Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Centralplace Dristor

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
centralplace

centralplace

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2014
Acest topic este un avertisment destinat celor care vor fi tentati sa cumpere un apartament in noul bloc frumos botezat Centralplace din zona Dristor,Bucuresti.
Eu imi fac datoria sa ii informez ca 'investitorii imobiliari' sunt tzepari cu vechime pe aceste meleaguri.
Daca profilul dubios al investitorilor nu va sperie , va recomand sa analizati cu atentie studiul geotehnic (daca exista) . Pe acel teren nu s-a putut construi nimic ,niciodata !.

Dar sa trecem la fapte :

Site oficial : http://centralplace.ro

Beneficiarul investitiei :Tomoiu Gabriela

Constructor : A-CON GLOBAL ULTRA SRL - patron Adrian Ruja . Aici trebuie mentionat ca tzepele vechi le-a dat pe A-CON ADI CONSTRUCT SRL.
  Luati de cititi : http://forum.hotnews...p?showtopic=838
http://mansarda-bloc.blogspot.com/

La vizionarea apartamentului puteti admira si frumusetea de mansarda  de pe blocul vecin construita ilegal de acelasi Adrian Ruja (vezi topic forum hotnews).Fara indoiala le-a facut in acelasi loc pentru ca la primul cutremur sa stranga molozul mai usor.

In final tin sa transmit multe urari de iubire eterna celor doi si primarului Betonel Negoitza .

#2
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Multumesc pentru atentionare, chiar eram interesat zilele astea sa fac o vizita la acest bloc, parea prea frumoasa oferta lor pentru zona respectiva.

#3
coco_jambo_anonim

coco_jambo_anonim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.11.2014
@centralplace: ma asteptam sa vad mai multe argumente la anumite indicatii oferite in acest post.
De exemplu:
- de unde stiti ca "Pe acel teren nu s-a putut construi nimic ,niciodata !."?
- "'investitorii imobiliari' sunt tzepari cu vechime pe aceste meleaguri." - cercetati va rog si veti observa ca exista alte doua blocuri construite de ei: unul pe Calea Calarasi, celalalt pe strada Mozart(cartier Floreasca), perfect functionale, vandute cu acte in regula. Poate ca oamenii au dat tzepe cu mansardele, dar din 2006 pana acum s-au experimentat si au invatat ce inseamna constructii.
Toate blocurile construite de ei au avut si au acte in regula, cu autorizatii de constructie.
Poate ca "primarului Betonel Negoitza" a semnat ilegal AC-ul pt blocul centralplace Dristor, dar AC-ul pt blocul din strada Mozart a fost semnat de alt primar, cel din sectorul 2(Neculai Ontanu).
Oare toti sa fie corupti?
In plus, bancile ofera credite pt aceste blocuri, se fac verificari de catre oameni specializati.

Din cate am inteles structura blocului este foarte buna(pereti grosi, beton in regula, bloc solid), daca aveti argumente ca ar fi altfel, va rog sa dezbateti si sa oferiti dovezi, nu numai pareri nefondate.

#4
adrian.paul

adrian.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2006

View Postcoco_jambo_anonim, on 25 noiembrie 2014 - 22:06, said:

Din cate am inteles structura blocului este foarte buna(pereti grosi, beton in regula, bloc solid), daca aveti argumente ca ar fi altfel, va rog sa dezbateti si sa oferiti dovezi, nu numai pareri nefondate.

Aha, si tu "ai inteles" ca structura blocului este "foarte buna".

#5
coco_jambo_anonim

coco_jambo_anonim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.11.2014
Scuzati exprimarea ambigua, dar nu sunt expert in constructii ca sa pot spune ca blocul este bun.
Am fost acolo si am vazut ca oamenii au respectat ceea ce scrie pe site, caramida, beton, grosimi pereti. Etc.
Am discutat cu oameni care intentioneaza sa achizitioneze acolo si "am inteles" de la ei ca sunt de aceeasi parere.

Spre deosebire de alti experti de pe acest thread, eu nu fac afirmatii gen "Pe acel teren nu s-a putut construi niciodata nimic", fara sa aduc argumente sau blocul este foarte bun.
Va spun doar ceea ce stiu si am vazut.

#6
Iuliann123

Iuliann123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.11.2014
Eu sunt o persoana care a cumparat si sunt chiar foarte multimita si linistita.
Nu ma pricep la constructii si tocmai din acest motiv am venit cu un diriginte de santier si cu unchiul meu care a construit si el un bloc.
Ei au stiut foarte bine la ce sa fie atenti, ce sa intrebe si ce acte sa verifice pentru a confirma ca ceea ce spun ei este adevarat.
M-am bucurat cand amandoi mi-au spus ca pot sa merg sa dau avansul.(chiar daca o sa cumpar prin credit bancar si sunt constienta ca actele vor fi verificate foarte bine de catre juristii de la banca, am vrut sa ma asigur de la inceput ca fac pasul cel bun).
Nu inteleg prima postare, dar sunt aproape sigura ca este concurenta care nu suporta ca altcineva sa preia o parte din clientii de care au atata nevoie.
(am fost si la alte blocuri noi in zona si majoritatea vorbesc cu o oarecare ostilitate fata de ceilalti constructori).

#7
adrian.paul

adrian.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2006
Oricata concurenta ar fi si daca intr-un blog poti sa scrii ce vrei, dosarele deschise pe numele persoanelor respective nu sunt fictive.
Eu caut un apartament la ora actuala, dar acolo sincer nu m-as baga.

#8
alina_radu86

alina_radu86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.10.2014
Buna,
Sunt in cautarea unui apartament de ceva timp si chiar aveam de gand sa fac o vizionare si acolo...vad insa ca parerile sunt un pic duse la extreme aici.
Sper sa mai apara si alte opinii legate de constructia in sine. Nu de alta dar n-as vrea sa risc :)

#9
adrian.paul

adrian.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2006
Fara nici o ofensa si desi exista prezumtia de nevinovatie, eu nu cred doua persoane care s-au inscris doar sa ne zica ce minunat e acolo si cum e totul perfect.

#10
CristianAndrei

CristianAndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.11.2014
nu vreau sa le iau apararea celor de la Centralplace (cu toate ca nu am nimic sa le reprosez, chiar am verificat constructia cu o persoana avizata - trebuie sa mai vad 2 blocuri si apoi ma hotarasc, poate chiar aici pentru ca mi-a placut).
Atat timp cat toate actele ce au legatura cu blocul sunt in ordine, inregistrate la primarie, administratia financiara...etc nu vad de ce as lua in considerarea comentariile NEFONDATE ale unor persoane.

#11
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View PostCristianAndrei, on 26 noiembrie 2014 - 17:43, said:

nu vreau sa le iau apararea celor de la Centralplace (cu toate ca nu am nimic sa le reprosez, chiar am verificat constructia cu o persoana avizata - trebuie sa mai vad 2 blocuri si apoi ma hotarasc, poate chiar aici pentru ca mi-a placut).
Atat timp cat toate actele ce au legatura cu blocul sunt in ordine, inregistrate la primarie, administratia financiara...etc nu vad de ce as lua in considerarea comentariile NEFONDATE ale unor persoane.

Probabil cea mai buna explicatie este ca cei care lauda un ansamblu nou,un topic la fel nou sunt persoane care s-au in scris foarte curand pe forum.Respectiv ieri si astazi.Toate topicurilenoi deschise au deja pe prima pagina cel putin o persoana noua care nu face altceva decat sa laude respectivul complex.
Poate sunt comentarii nefondate ale unor persoane,dar nici cei abia inscrisi nu prezinta incredere.

#12
adrian.paul

adrian.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2006
Pai e ok atunci, deja sunt 3 potentiali clienti pe forum care au verificat constructia cu persoane avizate.
Inseamna ca in ritmul asta in cateva zile este sold out.

#13
CristianAndrei

CristianAndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.11.2014
Nu am vrut sa deranjez pe nimeni cu parerea mea.
Dar este atat de simplu...DACA VREI INTR-ADEVAR SA CUMPERI CEVA, TE DUCI SI VERIFICI.
Nu cred ca are relevanta vechimea pe forum a unui membru, mai ales ca discutiile sunt generate recent de catre o persoana noua,
centralplace, inregistrat in 18.11.2014.
Inca o data: nu vrea sa supar pe nimeni dar ce am scris cred ca este intr-o maniera OBIECTIVA si CORECTA

#14
coco_jambo_anonim

coco_jambo_anonim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.11.2014
@adrian.paul: Te rog, daca vrei sa fii de folos acestui topic, este important sa aduci informatie utila.
Sumarizez cele spuse de tine:
- "Aha, si tu "ai inteles" ca structura blocului este "foarte buna"."
- "Fara nici o ofensa si desi exista prezumtia de nevinovatie, eu nu cred doua persoane care s-au inscris doar sa ne zica ce minunat e acolo si cum e totul perfect."
- "Pai e ok atunci, deja sunt 3 potentiali clienti pe forum care au verificat constructia cu persoane avizate.
Inseamna ca in ritmul asta in cateva zile este sold out."

Crezi ca ne ajuta pe noi, cei care analizam daca vom cumpara sau nu acolo, comentariile tale rautacioase?

Te rog sa aduci informatii concrete, utile, cum a venit fiecare membru din acest topic, si poate impreuna vom putea sa descoasem misterul.
Unii au fost cu diriginte de santier, altii au verificat acte, etc., astfel de informatii ne intereseaza sa citim intr-un astfel de topic.

Daca spui ca esti in cutare de apartament, de ce nu te duci pana acolo sa investighezi, sa ne spui concret ce NU este ok. Poate unora le scapa ceva.

#15
coco_jambo_anonim

coco_jambo_anonim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.11.2014

View PostCristianAndrei, on 26 noiembrie 2014 - 17:43, said:

nu vreau sa le iau apararea celor de la Centralplace (cu toate ca nu am nimic sa le reprosez, chiar am verificat constructia cu o persoana avizata - trebuie sa mai vad 2 blocuri si apoi ma hotarasc, poate chiar aici pentru ca mi-a placut).
Atat timp cat toate actele ce au legatura cu blocul sunt in ordine, inregistrate la primarie, administratia financiara...etc nu vad de ce as lua in considerarea comentariile NEFONDATE ale unor persoane.
@CristianAndrei: ai mai aflat ceva legat de Central Place? Optezi pentru un apartament in blocul respectiv sau ai gasit o varianta mai ok?

#16
CristianAndrei

CristianAndrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.11.2014
Scuze pentru intarziere coco_jambo_anonim
Am cumparat un apartament de 2 camere la etajul 5 ( unul dintre cele doua care sunt lipite, simetrice).Nu am gasit in alta parte o varianta cu o locatie sau un pret mai bun.
Am cumparat la etajul 5 pentru ca mi-a placut vederea.
Oricum avand in vedere cele scrise mai sus am verificat totate actele, istoricul dezvoltatorului si am constatat ca nu are nici un litigiu, ( am si mers sa vb cu 2 locatari de pe cl calarasilor 175A, blocul construit anterior - aici am vrut sa vad si calitatea finisajelor).
Sunt bucuros ca am cumparat aici si....astept vecini de treaba.
Informatiile denigratoare de mai sus la adresa complexului sau a dezvoltatorului din pct-ul meu de vedere ( si al persoanelor care au verificat actele : 2 avocati, notar, ing constructor,rezistentist, instalator + primarie, finante, tribunal ) sunt TOTAL NEJUSTIFICATE !!!
Succes !!!

#17
danym

danym

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 13.04.2004
Sunt curios cum o sa arate acest bloc. Nu am gasit o poza sau o grafica facuta pe calculator ca sa-mi fac o idee cum va arata acest bloc.
Daca ai cumparat acolo ar trebui sa ai macar o poza facuta cu blocul. Pe site scrie ca in decembrie ar fi gata la alb, deci ar trebui sa fie ridicat blocul. Cum se prezinta la momentul actual ?
Are cineva poze de la fata locului ?

#18
centralplace

centralplace

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.11.2014
@CristianAndrei - vechii proprietar ai terenului a renuntat sa construiasca dupa ce au efectuat studiul geotehnic. Din pacate nu dau de ultimul .Acest teren s-a vandut de la fraier la fraier de cateva ori. Dar daca tot te lauzi ca ai acces la documente fa o copie a studiului si posteaz-o aici. Nu este un document secret. De altfel orice posesor al unui ante-contract de vanzare-cumparare poate solicita studierea documentatiei la Serviciul urbanism din primarie. Daca tot te duci la primarie poate ma lamuresti si pe mine cate etaje a avut constructia in prima autorizatie de construire.
Ai dreptul sa soliciti si la ENEL dovada cererii depuse de dezvoltator pentru bransamentul electric definitiv . Nici asta nu cred ca exista.
Ce dreac e ala 'rezistentist' ? Posted Image  Sau ai vrut sa vezi daca citeste cineva ce scrii..

@danym - este ridicata numai structura de beton.E acoperit cu plasa de protectie .Nu ai ce poza...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate