Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

surround

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gabiiiitsuu

gabiiiitsuu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2014
Salut ! Tocmai mi-am cumparat un home cinema samsung c330 ! L-am conectat la laptop , dar imi merg doar 2 boxe + subwoferul :( La tv merg toate!  Tin sa precizez ca nu prea ma pricep in acest domeniu!  Vreau sa stiu de ce nu merg toate boxele si care ar fi metoda sa redau sunetul sorround! Cred ca placa mea de sunet este 2.1 si din aceasta cauza nu merge ! Tocmai  vroiam sa imi iau o placa de sunet externa 5.1 ! De la spatele dvd-ului imi iese doar o mufa jack prin 2x RCA (cel rosu si cel alb) va rog dati-mi un sfat!

#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View Postgabiiiitsuu, on 24 noiembrie 2014 - 00:29, said:

Salut ! Tocmai mi-am cumparat un home cinema samsung c330 ! L-am conectat la laptop , dar imi merg doar 2 boxe + subwoferul Posted Image La tv merg toate!  Tin sa precizez ca nu prea ma pricep in acest domeniu!  Vreau sa stiu de ce nu merg toate boxele si care ar fi metoda sa redau sunetul sorround! Cred ca placa mea de sunet este 2.1 si din aceasta cauza nu merge ! Tocmai  vroiam sa imi iau o placa de sunet externa 5.1 ! De la spatele dvd-ului imi iese doar o mufa jack prin 2x RCA (cel rosu si cel alb) va rog dati-mi un sfat!

in ce sens l-ai conectat la laptop? cum adica la tv, merg toate? sistemul asta nu-ti e de trebuinta pentru redarea direct de pe disc sau usb? incearca sa fii mai clar.

#3
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Postgabiiiitsuu, on 24 noiembrie 2014 - 00:29, said:

Salut ! Tocmai mi-am cumparat un home cinema samsung c330 ! L-am conectat la laptop , dar imi merg doar 2 boxe + subwoferul Posted Image La tv merg toate!  Tin sa precizez ca nu prea ma pricep in acest domeniu!  Vreau sa stiu de ce nu merg toate boxele si care ar fi metoda sa redau sunetul sorround! Cred ca placa mea de sunet este 2.1 si din aceasta cauza nu merge ! Tocmai  vroiam sa imi iau o placa de sunet externa 5.1 ! De la spatele dvd-ului imi iese doar o mufa jack prin 2x RCA (cel rosu si cel alb) va rog dati-mi un sfat!

Asa arata spatele sistemului ?

Pai daca il ai legat la laptop doar printr-un cablu stereo (adica doua canale, alea rosu si alb), posibil ca sistemul sa nu stie sa emuleze sunetul stereo in sunet multichannel, sau n-ai cautat prin meniul sistemului sa setezi aceata functie, si prin urmare auzi, evident, stereo, nu in toti satelitii.

La tv banuiesc ca l-ai conectat prin digital optic, asa-i ?

Una peste alta, daca alea-s toate conexiunile din spatele dvd-ului, atunci singura varianta de sunet multichannel autentic (pe 6 canale, nu emulat din stereo) este doar prin intrarea digitala optica.
Laptop-ul n-are iesire optica, eventual integrata in cadrul iesirii jack ?

Placa de sunet, aia 5.1, pe care intentionezi s-o cumperi, ar trebui sa aiba iesire digitala optica si ea, altfel, pe analog (prin iesirile jack) n-ai cum sa obtii sunet pe 6 canale, de vreme ce sistemul n-are 6 intrari analogice de tip RCA.

Edited by Protopopeus, 24 November 2014 - 12:20.


#4
gabiiiitsuu

gabiiiitsuu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2014
http://www.dc-shop.r...7.1-8-canale-l/ asta este placa de sunet care vreau sa  mi-o achizitionez! ce parere aveti este buna ? nu ma pricep!

Gicaru , l-am conectat la tv prin  scart! Vreau sa il folosesc la laptop ca sistem audio ! Insa am doar o intrare pentru boxe si una pentru microfon ! cred ca placa mea de sunet e 2.1

#5
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,872
  • Înscris: 10.02.2011

View PostProtopopeus, on 24 noiembrie 2014 - 12:18, said:

Asa arata spatele sistemului ?

View Postgabiiiitsuu, on 24 noiembrie 2014 - 17:09, said:

http://www.dc-shop.r...7.1-8-canale-l/ asta este placa de sunet care vreau sa  mi-o achizitionez! ce parere aveti este buna ? nu ma pricep!

Gicaru , l-am conectat la tv prin  scart! Vreau sa il folosesc la laptop ca sistem audio ! Insa am doar o intrare pentru boxe si una pentru microfon ! cred ca placa mea de sunet e 2.1
Deci asa arata spatele sistemului ? ca sa stim despre ce vorbim. O poza cu spatele microsistemului ar fi binevenita.
De obicei, la sistemele 5.1 sunt suficiente placi dedicate 5.1, nu prea ai ce face cu una 7.1 ca dai bani in plus fara rost. Si ca sa o poti folosi, ar trebui ca placa de sunet sa aibe iesiri identice cu intrarea la sistem, optic sau analogic, sau ambele.
Unde ai intrarea pentru boxe ? Posted Image

#6
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View Postgabiiiitsuu, on 24 noiembrie 2014 - 17:09, said:

http://www.dc-shop.r...7.1-8-canale-l/ asta este placa de sunet care vreau sa  mi-o achizitionez! ce parere aveti este buna ? nu ma pricep!

Gicaru , l-am conectat la tv prin  scart! Vreau sa il folosesc la laptop ca sistem audio ! Insa am doar o intrare pentru boxe si una pentru microfon ! cred ca placa mea de sunet e 2.1

placa nu pare vreo mare gaselnita dar n-o fi nici prea varza, ii folosesti conexiunea pe cablu optic.La tv incearca sa-l conectezi pe componente RGB .

#7
gabiiiitsuu

gabiiiitsuu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2014
Acesta este spatele! Firul galben tine locul celui alb iar cel negru celui rosu e un cablu de la o camera..in fine ,.. ala e cablul rca cu jack

Attached Files



#8
gabiiiitsuu

gabiiiitsuu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2014
Deci care ar fi  problema ? Daca imi iau placa de sunet externa 5.1 pot auzi sorround ?

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006
Da poti, folosesti iesirea optica de la placa audio si intrarea optica de la sistem.

#10
gabiiiitsuu

gabiiiitsuu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2014
Recomandati-mi va rog o placa externa ! care sa corespunda cerintelor .

#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006
Cea din linkul tau e ok.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate