Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sa plec in UK sau in...

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
banGz0r

banGz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.05.2011
Sunt mai decis ca niciodata sa plec in UK.
Am aproape 20 de ani si vreau sa schimb peisajul. Am intrat la o facultate buna, dar e useless atata timp cat nu fac ce-mi place si ma gandesc doar la castigul imediat si la o posibila cariera in domeniul agricol.
Nu cunosc pe nimeni in UK.

As vrea sa plec dupa 1 februarie... Timp pe care l-as folosi pentru a-mi perfectiona engleza si a castiga un atestat. Mi-ar placea sa lucrez undeva in Southampton pentru ca, mai tarziu, sa fac facultatea de acolo pe care o consider "mulata" pe mine. Am undeva la 700 de euro, posibil 850 daca-mi vand telefonul.

Am de ales intre asta si sa ajung in Tibet cu autostopul... dar o sa am cam 500e. Sfaturile voastre conteaza! M-ai ales daca locuiti prin preajma orasului mentionat mai sus si daca aveti sub 23 de ani! Mersi!

Edited by banGz0r, 24 November 2014 - 01:52.


#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 03.04.2013
fifi?

#3
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Este de ajuns un topic deschis.

#4
banGz0r

banGz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.05.2011
Scuze, scuze... de la net ca-s pe wireless si-mi aparea ca nu s-a trimis.

#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 03.04.2013
Nu vezi ca n-are nici 20, ce astepti si tu acuma. Off, tinerete....
Chiar ziceam ca-i fifi. N-am vazut ca-i din 2011.

Edited by viotl, 24 November 2014 - 02:00.


#6
banGz0r

banGz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.05.2011
Stau singur de la 15 ani.. macar de ar afla mama, dar de unde e ea acum nu prea poate!

LE: Apropo de tupeu si de caterinca asta mai veche ca dumnezeu... Sunt sanse foarte mari sa te numeri printre aia care in liceu nu ieseau din clasa...

Edited by banGz0r, 24 November 2014 - 02:11.


#7
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 18.06.2006
iti trebuie macar 1000 de lire ca sa traiesti pana gasesti un job.

#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 03.04.2013
Scuze, man.
Uite cum ne ia gura pe dinainte uneori....
Bafta multa.


LE. cum adica singur?

Edited by viotl, 24 November 2014 - 02:15.


#9
banGz0r

banGz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.05.2011
@BlueSoul: 1000lire, am notat!

@Viotl: Cum cum adica singur? Adica singur la modu' ca stau cu chirie, separat de neamuri :))

#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 03.04.2013
De la 15 ani stai singur cu chirie?
Ca asa inteleg.

Edited by viotl, 24 November 2014 - 02:25.


#11
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Nu pleca asa d`ampolea ca nu`i usor afara si nu te angajeaza nimeni doar pt. ca esti in alta tara.
Cauta si tu frumos sa pleci cu firme d`astea de prin ro care trimit acolo oameni la cules sezonier, munca prin abatoare etc. Ai cazare cu alti cativa tinerei in cutie(ca la facultate), loc de munca si daca te tii de treaba si esti serios o sa reusesti. Nu te duce la risc ca ramai fara bani si cine mai stie ce faci p`acolo.

p.s. Din relatari de la cunoscuti este mai bine sa te duci in Dubai pt. ca se castiga mult mai bine si poti sta ieftin la marginea orasului cu indienii (esti obisnuit de acasa cu ei).

Edited by rid, 24 November 2014 - 02:29.


#12
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
1. Chiar daca nu-ti place facultatea, ar fi util sa o termini pe cea inceputa.
2. Nu lasa nici un lucru neterminat.
3. Odata inceputa o munca, o slujba, o sa-ti fie foarte greu sa mai faci si facultate. Mai ales vezi care-s conditiile sa faci o facultate in UK, acolo majoritatea studiilor se platesc, daca esti o minte sclipitoare poate obtii o bursa, altfel, cotizezi.
4. Cu 850eu nu prea ai ce face in UK, gandeste-te numai cat te costa drumul pana acolo.

#13
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View PostCiubex, on 24 noiembrie 2014 - 02:28, said:

4. Cu 850eu nu prea ai ce face in UK, gandeste-te numai cat te costa drumul pana acolo.
Vreo 50 de lire

#14
banGz0r

banGz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.05.2011
@Rid: Sfatul tau e sa culeg capsuni, a? Pacat de voluntariatele alea pe la tot felul de evenimente si pacat de bacalaureat.... Capsuni poa' sa culeaga si unu' din Niger analfabet... adica sunt constient la ce nivel ma aflu dpdv al educatiei, dar am un potential bun, zic eu

@Viotl: nu prea vad rolul intrebarii tale referitor la tema acestui topic. Poate stau singur de la 15 ani, cum afecteaza asta urmatorul tau raspuns?

@Ciubex: Cea mai mare greseala pe care mi-o asum partial a fost si faptul ca n-am plecat imediat dupa bac acolo. Am fost la un pas sa aplic, dar am lalait-o ca bou'. Sunt relativ familiarizat cu ce presupune o facultate acolo, inclusiv de imprumuturile pe care le poti face.

#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 03.04.2013

View PostbanGz0r, on 24 noiembrie 2014 - 02:36, said:

@Viotl: nu prea vad rolul intrebarii tale referitor la tema acestui topic. Poate stau singur de la 15 ani, cum afecteaza asta urmatorul tau raspuns?
Prietene, e o doza de fantezie in primul tau post. De aia primul meu comentariu. Daca ceea ce sustii e adevarat, inseamna ca am fost prost-crescut, nu chiar acceptabil la virsta mea.
Deci, intrebarea era sa ma conving cumva ca am facut o greseala, chiar una mare. Sint foarte sensibil la probleme de familie de genul celei ce apare  sa fie aici, si daca e adevarat imi pare sincer rau ca m-a luat gura pe dinainte.
Deci, nu urmatorul raspuns ar fi cel afectat, ci primul.
Speram sa fi observat schimbarea de ton.

Daca stai singur de la 15 ani si te comporti asa cum se intelege de aici atunci e de apreciat si respectat.

Eu am 48 si am vazut multe. Am muncit mult tare. Imi inchipui ce viata te asteapta, imi amintesc de mine cind eram de virsta ta, cit a trebuit sa alerg si sa ma zbat, cite emotii, nopti nedormite, sefi jegosi si din astea.
E 2 noaptea aici. Sint probleme multe, subalterni cu competenta redusa, si cum nu sint genul sa fac rau (ar trebui sa le trag suturi la greu) stau si alerg ziua ca bezmeticul sa ii imping de la spate si sa le corectez prostiile, si noaptea imi fac munca mea, hirtii.

Cred ca ai inteles acum rolul intrebarii mele.

Edited by viotl, 24 November 2014 - 02:57.


#16
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Din moment ce tintesti spre o "cariera in domeniul agricol" si nu ai decat 12 clase, crezi ca gasesti acolo ceva mai "erudit" de facut? Eu zic ca este f bine la capsuni la varsta ta. Un sezon si capeti experienta pe care nu o ai in ale limbilor germanice, iti faci relatii pe acolo si iei pulsul.

#17
banGz0r

banGz0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 05.05.2011
Eh, vezi.... trebuia sa fie un NU inainte de domeniul agricol. Ca d-asta ma las de Agronomie... scuze!

#18
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Aha, pai si mai concret ce speri sa lucrezi? Te duci acolo si le zici: "I have potential, hire me" ?:)
Am destule cunostinte acolo care lucreaza la muncile astea de jos, de care tie ti`e jena, si castiga f. bine. Eu zic sa te mai gandesti.
De undeva tre' sa incepi si prea putini sunt privilegiati sa faca doar ce le place din prima.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate