Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

achizitie smart

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
pauli-marco

pauli-marco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.05.2013
Salutare..doresc sa cumpar un smart si nu stiu daca merita,nu stiu daca sant fiabile ,consum,iarna daca nu sant probleme pe zapada tinand cont ca sant destul de joase etc etc...rog posesori de smart sa-mi  dea un ajutor despre calitatile sau neajunsurile ei...multumesc anticipat

#2
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Am avut SMART... Iarna... nu e cazul iar vara, trebuie să te obișnuiești cu ea pentru că e ca un scuter. Te ia cu crampe de la spate și rinichi. Altfel... merită.

#3
pauli-marco

pauli-marco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.05.2013
Bulu... te rog,poti sa fi putin mai clar

#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Nu am avut dar am studiat problema.
In afara de spatiul mic care il ocupa si ca este funny nu am gasit nici un avantaj fata de alta masina.

Consumul nu este mai bun , cutia robotizata este groaznica , "tractiunea" spate ( propulsie), sh-urile aduse sunt foarte uzate ( probabil daca o cumperi noua sa aiba o fiabilitate mai mare), piese cam scumpe, elemente de caroserie foarte scumpe , lipsa spatiu interior, rigida , esti ignorat in traficul romanesc ( nu ti se acorda prioritate)...

Poate o sa expuna avantajele cineva care detine aceasta masina.

Edited by mihai!, 24 November 2014 - 23:32.


#5
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postpauli-marco, on 24 noiembrie 2014 - 23:10, said:

Bulu... te rog,poti sa fi putin mai clar
Vara te zguduie ca un scuter și iarna te învârte ca un carusel.

Altfel... nu mesteci toată ziua cu schimbătorul ăla ceea ce ajută întrucâtva la confort. De condus, e bine să folosești piciorul drept atât pentru accelerație cât și pentru frână.

Un alt minus ar fi faptul că majoritatea șoferilor se transformă în bizoni în proximitatea unui SMART. Dacă el (ea) vrea să o ia la stânga și tu ești acolo, o ia.

Peste toate astea, eu mi-aș cumpăra chiar și acum un SMART decent.

#6
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
da, mentalitate romaneasca de cac@t (ref. la valoarea masinii).
iti dai seama ce o sa-ti zica asta daca te vede in Smart : http://www.trafictube.ro/frate-2/

#7
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Ăștia suntem! În ultima vreme începuse să mă deranjeze mai tare chestia asta.

#8
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Eu am condus o buna perioada de timp un 450 0.8 cdi. Super masina, loc berechet pentru pasageri, nu te simti sufocat. Am 1.85 si daca dadeam scaunul la maxim in spate nu puteam sa calc acceleratia pana in podea.

Un oras e fun, o parchezi cam unde vrei. Mereu o parcam perpendicular pe bordura, neincomodand pe nimeni. Consumul la diesel e infim, in oras imi lua foarte putin, media era undeva sub 5.

Pacat de partea de service, multi mecanici nu se baga si aia care se baga au manopera f scumpa. Nu mai zic de reperele de caroserie..foarte scumpe si in dezmembrari. Pe langa asta sunt din plastic.

Orice chestie normala devine complicata cu un smart - completare lichid parbriz de exemplu sau schimbarea unui bec.

Eram foarte aproape asta iarna sa imi iau un 451, dar am renuntat din cauza intretinerii scumpe. Mi am luat un banal de Opel astra dar mereu tanjesc cand vad un smart pe strada.

Mi am promis ca o data si o data tot o sa mi scumpar una pe gustul meu.

Spor la cautari!

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Poste_bulu, on 25 noiembrie 2014 - 00:11, said:

Vara te zguduie ca un scuter și iarna te învârte ca un carusel.
Iarna ai dreptate, insa scuterul te zguduie mai putin!
Cu toate asta e o masina funny daca n-o iei praf de la inceput!

#10
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Este un forum dedicat pentru Smart in Romania. Cauta-l si o sa gasesti si bune si rele. Pentru oras este Ok din puntul de vedere al usurintei cu care te strecori si parchezi, in rest service si piese scumpe ca doar este Mercedes.
Ca a doua masina, doar pentru oras, recomand. Am una ( fortwo) si iti spun din experienta.

#11
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postandu2006, on 25 noiembrie 2014 - 05:46, said:

Pentru oras este Ok din puntul de vedere al usurintei cu care te strecori si parchezi,

Am corectat eu un pic.
Si cu Smartul (si cu Atv-ul chiar) stai la aceiasi coada unde stau toate masinile. Unde te strecori ? Printre masini ?

Edited by mihai!, 25 November 2014 - 19:57.


#12
Konect

Konect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.07.2014
Salutare ce sa va spun părerile sunt impartite eu am un smart din anul 2000 benzina si sunt foarte multumit de el... Spatii este destul ținând cont ca este o masinuta micuta cu doua locuri... Daca stai in ea si nu te uiti in spate poti spune ca esti într-o masina normala cu patru locuri... Este normal sunt si avantaje si dezavantaje... Avantaje ca te poti strecura cu ea peste tot..loc de parcare si in trafic la fel... Consumul este de 5% , acum depinde si cum mergi cu ea... Dezavantaje ca nu gasesti mecanici buni in care sa ai încredere ca se pricep la tipul asta de masina... Dar sunt cati va in București care stiu cu ce se manaca .. Preturile sunt ok in fuctie de ce nevoi ai la ea... Piesele sunt Putin piperate dar nu cred ca astăzi mai gasesti ceva ieftin indiferent de tipul de masina... Pe scurt daca vrei ceva ieftin la taxe si combustibil recomand.. In rest toate tipurile de masini au avantaj si dezavantaj... Eu sunt multumit si îmi place mult aceasta Buburuza... Bafta la cei care doresc un asfel de tip auto...

#13
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cutia automata de Smart42 a mai fost pusa pe vreo masina?
Ar insemna ca si cutia manuala de pe acea masina sa fie compatibila pe Smart cu modificari minime.

#14
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Nu cred. Este dedicata.De ce ai vrea sa o inlocuiesti ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate