Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Web Design/PHP

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
reaper666

reaper666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 31.01.2012
Salut. In ultima vreme incerc sa caut varianta cea mai buna si potrivita pentru viitorul meu. Intotdeauna mi-a placut ideea de a face website-uri si chiar am avut cateva incercari, bineinteles ca foarte "basic".
M-am gandit sa urmez niste cursuri de web design si/sau PHP, dar ma intreb daca pe urma voi fi angajat daca nu am terminat o facultate de informatica. La facultate am inteles ca nu se studiaza aceste lucruri, dar as vrea sa stiu daca cineva ma va baga in seama daca am doar aceste cunostiinte dobandite prin cursuri si eventual un portofoliu cu lucrarile proprii?
Ar mai fi o varianta de a fi "freelancer", dar presupun ca e greu sa gasesti clienti pentru a avea de lucru intr-un mod costant. Ma insel?

Edited by reaper666, 23 November 2014 - 21:52.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ba se studiaza si la facultate. La unele notiunile de programare si la altele partea artistica.
In realitate gasesti situatii de tot felul dar ca sa-ti maximizezi sansele e bine sa ai si hartia asta.
Clientii ii gasesti in functie de calitatea oferita de tine, de spiritul antreprenorial care-l ai etc.

Edited by neagu_laurentiu, 23 November 2014 - 21:56.


#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Web design inseamna simt artistic, arte plastice.

PHP inseamna programare, gandire analitica.

Trebuie sa alegi spre ce parte ai inclinatii naturale, si aia sa faci, caci nu poti excela la ambele, poti fi cel mult carpist la una din ele.

Nu se poate deoarece fiecare din cele doua se bazeaza pe emisfere diferite ale creierului, iar fiecare creier are o inclinatie mai puternica catre doar una din emisfere.

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postreaper666, on 23 noiembrie 2014 - 21:51, said:

M-am gandit sa urmez niste cursuri de web design si/sau PHP, dar ma intreb daca pe urma voi fi angajat daca nu am terminat o facultate de informatica. La facultate am inteles ca nu se studiaza aceste lucruri, dar as vrea sa stiu daca cineva
ma va baga in seama daca am doar aceste cunostiinte dobandite prin cursuri si eventual un portofoliu cu lucrarile proprii?

Te baga in seama da' buticu' din colt unde vei face site-uri pe 15 - 20 de milioane. O firma care traieste din proiecte low cost (asa-s majoritatea pe php) nu are cum sa dea mai mult. Daca ai fi avut diploma mai crestea un pic ca era scutirea de impozit.

View Postreaper666, on 23 noiembrie 2014 - 21:51, said:

Ar mai fi o varianta de a fi "freelancer", dar presupun ca e greu sa gasesti clienti pentru a avea de lucru intr-un mod costant. Ma insel?

Corect. Nu te inseli. Toti freelancerii de succes mai intai au fost seniori prin firme ca sa ajunga la nivelul ala de expertiza. Asa incepator... doar tilicari care iau si ei 1 - 2 - 3 proiecte de kkt pe luna si fac de-un 500 de dolari (fara plata taxelor). E cam dificil sa inveti de unu' singur de acasa, best practices.

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu o sa iti vina sa crezi cati absolventi de facultate de info nu isi gasesc de lucru de mult timp pentru ca n-au un portofoliu.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Asta-i alta poveste, nu orice absolvent e si angajabil sau are capacitatea de a intelege lumea in care se afla. Dar care stiu sa-si urmareasca scopul au si portofoliu si cunostinte profesionale mult mai variate.

Edited by neagu_laurentiu, 23 November 2014 - 22:19.


#7
cmedia

cmedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2009

View Postpotae, on 23 noiembrie 2014 - 22:10, said:

Te baga in seama da' buticu' din colt unde vei face site-uri pe 15 - 20 de milioane. O firma care traieste din proiecte low cost (asa-s majoritatea pe php) nu are cum sa dea mai mult. Daca ai fi avut diploma mai crestea un pic ca era scutirea de impozit.

Nu e nimic gresit in a lucra la "buticu' din colt" daca acest butic te ajuta sa capeti o oarecare experienta si sa iti faci un portofoliu. Pana la urma daca iti place ce faci ajungi unde vrei sa ajungi.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
O oarecare experienta in rele practici.

#9
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
A fi freelancer sau în general a avea propria afacere, indiferent că ai facultate sau nu, este întotdeauna cu risc, trebuie să-ţi cauţi singur clienţii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate