Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Separarea momentului magnetic de o particula

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
http://www.nature.co...ncomms5492.html
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YbzblfdgwXY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce ziceti? Momentul magnetic nu este o proprietate a unei particule? Cum poate fi separat?

#2
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
separearea unei proprietati de particula care detine acea proprietate iti pune neuronu pe bigudiuri.

#3
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Acu ceva vreme cand am auzit stirea asta ma gandeam ca au separat informatia de spin si apoi au pus-o la loc, ceva in genul unei teleportari de informatii insa pe urma am vazut ca este vorba de alt tip de experiment. Eu n-am inteles din prezentarea facuta la sixty symbols de ce momentul magnetic se manifesta numai in bratul inferior al interferometrului.

Practic nu este separat complet momentul magnetic de particula (in genul teleportarii de informatie - stare cuantica) pentru ca particula se gaseste in ambele brate ale interferometrului. O sa citesc articolul din Nature sa vad in detaliu pe ce efect se bazeaza experimentul.

#4
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Din ce am inteles, nici ei nu stiu exact ce se intampla. Dar se pare ca momentul magnetic e prezent doar pe unul din brate.

#5
cristina81

cristina81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 04.03.2008
Din cate am inteles experimentul decurge cam asa: un numar de neutroni sunt trimisi printr-un interferometru. O parte dintre neutroni (ii vom numi cei de sus) au spinul paralel cu directia de miscare, iar cei de jos au spinul in directia opusa. Dupa ce recombinam neutronii, vom alege doar neutronii care au spinul paralel cu directia de miscare. Acesti neutroni sunt cei care au calatorit in partea de sus. Daca neutronii care au calatorit in partea de jos sunt trimisi printr-un filtru, atunci numarul neutronilor care au spinul paralel cu directia de miscare ramane acelasi. Daca cei care au calatorit in partea de sus sunt trimisi catre un filtru, atunci numarul neutronilor care au spinul paralel cu directia de miscare s-a redus. Logic pana aici.

Cand cele doua unde se recombina, ele se amplifica sau se anuleaza daca un camp magnetic este aplicat partii de jos, neutronilor al caror spin este nu paralel cu directia de miscare. Daca campul magnetic este aplicat partii de sus, nu se intampla nimic! Doar o parte se cupleaza cu instrumentul de masura, dar cealalta parte se comporta ca si cum ea ar fi fost masurata daca am inteles bine. Si asta pt ca in partea de sus raman particulele (neafectate de campul magnetic), iar in cea de jos spinul.

Foarte ciudat.

Edited by cristina81, 25 November 2014 - 21:41.


#6
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Am citit in diagonala articolul din Nature, e vorba de un fenomen bazat pe pre- si post-selectie. Din cate inteleg ei spun ca momentul magnetic se afla in bratul inferiror numai dupa ce au detectat particulele la iesire.

#7
cristina81

cristina81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 04.03.2008
Pe scurt, daca se pune un filtru pe bratul de sus, sunt detectati mai putini neutroni, daca se pune filtrul pe bratul de jos nu se intampla nimic, deci neutronii cu spin up (spinul dupa care sunt masurati) circula numai in bratul de sus.

Acum c-am aflat asta, daca plasam un magnet pe bratul de sus nu obtinem nimic, daca plasam acelasi magnet pe bratul de jos obtinem interferenta.

Din cele doua afirmatii rezulta ca neutronii si spinul calatoresc in brate diferite pana cand se recombina.

La fel de ciudat mi se pare. Posted Image
La inceput am crezut ca circula fara moment magnetic pt ca fiind in superpozitie nu mai au asa ceva, si si-l recapata doar in urma interactiunii cu detectorul, dar faptul ca magnetul creeaza interferenta numai la unul din brate, in speta cel de jos m-a convins ca fenomenul, oricat de ciudat ar fi, e real. Daca era asa cum am zis eu, ar fi trebuit sa avem interferenta la oricare brat.

Acum eu as intreba ce fel de suport mai are momentul magnetic in absenta particulei.

Edited by cristina81, 26 November 2014 - 01:42.


#8
Abc2020ro

Abc2020ro

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 25.06.2014

View Postcristina81, on 26 noiembrie 2014 - 01:20, said:

Acum eu as intreba ce fel de suport mai are momentul magnetic in absenta particulei.

Dar de ce sa aiba suport ? Culoarea rosie are vreun suport in atomii din creier ? In niciun caz. Sunt toate posibilitati. Frumoase experimentele astea, ne poarta usor usor spre o alta lume.

Ti-am mai spus, tu n-ai inteles esenta mecanicii cuantice. Mecanica cuantica nu vorbeste despre unde si particule. Vorbeste despre posibilitati. Si aici se afla provocarea constiintei. Ce inseamna posibilitatea de culoare rosie ? Cum construiesti un sistem cuantic astfel incat sa creezi o astfel de posiblitate ?

Edited by Abc2020ro, 26 November 2014 - 17:04.


#9
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
newbies: Understanding the quantum Cheshire Cat experiment

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate