Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Constructie mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bronco446

bronco446

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.07.2009
Parintii mei au cumparat In 1977 o parte dintr-o casa (care a fost impartita in 2 cu terenul aferent in 1964),in ultimul timp s-a schimbat proprietarul  celeilalte parti de 2 ori,acum o luna noul vecin s-a apucat sa-si faca mansard in pod(eu credeam ca-si schimba tigla pe partea lui,asta a si facut la inceput) dar am observant ca mai aduce materiale(mie de fapt nu mi-a spus nimic de intentiile lui),apoi a impartit podul in sensul ca si-a facut pereti de scandura,dar intr-un loc a intrat deasupra mea la o camera cu 1 metru,practic se va plimba deasupra mea.Pe mine m-au sfatuit sa nu-I spun deocamdata nimic sa astept, dar dupa ce constructia e finalizata e cam greu cu legile,eu nicicum nu vreau conpromis caci dupa cum am vazut stadiul lucrarii pe suprafata cu pricina va avea un fel de coridor,hol .Care este calea de urmat? in ordine?

#2
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Orice constructie (fie si un zid) odata facuta, cu sau fara autorizatie, pentru demolare este nevoie de hotarare judecatoreasca, asta in ideea ca respectivul nu vrea sa o demoleze de buna voie, iar toata treaba asta costa bani, timp si nervi. Asa ca mergi si atrage-i atentia ca iti incalca dreptul de proprietate a partii tale din constructie (respectiv din podul casei), sa faca bine sa nu-si depaseasca limitele proprietatii. Poate ii ceri sa-ti arate autorizatia de construire a mansardei, daca are OK-ul de la primarie sa isi depaseasca limitele podului propriu, constructia fiind practic un duplex. Si daca vrei sa-l ai dusman pe viata, mergi si reclama-l la biroul de urbanism/disciplina in constructii din primarie pentru lucrarile facute, iar daca are autorizatie, vezi la ce si cat se refera.
Nu te apuca sa ii demolezi partea de compartimentare construita deasupra partii tale de casa pentru ca te poate da in judecata pentru distrugere, cum scriam mai sus, asta chiar daca nu are autorizatie. Asa ca primul pas ar fi o negociere la rece, fara cearta, fara imbranceli, fara coase si topoare, purtata pe un ton civilizat si, de preferat, in prezenta unor terte persoane, care sa nu fie parinti, rude apropiate sau afini, asta in ideea ca le poti ulterior chema ca martori la un viitor proces. Nu stiu cat de relevant este, dar ar fi bine sa si inregistrezi discutia, tot pentru sustinerea cauzei, dovada ca ai incercat rezolvarea situatiei pe cale amiabila.

Conform art. 3 din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii constructiilor,
Autorizatia de construire se elibereaza pentru:
a) lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel, precum si a instalatiilor aferente acestora, cu exceptia celor prevazute la art. 11;

Iar la alin. (1), art. 11 scrie ca:
Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta, caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora:
a) reparatii la imprejmuiri, acoperisuri, invelitori sau terase, atunci cand nu se schimba forma acestora si materialele din care sunt executate;

Deci pasii ar fi:
1. - discutie amiabila;
2. - serviciul urbanism din primarie;
3. - cerere de chemare in judecata la tribunalul la care este arondata localitatea;
4. - mers la bancomat pentru recuperare sume cheltuite la pasii 2 si 3 (avocat, expert, tot felul de acte, executor judecatoresc, deplasari etc.);
5. - obtinut autorizatie de construire gard nou (electrificat, cu sarma ghimpata, eventual si sant cu apa) intre tine si vecin. Posted Image
Poate fi un pas, 2 sau toti, depinde de cum va intelegeti.
Ma repet - incearca sa rezolvi pe cale amiabila in prezenta a 2 persoane, care sa vrea mai apoi sa depuna marturie la nevoie, eventual ameninta ca vei cere si daune morale (ceva, acolo, un 10.000 euro), chiar daca stii de la inceput ca va fi greu sa le obtii de la judecator, dar barem fa ceva, nu sta si te uita cum omul construieste si tu astepti... sa ce?

Edited by claudiu1, 24 November 2014 - 19:49.


#3
bronco446

bronco446

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.07.2009

 claudiu1, on 24 noiembrie 2014 - 19:23, said:

Orice constructie (fie si un zid) odata facuta, cu sau fara autorizatie, pentru demolare este nevoie de hotarare judecatoreasca, asta in ideea ca respectivul nu vrea sa o demoleze de buna voie, iar toata treaba asta costa bani, timp si nervi. Asa ca mergi si atrage-i atentia ca iti incalca dreptul de proprietate a partii tale din constructie (respectiv din podul casei), sa faca bine sa nu-si depaseasca limitele proprietatii. Poate ii ceri sa-ti arate autorizatia de construire a mansardei, daca are OK-ul de la primarie sa isi depaseasca limitele podului propriu, constructia fiind practic un duplex. Si daca vrei sa-l ai dusman pe viata, mergi si reclama-l la biroul de urbanism/disciplina in constructii din primarie pentru lucrarile facute, iar daca are autorizatie, vezi la ce si cat se refera.
Nu te apuca sa ii demolezi partea de compartimentare construita deasupra partii tale de casa pentru ca te poate da in judecata pentru distrugere, cum scriam mai sus, asta chiar daca nu are autorizatie. Asa ca primul pas ar fi o negociere la rece, fara cearta, fara imbranceli, fara coase si topoare, purtata pe un ton civilizat si, de preferat, in prezenta unor terte persoane, care sa nu fie parinti, rude apropiate sau afini, asta in ideea ca le poti ulterior chema ca martori la un viitor proces. Nu stiu cat de relevant este, dar ar fi bine sa si inregistrezi discutia, tot pentru sustinerea cauzei, dovada ca ai incercat rezolvarea situatiei pe cale amiabila.

Conform art. 3 din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii constructiilor,
Autorizatia de construire se elibereaza pentru:
a) lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel, precum si a instalatiilor aferente acestora, cu exceptia celor prevazute la art. 11;

Iar la alin. (1), art. 11 scrie ca:
Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta, caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora:
a) reparatii la imprejmuiri, acoperisuri, invelitori sau terase, atunci cand nu se schimba forma acestora si materialele din care sunt executate;

Deci pasii ar fi:
1. - discutie amiabila;
2. - serviciul urbanism din primarie;
3. - cerere de chemare in judecata la tribunalul la care este arondata localitatea;
4. - mers la bancomat pentru recuperare sume cheltuite la pasii 2 si 3 (avocat, expert, tot felul de acte, executor judecatoresc, deplasari etc.);
5. - obtinut autorizatie de construire gard nou (electrificat, cu sarma ghimpata, eventual si sant cu apa) intre tine si vecin. Posted Image
Poate fi un pas, 2 sau toti, depinde de cum va intelegeti.
Ma repet - incearca sa rezolvi pe cale amiabila in prezenta a 2 persoane, care sa vrea mai apoi sa depuna marturie la nevoie, eventual ameninta ca vei cere si daune morale (ceva, acolo, un 10.000 euro), chiar daca stii de la inceput ca va fi greu sa le obtii de la judecator, dar barem fa ceva, nu sta si te uita cum omul construieste si tu astepti... sa ce?
Multumesc foarte mult pentru raspuns,mi-ati confirmat ce am gandit ,deci discutie amiabil(ceea ce fratemeu nu a vrut)am zis in prima faza ca demolez,desfac ce au facut,.pentru ca eu stau cu mama care e bolnava si nu suporta..el zice nu te lua de ei,.

#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Fapta vecinului se incadreaza in Noul Cod Penal:
Art. 254 Tulburarea de posesie
(1) Ocuparea, in intregime sau in parte, fara drept, prin violenta sau amenintare, ori prin desfiintarea sau stramutarea semnelor de hotar, a unui imobil aflat in posesia altuia, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani sau cu amenda.
(2) Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.


Si daca te apuci sa demolezi singur poti sa fi incadrat in acelasi Cod, constructia facuta in pod fiind proprietatea vecinului (poate demonstra cu facturi, marturii muncitori etc.):
Art. 251 Distrugerea
(1) Distrugerea, degradarea sau aducerea in stare de neintrebuintare a unui bun apartinand altuia ori impiedicarea luarii masurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum si inlaturarea masurilor luate, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.


Cu alte cuvinte, daca te apuci de daramat din proprie initiativa aveti sanse sa fiti colegi de celula Posted Image

Apropo - ti-ar prinde bine si ceva poze, mai ales daca ai si cu situatia anterioara inceperii lucrarilor.

Uite o speta asemanatoare, un litigiu intre vecini cam pe aceeasi tema, dar fara incalcarea limitelor proprietatii.
http://www.filisan.r...autorizaie.html

Daca nu iti aperi dreptul de proprietate, sa nu te miri daca se va extinde in intreg podul.

Edited by claudiu1, 24 November 2014 - 21:44.


#5
bronco446

bronco446

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.07.2009

 claudiu1, on 24 noiembrie 2014 - 21:40, said:

Fapta vecinului se incadreaza in Noul Cod Penal:
Art. 254 Tulburarea de posesie
(1) Ocuparea, in intregime sau in parte, fara drept, prin violenta sau amenintare, ori prin desfiintarea sau stramutarea semnelor de hotar, a unui imobil aflat in posesia altuia, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani sau cu amenda.
(2) Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.


Si daca te apuci sa demolezi singur poti sa fi incadrat in acelasi Cod, constructia facuta in pod fiind proprietatea vecinului (poate demonstra cu facturi, marturii muncitori etc.):
Art. 251 Distrugerea
(1) Distrugerea, degradarea sau aducerea in stare de neintrebuintare a unui bun apartinand altuia ori impiedicarea luarii masurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum si inlaturarea masurilor luate, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.


Cu alte cuvinte, daca te apuci de daramat din proprie initiativa aveti sanse sa fiti colegi de celula Posted Image

Apropo - ti-ar prinde bine si ceva poze, mai ales daca ai si cu situatia anterioara inceperii lucrarilor.Din pacate noi arRhele

Uite o speta asemanatoare, un litigiu intre vecini cam pe aceeasi tema, dar fara incalcarea limitelor proprietatii.
http://www.filisan.r...autorizaie.html

Daca nu iti aperi dreptul de proprietate, sa nu te miri daca se va extinde in intreg podul.


#6
bronco446

bronco446

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.07.2009

 bronco446, on 25 noiembrie 2014 - 00:47, said:


Din pacate nu merge cu discutia maleabila,eu am incercat pe un ton civilizat sa-I explic problema dar nici nu vrea sa ma asculte,s-a adeverit ce am gandit,el stie de problema si face pe prostul.Nu am poze cu podul de dinainte,nu mi-a trecut prin cap niciodata sa fac poze in pod.

#7
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Exista probabil pe google map imaginea cu casa pe dinafara. Eu am facut mansarda si pe google gasesc versiunea veche a podului. Banuiesc ca e de ajuns o imagine pe exterior. Sper ca te-ai apucat de pasul urmator! Bafta!

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 Jm3k3ritza, on 26 noiembrie 2014 - 20:22, said:

Exista probabil pe google map imaginea cu casa pe dinafara. Eu am facut mansarda si pe google gasesc versiunea veche a podului. Banuiesc ca e de ajuns o imagine pe exterior. Sper ca te-ai apucat de pasul urmator! Bafta!

Prin mansardare nu neaparat se modifica si configuaratia casei, pur si simplu un pod inalt se amenajeaza pentru locuit si atunci i se spune mansarda.
@bronco446 - Treci la pasul 2. Si retine ca orice hartie, poza sau intamplare (cu martori) o poti folosi daca ajungi la pasul 3, deci fa scris la primarie si ia numarul de la inregistrare.
Sunt si astfel de persoane, care cred ca tupeul tine loc de argument, asa ca depinde numai de tine daca faci ceva sa-ti aperi proprietatea sau te multumesti doar cu scrisul pe forumul softpedia.

Edited by claudiu1, 26 November 2014 - 20:41.


#9
bronco446

bronco446

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.07.2009

 bronco446, on 25 noiembrie 2014 - 14:02, said:

Din pacate nu merge cu discutia maleabila,eu am incercat pe un ton civilizat sa-I explic problema dar nici nu vrea sa ma asculte,s-a adeverit ce am gandit,el stie de problema si face pe prostul.Nu am poze cu podul de dinainte,nu mi-a trecut prin cap niciodata sa fac poze in pod.
VA MULTUMESC tuturor ca mi-ati raspuns,cind am scris ca nu merge cu discutia AMIABILA(scuze dar eram nervos) a doua zi m-am interesat la primarie si mi s-a spus ca nu are nimeni autorizatie  de constrictie la adresa cutare,sa cer o verificare,a doua zi au inceput sa demoleze ce era in plus,eu cred ca firma are oameni acolo,au interes,in schimb sa stiti ca nu e usor sa te abtii sa nu dai I macar un pumn la omul pe care se vede de la o posta ca te minte in fata.multumesc mult inca o data lui CLAUDIU1

Edited by bronco446, 03 December 2014 - 22:47.


#10
bronco446

bronco446

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.07.2009

 Jm3k3ritza, on 26 noiembrie 2014 - 20:22, said:

Exista probabil pe google map imaginea cu casa pe dinafara. Eu am facut mansarda si pe google gasesc versiunea veche a podului. Banuiesc ca e de ajuns o imagine pe exterior. Sper ca te-ai apucat de pasul urmator! Bafta!
Nu,nu are treaba GOOGle map aia nu-ti impart podul deasura spatiului meu sau vecinul daca vrea mai fac un turn din carestriga MAHOMED,bineinteles cu acordul vecinului!

#11
bronco446

bronco446

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.07.2009

 Jm3k3ritza, on 26 noiembrie 2014 - 20:22, said:

Exista probabil pe google map imaginea cu casa pe dinafara. Eu am facut mansarda si pe google gasesc versiunea veche a podului. Banuiesc ca e de ajuns o imagine pe exterior. Sper ca te-ai apucat de pasul urmator! Bafta!

 claudiu1, on 26 noiembrie 2014 - 20:40, said:

Prin mansardare nu neaparat se modifica si configuaratia casei, pur si simplu un pod inalt se amenajeaza pentru locuit si atunci i se spune mansarda.
@bronco446 - Treci la pasul 2. Si retine ca orice hartie, poza sau intamplare (cu martori) o poti folosi daca ajungi la pasul 3, deci fa scris la primarie si ia numarul de la inregistrare.
Sunt si astfel de persoane, care cred ca tupeul tine loc de argument, asa ca depinde numai de tine daca faci ceva sa-ti aperi proprietatea sau te multumesti doar cu scrisul pe forumul softpedia.
Casa noastra nu sint sigur dar are mai mult de 70 de ani cu fundatie de caramida deci poate suporta o mansarda?nu trebuie un studiu defezibilitate,seismologic......

#12
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 bronco446, on 03 decembrie 2014 - 22:43, said:

... nu e usor sa te abtii sa nu dai I macar un pumn la omul pe care se vede de la o posta ca te minte in fata..
Este bine sa ramai la intentie, te poate costa mult un astfel de gest.

Cat despre mansardare, trebuie depus un proiect la primarie pentru autorizare. Proiectul se face de cineva autorizat de MLPAT (sau cum i-o mai zice acum), in care se face inclusiv verificarea structurii (daca are...) si fundatiei (idem), sa se vada daca suporta greutatea rezultata in urma incarcarii suplimentare a constructiei. Nu mai zic ca trebuie si placa peste etaj, daca nu turnata, macar pe structura de lemn.
Iar afacerea asta (autorizarea) costa ceva procente din valoarea constructiei propriu-zise.

Apropo, casa se comporta ca un intreg, chiar daca este impartita intre 2 familii, asa ca mansardarea unei parti influenteaza cealalta jumatate, Daca o jumatate este consolidata si cealalta nu, la orice zgaltaitura sau tasare de teren sunt sanse mari ca partea neconsolidata sa lucreze altfel, adica se lasa (cel putin) cu fisuri. Asa ca daca se face subzidire la o jumatate trebuie facuta si la cealalta parte. Si asta numai cu acordul (notarial al) ambelor parti, iar daca tu nu esti interesat de mansardare, trebuie sa fie facuta pe cheltuiala lui (cu tot ce inseamna sapaturi, turnari beton, camasuiri, zugraveli etc.).
In concluzie, daca a facut lucrari care au incarcat jumatatea lui de casa, chiar daca s-a retras in podul de deasupra lui, incarcarea constructiei poate avea influenta pe viitor asupra intregii constructii. Pentru linistea ta ar fi bine sa faci totusi o cerere de verificare la biroul de urbanism/disciplina in cosntructii pe adresa respectiva, pentru ca sa nu ai surprize pe viitor.

Edited by claudiu1, 05 December 2014 - 17:33.


#13
GridController

GridController

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 18.04.2014
in instanta .....asta e

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate