Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

internet adsl telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
iflorin123

iflorin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2014
Buna ziua,

Am vazut in oferta celor de la TELEKOM pachete de internet fix.

La adresa mea au mentionat ca ei imi pot oferi cel mai bun abonament de 200mbps, doar ca eu voi beneficia de 31mbps, deoarece infrastructura lor permite doar atat, internet prin ADSL. Asta inseamna viteza "reala" de 3.75mbps.

Intrebarea mea este, daca stiti ... voi putea vreodata sa prind o viteza de download de 3mbps? Sau asta se va intampla doar la ora 04:00 dimineata cand toata lumea doarme?

Au mai zis iarasi ca internetul prin fibra de cupru e mai stabil decat cel prin fibra optica. E adevarat?

Multumesc

Edited by iflorin123, 25 November 2014 - 10:38.


#2
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
eu am de la ei un abonament de 20 mbs,atat permite in zona mea desi sunt la 1 km de cel mai apropiat hub de fibra optica , oricum 2.2 mb reali prind la orice ora , indiferent de trafic iar pingul in jocuri e de 40-50 ms,foarte bun de altfel.

Este stabil netul ,la tv am avut intr-o seara probleme,nu se autentifica receiverul sau ceva de genu dar a mers in final..!

#3
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View Postiflorin123, on 25 noiembrie 2014 - 10:37, said:

Au mai zis iarasi ca internetul prin fibra de cupru e mai stabil decat cel prin fibra optica. E adevarat?
Da, dar mai stabil decat cel prin fibra de cupru e cel prin fibra de carbon.

#4
iflorin123

iflorin123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.05.2014

View PostAl3csutzul, on 25 noiembrie 2014 - 10:49, said:

eu am de la ei un abonament de 20 mbs,atat permite in zona mea desi sunt la 1 km de cel mai apropiat hub de fibra optica , oricum 2.2 mb reali prind la orice ora , indiferent de trafic iar pingul in jocuri e de 40-50 ms,foarte bun de altfel.

Este stabil netul ,la tv am avut intr-o seara probleme,nu se autentifica receiverul sau ceva de genu dar a mers in final..!

Merci. Mie mi-au zis ca daca iau TV prin satelit, atunci voi avea viteza mai mare la net, ca TV-ul consuma si el pana la 8mbps din cei 31mbps. O sa iau totusi si TV, dar prin satelit, desi ma uit foarte rar.

Am vb cu ei la telefon acum si au zis ca si la mine tot 20mbps este maxim, deci tot cu 2.2mb o sa downloadez, dar daca e stabil, e bine.

Edited by iflorin123, 25 November 2014 - 11:12.


#5
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
"Stabilitatea" depinde de multe lucruri. Daca ai in casa cablu de telefon vechi de cand lumea schimba-l cu unul nou, schimba toate prizele sa ai doar RJ11 nu din alea in care cablul e prins cu surub. Daca si cablul de la stalp pana la casa e vechi, trebuie inlocuit sau o sa ai probleme. Cablurile alea vechi sunt mai mult ca sigur innadite => o sa ai SNR mic si desincronizari dese.

Daca toate cele de mai sus sunt OK si distanta pana la DSLAM nu este foarte mare o sa iti mearga exact cu viteza din contract si fara desincronizari.

Fibra optica > cupru Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate