Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Partitionare HDD SATA IN LINUX

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#1
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Va salut cu respect! Am la Laptopul meu ASUS un HDD SATA 500GB si vreau sa-l partitionez mai bine dar am nevoie de ajutorul dumneavoastra.
Vreau sa am 3 partitii:
1) Prima -> C-ul pe care sa instalez LInux-ul si dupa instalare sa booteze doar dupa ea cum faceam la Windows, marime:40 GB (pot pune ext4 sau pun linux-swap ?)
2)A 2-a -> D-ul , marime: 230 GB (pot pune ext4?)
3) A3-a -> E-ul , marime: 230 GB (pot pune ext 4?)


Ma intereseaza foarte mult cum aleg in GPARTED(ext 4 , linux-swap etc) , poate stiti voi cum trebuie.
Va rog frumos sa ma ajutati! Posted Image

Edited by IcecreamAlex, 25 November 2014 - 10:44.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Alegi la "type" 'Primary', la "location" 'Beginning of this space', la "use as" ext4, la "mount point" '/'. Pentru swap alegi la "use as", 'swap area' sau te limitezi la un simplu fisier swap in locul unei partitii dedicate.
Boot loaderul il pui in MBR (de exemplu /dev/sda) sau daca ai disk GPT, atunci pe partitia 'efi' (de exemplu /dev/sda1). Daca ai HDD partitionat MBR (DOS) si intentionezi sa instalezi Windows in dual boot, atunci pui boot loaderul unde ai creat partitia root.
Da, poti face partitiile cum ai spus cu mentiunea ca daca disk-ul este MBR nu poti avea mai mult de 4 partitii primare, in schimb poti face a patra partitie extinsa in care sa creezi alte partitii (disk-uri logice).

#3
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
N-ai reusit nici acum sa vezi tutorialul acela pe care ti l-am recomandat? Acolo se explica foarte clar ce partitii se fac si cum se fac acestea in cursul instalarii. Ca mai vrei tu si altele sau ca le vrei de alte dimensiuni asta nu e nicio problema. Totul se face de acolo.

Eu ti-am recomandat ieri sa folosesti Gparted dupa instalarea respectivei distributii Linux doar in varianta exprimata de tine ca ai fi vrut pe HDD si cateva partiii NTFS.

LE: ai ceva probleme privitoare la capacitatea de intelegere sau cea de invatare sau pur-si-simplu esti puturos si astepti sa vina cineva si sa-ti instaleze Linuxul in timp ce tu doar privesti?
Ti s-au dat ieri sfaturi (mai bune sau mai rele) pe 3 pagini de topic. N-ai reusit sa intelegi nimic din acestea? Reia tot ceea ce ti-am scris eu acolo si o sa intelegi ca e foarte simplu.

Edited by stefanesc, 25 November 2014 - 11:03.


#4
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View Post_-_, on 25 noiembrie 2014 - 10:52, said:

Alegi la "type" 'Primary', la "location" 'Beginning of this space', la "use as" ext4, la "mount point" '/'. Pentru swap alegi la "use as", 'swap area' sau te limitezi la un simplu fisier swap in locul unei partitii dedicate.
Boot loaderul il pui in MBR (de exemplu /dev/sda) sau daca ai disk GPT, atunci pe partitia 'efi' (de exemplu /dev/sda1). Daca ai HDD partitionat MBR (DOS) si intentionezi sa instalezi Windows in dual boot, atunci pui boot loaderul unde ai creat partitia root.
Da, poti face partitiile cum ai spus cu mentiunea ca daca disk-ul este MBR nu poti avea mai mult de 4 partitii primare, in schimb poti face a patra partitie extinsa in care sa creezi alte partitii (disk-uri logice).
Am uitat sa precizez am Linux Mint 17 Cinnamon. Ludi, nu stiu ce inseamna boot loader, nu am auzit nici de GPT. Te rog , daca poti sa-mi spui pentru fiecare partitie in parte cum tre sa procedez :
1) Pentru cea cu Linux (am incercat sa pun swap-linux dar nu ma lasa sa instalez Linux pe aceasta) -> “No root file system defined”
2) A doua partitie vreau sa fie gen ntfs ca la windows dar am inteles ca e mai bine sa fie ext 4
3)a 3-a vreau sa semene ca partitia a2-a :P

Edited by IcecreamAlex, 25 November 2014 - 11:12.


#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Poststefanesc, on 25 noiembrie 2014 - 10:56, said:

Ti s-au dat ieri sfaturi (mai bune sau mai rele) pe 3 pagini de topic.

Abia acum mi-am amintit ca avea deja un topic. Fusese deschis in aria Windows si exact cand ma pregateam sa il mut in aria Linux a fost mutat pe Hardware unde sunt alti moderatori.

@initiator
Intr-adevar ai primit suficiente detalii la topicul celalalt: http://forum.softped...core-i7-31-ghz/
Sper ca la acest topic sa nu reiei aceleasi probleme. Ai dreptul sa sa le reiei in mod punctual la cate un topic distinct (cum este cel de fata) cu conditia sa nu depasesti tema fiecaruia. Altfel vor trebui sa fie inchise, deoarece ai deja acel topic pe Hardware.

Edited by _-_, 25 November 2014 - 14:44.


#6
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Ai Linux Mint 17 Cinnamon unde? L-ai instalat in laptop sau il ai pe stick USB si vrei sa-l instalezi?

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostIcecreamAlex, on 25 noiembrie 2014 - 11:07, said:

Am uitat sa precizez am Linux Mint 17 Cinnamon. Ludi, nu stiu ce inseamna boot loader, nu am auzit nici de GPT. Te rog , daca poti sa-mi spui pentru fiecare partitie in parte cum tre sa procedez :

In cazul tau boot loaderul este grub (exista mai multe).
Despre MBR si GPT gasesti detalii pe Google, Wikipedia etc. Exemplu: http://en.wikipedia....Partition_Table
Nu face obiectul acestui topic.
Ti-am explicat mai sus ce sa alegi din Gparted. Este valabil pentru fiecare partitie.

#8
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View Poststefanesc, on 25 noiembrie 2014 - 10:56, said:

N-ai reusit nici acum sa vezi tutorialul acela pe care ti l-am recomandat? Acolo se explica foarte clar ce partitii se fac si cum se fac acestea in cursul instalarii. Ca mai vrei tu si altele sau ca le vrei de alte dimensiuni asta nu e nicio problema. Totul se face de acolo.

Eu ti-am recomandat ieri sa folosesti Gparted dupa instalarea respectivei distributii Linux doar in varianta exprimata de tine ca ai fi vrut pe HDD si cateva partiii NTFS.

LE: ai ceva probleme privitoare la capacitatea de intelegere sau cea de invatare sau pur-si-simplu esti puturos si astepti sa vina cineva si sa-ti instaleze Linuxul in timp ce tu doar privesti?
Ti s-au dat ieri sfaturi (mai bune sau mai rele) pe 3 pagini de topic. N-ai reusit sa intelegi nimic din acestea? Reia tot ceea ce ti-am scris eu acolo si o sa intelegi ca e foarte simplu.

Stefanesc, eu nu ma pricep prea bine la impartirea HDD-ului asta SATA si nu vreau sa arate partitiile mele ca in tutorial, vreau sa am doar 3 partitii. Ieri am avut surpriza sa pun o partitie ext 4 si sa-mi apara dupa instalarea Linux-ului ca partitie fat. Nu stiu deloc sa impart HDD-ul meu cum vreau eu. Posted Image

View Poststefanesc, on 25 noiembrie 2014 - 11:12, said:

Ai Linux Mint 17 Cinnamon unde? L-ai instalat in laptop sau il ai pe stick USB si vrei sa-l instalezi?

Da, Linux Mint 17 Cinnamon si vad ca nu merge decat doar daca am stick-ul infipt in Laptop. Daca scot stic-ul si selectez in BIOS -> Ubuntu apoi cred ca se incarca in 2-3 zile.

Edited by IcecreamAlex, 25 November 2014 - 11:21.


#9
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Problema ta cea mare e ca habar n-ai sa explici ceea ce vrei.
Nu mi-ai raspuns,ai instalat deja Linuxul sau nu?
Cum adica nu vrei partitiile ca in tutorial si vrei sa ai 3 partitii?
Partitiile din tutorial (/, swap, home) sunt obligatorii pentru o buna functionare a Linuxului ( poti face si doar / si swap dar nu recomand).
Dac mai vrei si alte partitii (NTFS) asa cum ti-am mai explicat, lasi spatiu liber pe HDD la instalare si le creezi dupa aceea cu Gparted. Daca nu le vrei NTFS ci ext4 le poti crea inca din cursul procesului de instalare urmand aceeasi pasi explicati acolo pentru crearea unei partitii).

Hai sa-ti dau un sfat: pentru inceput instaleaza acel Mint doar dand next, next ( lasa-l sa se instaleze asa cum vrea el). Foloseste-l vreo doua saptamani - o luna pana te prinzi ce e Linuxul si cu ce se manaca ( timp in care o sa te lamuresti ce inseamna si diversi termeni folositi in Linux) si abia dupa aceea reinstaleaza folosind cunostintele dobandite pe parcurs

LE: o observatie deoarece am impresia ca ai instalat deja dar ai facut niste minunatii pe acolo. La instalare cand te intreaba cum sa-l instalezi alege optiunea sa stearga HDD-ul si sa faca o instalare noua, nu de-a lungul (alaturi) de ceea ce ai acum pe hard.
Mai vorbim despre instalare cu partitionare manuala peste vreo luna. Pana atunci fa asa cum te-am sfatuit aici.

Edited by stefanesc, 25 November 2014 - 11:50.


#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Trebuie sa intelegi ca partitiile din linux sunt diferite de cele din Windows. Pe linux nu ai partiti C, D, E, etc ci un sistem de fisiere standardizate ce se pot intinde pe unul sau mai multe discuri (/, /root, /boot, /tmp, /var, /opt, /tmp, /swap, /home) din care minim 2 sunt obligatorii:
/root
/swap
Conturile utilizatorilor, cu toate setarile lor si documentele create/folosite de acestea sunt in /home.

Cea mai simpla partitionare, care sa semene cu cea de pe windows ar fi:
/ (root): 20-40Gb - echivalentul la C:-ul Windowsului
/home: 20Gb sau chiar 230Gb
/data (sau orice denumire): pana la 230Gb
swap: 5Gb

Ca si format, poti folosi ext4 sau btrfs. Personal cred ca nu-i mare diferenta de performanta intre cele 2 formate pt. hdd-urile sub 1Tb.

http://www.howtogeek...-your-linux-pc/
https://en.opensuse....s,_mount_points
http://en.wikipedia....rarchy_Standard

Edited by shiva, 25 November 2014 - 11:31.


#11
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View Poststefanesc, on 25 noiembrie 2014 - 10:56, said:

N-ai reusit nici acum sa vezi tutorialul acela pe care ti l-am recomandat? Acolo se explica foarte clar ce partitii se fac si cum se fac acestea in cursul instalarii. Ca mai vrei tu si altele sau ca le vrei de alte dimensiuni asta nu e nicio problema. Totul se face de acolo.
Degeaba ma uit in acel tutorial pentru ca acolo e vorba de instalarea a versiunii Ubuntu cu ajutorul lui Windows 7.  Man, eu nu am Windows 7 si nu am avut vreodata.

View Poststefanesc, on 25 noiembrie 2014 - 11:24, said:

Problema ta cea mare e ca habar n-ai sa explici ceea ce vrei.
Nu mi-ai raspuns,ai instalat deja Linuxul sau nu?
L-am instalat , l-am reinstalat , am sters toate partitiile , l-am repartitionat si Linux-ul se comporta cum vrea el in ceea ce priveste partitionarea. Degeaba pun eu o partitie Ext 4 daca el dupa instalarea Linux-ului mi-o transforma in FAT. Dar chiar nu am voie sa am 3 partitii: C(linux), D ( Diverse), E (diverse) cum avem voie la Windows ... ?

#12
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Tu chiar ai niste probleme. Se pare ca nu intelegi absolut nimic din ceea ce citesti.l Acolo, in acel tutorial,
http://nib.ro/03/19/...u-ghid-complet/
nu e vorba de nicio instalare cu ajutorul Windows ci  o instalare normala de pe un stick USB care doar a fost facut in windows 8 (nu 7).
Ma retrag din acesta discutie caci, fara suparare, am impresia ca vorbesc cu peretele.

Fa asa cum te-am sfatuit in a doua jumatate a comentariului #9. E cel mai bine pentru tine!

Edited by stefanesc, 25 November 2014 - 11:50.


#13
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View Poststefanesc, on 25 noiembrie 2014 - 11:40, said:

Tu chiar ai niste probleme. Se pare ca nu intelegi absolut nimic din ceea ce citesti.l Acolo, in acel tutorial, nu e vorba de nicio instalare cu ajutorul Windows ci  o instalare normala de pe un stick USB care doar a fost facut in windows 8 (nu 7).
Ma retrag din acesta discutie caci, fara suparare, am impresia ca vorbesc cu peretele.

Fa asa cum te-am sfatuit in ultima parte a comentariului #9. E cel mai bine pentru tine!

Stef, nu te enerva pe mine, ma refeream la tutorialul acela (video-ul mai bine zis) e vorba de de Windows 7 (nu 8 cum spui tu). Iti mai aduci aminte ce ai postat ieri? Ia priveste aici: http://forum.softped...8#entry16246001  Posted Image

View Postshiva, on 25 noiembrie 2014 - 11:29, said:

Trebuie sa intelegi ca partitiile din linux sunt diferite de cele din Windows. Pe linux nu ai partiti C, D, E, etc ci un sistem de fisiere standardizate ce se pot intinde pe unul sau mai multe discuri (/, /root, /boot, /tmp, /var, /opt, /tmp, /swap, /home) din care minim 2 sunt obligatorii:
/root
/swap
Conturile utilizatorilor, cu toate setarile lor si documentele create/folosite de acestea sunt in /home.

Cea mai simpla partitionare, care sa semene cu cea de pe windows ar fi:
/ (root): 20-40Gb - echivalentul la C:-ul Windowsului
/home: 20Gb sau chiar 230Gb
/data (sau orice denumire): pana la 230Gb
swap: 5Gb

Ca si format, poti folosi ext4 sau btrfs. Personal cred ca nu-i mare diferenta de performanta intre cele 2 formate pt. hdd-urile sub 1Tb.

http://www.howtogeek...-your-linux-pc/
https://en.opensuse....s,_mount_points
http://en.wikipedia....rarchy_Standard

Shiva , cred ca e mai bine sa procedez cum spui tu. Va multumesc tuturor pentru ajutor. Posted Image

Edited by IcecreamAlex, 25 November 2014 - 11:50.


#14
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View PostIcecreamAlex, on 25 noiembrie 2014 - 11:36, said:

[...]L-am instalat , l-am reinstalat , am sters toate partitiile , l-am repartitionat si Linux-ul se comporta cum vrea el in ceea ce priveste partitionarea. Degeaba pun eu o partitie Ext 4 daca el dupa instalarea Linux-ului mi-o transforma in FAT. Dar chiar nu am voie sa am 3 partitii: C(linux), D ( Diverse), E (diverse) cum avem voie la Windows ... ?
Te asigur ca linux nu transforma nici o partitie in FAT. Pentru ca atat FAT cat si NTFS sunt formate specifice Windows (a fost munca de chinez batran sa se faca driverul ntfs pt. linux la aparitia acestui format). Formatele native pt. linux sunt ext2, ext3, ext4, reiserFS, btrfs din care se folosesc, in acest moment, ext4 si btrfs.

Nu, nu poti avea C, D, E ca in Windows. Ai o singura radacina (acel /) sub care exista directoarele (sau partitii, daca asa au fost configurate la instalare) standard + partitiile pe care ti le poti face tu, numite tot cum vrei tu.
Asa arata la mine treaba, unde "radacina" e / iar data si OS2 sunt partitii facute de mine
Attached File  linux_1.png   55.15K   18 downloads

Avantajul de a avea /home pe o partitie separata (si, evident, partitii custom) e ca poti reinstala sistemul fara a le afecta, similar cu windows-ul doar ca obligatoriu tre' sa-l partitionezi de mana la instalare ca sa-i specifici ce partitii trebuie formatate si care nu.

Edited by shiva, 25 November 2014 - 11:53.


#15
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014

View PostIcecreamAlex, on 25 noiembrie 2014 - 11:49, said:

Stef, nu te enerva pe mine, ma refeream la tutorialul acela (video-ul mai bine zis) e vorba de de Windows 7 (nu 8 cum spui tu). Iti mai aduci aminte ce ai postat ieri? Ia priveste aici: http://forum.softped...8#entry16246001  Posted Image
Nu ma uitasem la video ci doar la imagini (explicatiile erau suficiente si fara sa urmaresti respectivul filmulet) si acolo am vazut in prima imagine o fereastra de Win8.

#16
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View Poststefanesc, on 25 noiembrie 2014 - 11:57, said:

Nu ma uitasem la video ci doar la imagini (explicatiile erau suficiente si fara sa urmaresti respectivul filmulet) si acolo am vazut in prima imagine o fereastra de Win8.

Oricum eu nu am nici o urma de Windows 8. In cazul in care nu am nici Windows 8 nu pot instala deloc Linux si sa ma folosesc de Linux fara sa mai fie nevoie de stick-ul usb?

#17
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Ieri cum l-ai instalat? Nu ai deja facut un stick USB sau un CD?
Instalezi de pe stick (sau CD) exact asa cum se explica in tutorial (repet, am vazut doar explicatiile si imaginile nu si filmuletul, dar acestea sunt arhisuficiente) alegand pentru partitii marimea pe care o doresti tu  (si in privinta asta ti-am dat deja de ieri nistre sfaturi privitoare la marimea minima necesara a acestora - trebuie sa repet la nesfarsit aceleasi lucruri?)

Dar, cel mai bine (iar ma silesti sa repet)

View Poststefanesc, on 25 noiembrie 2014 - 11:24, said:

Hai sa-ti dau un sfat: pentru inceput instaleaza acel Mint doar dand next, next ( lasa-l sa se instaleze asa cum vrea el). Foloseste-l vreo doua saptamani - o luna pana te prinzi ce e Linuxul si cu ce se manaca ( timp in care o sa te lamuresti ce inseamna si diversi termeni folositi in Linux) si abia dupa aceea reinstaleaza folosind cunostintele dobandite pe parcurs

LE: o observatie deoarece am impresia ca ai instalat deja dar ai facut niste minunatii pe acolo. La instalare cand te intreaba cum sa-l instalezi alege optiunea sa stearga HDD-ul si sa faca o instalare noua, nu de-a lungul (alaturi) de ceea ce ai acum pe hard.
Mai vorbim despre instalare cu partitionare manuala peste vreo luna. Pana atunci fa asa cum te-am sfatuit aici.

Edited by stefanesc, 25 November 2014 - 12:07.


#18
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013

View Poststefanesc, on 25 noiembrie 2014 - 12:07, said:

Ieri cum l-ai instalat? Nu ai deja facut un stick USB sau un CD?
Instalezi de pe stick (sau CD) exact asa cum se explica in tutorial (repet, am vazut doar explicatiile si imaginile nu si filmuletul, dar acestea sunt arhisuficiente) alegand pentru partitii marimea pe care o doresti tu  (si in privinta asta ti-am dat deja de ieri nistre sfaturi privitoare la marimea minima necesara a acestora - trebuie sa repet la nesfarsit aceleasi lucruri?)

Stef, ieri l-am instalat pe HDD dar pentru ca nu mi-au placut cum am gasit partitiile a trebuit sa dau delete partitions si sa reinstalez Linux dar cand dau in Bios la boot sa-mi incarce Partitia Ubuntu ma lasa sa astept. Nu stiu cat e nevoie sa astept mult si bine si am impresia ca aceasta Partitie UBUNTU e Linux-ul vechi instalat de mine la inceput despre care am vorbit in celalalt topic pentru ca apare ubuntu-14.04.1 cum se incarca dupa deschidearea Laptopului. Tin sa precizez si aici ca acest Ubuntu 14.04.1 nu a mers pe Laptop din cauza ca la inceput dadeam instalare alaturi de Free DOS.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate