Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Schimbare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Matthew1

Matthew1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2014
Salut,

vreau sa-mi schimb actuala masina (un golf benzinar 1.6) cu un diesel,avand in vedere ca am inceput sa fac drumuri destul de lungi (aprox.45.000 km/an)
Am pus ochii pe Opel Insignia 2.0 tdi ,VW Passat cc 2.0 tdi,poate chiar si Skoda Octavia 1.6 tdi,VW Scirocco 2.0 tdi(toate dupa 2011)

Bugetul meu ar fi undeva la 11-13.000 euro.
Sincer,mie imi plac toate dar na,sunt calic Posted Image . Ma uit si la consum/puterea masinii/costuri de intretinere.

Voi ce ati alege ? stiu ca sunt unele motorizari ecoflex(opel) de exemplu de 130 cp sau ceva de genul,care consuma destul de putin; la celelalte nu stiu motorizarile "eco" .
Imi puteti da niste sfaturi despre ele ? care-i mai economica ? care-i mai buna raport. calitate-pret ?

Multumesc anticipat.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Scirocco TDI ! Hahaha, cit traieste lumea invata.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
VW Passat cc 2.0 tdi, si VW Scirocco 2.0 tdi masini economice?

#4
Matthew1

Matthew1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2014

View Postf300, on 24 noiembrie 2014 - 19:59, said:

Scirocco TDI ! Hahaha, cit traieste lumea invata.
Absolut !
Eu vreau sa stiu care-i mai buna dintre cele de mai sus : consum/putere/costuri intretinere.

Fata de golful meu,sunt sigur ca toate consuma mai putin.

#5
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Daca esti asa calic ia octavia/jetta 1.6 tdi. Si daca nu esti din ala care are tablita cu numele pe parbriz uita-te si la Seat.

Edited by marius87ism, 24 November 2014 - 21:09.


#6
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postf300, on 24 noiembrie 2014 - 19:59, said:

Scirocco TDI ! Hahaha, cit traieste lumea invata.
The new Scirocco TDI!
Berlin to Warsaw in one tank!

#7
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postkolfleading, on 24 noiembrie 2014 - 21:10, said:

The new Scirocco TDI!
Berlin to Warsaw in one tank!

Big like :)

#8
Matthew1

Matthew1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2014

View Postmarius87ism, on 24 noiembrie 2014 - 21:07, said:

Daca esti asa calic ia octavia/jetta 1.6 tdi. Si daca nu esti din ala care are tablita cu numele pe parbriz uita-te si la Seat.
Baieti,am glumit,nu sunt asa de calic Posted Image Posted Image Posted Image dar totusi as vrea un consum urban 8-9 si extraurban 4-5-6 ; adica aici as bate la consum.
Si nu.nu sunt din ala care are tablita cu numele pe parbriz Posted Image .

Sper sa aveti mai multe argumente pro/contra despre masini si mai putine despre mine :) .

#9
mad_boy

mad_boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2009
Cea mai ok dintre variantele tale, in opinia mea, este cc ul. Am condus doar intamplator, al unui vecin, dar de cand a aparut a facut furori, daca nimeresti si una de 170 cp,nu vad ce ai putea sa iti doresti mai mult....

Nu pot sa iti dau detalii despre consum sau fiabilitate, dar cred ca e in aceeasi clasa cu celelalte optiuni, poate sa difere putin scirocco, fiind mai mic=mai usor, deci consum mai mic,sprint mai fashnet.

Dar , per total, scirocco ar fi ultima optiune, nici nu e "in trend" si are si dezavantajul spatiului mic, lucru de care te vei lovi cu siguranta.

Orice vei alege, sa ai parte de km multi cu ea !

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Matale nu ai auzitara de Audi ? Este singura marca a grupului VAG pe care mi-as mai lua-o , dupa ce am avut toate marcile care compun grupul . O calitate superioara a materialelor si foarte multe probleme care nu apar la Audi ...dar apar la celelalte marci .
Stiu ca suna aiurea insa asa stau lucrurile . Desi motoarele ar trebui sa fie identice , pe Audi nu au nici una din problemele de care celelalte sufera. Eu as merge pe un A4 combi .( avant ) . La banii oe care ii ai disponibili , poti lua o masina buna . In plus , are o valoare mult mai buna de revanzare . Opelul Insignia are de departe cea mai mare depreciere de pret din cauza imaginii de marca .

Edited by JurasikMan, 24 November 2014 - 22:29.


#11
-osy-

-osy-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.09.2011
Inainte de achizitionarea unui Volkswagen ar fi bine sa citesti articolul asta. Multe ateliere auto o sa iti confirme adevarul. Treci la Toyota, Honda, Volvo, Subaru, Mitsubishi...http://www.4tuning.r...agen-23957.html

Edited by -osy-, 24 November 2014 - 22:42.


#12
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,727
  • Înscris: 01.10.2002
Cred ca ar trebui sa eviti motorizarea 2.0 TDI de la VW. Cunosc personal mai multe cazuri cu probleme, mult mai des decat vechiul 1.9 TDI.

#13
Matthew1

Matthew1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2014

View PostWotan, on 24 noiembrie 2014 - 23:07, said:

Cred ca ar trebui sa eviti motorizarea 2.0 TDI de la VW. Cunosc personal mai multe cazuri cu probleme, mult mai des decat vechiul 1.9 TDI.
Da,am auzit ca unele motoare ar avea ceva probleme ,dar nu toate.

@-osy- eu unul nu am avut absolut nici o problema la golf care e din 2006. ( are aproape 250 k )
Sigur,fiecare are dreptate in felul lui,nu condamn pe nimeni.
Si da,romanul se gandeste ca e o masina germana ,piese bune etc etc.Am intalnit masini cu peste 250 k in bord care se tineau destul de bine dar si destule cazane.

#14
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Daca vrei consum mic iti iei hatchback diesel maxim 1.6

#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca as fi in locul tau, mi-as lua Opel Insignia, dar tu iti vei lua CC, doar consuma 4 in afara, cu motor de 2 litri!
(vezi ca Scirocco fasaie, dar Audi e bun ca are toate butoanele de la Golf)

Edited by Quantum, 25 November 2014 - 05:14.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postkolfleading, on 24 noiembrie 2014 - 21:10, said:

The new Scirocco TDI!
Berlin to Warsaw in one tank!
Intr-un alt episod T.G. Jeremy Clarkson a scos un consum incredibil de mic cu un Audi A8 cu motor de 4.2 pe benzina iar eu, la lansarea insigniei, cand a fost concursul cu cel mai mic consum, am scos 5,5 la motorul de 1.8, recordul judetului fiind 4.6 pe aceeasi masina. Am totusi convingerea ca nu s-a facut inca masina care sa reziste 20.000 km in acel regim de mers si nimeni nu-si cumpara scirocco ca sa mearga cu el la consum cand exista variante mai accesibile (golf, leon, octavia).

#17
Matthew1

Matthew1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2014

View PostQuantum, on 25 noiembrie 2014 - 05:12, said:

Daca as fi in locul tau, mi-as lua Opel Insignia, dar tu iti vei lua CC, doar consuma 4 in afara, cu motor de 2 litri!
(vezi ca Scirocco fasaie, dar Audi e bun ca are toate butoanele de la Golf)
Ideea a fost in felul urmator : nu am vrut sa-mi consume 7 extraurban (si asta in zilele bune) ! am prieteni ce au masini cu un consum de 4,5-5 in afara orasului si pur si simplu mi se rupe sufletul cand ma gandesc cat consuma a mea Posted Image (in comparatie cu ale lor)
Primul meu gand a fost Opel.De asta am si facut acest topic,sa-mi dati detalii despre consum,motorizare,fiabilitate,costuri etc etc.
Daca ai un sfat util,il accept ! ipocrizia,nu !
O zi buna

Edited by Matthew1, 25 November 2014 - 10:18.


#18
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View PostJurasikMan, on 24 noiembrie 2014 - 22:28, said:

dupa ce am avut toate marcile care compun grupul
De care Lamborghini zici ca ai avut ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate