Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Rusinica grupul VAG,putin spus...!

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Detin o masina a acestui grup,in speta Seat Leon,luata de noua,cu jante aliaj si prezoane antifurt atipice,desigur.Pentru demontarea rotilor, se ofera si un adaptor cu acelasi profil, ca si prezoanele antifurt.Aici vine problema,sunt in situatia in care adaptorul respectiv-de bun ce a fost,sa se fi uzat deja,din cauza utilizarii.Tot la fel ar fi fost situatia si daca il pierdeam.In momentul actual nu pot sa mai desurubez cel de-al cincilea prezon antifurt de la o roata.Bine ca totul se petrece acasa si nu aiurea pe vreun drum,cu vreo pana ceva.Nu l-am folosit decat in vreo cateva ocazii,oricum e de inteles uzura, la ce model canelat ciudat are.Am adoptat calea oficiala si m-am interesat de un astfel de adaptor nou,cu modelul potrivit mie.Am sunat la cateva reprezentante prin tara si desigur ca peste tot am primit raspunsul sec-NU se poate aduce un astfel de adaptor identicPosted Image ,nici macar la set nou,cu alte 4 prezoane noi.Pretul oricum e de vreo 10 ori mai mare ca pentru 4 prezoane normale,cu hexagonal.Ideea e alta...de ce as mai face greseala sa imi cumpar un astfel de set din nou,acum fiind patit?Daca stiam ca se va intampla asa ceva,le aruncam naibii din start,ca nu stau hotii sa se incurce in asa ceva...!Acum trebuie sa recurg la metode babesti,chipurile si sa dau jos prezonul buclucas!Desigur ca voi scapa urgent si de restul prezoanelor atipice si voi monta unele normale.Cam asta e patania mea,nu sunt singurul si se pare ca net-ul e plin de astfel de probleme,chiar cu prezoane rupte!Cine stie prin ce colt de tara,o mai fi cineva cu un model identic,cu al meu?Cauta acul in carul cu fan...!

Acum vine intrebarea mea,retorica!De ce oare se mai pun acest tip de prezoane,daca la o adica nu se pot aduce,adaptoarele identice, sa poti da rotile jos?Pentru ca acum,va confirm,ca nu se poate acest lucru.Se aduce un alt set nou,cu alt model de antifurt,cine o mai fi prost sa cumpere asa ceva!Posted Image Banuiesc ca nu e doar problema in Romania, asta!Cat de rau intentionat si nemancat sa fii,sa faci asa ceva?

Ce parere aveti?O fi doar la noi posibil asa ceva?Ce politica...e asta?


Un sfat!Aruncati urgent astfel de porcarii,facute in serie dealtfel,dar care nu se gasesc la o adica!

Edited by arab, 24 November 2014 - 11:17.


#2
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Am avut pe Opel si am renuntat din timp. Incepuse sa dea semne de "oboseala" si riscam sa patesc ceea ce ai patit tu.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
iei adaptorul uzat, te izbesti la primul strungar pe care il vezi in cale, si te rezolva ala garantat.
si probabil o sa coste de 10 ori mai putin decat l-ai fi platit la reprezentanta.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Imediat dupa revolutie, cand a inceput importul masiv de automobile straine, devenise o moda sa ai macar un antifurt pe roata. Cine le-a folosit macar o data a constatat ca nu reprezinta decat o problema in plus, atat cheile cat si capetele aveau obiceiul de a se rupe fix cand trebuia sa schimbi roata in drum. Am patit-o si eu cand am vrut sa dau jos lanturile ca ajunsesem intr-o zona cu mai putina zapada. de atunci m-am lecuit sa mai pun antifurturi chiar daca folosesc exclusiv jante de aliaj.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

View Postslai, on 24 noiembrie 2014 - 11:11, said:

iei adaptorul uzat, te izbesti la primul strungar pe care il vezi in cale, si te rezolva ala garantat.
si probabil o sa coste de 10 ori mai putin decat l-ai fi platit la reprezentanta.

Eventual strungar/frezor.

#6
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postarab, on 24 noiembrie 2014 - 11:06, said:

,sunt in situatia in care adaptorul respectiv-de bun ce a fost,sa se fi uzat deja,din cauza utilizarii.

Eu nu inteleg care este vina VAG in aceasta problema, ce-i reprosezi tu fabricantului? Problema pe catre o ai, o ai datorita utilizarii defectuase, nu e vina surubului sau adaptorului. Sa fim seriosi...

De comandat se comanda un set intreg. Nu exista cod separat pentru tipul tau de surub, toate tipurile au acelasi cod iar aia de la reprezentanta nu pot stii ce le vine cand comanda. Au facut asa din motive de securitate, dar la orice exista un antidot.

Edited by valitudor, 24 November 2014 - 11:24.


#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View Postvalitudor, on 24 noiembrie 2014 - 11:22, said:

Eu nu inteleg care este vina VAG in aceasta problema, ce-i reprosezi tu fabricantului? Problema pe catre o ai, o ai datorita utilizarii defectuase, nu e vina surubului sau adaptorului. Sa fim seriosi...

De comandat se comanda un set intreg. Nu exista cod separat pentru tipul tau de surub, toate tipurile au acelasi cod iar aia de la reprezentanta nu pot stii ce le vine cand comanda. Au facut asa din motive de securitate, dar la orice exista un antidot.
Se vede ca nu esti patit...!Care  e vina?E aceea ca nu aduce o piesa identica,cu a mea,ma refer la cheia-adaptor, nu la prezoane,ca alea se pare ca au fost mai bine tratate si nu s-au uzat.Si mai  are o vina...ti le baga pe gat degeaba,in mod constient,cica te apara de hoti,desi stiu ca il poti pierde sau se poate uza rapid!

View Postslai, on 24 noiembrie 2014 - 11:11, said:

iei adaptorul uzat, te izbesti la primul strungar pe care il vezi in cale, si te rezolva ala garantat.
si probabil o sa coste de 10 ori mai putin decat l-ai fi platit la reprezentanta.
Da...m-am gandit si la asta,ca trebuie sa ma rezolv cumva!Mai am nevoie  si de plastelina...pentru model.Mai greu cu meseria asta,in ziua de azi din pacate,inainte vreme cam toti se faceau prelucratori prin aschiere!

Edited by arab, 24 November 2014 - 11:34.


#8
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Eu incerc sa spun ca ai ajuns in aceasta situatie doar din vina ta, nu e vina Seat pentru tratarea adaptorului.
Data viitoare cand ajungi la o vulcanizare, da-le peste mana celor care folosesc pistolul de impact la desfacerea suruburilor antifurt. De asemenea, citeste in manual unde scrie clar si explicit ca este interzisa folosirea pistolului la suruburile antifurt si interzicerea strangerii celor normale.

Poti sa comanzi foarte usor "piesa", dar intelege ca "piesa" este formata din 4 suruburi si un adaptor.

De rezolvat este foarte simplu:
- mergi in reprezentanta si roaga-i pe aia sa-ti scoata surubul. Au trusa cu toate tipurile de adaptoare pentru suruburi

View Postarab, on 24 noiembrie 2014 - 11:06, said:

NU se poate aduce un astfel de adaptor identicPosted Image ,nici macar la set nou,cu alte 4 prezoane noi

Nu prea inteleg ce vrei sa spui aici. In mod cert, poti sa comanzi un set de 4 suruburi antifurt cu adaptorul potrivit. Ca noul set este posibil (chiar probabil) sa nu se potriveasca cu ceea ce ai tu e alta problema, dar de comandat se poate comanda foarte usor un set NOU. Dupa ce-l comanzi, inlocuiesti suruburile antifurt de la fiecare roata

Edited by valitudor, 24 November 2014 - 11:40.


#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Iti mai explic o data...eu am o roata de dat jos si nu mai pot sa o dau, pentru ca nu am respectivul adaptor,e uzat prematur,din cauza profilului canelat atipic,ce nu asigura o portanta la fel cu unul hexagonal.normal,e greu de priceput...nu?

Masina mea nu a vazut vulcanizarea,eu imi montez rotile de iarna-vara si nu o fac de azi...cunosc cartile si e vast internetul!Te arunci in supozitii aiurea!

Repet...cat de fraier sa fiu sa mai comand o noua serie de prezoane+adaptor?Vad ca intelegi greu!

Edited by arab, 24 November 2014 - 12:16.


#10
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postarab, on 24 noiembrie 2014 - 12:14, said:

Iti mai explic o data...eu am o roata de dat jos si nu mai pot sa o dau, pentru ca nu am respectivul adaptor,e uzat prematur,din cauza profilului canelat atipic,ce nu asigura o portanta la fel cu unul hexagonal.normal,e greu de priceput...nu?
Da, probabil e greu de priceput. Prietene, eu am incercat sa te ajut sa nu umbli aiurea prin te miri ce locuri. Drum bun si cale batuta!

View Postvalitudor, on 24 noiembrie 2014 - 11:47, said:

De rezolvat este foarte simplu:
- mergi in reprezentanta si roaga-i pe aia sa-ti scoata surubul. Au trusa cu toate tipurile de adaptoare pentru suruburi


Cu multa placere!!!

Edited by valitudor, 24 November 2014 - 12:27.


#11
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Masina mea nu a vazut vulcanizarea,eu imi montez rotile de iarna-vara si nu o fac de azi...
O fi si asta o cauza.

#12
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Da la ce puneti antifurt????
Antifurtul se pune la masinile foarte scumpe sau la jantele foarte scumpe.Vine dracu sa fure niste jante de pe o masina de serie oarecare.Se chinuie o gramada doar ca sa scoata cateva sute de lei....

#13
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Adica atat de scumpa, sau mai scumpa?

Auzi, dar tu iti incui masina? Am auzit ca se fura chiar si masini. Ce rost are sa incui usile din moment ce un hot nu va fi impiedicat de asta?


[ http://i62.tinypic.com/125om4i.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by valitudor, 24 November 2014 - 13:04.


#14
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 16.07.2008
Ce treaba are VAG-ul. Am patit exact acelasi lucru la un X5 E70 luat nou. Am mers la Automobile Bavaria si mi-au scos ei rotile de pe masina si mi-au inlocuit toate prezoanele antifurt cu prezoane normale (la cererea mea evident). Am printre altele un Golf 5 care are 7 ani si are inca prezoanele anitfurt originale si nu a avut probleme pina acum. Titlul topicului poate induce in eroare si nu este fair.

Edited by mkdan2004, 24 November 2014 - 13:06.


#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

View Postarab, on 24 noiembrie 2014 - 12:14, said:

Masina mea nu a vazut vulcanizarea,eu imi montez rotile de iarna-vara si nu o fac de azi...cunosc cartile si e vast internetul!Te arunci in supozitii aiurea!
pai de cate ori le schimbi, de ai uzat antifurtul in halul asta?

#16
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 16.07.2008
Problema nu este de fapt de cite ori, dar cum este utilizat. Cel putin in cazul meu, cind mi s-a stricat antifurtul, am fortat prezonul, fara ca el sa se fixat bine. O singura data a fost destul. De obicei ele au marginile (cele care dau forma atipica) destul de subtiri.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvalitudor, on 24 noiembrie 2014 - 11:22, said:

Eu nu inteleg care este vina VAG in aceasta problema, ce-i reprosezi tu fabricantului? Problema pe catre o ai, o ai datorita utilizarii defectuase, nu e vina surubului sau adaptorului. Sa fim seriosi...
Corect, am antifurt de cand ma stiu la roti si nu s-a uzat nici pana acuma. Prezoanele nu se strang prea tare si se ung cu vaselina sa nu rugineasca si sa nu fii nevoie sa fortezi aiurea.
Ce am mai citit pe aici, sa se rupa cheia ? Doooohhh, ce cheie e aia, una normala telescopica (cu amplif de cuplu pentru desfacere) de la Lidl tine mai mult decat forta umana.

View Postvalitudor, on 24 noiembrie 2014 - 13:02, said:

Adica atat de scumpa, sau mai scumpa?

Auzi, dar tu iti incui masina? Am auzit ca se fura chiar si masini. Ce rost are sa incui usile din moment ce un hot nu va fi impiedicat de asta?


[ http://i62.tinypic.com/125om4i.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Corect... nu toata lumea sta in Primaverii si are BGS la gard... sunt locuri prin tara unde daca parchezi peste noapte ramai si fara oglinzi nu doar fara roti daca n-ai prezoane antifurt.

Edited by andreic, 24 November 2014 - 13:27.


#18
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
Bai bine sa ia rotile si oglinzile decat sa o incendieze in parcare de ciuda ca nu a putut sa ia nimic dupa ea.

PS: astea sunt exagerari, nu se fura chiar asa.

Edited by lucian2008, 24 November 2014 - 13:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate