Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

HECO vs MAGNAT pentru YAMAHA RX-V477

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
leor

leor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.02.2004
Salutam,

Se da un AVR Yamaha RX-V477 (achizitionat).

Boxele nu le am, ma gandesc insa la:
1/. HECO
frontal: 702
rear: 202
centru: 102
pret de achizitie pentru toate: apx 2.100 lei

2/. MAGNAT
frontal: Monitor Supreme 802
rear: Monitor Supreme 102
centru: 252
pret de achizitie pentru toate: 1.350 lei redus de la 1750

Avand in vedere pretul m-as indrepta cu toate vitezele catre Magnat.
Ce parere aveti, este ok? Daca ati fi in locul meu ce ati alege? Eu nu am nici posibilitatea de a le asculta nici nu ma pricep la specificatiile lor tehnice Posted Image
PS: bani de HECO nu am , abia-abia de Magnat, dar daca ziceti voi ca diferenta este mare atunci ma stradui sa mai am rabdare Posted Image
PS: pentru viitor, in cazul in care ar mai trebui un SUB langa, am vazut ca preturile la cele doua firme sunt cam la fel apx 1.000 lei

#2
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Eu as merge pe varianta asta ( Victa Prime 502 + Victa Prime 202 + Victa Prime Center 102 ) : http://www.sono.ro/5...xe-50-6683.html
Deși Heco si Magnat au rădăcini comune, "Victa Prime 502" sunt multicel peste "Supreme 802" ...

Bafta !

Edited by alexx20alexx, 24 November 2014 - 17:44.


#3
Vali03

Vali03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 29.04.2014
Ambele sunt destul de bune. Tu pentru ce ai vrea sa le folosesti? Muzica, filme, petreceri ?

Edited by Vali03, 24 November 2014 - 17:50.


#4
leor

leor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.02.2004
- Filme, jocuri; asta imi este clar ca se poate.
- Muzica; chiar mi-ar placea sa ascult muzica in conditii cat mai bune, desi  imi este clar ca auditia va fi la un alt nivel decat cu un sistem dedicat (amplif etc); dar asta este, receiverul il am deja; poate fi aici o diferenta notabila intre Heco/Magnat astfel incat sa merite diferenta de bani?

Multumesc amandurora.
@alexx - cu Victa, tot este o difenta de 500 ron intre Heco si Magnat; initial ma orientasem catre HECO 702 tocmai poate pentru un "+" pe partea de auditie muzicala ...

#5
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 leor, on 24 noiembrie 2014 - 18:16, said:

initial ma orientasem catre HECO 702 tocmai poate pentru un "+" pe partea de auditie muzicala ...

Din punctul meu de vedere "Victa Prime 502" este peste "Victa Prime 702", un difuzor in plus nu inseamna neapărat si o calitate mai buna ...

Uite un review bine exemplificat ( facut de colegul nostru de forum "Bibi Audiofil" ) , poti arunca un ochi pentru a vedea cam ce variante mai ai : http://blog.avstore....-2000-ron-8498/

Edited by alexx20alexx, 24 November 2014 - 18:38.


#6
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Victa Prime 502 sunt niște boxe excepționale ...

#7
leor

leor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.02.2004
Am plecat de la Magnat, de fapt comparatia Magnat vs Heco si m-am oprit in cele din urma la Mission MX-3 :), urmand ca in timp sa mai strang banuti pentru central si rear.
Nu pot amplasa boxele decat langa perete si am ales varianta asta pentru ca am inteles ca sunt mai potrivite decat HECO Victa Prime 502 carora trebuie sa le asiguri ceva distanta fata de perete, distanta pe care eu nu o am.
Sper sa nu regret si sa merite, pentru ca diferenta de bani intre Mission MX-3 + MX-1 + MX-C1  si HECO Victa Prime 502 +202+C102 este destul de maricica pentru mine, mai ales ca Mission-urile nu le pot lua la pachet (deci reduse) ci pe rand.

Multumesc tuturor pentru ajutor

#8
aleksej

aleksej

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.09.2007
Salut,

Cautasei anul trecut un sistem de boxe pentru AVR-ul Yamaha pe care-l aveai deja si te-ai fost decis la Mission MX-3.
Sunt si eu in aceeasi situatie ca si tine. Acum dupa un an de zile, poti veni cu ceva impresii?

Merci

#9
leor

leor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.02.2004
Salut,

Sunt multumit. Adica asa am hotarat, ca sunt multumit ☺.
Daca ar fi sa ma iau dupa dracusorul care ma impinge la upgradeuri, nu m-as opri niciodata.

Cateva impresii personale:
- pe masura ce a trecut timpul sistemul s-a auzit din ce in e mai bine, s-au rodat boxele
- pentru filme si jocuri pe ps3 totul este foarte bine, se aude ce trebuie, cand trebuie, unde trebuie, sunt multumit inclusiv de boxa centrala care reda bine vocile la un volum care sa nu te faca sa sari de pe scaun daca in secunda doi ai in film de ex o explozie puternica;
- rearurile mx1 sunt cel mai putin solicitate, nu le folosesc la muzica, iar in filme fronturile duc greul alaturi de centru. Referitor boxe, ideea este ca de dragul sistemului ca un tot unitar as alege tot configuratia asta, insa raportat la cat semnal audio intra in ele, mx1 sunt overqualified.
- am mai achizitionat intre timp un subwoofer ms10, si sunt chiar multumit de rezultat. Atat pentru plusul de bass, cat si pentru faptul ca mi-a degrevat fronturile care acum redau mult mai bine mediile si inaltele cand ascult muzica.
Concluzie generala, nu imi mai trebuie nimic in plus pentru filme iar pentru muzica, sunt destul de ok cu ce reda sistemul exact asa cum este, si ma refer la AVR si boxe.

O sa incerc totusi sa 'aduc' un semnal mai bun in receiver, daca este posibil.
Cum spunem la inceput, nu sunt priceput dpdv tehnic, sper sa ma ajutati va rog.
Muzica o ascult in format FLAC , este stocata pe un NAS Zyxel in retea, AVRul citeste direct din el.
Ma gandeam sa intercalez intre NAS si AVR un DAC. Nu stiu fizic (conectica) daca este posibil?!?
In caz ca da, am rugamintea sa imi spuneti daca merita investitia ... si eventual o recomandare.
Multumesc.


#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Chestia asta cu rodajul boxelor nu cumva e o legenda urbana și de fapt creierul se adaptează situației?

#11
leor

leor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 16.02.2004
@remicade, poate termenul pe care l-am folosit, rodaj, nu-i cel mai potrivit, perceptia mea este ca odata cu trecerea timpului sistemul se aude mai bine decat atunci cand l-am achizitionat. Nu exclud adaptarea creierului, insa e ceva in plus in bine care ma face sa vreau sa folosesc sistemul,  altfel l-as lasa sa se astearna praful pe el (asa reactionez eu cand ceva este liniar, nu ma mai atrage). Un lucru cert este ca integrarea subwooferului in sistem a fost un mare +

Revin la DAC, ca sunt in ceata. Fizic se poate realiza urmatorul lant? Network storage(Zyxel 320) -> convertor digital-analogic(DAC) -> AVR ( Yamaha RX477).
Nu ma injurati, recunosc ca's habarnist.
Daca  se poate, ce ziceti de M2TECH Evo?
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate