capat nu e beculet ci LED) sa masoare tensiunea la iesirea de pe placa, dupa ce dezlipeste firele.
Astea sunt foarte robuste, sunt sanse mult mai mari sa fie intrerupt firul, sau chiar in scurt.

#4
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009

View PostRazvan_N, on 25 noiembrie 2014 - 17:28, said:

Roaga pe cineva care se pricepe (de exemplu, trebuie sa stie ca ala albastru din capat nu e beculet ci LED) sa masoare tensiunea la iesirea de pe placa, dupa ce dezlipeste firele.
Astea sunt foarte robuste, sunt sanse mult mai mari sa fie intrerupt firul, sau chiar in scurt.
Am verificat firul nu este de la el, ba chiar l-am fixat la alt incarcator si merge perfect, stiu ca este led am scris la repezeala si am nimerit beculet, de pe undeva din pcb este problema dar nu stiu de unde am auzit ca este o boala compuna la aceste incarcatoare Posted Image

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Siguranta e buna? Ceva condensatori umflati?

#6
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009
Siguranta nu stiu unde e ca nu se vede condensatorii 3 ,electrolitici nu sunt umflati nu sunt scursi


#7
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Cred ca elementul marcat in chenarul rosu este siguranta.

Attached Files



#8
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009

View Postbit 61, on 27 noiembrie 2014 - 10:27, said:

Cred ca elementul marcat in chenarul rosu este siguranta.
Da am luat numele, am cautat pe google, este intradevar fuzibil, problema este ca am pus aparatul de masura pe ea si are continuitate, nu cred ca este de la ea, multumesc mult pentru raspuns si  mai astept si altele Posted Image

#9
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Daca nu esti in stare sa depistezi nici macar o siguranta, de ce iti oferi serviciile in calitate de electronist?
Si ce vrei tu sa faci, la nivelul tau ( a se citi: evidenta ta totala lipsa de experienta si cunostinte in domeniu), intr-un montaj acoperit cu pasta siliconica la care nu ai nici macar schema sau amplasarea pieselor pe cablaj?. E ca si cum ai incerca sa repari un televizor fara sa-i scoti capacul.

LE
Si ca sa raspund la intrebarea continuta in titlul topicului: pasta siliconica nu se dizolva in diluanti si nu se topeste la caldura. In contact cu aerul ea polimerizeaza si asa ramane.

Edited by stefanesc, 27 November 2014 - 16:51.


#10
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Sa nu ne certam,sa fim la subiect !

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Pasta aia se poate curăța relativ ușor cu o lamă de plastic, sau o spatulă de genul celor folosite la deschiderea de capace de telefoane sau tablete.
Cât privește defectul, ori e circuitul de start de vină, de obicei sunt mai multe rezistențe SMD înseriate de pe bara de 400V spre controller și una din ele se întrerupe, ori e controllerul însuși defect.

Edited by mihaicozac, 28 November 2014 - 10:23.


#12
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009
Multumesc, am cel putin acum un punct de plecare, ma apuc sa curat pasta, si pe urma incep cu masuratul rezistoare SMD, o sa mai postez in functie de cum decurge treaba :D

Edited by Shahrukhkhan, 28 November 2014 - 10:27.


#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă nu ai un traf separator, și bănuiesc că nu ai, foarte mare grijă pe ce pui mâna! Primarul sursei este conectat direct la rețea.

#14
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009
Nu l-am mai alimentat de ceva timp, am descarcat toti condensatorii, nu cred ca exista vreun risc :D

#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă măsori la rece, nu, însă sub tensiune se poate localiza mult mai repede defectul.

#16
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.07.2009
Am inteles, oricum prima data sa incep sa curat acea pasta,  poate se vede ceva ars si nici nu mai este nevoie sa il alimentez. Momentan nu sunt acasa si pana diseara nu ma pot ocupa de el, dar pana luni sper sa ii dau de cap ca o sa fiu mai liber.

#17
danb1974

danb1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 28.04.2006
Defectul uzual e scurt in cablu (ala care merge spre laptop) la capatul dinspre alimentator. Cablul e cu 3 fire (conductor central, ecran 1, ecran 2) si cele doua ecrane se imprietenesc. Aceeasi problema o au unele sursele de hp, care folosesc acelasi sistem pe 3 fire. Senzatia mea e ca au ratat la fabrica metoda prin care izoleaza cele 3 zone in locul unde desfac cablul.

Daca nu e de la cablu, atunci... nasol, e sursa in comutatie si nu e gindita sa fie prietenoasa la reparat, o sa te plictisesti numai pina cureti pasta aia alba.

Daca siguranta e buna, vezi sa nu ai scurt prin secundar si vezi cu un esr-metru electroliticii din primar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate