Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Problema Lg UltraHd

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Gomez21

Gomez21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.01.2014
Salutare tuturor ! am achizitionat saptamana trecuta acest model de Smart Tv LG 40UB800V si am urmatoarele dificultati :

- cand intru pe youtube de pe el la toate videclipurile nu pot mari rezolutia mai mare de 720p ( aceasta este maxima, deci videoclipurile sunt 4k dar acolo nu imi apare)

- cand caut un film sa ma uit online nu pot mari FullScreen ! deci apas pe butonul de FS dar nu se intampla nimic. Cateodata cand mai incerc continuu se pune fullscreen  dar imaginea ramane blocata dupa care imi da eroare ( ca nu se poate afisa dimensiunea pentru ca ii prea mare)

- am incercat sa nu mai fac chestia cu cautatul filmelor online si am pus filmele pe un HDD extern le-am conectat la TV insa acum nu merge subtitrarea Posted Image ( am incercat chestia cu redenumirea numelui filmului, adica numele subtitrarii sa coincida cu numele filmului, insa degeaba.


As mai dori sa stiu daca se pot pune ScreenSaver-uri pe el ( ma gandeam la niste pestisori, ca sa para a fi ca un acvariu Posted Image )

Cei care stiti despre ce este vorba si cum as putea remedia aceste probleme va rog foarte mult sa ma ajutati ! Posted Image

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ai facut update la ultimul soft? Netul il ai wi-fi sau prin cablu? In ce format ai pus filmele pe hdd? Playerul la acest tv este destul de tampitel de exemplu nu poti rula mkv-uri...
Referitor la screensaver nu stiu sa se poata puna. Wallpaper insa da.
Pe partea de Smart, LG sta destul de prost daca comparam cu samsung.

#3
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pretul isi spune cuvântul asupra calitatii in unele cazuri
Ai dat 2000 lei pe el si vrei sa faca ce face unul de peste 3500/4000 lei.............

#4
Gomez21

Gomez21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.01.2014

 dreaQ, on 24 noiembrie 2014 - 09:31, said:

Ai facut update la ultimul soft? Netul il ai wi-fi sau prin cablu? In ce format ai pus filmele pe hdd? Playerul la acest tv este destul de tampitel de exemplu nu poti rula mkv-uri...
Referitor la screensaver nu stiu sa se poata puna. Wallpaper insa da.
Pe partea de Smart, LG sta destul de prost daca comparam cu samsung.


Nu am facut update pentru ca  nu stiu cum. La net ma conectez prin wi-fi . Filmele sunt in format mkv. Chiar daca au acest format le ruleaza insa nu apare subtitrarea.

Ce pot sa spun, raport calitate/pret sunt multumit !


 lupull, on 24 noiembrie 2014 - 15:21, said:

Ai dat 2000 lei pe el si vrei sa faca ce face unul de peste 3500/4000 lei.............

Pai ce am zis eu ca vreau sa faca mai mult decat poate ?! :))) fiindca nu merg unele chestii ( sau nu stiu eu cum ) nu inseamna ca am mari asteptari de la el. Tu daca ai fi in locul meu ti-ar placea sa te uiti la un film online si sa nu poti da fullscreen ? Deci ai Tv de 1m si sa te chiorasti la film pentru ca nu merge comanda de Fs

#5
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Tu daca ai fi in locul meu ti-ar placea sa te uiti la un film online si sa nu poti da fullscreen ? - Eu in locul tau am :
- Plasma 3D de 42''
- Media player dedicat
Astfel rezolv multe prb. din cele expuse de tine , de ce crezi ca am scris ca - Pretul................
Device-urile all-in-one de regula sunt mai slabe/proaste decat device-urile dedicate , adica creaza mai mult prb. , unele pot fi rezolvate prin upgrade de fw , insa sigur nu toate

#6
Gomez21

Gomez21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.01.2014

 lupull, on 24 noiembrie 2014 - 16:24, said:

Device-urile all-in-one de regula sunt mai slabe/proaste decat device-urile dedicate , adica creaza mai mult prb. , unele pot fi rezolvate prin upgrade de fw , insa sigur nu toate

Sincer, eu am luat Tv-ul asta nu pentru all-in-one ci mai mult pentru rezolutia care o are. Nu vreau sa scot din el ce nu are. Daca stii ca se poate rezolva problema, te rog sa imi spui cum se face upgrade. Sau daca nu, macar cum rezolv treaba cu subtitrarea :))))) Ce trebuie sa ii fac ?

#7
a_cristian

a_cristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 22.07.2008
sus la browser ai incercat incadrare pe tot ecranul?

#8
cypris

cypris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 31.01.2009
Deci ti-ai luat tv 4k ca sa te uiti la filme online la o calitate de kkt? Doamne...

#9
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
problema cu subtitrarea o vei rezolva doar daca o incluzi in film.  subtitrari separate pauza.

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Fa un update de soft in primul rand. Nu inteleg totusi cum reusesti sa vezi mkv pe LGul asta. Partea buna la tvul asta este ca daca inregistrezi ceva pe un hdd extern nu il formateaza in cine stie ce format ciudat. In rest LG sta prost la capitolul aplicatii fata de samsung. Unde mai pui ca acest model are netcast si nu webOS si nici update (probabil) nu o sa primeasca.


 cypris, on 24 noiembrie 2014 - 19:47, said:

Deci ti-ai luat tv 4k ca sa te uiti la filme online la o calitate de kkt? Doamne...
Am si eu televizorul asta dar nu l-am luat pentru 4k. E ca si cum i-ai spune unuia "ce ba ti-ai luat televizor 3D ca sa te uiti la filme 2D?" . Faptul ca suporta rezolutii mai mari pentru care oricum nu prea ai content este altceva. La calitatea filmelor online aproape ca ai dreptate (nu ai avea in caz ca te uiti la HBOGO - tot un stream online este si deloc de kkt.



PS: De fapt e rezolutie de ultrahd adica 3840 X 2160 px (4K este considerata rezolutia de 4096 x 2160px).

#11
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
sau netfilx, amazon prime,  maxdome,  hulu etc...

#12
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 Gomez21, on 24 noiembrie 2014 - 00:39, said:

- cand intru pe youtube de pe el la toate videclipurile nu pot mari rezolutia mai mare de 720p ( aceasta este maxima, deci videoclipurile sunt 4k dar acolo nu imi apare)
stai ca nu inteleg ceva.....tu vrei sa vezi clipuri de pe youtube la rezolutie 4K? sunt pe youtube clipuri cu o asemenea rezolutie?

#13
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
da clipuri sunt. problema ii ca app de pe smart tv e limitat la 720p. deci zero beneficii directe

#14
Gomez21

Gomez21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.01.2014

 dreaQ, on 25 noiembrie 2014 - 10:49, said:

Fa un update de soft in primul rand. Nu inteleg totusi cum reusesti sa vezi mkv pe LGul asta. Partea buna la tvul asta este ca daca inregistrezi ceva pe un hdd extern nu il formateaza in cine stie ce format ciudat. In rest LG sta prost la capitolul aplicatii fata de samsung. Unde mai pui ca acest model are netcast si nu webOS si nici update (probabil) nu o sa primeasca.


Am facut update cum ai spus dar tot asa.... Inca ceva-> 1* cand dau la un film deasupra la casuta care este pentru FULLSCREEN scrie for AD network ( deci deasupra butonului de fullscreen)
2* -  iarasi am cautat un film si ati vazut la inceput cand intra pe fullscreen ca pe mijlocul ecranului este acel cerculet care se roteste ( acela care incarca filmul), dupa ce se incarca filmul ( fiind fullscreen) cerculetul acela ramane blocat pe mijloc si numai dispare si numai apare nici subtitrarea.

 carmenclara1, on 25 noiembrie 2014 - 13:31, said:

da clipuri sunt. problema ii ca app de pe smart tv e limitat la 720p. deci zero beneficii directe

In acest caz ce pot face ca sa dau rezolutii mai mari ?

#15
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Vad ca nu vrei totusi sa intelegi ca atat ''poate'' acest model si cu asta basta
Ti-am mai scris care e rezolvarea ta - MEDIA PLAYER DEDICAT sau CU ANDROID
Daca tu vrei sa te ''chinui'' singur , atunci spor la ''chinuiala''
Eu mi-am cumparat plasma IN SPECIAL pt. 3D si TUNERUL DVB-S/S2 ( am instalatie mobila de satelit ) , in rest.........
Pt. multimedia mi-am cumparat un media player dedicat 3D de care per ansamblu sunt multumit de el si fara sa imi mai bat capul cu plasma pe partea de multimedia
Inca nu exista practic un device NUMBER ONE  , bun la toate si pe deasupra sa mai multumeasca si 99.9% dintre useri
La acest model pt. caracteristiciile de pe hartie pretul a fost cel care te-a atras , insa vezi bine ca in practica situatia e alta
De aceea am scris eu ce ti-am scris mai sus , daca poti intelege ce ti-am scris bine , daca nu , chinuite in continuare
Vei fi un ''pionier'' al acestui model , fiind un produs nou si vad ca nu multi il detin pt. a iti da raspunsurile cerute
Cei care iti raspund au alte tipuri de tv-uri si vezi ca in anumite situatii raspunsurile/indicatiilor nu iti rezolva prb. avute

#16
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Achizitia acestui tv are sens doar daca ai de gand sa il folosesti ca monitor pentru PC.
Si asa vei avea unele dificultati daca nu dispui de placa video de ultima generatie capabila de HDMI 2.0.Doar asa poti avea acces la bruma de material 4k adica demouri, trailere, prostii...
Doar ca tv este absolut inutil, erau nenumarate variante mai bune, mai dotate, mai mari, mai ieftine, care performau mult mai bine ca televizor.
Sa iti dau unele indicii, superioritatea rezolutiei conteaza doar daca stai la distante sub 1m si rulezi material 4k.In orice alta situatie nu este un plus ci minus.
Modelul asta nu este pentru living si familie, nu stiu daca ai observant dar din lateral imaginea devine rapid spalacita deci il poti utiliza doar daca stai fix pe mijloc.

#17
Gomez21

Gomez21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.01.2014

 FC72, on 25 noiembrie 2014 - 22:59, said:

Achizitia acestui tv are sens doar daca ai de gand sa il folosesti ca monitor pentru PC.

Modelul asta nu este pentru living si familie, nu stiu daca ai observant dar din lateral imaginea devine rapid spalacita deci il poti utiliza doar daca stai fix pe mijloc.

mda..... Eu tocmai pentru asta il luasem... ce pot sa spun, eu sunt multumit de imaginea care mi-o ofera si crede-ma ca atunci cand am fost sa il iau am facut comparatie intre imagine si el mi sa parut cel mai ok..

Ca sa mai adaug inca ceva: cum ai zis tu ca sa il folosesc ca monitor de pc. Am un laptop Asus K61IC si vreau sa il conectez la Tv, sa cumpar 2 Joystick-uri si sa ma joc. Se poate asta ? ce mufa HDMI imi trebuie ?

 lupull, on 25 noiembrie 2014 - 20:06, said:

Vad ca nu vrei totusi sa intelegi ca atat ''poate'' acest model si cu asta basta
Ti-am mai scris care e rezolvarea ta - MEDIA PLAYER DEDICAT sau CU ANDROID

  Nu vreau sa ma intelegi gresit sau sa crezi ca sunt inapt in a intelege ce ai spus tu. Destepti aia care au creat asemenea "specii" nu cred ca au facut in asa fel sa nu mearga o subtitrare pe tv, astfel inpingandu-te de la spate sa iti mai cumperi si MEDIA PLAYER DEDICAT ca sa scapi de probleme. Cumva cumva trebuie sa fie o smecherie la el !

#18
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
DA , smecheria consta in ale CUMPARA PRODUSUL , ca apoi vezi ca nu ai facut o alegere prea buna , asta deja nu ii mai intereseaza pe ei/pe producatori prea mult
In plus in general media playerul incorporat chiar si pe ''renumitele'' Samsung-uri nu se poate compara cu un MEDIA PLAYER DEDICAT sau/cu ANDROID
Tv-urile in ziua de azi sunt niste device-uri ALL-IN-ONE , tocmai pt. a atrage pe multi prin multitudinea de functii/dotari avute , insa conteaza mult si PRETUL DEVICE-ului in speta
Acum daca tie ti-a placut cum se vede si nu ai mai tinut cont si de alte criterii , asta a fost alegerea ta si sa il stapanesti sanatos

Legat de conexiunea laptop avut + tv-ul asta = cablu HDMI 1.4 aurit la lungimea dorita
Insa nu te astepta la imaginii/rezultate nemaipomenite pe 4K , fiindca cu ce ai in prezent doar ''bruma'' de 4K poti vedea asa cum a scris si FC72
Ti-ar trebui un pc ''potent'' cu pl. video AMD R9 280/290 sau nVidia 980 cu HDMI 2.0 ( poate chiar in Crossfire/SLI ) pt. a putea reda ceva intr-adevar 4K/60p
Tv-ul tau oricum mai mult de 4K/30p ''nu stie/poate'' - http://www.lg.com/at...00V-ultra-hd-tv , iar cu GT-ul 220M pe 128biti de pe laptop nu ai nici o sansa sa redai 4K la ''adevarata'' rezolutie
Te las pe tine sa tragi singur concluzia legata de redarea materialelor video 4K

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate